Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.
 Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności
/ Osservatore Romano / Wikimedia Commons

Organizatorami konkursu są: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydziałem Studiów nad Rodziną  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zarządem Głównym Stowarzyszenia Penitencjarnego ”PATRONAT” oraz z Kołem Naukowym Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW, Zarząd i członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej, założyli sobie szereg wyzwań, które zamierzamy realizować każdego roku akademickiego. Jednym z nich było zorganizowanie i przeprowadzenie w roku 2021 – Ogólnopolskiego Konkursu dla osób pozbawionych wolności pn. „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia” (z okazji Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, prace napłynęły z ponad 60 zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski. Celem konkursu było upamiętnienie postaci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz stworzenie osadzonym możliwości twórczego wyrażania swoich przemyśleń inspirowanych jego życiem i nauką, poprzez rozbudzanie aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań literackich, patriotyczno-religijnych. Liczymy, że Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, spotka się również z zainteresowaniem ze strony osób pozbawionych wolności. Zachęcając do udziału w konkursie liczymy, że uczestnicy chętnie zaprezentują nam swój talent, wykażą się kreatywnością i wrażliwością. Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: Kat. I, praca plastyczna: „Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp. Dopuszczalny wymiar prac: min. format A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. Kat. II, praca literacka: Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. 20 maja 2023 r. upływa ostateczny termin nadsyłania prac” - powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studentów i kształcenia UKSW.

Kategorie :

Kategoria I

Praca plastyczna:

„Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp.  Dopuszczalny wymiar prac: min. format 

A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Kategoria II

Praca literacka:

Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4.

Każda strona musi być oddzielnie podpisana. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Terminarz :

20 maja 2023 r. –  ostateczny termin nadsyłania prac.

Do końca czerwca 2023 r. – rozstrzygnięcie konkursu, wysłanie powiadomień do uczestników.

10-25 października 2023 r.- wystawa prac nadesłanych na konkurs w holu budynku 21 , kampus Młociny.

 

„Przełom minionych dekad funkcjonowania polskiego więziennictwa przyniósł szereg zmian, stanowiących korzystny prognostyk do podejmowania prób ukształtowania nowego modelu resocjalizacyjnego. Obecnie w dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat wydajności pracy personelu resocjalizacyjnego, skutecznych metod i instrumentów wychowawczych ukierunkowanych na realizację w jednostkach penitencjarnych działalności wychowawczej opartej na wytworzeniu pożądanych wartości wśród skazanych, pozwalających na wyeliminowanie deficytów, które stanowiły podłoże do popełniania przestępstw. Jako pedagog dostrzegam pozytywne zmiany w działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej, będącej jednocześnie służbą na rzecz drugiego człowieka, bo przecież więzienie, to nie tylko więzienne mury, kraty w oknach, wieżyczki, na których jeszcze kilka lat temu służbę pełnili funkcjonariusze wyposażeni w karabiny maszynowe….więzienie to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, to również praca w wymiarze duchowym” – tłumaczy dr Konrad Wierzbicki, adiunkt z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

Szczegółowy regulamin konkursu z załącznikami jest na stronie organizatora:

Ogólnopolski Konkurs dla osób pozbawionych wolności „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia” – Wydział Nauk Pedagogicznych (uksw.edu.pl)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Deutsche Quelle: Niemcy. Pomiędzy Leitkultur a kalifatem Wiadomości
Deutsche Quelle: Niemcy. Pomiędzy "Leitkultur" a kalifatem

Podczas gdy w Polsce politycy udającej kiedyś chadecję Platformy Obywatelskiej chcą usuwać krzyże z urzędów i promują ograniczanie polskiej klasyki wśród szkolnych lektur, niemiecka chadecja proponuje uczcić 75 rocznicę Ustawy Zasadniczej RFN wzmocnieniem „niemieckiego patriotyzmu”. Pomysł CDU został na razie odrzucony, ale sam fakt, że w cieniu kampanii wyborczej i debat o wojnie niemieccy politycy spierają się o sprawy tożsamości i patriotyzmu jest warty zauważenia.

Incydent z udziałem polskiego samolotu MiG-29 pilne
Incydent z udziałem polskiego samolotu MiG-29

W środę po południu, w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 w okolicy Kurowa Braniewskiego doszło do utraty zbiornika paliwa. Zbiornik był pusty, spadł kilkaset metrów od zabudowań - przekazało w środę wieczorem Dowództwo Generalne RSZ. Jak dodano, nikt nie odniósł obrażeń.

Samuel Pereira: Ile razy można dać się nabrać? Wiadomości
Samuel Pereira: Ile razy można dać się nabrać?

Zauważyliście, że macie więcej w kieszeni, w polskich sklepach jest taniej i jest lepiej w każdym polskim domu? Nie? Nie odnotowaliście tego? Niewdzięcznicy. Premier Donald Tusk w kampanii wyborczej, przedstawiając „100 konkretów”, mówił wprost, że doprowadzą one „do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu”. Tak mówił, a gdy Tusk coś obiecuje, to tak się dzieje, wiemy to co najmniej od 2007 roku, gdy obiecał obniżenie podatków. Co prawda ostatecznie je podwyższył, ale przecież ważniejsze jest, że odsunął Prawo i Sprawiedliwość. Bo to jest najważniejsze, prawda? Takie można przynajmniej odnieść wrażenie, obserwując ślepe oddanie wyborców koalicji rządzącej swoim politykom.

Róża Thun zapowiada kredyty na wymuszaną w ramach Zielonego Ładu termomodernizację [WIDEO] polityka
Róża Thun zapowiada kredyty na wymuszaną w ramach Zielonego Ładu termomodernizację [WIDEO]

– Izolacja domów oszczędza nam mnóstwo pieniędzy i zapewne będą na to zorganizowane kredyty po to, żeby mobilizować nas wszystkich, abyśmy domy izolowali i wydawali mniej pieniędzy – przekonywała Róża Thun w Radiu ZET.

Będą kolejne sankcje na Rosję gorące
Będą kolejne sankcje na Rosję

Ambasadorowie krajów członkowskich UE dali w środę zielone światło sankcjom, które mają zostać nałożone na osoby powiązane ze śmiercią Aleksieja Nawalnego; decyzję tę ostatecznie zatwierdzą w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych – poinformował PAP unijny dyplomata.

Mocne ostrzeżenie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy polityka
Mocne ostrzeżenie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy

– Czasy zimnej wojny wracają; Rosja znów jest imperialna, Rosja grozi, że napadnie, Rosja grozi, że wystrzeli rakiety – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaapelował, aby zwiększyć wydatki krajów NATO na obronność do 3 proc. PKB, tak jak to było właśnie podczas zimnej wojny.

Słabnąca gospodarczo Rosja szuka finansowania w Chinach tylko u nas
Słabnąca gospodarczo Rosja szuka finansowania w Chinach

Słabnąca gospodarczo Rosja szuka nowych możliwości finansowania wojny. Temu podporządkowane są zmiany kadrowe na Kremlu oraz wizyta w Pekinie. Wpływ Chin na Rosję musi być monitorowany. Nie powinno to umykać uwadze Polaków. Ryzyko dotyczy również nas…

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii: Wiadomo, kiedy będą wybory parlamentarne z ostatniej chwili
Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii: Wiadomo, kiedy będą wybory parlamentarne

Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, zapowiedział wybory parlamentarne na 4 lipca – donosi Sky News.

Tragiczny pożar na Pomorzu: Nie żyje matka i jej 6-letnie dziecko z ostatniej chwili
Tragiczny pożar na Pomorzu: Nie żyje matka i jej 6-letnie dziecko

W w środę w pożarze w Tczewskich Łąkach zginęły matka i jej 6-letnia córka. Przyczyna pożaru jest nieznana, na miejscu pracują służby.

Rolnicy kończą protest w Sejmie: Zmieniamy jego formę z ostatniej chwili
Rolnicy kończą protest w Sejmie: Zmieniamy jego formę

Rolnicy ze Związku Rolniczego „Orka” zdecydowali o zakończeniu protestu w Sejmie. – Zmieniamy jego formę – podkreślili podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.
 Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności
/ Osservatore Romano / Wikimedia Commons

Organizatorami konkursu są: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydziałem Studiów nad Rodziną  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zarządem Głównym Stowarzyszenia Penitencjarnego ”PATRONAT” oraz z Kołem Naukowym Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW, Zarząd i członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej, założyli sobie szereg wyzwań, które zamierzamy realizować każdego roku akademickiego. Jednym z nich było zorganizowanie i przeprowadzenie w roku 2021 – Ogólnopolskiego Konkursu dla osób pozbawionych wolności pn. „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia” (z okazji Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, prace napłynęły z ponad 60 zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski. Celem konkursu było upamiętnienie postaci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz stworzenie osadzonym możliwości twórczego wyrażania swoich przemyśleń inspirowanych jego życiem i nauką, poprzez rozbudzanie aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań literackich, patriotyczno-religijnych. Liczymy, że Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, spotka się również z zainteresowaniem ze strony osób pozbawionych wolności. Zachęcając do udziału w konkursie liczymy, że uczestnicy chętnie zaprezentują nam swój talent, wykażą się kreatywnością i wrażliwością. Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: Kat. I, praca plastyczna: „Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp. Dopuszczalny wymiar prac: min. format A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. Kat. II, praca literacka: Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. 20 maja 2023 r. upływa ostateczny termin nadsyłania prac” - powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studentów i kształcenia UKSW.

Kategorie :

Kategoria I

Praca plastyczna:

„Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp.  Dopuszczalny wymiar prac: min. format 

A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Kategoria II

Praca literacka:

Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4.

Każda strona musi być oddzielnie podpisana. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Terminarz :

20 maja 2023 r. –  ostateczny termin nadsyłania prac.

Do końca czerwca 2023 r. – rozstrzygnięcie konkursu, wysłanie powiadomień do uczestników.

10-25 października 2023 r.- wystawa prac nadesłanych na konkurs w holu budynku 21 , kampus Młociny.

 

„Przełom minionych dekad funkcjonowania polskiego więziennictwa przyniósł szereg zmian, stanowiących korzystny prognostyk do podejmowania prób ukształtowania nowego modelu resocjalizacyjnego. Obecnie w dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat wydajności pracy personelu resocjalizacyjnego, skutecznych metod i instrumentów wychowawczych ukierunkowanych na realizację w jednostkach penitencjarnych działalności wychowawczej opartej na wytworzeniu pożądanych wartości wśród skazanych, pozwalających na wyeliminowanie deficytów, które stanowiły podłoże do popełniania przestępstw. Jako pedagog dostrzegam pozytywne zmiany w działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej, będącej jednocześnie służbą na rzecz drugiego człowieka, bo przecież więzienie, to nie tylko więzienne mury, kraty w oknach, wieżyczki, na których jeszcze kilka lat temu służbę pełnili funkcjonariusze wyposażeni w karabiny maszynowe….więzienie to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, to również praca w wymiarze duchowym” – tłumaczy dr Konrad Wierzbicki, adiunkt z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

Szczegółowy regulamin konkursu z załącznikami jest na stronie organizatora:

Ogólnopolski Konkurs dla osób pozbawionych wolności „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia” – Wydział Nauk Pedagogicznych (uksw.edu.pl)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe