Przewodniczący francuskiego episkopatu: Przemoc jest alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej

Zaniepokojenie sytuacją społeczną wyraził podczas inauguracji rozpoczętych dziś rano obrad Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Biskupów Francji jej przewodniczący, abp Éric de Moulins-Beaufort. Temat kryzysu związanego z forsowaną przez władze zmianą systemu emerytalnego podejmą między innymi pasterze francuskiego Kościoła zgromadzeni w Lourdes.
Francuska policja brutalnie tłumi demonstrację przeciw reformie emerytalnej  Przewodniczący francuskiego episkopatu: Przemoc jest alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej
Francuska policja brutalnie tłumi demonstrację przeciw reformie emerytalnej / EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA

Reforma emerytalna i protesty uliczne

Abp de Moulins-Beaufort w słowie wprowadzającym podkreślił odpowiedzialność przywódców politycznych za wypracowywanie strategii na przyszłość.

- Kryzys związany z reformą emerytalną rodzi poważne pytania o procesy konsultacji i wspólnego podejmowania decyzji przewidziane przez nasze instytucje lub, co najmniej, o ich konkretne wdrożenie. Przemoc obserwowana na obrzeżach niektórych demonstracji lub w ostatnich dniach, przemoc stosowana przez niektóre grupy, wykorzystujące przemoc jako broń polityczną, tragedie powodowane niekiedy przez nie zawsze wystarczająco kontrolowane reakcje tych, którzy służą porządkowi publicznemu, niepokoją naszych współobywateli; są one symptomem, alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej – powiedział przewodniczący francuskiego episkopatu.

Legalizacja eutanazji

Odnosząc się do debaty społecznej na temat proponowanej przez prezydenta Macrona legalizacji eutanazji arcybiskup Reims podkreślił konieczność współdziałania z chrześcijanami innych wyznać, religii czy ludźmi dobrej woli oraz czujności w obliczu projektów, które poważnie zmieniłyby cały system zdrowotny Francji, sprawiając wrażenie, że przyspieszenie śmierci byłoby rozwiązaniem rozsądnym, jeśli nie najrozsądniejszym ze wszystkich.

- Będziemy się tu modlić o nawrócenie nas wszystkich, abyśmy wszyscy, a nie tylko opiekunowie i działacze społeczni osób starszych, oddali się do dyspozycji, aby towarzyszyć ludziom u kresu życia lub cierpiącym na nieuleczalne choroby, pokazując im, jak wiele dla nas znaczą, jak bardzo ich obecność wzbogaca wspólnotę ludzką. Jesteśmy przekonani, że nasz kraj może zrobić więcej, aby pomóc wszystkim w życiu – stwierdził hierarcha.

Walka z nadużyciami

Abp Éric de Moulins-Beaufort zaznaczył, że podczas obecnych prac w Lourdes francuscy biskupi będą też mówili o walce z molestowaniem osób małoletnich przez osoby duchowne, pomocy ofiarom, wewnętrznych problemach Konferencji Episkopatu, przygotowaniach do Synodu Biskupów w październiku 2023 i 2024 roku, wybiorą czterech swoich przedstawicieli na te zgromadzenia. Zaznaczył, że radością biskupów jest fakt, że wiele osób dorosłych przyjmie w noc Wigilii Paschalnej sakrament chrztu świętego, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz planowana na wrzesień wizyta Ojca Świętego w Marsylii.

st (KAI) / Lourdes


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe