Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.
 Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności
/ Osservatore Romano / Wikimedia Commons

Organizatorami konkursu są: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydziałem Studiów nad Rodziną  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zarządem Głównym Stowarzyszenia Penitencjarnego ”PATRONAT” oraz z Kołem Naukowym Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW, Zarząd i członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej, założyli sobie szereg wyzwań, które zamierzamy realizować każdego roku akademickiego. Jednym z nich było zorganizowanie i przeprowadzenie w roku 2021 – Ogólnopolskiego Konkursu dla osób pozbawionych wolności pn. „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia” (z okazji Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, prace napłynęły z ponad 60 zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski. Celem konkursu było upamiętnienie postaci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz stworzenie osadzonym możliwości twórczego wyrażania swoich przemyśleń inspirowanych jego życiem i nauką, poprzez rozbudzanie aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań literackich, patriotyczno-religijnych. Liczymy, że Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, spotka się również z zainteresowaniem ze strony osób pozbawionych wolności. Zachęcając do udziału w konkursie liczymy, że uczestnicy chętnie zaprezentują nam swój talent, wykażą się kreatywnością i wrażliwością. Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: Kat. I, praca plastyczna: „Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp. Dopuszczalny wymiar prac: min. format A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. Kat. II, praca literacka: Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. 20 maja 2023 r. upływa ostateczny termin nadsyłania prac” - powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studentów i kształcenia UKSW.

Kategorie :

Kategoria I

Praca plastyczna:

„Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp.  Dopuszczalny wymiar prac: min. format 

A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Kategoria II

Praca literacka:

Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4.

Każda strona musi być oddzielnie podpisana. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Terminarz :

20 maja 2023 r. –  ostateczny termin nadsyłania prac.

Do końca czerwca 2023 r. – rozstrzygnięcie konkursu, wysłanie powiadomień do uczestników.

10-25 października 2023 r.- wystawa prac nadesłanych na konkurs w holu budynku 21 , kampus Młociny.

 

„Przełom minionych dekad funkcjonowania polskiego więziennictwa przyniósł szereg zmian, stanowiących korzystny prognostyk do podejmowania prób ukształtowania nowego modelu resocjalizacyjnego. Obecnie w dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat wydajności pracy personelu resocjalizacyjnego, skutecznych metod i instrumentów wychowawczych ukierunkowanych na realizację w jednostkach penitencjarnych działalności wychowawczej opartej na wytworzeniu pożądanych wartości wśród skazanych, pozwalających na wyeliminowanie deficytów, które stanowiły podłoże do popełniania przestępstw. Jako pedagog dostrzegam pozytywne zmiany w działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej, będącej jednocześnie służbą na rzecz drugiego człowieka, bo przecież więzienie, to nie tylko więzienne mury, kraty w oknach, wieżyczki, na których jeszcze kilka lat temu służbę pełnili funkcjonariusze wyposażeni w karabiny maszynowe….więzienie to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, to również praca w wymiarze duchowym” – tłumaczy dr Konrad Wierzbicki, adiunkt z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

Szczegółowy regulamin konkursu z załącznikami jest na stronie organizatora:

Ogólnopolski Konkurs dla osób pozbawionych wolności „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia” – Wydział Nauk Pedagogicznych (uksw.edu.pl)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe