„Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla

Środowiska byłych Więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ich rodzin i działaczy na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach dokonanych w KL Auschwitz, pod przewodnictwem byłej Więzień i ofiary nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora „dr.” Mengele – Barbary Wojnarowskiej-Gautier, walczą o możliwość sprawowania Mszy Świętej każdego 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu (Polaków) do Auschwitz pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11. Takie msze były odprawiane przez kilkadziesiąt lat, nawet za czasów komunistycznej dyktatury.
Barbara Wojnarowska-Gautier „Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla
Barbara Wojnarowska-Gautier / Screen YT Polskie Radio

O możliwość przywrócenia tradycyjnych Mszy Barbara Wojnarowska-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich zwróciła się do biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

 

Odpowiedź biskupa Romana Pindla

Szanowna Pani Przewodnicząca, Dr Barbara Wojnarowska Gautier. Serdecznie dziękuję za skierowaną do mnie prośbę. Z uznaniem odnotowałem fakt kierowania zapytania o zgodę na odprawienie Mszy Świętej do Biskupa Miejsca.

(…)

Organizatorzy wydarzenia wiele lat temu uznali, iż najgodniejszym miejscem na odprawienie Mszy Świętej 14 czerwca jest – zgodnie z prośbą wiceministra kultury Jarosława Sellina kościół na terenie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, który jest ściśle związany z historią Auschwitz, w szczególności więźniami pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku oraz dziedzictwem św. Maksymiliana Kolbe.

(…)

Mając na uwadze dotychczasową tradycję i doświadczenie związane z przygotowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (kuria bielsko-żywiecka jest jednym ze współorganizatorów) chciałbym pozostać przy dotychczasowej strukturze upamiętnienia, zwłaszcza, że nie ma konieczności, by sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, a w Harmężach jest miejsce godne i jak najbardziej odpowiednie

– odpowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

List otwarty

Poniżej publikujemy listo otwarty Barbary Wojnarowskiej-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich, który stanowi odpowiedź na stanowisko bp Pindla.

Ekscelencjo!

Dostojny Biskupie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau,
Dziękuję za odpowiedz na nasze trzy e-maile , mianowicie z 29 grudnia 2022 roku , 2 lutego oraz   10 marca 2023 roku.

Z dużym rozczarowaniem musimy przyznać, że nie takiego stanowiska oczekiwaliśmy od hierarchów Kościoła szczególnie w takim miejscu jak Auschwitz i Blok 11.

Pozwolę sobie załączyć opracowanie członka Konwentu Komitetu Obchodów 14 czerwca, „Msza Święta w Auschwitz 14 czerwca to nasza tradycja„  dot. historii Mszy Świętej, która po raz pierwszy po wyzwoleniu obozu odbyła się pod Ścianą Śmieci w roku 1945. Zgromadziła ona kilkanaście tysięcy ludzi (w tym byłych Więźniów).

https://tysol.pl/a45449-joanna-plotnicka-msza-swieta-w-auschwitz-14-czerwca-to-nasza-tradycja

W naszych e-mailach prosiliśmy Ekscelencję o zrobienie  wszystkiego co możliwe aby po nieuzasadnionej przerwie, powróciła Msza Święta, odprawiana się pod Blokiem Śmierci w KL Auschwitz w czasie obchodów Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14.6.1940 roku.. Msza, która w ciągu 68 lat była tradycyjnie odprawiana bez jakichkolwiek problemów i zastrzeżeń w latach  l947 – 2015. Msza, o którą prosili w swoim Testamencie Więźniowie Pierwszego Transportu.
Jest to nie tylko prośba naszego Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca, powołanego w dniu 7.12.2019 roku, ale również moja prośba, jako przewodniczącej Komitetu 14 czerwca, i jako ocalałego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau polskiego dziecka. Dziecka, które dało słowo honoru powoli odchodzącym na Ostatnią Wartę Więźniom Pierwszego Transportu, że dołoży wszelkich starań aby był respektowany  ich Testament. W szczególności Msza Święta odprawiana pod Blokiem Śmierci, do czego Więźniowie

Pierwszego Transportu przywiązywali ogromna wagę. Więźniom, którzy mieli poważne obawy czy pamięć  o nich nie zaginie, kiedy ostatni z Nich odejdzie… Obawy, które często wyrażali zarówno słownie, jak i w licznej korespondencji z dyrekcją Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Ekscelencji, że w ciągu 68 lat, nie było żadnych obstrukcji dotyczących sprawowania  Eucharystii w dniu 14 czerwca przy Bloku Śmierci, wg cytowanego w liście z 11 kwietnia 2023, adresowanym do mnie i podpisanym przez  Ekscelencję, cytującym Kan. 932 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jeżeli dobrze rozumiem, ten zapis prawa kanonicznego brzmi de facto następująco: „Celebrację eucharystyczną należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w szczególnym wypadku do czego innego zmusza konieczność; celebracja powinna odbywać się wówczas w godnym miejscu” (Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 zaktualizowany przekład na język polski uchwałą nr 22/390/2021 z dnia 18 listopada 2021 Konferencja Episkopatu Polski…).

Nie możemy sobie wyobrazić, że dla kogokolwiek miejsce pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie rozstrzelano tysiące niewinnych ludzi polecających się przed śmiercią Bogu, nie jest miejscem wystarczająco uświęconym krwią zamordowanych i nie jest miejscem godnym odprawiania Eucharystii.

Jeśli dziedziniec pod Ścianą Straceń nie jest miejscem odpowiednim do sprawowania Eucharystii, to tym samym kwestionuje się wszystkie miejsca, poza budynkiem kościoła, w których msze są odprawiane?
Dodam od siebie, że ciągle mam w pamięci, obchody 74. rocznicy Pierwszego Transportu polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11, którą  celebrował osobiście Ekscelencja, jako nowo mianowany biskup bielsko-żywiecki. Podkreślając w swojej homilii, że „stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia Eucharystię w miejscu kaźni tak wielu ludzi”, podkreślając że „Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych Więźniów, którzy tu przybyli” - „Zginęło bardzo wielu przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych bo byli Polakami i zagrażali planom politycznym, które miała Rzesza wobec Polaków"

Kreśląc tych parę słów ciągle wierzę, że wspomnianym w liście ponad dwadzieścia organizacji i instytucji  – głównie oświęcimskich – dbających o pamięć o Ofiarach obozu Auschwitz uda się Ekscelencję przekonać, że powinniśmy wrócić do struktury 68 letniej tradycji, tj. odprawiania pod Blokiem 11 Mszy Świętej w ramach programu obchodów związanych z Pierwszym Transportem  polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Co nie wyklucza odprawiania drugiej Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana Kolbe w oddalonych parę kilometrów od Muzeum Auschwitz Harmężach.

Z wyrazami najwyższego szacunku i wiarą, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na Mszy Świętej w dniu 14 czerwca pod Blokiem 11 oraz wspólnie odmówić modlitwę za wszystkie Ofiary Auschwitz.
Ciągle w to wierzę.

Barbara Wojnarowska Gautier
Przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca
 


 

POLECANE
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów z ostatniej chwili
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów

Po przeliczeniu 98,85 proc. głosów, George Simion wygrał I turę wyborów prezydenckich z 40,39 proc. wynikiem. Na drugim miejscu znalazł się Dan Nicusor z 20,86 proc. wynikiem. Druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbędzie się 18 maja.

Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż z ostatniej chwili
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż

Rafał Trzaskowski notuje najniższy wynik od początku kampanii wyborczej, a największy zysk odnotowuje Karol Nawrocki – wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej Onetu.

Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy z ostatniej chwili
Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy

Po przeliczeniu połowy głosów I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion prowadzi z 42,13 proc. poparcia. Drugie miejsce przypada Crinowi Antonescu (22,42 proc.).

Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

– Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył w niedzielę George Simion, kandydat na prezydenta Rumunii, który wygrał I turę.

Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji z ostatniej chwili
Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji

W niedzielę 4 maja po godzinie 17:30 przy ul. Starorudzkiej w Łodzi doszło do pożaru. Płoną dwa samochody ciężarowe z naczepami, wiata magazynowa oraz składowisko palet.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll

George Simion uzyskał 33,1 proc. wynik i wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii, które odbyły się w niedzielę. Na drugim miejscu z wynikiem 22,9 proc. znalazł się Crin Antonescu, liberał wspierany przez koalicję rządzącą – wynika z badania exit poll Curs.

Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic

Trzy osoby w szpitalu po wykolejeniu tramwaju na ul. Chorzowskiej w Katowicach. Ruch jest utrudniony, trwa akcja służb.

Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują z ostatniej chwili
Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują

Warszawa walczy z dzikami. Lasy Miejskie stosują metodę odławiania z uśmiercaniem, by ograniczyć zagrożenie dla mieszkańców.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty

28-latka, która w nocy z piątku na sobotę zaatakowała lekarzy na oddziale SOR gdyńskiego szpitala, usłyszała zarzuty. Prokuratura zastosowała wobec kobiety dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski znów trenuje z drużyną i jest gotowy do gry po kontuzji. Klub pokazał zdjęcie z treningu, na którym Polak ćwiczy razem z nowym trenerem - Hansim Flickiem.

REKLAMA

„Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla

Środowiska byłych Więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ich rodzin i działaczy na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach dokonanych w KL Auschwitz, pod przewodnictwem byłej Więzień i ofiary nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora „dr.” Mengele – Barbary Wojnarowskiej-Gautier, walczą o możliwość sprawowania Mszy Świętej każdego 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu (Polaków) do Auschwitz pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11. Takie msze były odprawiane przez kilkadziesiąt lat, nawet za czasów komunistycznej dyktatury.
Barbara Wojnarowska-Gautier „Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla
Barbara Wojnarowska-Gautier / Screen YT Polskie Radio

O możliwość przywrócenia tradycyjnych Mszy Barbara Wojnarowska-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich zwróciła się do biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

 

Odpowiedź biskupa Romana Pindla

Szanowna Pani Przewodnicząca, Dr Barbara Wojnarowska Gautier. Serdecznie dziękuję za skierowaną do mnie prośbę. Z uznaniem odnotowałem fakt kierowania zapytania o zgodę na odprawienie Mszy Świętej do Biskupa Miejsca.

(…)

Organizatorzy wydarzenia wiele lat temu uznali, iż najgodniejszym miejscem na odprawienie Mszy Świętej 14 czerwca jest – zgodnie z prośbą wiceministra kultury Jarosława Sellina kościół na terenie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, który jest ściśle związany z historią Auschwitz, w szczególności więźniami pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku oraz dziedzictwem św. Maksymiliana Kolbe.

(…)

Mając na uwadze dotychczasową tradycję i doświadczenie związane z przygotowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (kuria bielsko-żywiecka jest jednym ze współorganizatorów) chciałbym pozostać przy dotychczasowej strukturze upamiętnienia, zwłaszcza, że nie ma konieczności, by sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, a w Harmężach jest miejsce godne i jak najbardziej odpowiednie

– odpowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

List otwarty

Poniżej publikujemy listo otwarty Barbary Wojnarowskiej-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich, który stanowi odpowiedź na stanowisko bp Pindla.

Ekscelencjo!

Dostojny Biskupie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau,
Dziękuję za odpowiedz na nasze trzy e-maile , mianowicie z 29 grudnia 2022 roku , 2 lutego oraz   10 marca 2023 roku.

Z dużym rozczarowaniem musimy przyznać, że nie takiego stanowiska oczekiwaliśmy od hierarchów Kościoła szczególnie w takim miejscu jak Auschwitz i Blok 11.

Pozwolę sobie załączyć opracowanie członka Konwentu Komitetu Obchodów 14 czerwca, „Msza Święta w Auschwitz 14 czerwca to nasza tradycja„  dot. historii Mszy Świętej, która po raz pierwszy po wyzwoleniu obozu odbyła się pod Ścianą Śmieci w roku 1945. Zgromadziła ona kilkanaście tysięcy ludzi (w tym byłych Więźniów).

https://tysol.pl/a45449-joanna-plotnicka-msza-swieta-w-auschwitz-14-czerwca-to-nasza-tradycja

W naszych e-mailach prosiliśmy Ekscelencję o zrobienie  wszystkiego co możliwe aby po nieuzasadnionej przerwie, powróciła Msza Święta, odprawiana się pod Blokiem Śmierci w KL Auschwitz w czasie obchodów Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14.6.1940 roku.. Msza, która w ciągu 68 lat była tradycyjnie odprawiana bez jakichkolwiek problemów i zastrzeżeń w latach  l947 – 2015. Msza, o którą prosili w swoim Testamencie Więźniowie Pierwszego Transportu.
Jest to nie tylko prośba naszego Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca, powołanego w dniu 7.12.2019 roku, ale również moja prośba, jako przewodniczącej Komitetu 14 czerwca, i jako ocalałego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau polskiego dziecka. Dziecka, które dało słowo honoru powoli odchodzącym na Ostatnią Wartę Więźniom Pierwszego Transportu, że dołoży wszelkich starań aby był respektowany  ich Testament. W szczególności Msza Święta odprawiana pod Blokiem Śmierci, do czego Więźniowie

Pierwszego Transportu przywiązywali ogromna wagę. Więźniom, którzy mieli poważne obawy czy pamięć  o nich nie zaginie, kiedy ostatni z Nich odejdzie… Obawy, które często wyrażali zarówno słownie, jak i w licznej korespondencji z dyrekcją Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Ekscelencji, że w ciągu 68 lat, nie było żadnych obstrukcji dotyczących sprawowania  Eucharystii w dniu 14 czerwca przy Bloku Śmierci, wg cytowanego w liście z 11 kwietnia 2023, adresowanym do mnie i podpisanym przez  Ekscelencję, cytującym Kan. 932 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jeżeli dobrze rozumiem, ten zapis prawa kanonicznego brzmi de facto następująco: „Celebrację eucharystyczną należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w szczególnym wypadku do czego innego zmusza konieczność; celebracja powinna odbywać się wówczas w godnym miejscu” (Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 zaktualizowany przekład na język polski uchwałą nr 22/390/2021 z dnia 18 listopada 2021 Konferencja Episkopatu Polski…).

Nie możemy sobie wyobrazić, że dla kogokolwiek miejsce pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie rozstrzelano tysiące niewinnych ludzi polecających się przed śmiercią Bogu, nie jest miejscem wystarczająco uświęconym krwią zamordowanych i nie jest miejscem godnym odprawiania Eucharystii.

Jeśli dziedziniec pod Ścianą Straceń nie jest miejscem odpowiednim do sprawowania Eucharystii, to tym samym kwestionuje się wszystkie miejsca, poza budynkiem kościoła, w których msze są odprawiane?
Dodam od siebie, że ciągle mam w pamięci, obchody 74. rocznicy Pierwszego Transportu polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11, którą  celebrował osobiście Ekscelencja, jako nowo mianowany biskup bielsko-żywiecki. Podkreślając w swojej homilii, że „stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia Eucharystię w miejscu kaźni tak wielu ludzi”, podkreślając że „Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych Więźniów, którzy tu przybyli” - „Zginęło bardzo wielu przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych bo byli Polakami i zagrażali planom politycznym, które miała Rzesza wobec Polaków"

Kreśląc tych parę słów ciągle wierzę, że wspomnianym w liście ponad dwadzieścia organizacji i instytucji  – głównie oświęcimskich – dbających o pamięć o Ofiarach obozu Auschwitz uda się Ekscelencję przekonać, że powinniśmy wrócić do struktury 68 letniej tradycji, tj. odprawiania pod Blokiem 11 Mszy Świętej w ramach programu obchodów związanych z Pierwszym Transportem  polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Co nie wyklucza odprawiania drugiej Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana Kolbe w oddalonych parę kilometrów od Muzeum Auschwitz Harmężach.

Z wyrazami najwyższego szacunku i wiarą, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na Mszy Świętej w dniu 14 czerwca pod Blokiem 11 oraz wspólnie odmówić modlitwę za wszystkie Ofiary Auschwitz.
Ciągle w to wierzę.

Barbara Wojnarowska Gautier
Przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe