„Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla

Środowiska byłych Więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ich rodzin i działaczy na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach dokonanych w KL Auschwitz, pod przewodnictwem byłej Więzień i ofiary nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora „dr.” Mengele – Barbary Wojnarowskiej-Gautier, walczą o możliwość sprawowania Mszy Świętej każdego 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu (Polaków) do Auschwitz pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11. Takie msze były odprawiane przez kilkadziesiąt lat, nawet za czasów komunistycznej dyktatury.
Barbara Wojnarowska-Gautier „Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla
Barbara Wojnarowska-Gautier / Screen YT Polskie Radio

O możliwość przywrócenia tradycyjnych Mszy Barbara Wojnarowska-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich zwróciła się do biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

 

Odpowiedź biskupa Romana Pindla

Szanowna Pani Przewodnicząca, Dr Barbara Wojnarowska Gautier. Serdecznie dziękuję za skierowaną do mnie prośbę. Z uznaniem odnotowałem fakt kierowania zapytania o zgodę na odprawienie Mszy Świętej do Biskupa Miejsca.

(…)

Organizatorzy wydarzenia wiele lat temu uznali, iż najgodniejszym miejscem na odprawienie Mszy Świętej 14 czerwca jest – zgodnie z prośbą wiceministra kultury Jarosława Sellina kościół na terenie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, który jest ściśle związany z historią Auschwitz, w szczególności więźniami pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku oraz dziedzictwem św. Maksymiliana Kolbe.

(…)

Mając na uwadze dotychczasową tradycję i doświadczenie związane z przygotowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (kuria bielsko-żywiecka jest jednym ze współorganizatorów) chciałbym pozostać przy dotychczasowej strukturze upamiętnienia, zwłaszcza, że nie ma konieczności, by sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, a w Harmężach jest miejsce godne i jak najbardziej odpowiednie

– odpowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

List otwarty

Poniżej publikujemy listo otwarty Barbary Wojnarowskiej-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich, który stanowi odpowiedź na stanowisko bp Pindla.

Ekscelencjo!

Dostojny Biskupie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau,
Dziękuję za odpowiedz na nasze trzy e-maile , mianowicie z 29 grudnia 2022 roku , 2 lutego oraz   10 marca 2023 roku.

Z dużym rozczarowaniem musimy przyznać, że nie takiego stanowiska oczekiwaliśmy od hierarchów Kościoła szczególnie w takim miejscu jak Auschwitz i Blok 11.

Pozwolę sobie załączyć opracowanie członka Konwentu Komitetu Obchodów 14 czerwca, „Msza Święta w Auschwitz 14 czerwca to nasza tradycja„  dot. historii Mszy Świętej, która po raz pierwszy po wyzwoleniu obozu odbyła się pod Ścianą Śmieci w roku 1945. Zgromadziła ona kilkanaście tysięcy ludzi (w tym byłych Więźniów).

https://tysol.pl/a45449-joanna-plotnicka-msza-swieta-w-auschwitz-14-czerwca-to-nasza-tradycja

W naszych e-mailach prosiliśmy Ekscelencję o zrobienie  wszystkiego co możliwe aby po nieuzasadnionej przerwie, powróciła Msza Święta, odprawiana się pod Blokiem Śmierci w KL Auschwitz w czasie obchodów Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14.6.1940 roku.. Msza, która w ciągu 68 lat była tradycyjnie odprawiana bez jakichkolwiek problemów i zastrzeżeń w latach  l947 – 2015. Msza, o którą prosili w swoim Testamencie Więźniowie Pierwszego Transportu.
Jest to nie tylko prośba naszego Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca, powołanego w dniu 7.12.2019 roku, ale również moja prośba, jako przewodniczącej Komitetu 14 czerwca, i jako ocalałego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau polskiego dziecka. Dziecka, które dało słowo honoru powoli odchodzącym na Ostatnią Wartę Więźniom Pierwszego Transportu, że dołoży wszelkich starań aby był respektowany  ich Testament. W szczególności Msza Święta odprawiana pod Blokiem Śmierci, do czego Więźniowie

Pierwszego Transportu przywiązywali ogromna wagę. Więźniom, którzy mieli poważne obawy czy pamięć  o nich nie zaginie, kiedy ostatni z Nich odejdzie… Obawy, które często wyrażali zarówno słownie, jak i w licznej korespondencji z dyrekcją Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Ekscelencji, że w ciągu 68 lat, nie było żadnych obstrukcji dotyczących sprawowania  Eucharystii w dniu 14 czerwca przy Bloku Śmierci, wg cytowanego w liście z 11 kwietnia 2023, adresowanym do mnie i podpisanym przez  Ekscelencję, cytującym Kan. 932 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jeżeli dobrze rozumiem, ten zapis prawa kanonicznego brzmi de facto następująco: „Celebrację eucharystyczną należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w szczególnym wypadku do czego innego zmusza konieczność; celebracja powinna odbywać się wówczas w godnym miejscu” (Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 zaktualizowany przekład na język polski uchwałą nr 22/390/2021 z dnia 18 listopada 2021 Konferencja Episkopatu Polski…).

Nie możemy sobie wyobrazić, że dla kogokolwiek miejsce pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie rozstrzelano tysiące niewinnych ludzi polecających się przed śmiercią Bogu, nie jest miejscem wystarczająco uświęconym krwią zamordowanych i nie jest miejscem godnym odprawiania Eucharystii.

Jeśli dziedziniec pod Ścianą Straceń nie jest miejscem odpowiednim do sprawowania Eucharystii, to tym samym kwestionuje się wszystkie miejsca, poza budynkiem kościoła, w których msze są odprawiane?
Dodam od siebie, że ciągle mam w pamięci, obchody 74. rocznicy Pierwszego Transportu polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11, którą  celebrował osobiście Ekscelencja, jako nowo mianowany biskup bielsko-żywiecki. Podkreślając w swojej homilii, że „stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia Eucharystię w miejscu kaźni tak wielu ludzi”, podkreślając że „Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych Więźniów, którzy tu przybyli” - „Zginęło bardzo wielu przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych bo byli Polakami i zagrażali planom politycznym, które miała Rzesza wobec Polaków"

Kreśląc tych parę słów ciągle wierzę, że wspomnianym w liście ponad dwadzieścia organizacji i instytucji  – głównie oświęcimskich – dbających o pamięć o Ofiarach obozu Auschwitz uda się Ekscelencję przekonać, że powinniśmy wrócić do struktury 68 letniej tradycji, tj. odprawiania pod Blokiem 11 Mszy Świętej w ramach programu obchodów związanych z Pierwszym Transportem  polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Co nie wyklucza odprawiania drugiej Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana Kolbe w oddalonych parę kilometrów od Muzeum Auschwitz Harmężach.

Z wyrazami najwyższego szacunku i wiarą, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na Mszy Świętej w dniu 14 czerwca pod Blokiem 11 oraz wspólnie odmówić modlitwę za wszystkie Ofiary Auschwitz.
Ciągle w to wierzę.

Barbara Wojnarowska Gautier
Przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca
 


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

„Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla

Środowiska byłych Więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ich rodzin i działaczy na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach dokonanych w KL Auschwitz, pod przewodnictwem byłej Więzień i ofiary nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora „dr.” Mengele – Barbary Wojnarowskiej-Gautier, walczą o możliwość sprawowania Mszy Świętej każdego 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu (Polaków) do Auschwitz pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11. Takie msze były odprawiane przez kilkadziesiąt lat, nawet za czasów komunistycznej dyktatury.
Barbara Wojnarowska-Gautier „Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla
Barbara Wojnarowska-Gautier / Screen YT Polskie Radio

O możliwość przywrócenia tradycyjnych Mszy Barbara Wojnarowska-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich zwróciła się do biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

 

Odpowiedź biskupa Romana Pindla

Szanowna Pani Przewodnicząca, Dr Barbara Wojnarowska Gautier. Serdecznie dziękuję za skierowaną do mnie prośbę. Z uznaniem odnotowałem fakt kierowania zapytania o zgodę na odprawienie Mszy Świętej do Biskupa Miejsca.

(…)

Organizatorzy wydarzenia wiele lat temu uznali, iż najgodniejszym miejscem na odprawienie Mszy Świętej 14 czerwca jest – zgodnie z prośbą wiceministra kultury Jarosława Sellina kościół na terenie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, który jest ściśle związany z historią Auschwitz, w szczególności więźniami pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku oraz dziedzictwem św. Maksymiliana Kolbe.

(…)

Mając na uwadze dotychczasową tradycję i doświadczenie związane z przygotowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (kuria bielsko-żywiecka jest jednym ze współorganizatorów) chciałbym pozostać przy dotychczasowej strukturze upamiętnienia, zwłaszcza, że nie ma konieczności, by sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, a w Harmężach jest miejsce godne i jak najbardziej odpowiednie

– odpowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

List otwarty

Poniżej publikujemy listo otwarty Barbary Wojnarowskiej-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich, który stanowi odpowiedź na stanowisko bp Pindla.

Ekscelencjo!

Dostojny Biskupie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau,
Dziękuję za odpowiedz na nasze trzy e-maile , mianowicie z 29 grudnia 2022 roku , 2 lutego oraz   10 marca 2023 roku.

Z dużym rozczarowaniem musimy przyznać, że nie takiego stanowiska oczekiwaliśmy od hierarchów Kościoła szczególnie w takim miejscu jak Auschwitz i Blok 11.

Pozwolę sobie załączyć opracowanie członka Konwentu Komitetu Obchodów 14 czerwca, „Msza Święta w Auschwitz 14 czerwca to nasza tradycja„  dot. historii Mszy Świętej, która po raz pierwszy po wyzwoleniu obozu odbyła się pod Ścianą Śmieci w roku 1945. Zgromadziła ona kilkanaście tysięcy ludzi (w tym byłych Więźniów).

https://tysol.pl/a45449-joanna-plotnicka-msza-swieta-w-auschwitz-14-czerwca-to-nasza-tradycja

W naszych e-mailach prosiliśmy Ekscelencję o zrobienie  wszystkiego co możliwe aby po nieuzasadnionej przerwie, powróciła Msza Święta, odprawiana się pod Blokiem Śmierci w KL Auschwitz w czasie obchodów Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14.6.1940 roku.. Msza, która w ciągu 68 lat była tradycyjnie odprawiana bez jakichkolwiek problemów i zastrzeżeń w latach  l947 – 2015. Msza, o którą prosili w swoim Testamencie Więźniowie Pierwszego Transportu.
Jest to nie tylko prośba naszego Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca, powołanego w dniu 7.12.2019 roku, ale również moja prośba, jako przewodniczącej Komitetu 14 czerwca, i jako ocalałego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau polskiego dziecka. Dziecka, które dało słowo honoru powoli odchodzącym na Ostatnią Wartę Więźniom Pierwszego Transportu, że dołoży wszelkich starań aby był respektowany  ich Testament. W szczególności Msza Święta odprawiana pod Blokiem Śmierci, do czego Więźniowie

Pierwszego Transportu przywiązywali ogromna wagę. Więźniom, którzy mieli poważne obawy czy pamięć  o nich nie zaginie, kiedy ostatni z Nich odejdzie… Obawy, które często wyrażali zarówno słownie, jak i w licznej korespondencji z dyrekcją Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Ekscelencji, że w ciągu 68 lat, nie było żadnych obstrukcji dotyczących sprawowania  Eucharystii w dniu 14 czerwca przy Bloku Śmierci, wg cytowanego w liście z 11 kwietnia 2023, adresowanym do mnie i podpisanym przez  Ekscelencję, cytującym Kan. 932 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jeżeli dobrze rozumiem, ten zapis prawa kanonicznego brzmi de facto następująco: „Celebrację eucharystyczną należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w szczególnym wypadku do czego innego zmusza konieczność; celebracja powinna odbywać się wówczas w godnym miejscu” (Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 zaktualizowany przekład na język polski uchwałą nr 22/390/2021 z dnia 18 listopada 2021 Konferencja Episkopatu Polski…).

Nie możemy sobie wyobrazić, że dla kogokolwiek miejsce pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie rozstrzelano tysiące niewinnych ludzi polecających się przed śmiercią Bogu, nie jest miejscem wystarczająco uświęconym krwią zamordowanych i nie jest miejscem godnym odprawiania Eucharystii.

Jeśli dziedziniec pod Ścianą Straceń nie jest miejscem odpowiednim do sprawowania Eucharystii, to tym samym kwestionuje się wszystkie miejsca, poza budynkiem kościoła, w których msze są odprawiane?
Dodam od siebie, że ciągle mam w pamięci, obchody 74. rocznicy Pierwszego Transportu polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11, którą  celebrował osobiście Ekscelencja, jako nowo mianowany biskup bielsko-żywiecki. Podkreślając w swojej homilii, że „stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia Eucharystię w miejscu kaźni tak wielu ludzi”, podkreślając że „Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych Więźniów, którzy tu przybyli” - „Zginęło bardzo wielu przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych bo byli Polakami i zagrażali planom politycznym, które miała Rzesza wobec Polaków"

Kreśląc tych parę słów ciągle wierzę, że wspomnianym w liście ponad dwadzieścia organizacji i instytucji  – głównie oświęcimskich – dbających o pamięć o Ofiarach obozu Auschwitz uda się Ekscelencję przekonać, że powinniśmy wrócić do struktury 68 letniej tradycji, tj. odprawiania pod Blokiem 11 Mszy Świętej w ramach programu obchodów związanych z Pierwszym Transportem  polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Co nie wyklucza odprawiania drugiej Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana Kolbe w oddalonych parę kilometrów od Muzeum Auschwitz Harmężach.

Z wyrazami najwyższego szacunku i wiarą, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na Mszy Świętej w dniu 14 czerwca pod Blokiem 11 oraz wspólnie odmówić modlitwę za wszystkie Ofiary Auschwitz.
Ciągle w to wierzę.

Barbara Wojnarowska Gautier
Przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe