PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa

Przejęcie PKP Energetyka przez PGE Polską Grupę Energetyczną stało się faktem. Od dziś spółka posługuje się nazwą PGE Energetyka Kolejowa. - Patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, mówiąc o kulisach transakcji.
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa / fot. PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE Energetyka Kolejowa, podobnie jak jej poprzedniczka, będzie odpowiadać za dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego w całej Polsce.

 

Przedsiębiorstwa rozwijają się dzięki ludziom

 

Bardzo się cieszymy, że przy przejęciu spółki zdobyliśmy doświadczonych i kompetentnych pracowników. Na pewno oni wzmocnią potencjał ludzki Grupy PGE. Pragnę zapewnić wszystkich pracowników dotychczasowego PKP Energetyka, a od dzisiaj już PGE Energetyka Kolejowa, że mogą być spokojni, że będziemy respektowali wszystkie zapisy porozumień, które są zawarte pomiędzy zarządem a stroną społeczną. Jesteśmy największą energetyczną spółką z udziałem Skarbu Państwa i jesteśmy znani z tego, że dotrzymujemy zobowiązań. Wiemy, że to dzięki ludziom przedsiębiorstwa się rozwijają. Same zarządy, kierownictwa niewiele by zdziałały, gdyby nie wspólna praca wszystkich pracowników. PGE nie zamierza przeprowadzać żadnych radykalnych akcji optymalizacyjno-restrukturyzacyjnych w tym przedsiębiorstwie

– zapowiedział w rozmowie z „TS” prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Podczas konferencji prasowej mówił z kolei:

Od dzisiaj PKP Energetyka nosi nazwę PGE Energetyka Kolejowa. Transakcja przejęcia została dokonana, wczoraj powołany został nowy zarząd spółki. Od dzisiaj już operacyjnie PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi nadzór nad działalnością PGE Energetyka Kolejowa, a jest to bardzo ważna spółka w naszej Grupie. PGE Energetyka Kolejowa odpowiada wszak za dystrybucję energii dla całej kolei, więc jest to szalenie ważna spółka ze względu na bezpieczeństwo Państwa Polskiego.

Dodał, że dołączając PKP Energetykę do PGE powiększa się potencjał całej Grupy.

Będziecie Państwo pracowali w największej spółce energetycznej w Polsce, która jest zorganizowana w sposób profesjonalny. Dzisiaj dzięki połączeniu profesjonalizmów obu organizmów będziemy jeszcze silniejsi na rynku

– zwrócił się do pracowników spółki. Dodał, że kapitałem w nowej spółce są przede wszystkim ludzie.

 

PKP Energetyka wróciła we właściwe miejsce

W konferencji prasowej zorganizowanej z okazji włączenia spółki PKP Energetyka do PGE wzięli również udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki oraz prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk opowiadał:

Historia zatoczyła koło. Pamiętamy bardzo gorącą publiczną debatę parlamentarną w 2015 roku. Podnosiliśmy w tej debacie argumenty przygotowane przez specjalistów, nie tylko prawników, ale szczególnie przez ekspertów w dziedzinie dystrybucji energii, zabezpieczenia energii dla transportu kolejowego. Te argumenty nie trafiały do wówczas rządzących. Nie trafiały argumenty o tym, że nie można pozbywać się kontroli państwa nad dystrybucją energii do sieci kolejowej.

Jak mówił, spółkę mimo to sprzedano, a potem nastał trudny proces odzyskiwania jej, w którym duży udział miał obecny wicepremier Jacek Sasin.

Dzisiaj patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie

–  zapowiedział minister Adamczyk, życząc dobrych decyzji i permanentnego rozwoju spółki zarządowi PGE Energetyka Kolejowa.

 

Sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki z kolei przekonywał:

To bardzo ważny dzień dla polskiej energetyki, dla polskiej kolei i dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Spółka PKP Energetyka wraca w miejsce, które jest dla niej właściwe. Bo silne państwo, to takie państwo, które w najbardziej strategiczne obszary swojej gospodarki trzyma siną ręką. Krytyczna infrastruktura, jak infrastruktura elektryczna, trakcyjna na polskiej kolei powinna być w ręku polskiego państwa.

Podczas konferencji głos zabrał również prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz. Zapowiedział, że nowy zarząd spółki w pierwszej kolejności zajmie się dokończeniem formalności dotyczącym przejęcia PKP Energetyka przez PGE oraz dokona przeglądu wszystkich obszarów i aktywności spółki.

Powołamy zespoły, które pozwolą nam na włączenie się w procesy, które funkcjonują w PGE

– zapowiedział.

PGE Energetyka Kolejowa zatrudnia 4,2 tys. pracowników. Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, do czego wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych. Dysponuje także sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

Emerytury
Stażowe