Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”

W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia spółki LW Bogdanka przez Skarb Państwa – poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dzisiaj Bogdanka wydobywa węgiel, ale w przyszłości planujemy, że będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża.
Węgiel Kamienny Sasin: „Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat”
Węgiel Kamienny / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Appchim Charbon

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był o finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

 

"Inne surowce"

"Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej. Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...) dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża" - powiedział Sasin.

Minister zaznaczył, że rząd chce dać spółkom energetycznym możliwość rozwijania się, inwestowania w nowe źródła energii, zarówno OZE, jaki i jądrowe. Dodał, że aby spółki mogły pozyskiwać finansowanie na te inwestycje, "muszą pozbyć się komponentu węglowego", czyli energetyki węglowej. W tym celu zaplanowaliśmy utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której skupimy całość aktywów węglowych w energetyce, natomiast spółki energetyczne będą działały już tylko w obszarze nowych źródeł energii" - wyjaśnił Sasin.

Wskazał, że Bogdanka jest częścią koncernu Enea. "Uznaliśmy, że ze względu ma strategiczny charakter tej firmy w ramach tych właśnie przekształceń powinna ona być przejęta przez państwo, powinna stanowić dla państwa strategiczny odwód, gdzie będziemy mogli w dalszym ciągu pozyskiwać węgiel" - stwierdził Sasin, zaznaczając, że węgiel w Bogdance koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, "z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja" - podkreślił Sasin.

Na koniec 2022 r. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

 

NABE

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.

Sasin przypomniał, że w związku z embargiem na dostawy surowców energetycznych z Rosji, do Polski trzeba było sprowadzić 20 mln ton węgla z wielu różnych kierunków w tym: z Ameryki Południowej, z Afryki, z Australii.

Minister zwrócił też uwagę, że rząd zmienia plany transformacji energetycznej w Polsce w takim kierunku, aby dać podstawy prawne, by węgiel dłużej był tym paliwem, które będzie decydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

 

"Nie możemy ryzykować"

"Bardzo długo myśleliśmy, że gaz może stać się takim paliwem przejściowym. Gazu mamy pod dostatkiem (...) mamy możliwości go sprowadzić, ale jest paliwem, które podlega wielkim wahaniom cen (...) Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie oparta o paliwo, które musimy sprowadzać, na którego cenę nie mamy wpływu" - zauważył Sasin. Węgiel jest paliwem, które mamy tutaj w Polsce. Mamy funkcjonujące kopalnie, mamy możliwość utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla poprzez niezbędne inwestycje i będziemy to robić" - zapewnił.

"Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat, dopóki węgiel nie zostanie zastąpiony przez nowe źródła energii, które planujemy, nad którymi pracujemy, przede wszystkim odnawialne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, offshore, ale przede wszystkim energetyka jądrowa. To jest ta energetyka pewna, tania i rzeczywiście bezpieczna. To jest ta przyszłość, nad którą stawiamy - zarówno duże elektrownie jądrowe jak i SMR" - powiedział Sasin.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana w ubiegłą środę przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że PEP trafił już na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany. (...) "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.(PAP)

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mhr/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe