Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”

W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia spółki LW Bogdanka przez Skarb Państwa – poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dzisiaj Bogdanka wydobywa węgiel, ale w przyszłości planujemy, że będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża.
Węgiel Kamienny Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”
Węgiel Kamienny / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Appchim Charbon

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był o finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

 

"Inne surowce"

"Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej. Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...) dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża" - powiedział Sasin.

Minister zaznaczył, że rząd chce dać spółkom energetycznym możliwość rozwijania się, inwestowania w nowe źródła energii, zarówno OZE, jaki i jądrowe. Dodał, że aby spółki mogły pozyskiwać finansowanie na te inwestycje, "muszą pozbyć się komponentu węglowego", czyli energetyki węglowej. W tym celu zaplanowaliśmy utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której skupimy całość aktywów węglowych w energetyce, natomiast spółki energetyczne będą działały już tylko w obszarze nowych źródeł energii" - wyjaśnił Sasin.

Wskazał, że Bogdanka jest częścią koncernu Enea. "Uznaliśmy, że ze względu ma strategiczny charakter tej firmy w ramach tych właśnie przekształceń powinna ona być przejęta przez państwo, powinna stanowić dla państwa strategiczny odwód, gdzie będziemy mogli w dalszym ciągu pozyskiwać węgiel" - stwierdził Sasin, zaznaczając, że węgiel w Bogdance koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, "z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja" - podkreślił Sasin.

Na koniec 2022 r. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

 

NABE

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.

Sasin przypomniał, że w związku z embargiem na dostawy surowców energetycznych z Rosji, do Polski trzeba było sprowadzić 20 mln ton węgla z wielu różnych kierunków w tym: z Ameryki Południowej, z Afryki, z Australii.

Minister zwrócił też uwagę, że rząd zmienia plany transformacji energetycznej w Polsce w takim kierunku, aby dać podstawy prawne, by węgiel dłużej był tym paliwem, które będzie decydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

 

"Nie możemy ryzykować"

"Bardzo długo myśleliśmy, że gaz może stać się takim paliwem przejściowym. Gazu mamy pod dostatkiem (...) mamy możliwości go sprowadzić, ale jest paliwem, które podlega wielkim wahaniom cen (...) Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie oparta o paliwo, które musimy sprowadzać, na którego cenę nie mamy wpływu" - zauważył Sasin. Węgiel jest paliwem, które mamy tutaj w Polsce. Mamy funkcjonujące kopalnie, mamy możliwość utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla poprzez niezbędne inwestycje i będziemy to robić" - zapewnił.

"Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat, dopóki węgiel nie zostanie zastąpiony przez nowe źródła energii, które planujemy, nad którymi pracujemy, przede wszystkim odnawialne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, offshore, ale przede wszystkim energetyka jądrowa. To jest ta energetyka pewna, tania i rzeczywiście bezpieczna. To jest ta przyszłość, nad którą stawiamy - zarówno duże elektrownie jądrowe jak i SMR" - powiedział Sasin.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana w ubiegłą środę przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że PEP trafił już na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany. (...) "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.(PAP)

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mhr/


 

POLECANE
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

REKLAMA

Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”

W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia spółki LW Bogdanka przez Skarb Państwa – poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dzisiaj Bogdanka wydobywa węgiel, ale w przyszłości planujemy, że będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża.
Węgiel Kamienny Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”
Węgiel Kamienny / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Appchim Charbon

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był o finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

 

"Inne surowce"

"Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej. Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...) dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża" - powiedział Sasin.

Minister zaznaczył, że rząd chce dać spółkom energetycznym możliwość rozwijania się, inwestowania w nowe źródła energii, zarówno OZE, jaki i jądrowe. Dodał, że aby spółki mogły pozyskiwać finansowanie na te inwestycje, "muszą pozbyć się komponentu węglowego", czyli energetyki węglowej. W tym celu zaplanowaliśmy utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której skupimy całość aktywów węglowych w energetyce, natomiast spółki energetyczne będą działały już tylko w obszarze nowych źródeł energii" - wyjaśnił Sasin.

Wskazał, że Bogdanka jest częścią koncernu Enea. "Uznaliśmy, że ze względu ma strategiczny charakter tej firmy w ramach tych właśnie przekształceń powinna ona być przejęta przez państwo, powinna stanowić dla państwa strategiczny odwód, gdzie będziemy mogli w dalszym ciągu pozyskiwać węgiel" - stwierdził Sasin, zaznaczając, że węgiel w Bogdance koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, "z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja" - podkreślił Sasin.

Na koniec 2022 r. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

 

NABE

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.

Sasin przypomniał, że w związku z embargiem na dostawy surowców energetycznych z Rosji, do Polski trzeba było sprowadzić 20 mln ton węgla z wielu różnych kierunków w tym: z Ameryki Południowej, z Afryki, z Australii.

Minister zwrócił też uwagę, że rząd zmienia plany transformacji energetycznej w Polsce w takim kierunku, aby dać podstawy prawne, by węgiel dłużej był tym paliwem, które będzie decydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

 

"Nie możemy ryzykować"

"Bardzo długo myśleliśmy, że gaz może stać się takim paliwem przejściowym. Gazu mamy pod dostatkiem (...) mamy możliwości go sprowadzić, ale jest paliwem, które podlega wielkim wahaniom cen (...) Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie oparta o paliwo, które musimy sprowadzać, na którego cenę nie mamy wpływu" - zauważył Sasin. Węgiel jest paliwem, które mamy tutaj w Polsce. Mamy funkcjonujące kopalnie, mamy możliwość utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla poprzez niezbędne inwestycje i będziemy to robić" - zapewnił.

"Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat, dopóki węgiel nie zostanie zastąpiony przez nowe źródła energii, które planujemy, nad którymi pracujemy, przede wszystkim odnawialne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, offshore, ale przede wszystkim energetyka jądrowa. To jest ta energetyka pewna, tania i rzeczywiście bezpieczna. To jest ta przyszłość, nad którą stawiamy - zarówno duże elektrownie jądrowe jak i SMR" - powiedział Sasin.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana w ubiegłą środę przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że PEP trafił już na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany. (...) "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.(PAP)

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mhr/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe