„Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla

Środowiska byłych Więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ich rodzin i działaczy na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach dokonanych w KL Auschwitz, pod przewodnictwem byłej Więzień i ofiary nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora „dr.” Mengele – Barbary Wojnarowskiej-Gautier, walczą o możliwość sprawowania Mszy Świętej każdego 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu (Polaków) do Auschwitz pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11. Takie msze były odprawiane przez kilkadziesiąt lat, nawet za czasów komunistycznej dyktatury.
Barbara Wojnarowska-Gautier „Nie tego oczekiwaliśmy”. List otwarty byłej Więzień KL Auschwitz do bp. bielsko-żywieckiego Romana Pindla
Barbara Wojnarowska-Gautier / Screen YT Polskie Radio

O możliwość przywrócenia tradycyjnych Mszy Barbara Wojnarowska-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich zwróciła się do biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

 

Odpowiedź biskupa Romana Pindla

Szanowna Pani Przewodnicząca, Dr Barbara Wojnarowska Gautier. Serdecznie dziękuję za skierowaną do mnie prośbę. Z uznaniem odnotowałem fakt kierowania zapytania o zgodę na odprawienie Mszy Świętej do Biskupa Miejsca.

(…)

Organizatorzy wydarzenia wiele lat temu uznali, iż najgodniejszym miejscem na odprawienie Mszy Świętej 14 czerwca jest – zgodnie z prośbą wiceministra kultury Jarosława Sellina kościół na terenie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, który jest ściśle związany z historią Auschwitz, w szczególności więźniami pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku oraz dziedzictwem św. Maksymiliana Kolbe.

(…)

Mając na uwadze dotychczasową tradycję i doświadczenie związane z przygotowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (kuria bielsko-żywiecka jest jednym ze współorganizatorów) chciałbym pozostać przy dotychczasowej strukturze upamiętnienia, zwłaszcza, że nie ma konieczności, by sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, a w Harmężach jest miejsce godne i jak najbardziej odpowiednie

– odpowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

List otwarty

Poniżej publikujemy listo otwarty Barbary Wojnarowskiej-Gautier w imieniu środowisk oświęcimskich, który stanowi odpowiedź na stanowisko bp Pindla.

Ekscelencjo!

Dostojny Biskupie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau,
Dziękuję za odpowiedz na nasze trzy e-maile , mianowicie z 29 grudnia 2022 roku , 2 lutego oraz   10 marca 2023 roku.

Z dużym rozczarowaniem musimy przyznać, że nie takiego stanowiska oczekiwaliśmy od hierarchów Kościoła szczególnie w takim miejscu jak Auschwitz i Blok 11.

Pozwolę sobie załączyć opracowanie członka Konwentu Komitetu Obchodów 14 czerwca, „Msza Święta w Auschwitz 14 czerwca to nasza tradycja„  dot. historii Mszy Świętej, która po raz pierwszy po wyzwoleniu obozu odbyła się pod Ścianą Śmieci w roku 1945. Zgromadziła ona kilkanaście tysięcy ludzi (w tym byłych Więźniów).

https://tysol.pl/a45449-joanna-plotnicka-msza-swieta-w-auschwitz-14-czerwca-to-nasza-tradycja

W naszych e-mailach prosiliśmy Ekscelencję o zrobienie  wszystkiego co możliwe aby po nieuzasadnionej przerwie, powróciła Msza Święta, odprawiana się pod Blokiem Śmierci w KL Auschwitz w czasie obchodów Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14.6.1940 roku.. Msza, która w ciągu 68 lat była tradycyjnie odprawiana bez jakichkolwiek problemów i zastrzeżeń w latach  l947 – 2015. Msza, o którą prosili w swoim Testamencie Więźniowie Pierwszego Transportu.
Jest to nie tylko prośba naszego Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca, powołanego w dniu 7.12.2019 roku, ale również moja prośba, jako przewodniczącej Komitetu 14 czerwca, i jako ocalałego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau polskiego dziecka. Dziecka, które dało słowo honoru powoli odchodzącym na Ostatnią Wartę Więźniom Pierwszego Transportu, że dołoży wszelkich starań aby był respektowany  ich Testament. W szczególności Msza Święta odprawiana pod Blokiem Śmierci, do czego Więźniowie

Pierwszego Transportu przywiązywali ogromna wagę. Więźniom, którzy mieli poważne obawy czy pamięć  o nich nie zaginie, kiedy ostatni z Nich odejdzie… Obawy, które często wyrażali zarówno słownie, jak i w licznej korespondencji z dyrekcją Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Ekscelencji, że w ciągu 68 lat, nie było żadnych obstrukcji dotyczących sprawowania  Eucharystii w dniu 14 czerwca przy Bloku Śmierci, wg cytowanego w liście z 11 kwietnia 2023, adresowanym do mnie i podpisanym przez  Ekscelencję, cytującym Kan. 932 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jeżeli dobrze rozumiem, ten zapis prawa kanonicznego brzmi de facto następująco: „Celebrację eucharystyczną należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w szczególnym wypadku do czego innego zmusza konieczność; celebracja powinna odbywać się wówczas w godnym miejscu” (Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 zaktualizowany przekład na język polski uchwałą nr 22/390/2021 z dnia 18 listopada 2021 Konferencja Episkopatu Polski…).

Nie możemy sobie wyobrazić, że dla kogokolwiek miejsce pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie rozstrzelano tysiące niewinnych ludzi polecających się przed śmiercią Bogu, nie jest miejscem wystarczająco uświęconym krwią zamordowanych i nie jest miejscem godnym odprawiania Eucharystii.

Jeśli dziedziniec pod Ścianą Straceń nie jest miejscem odpowiednim do sprawowania Eucharystii, to tym samym kwestionuje się wszystkie miejsca, poza budynkiem kościoła, w których msze są odprawiane?
Dodam od siebie, że ciągle mam w pamięci, obchody 74. rocznicy Pierwszego Transportu polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11, którą  celebrował osobiście Ekscelencja, jako nowo mianowany biskup bielsko-żywiecki. Podkreślając w swojej homilii, że „stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia Eucharystię w miejscu kaźni tak wielu ludzi”, podkreślając że „Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych Więźniów, którzy tu przybyli” - „Zginęło bardzo wielu przedstawicieli inteligencji, nauczycieli, duchownych bo byli Polakami i zagrażali planom politycznym, które miała Rzesza wobec Polaków"

Kreśląc tych parę słów ciągle wierzę, że wspomnianym w liście ponad dwadzieścia organizacji i instytucji  – głównie oświęcimskich – dbających o pamięć o Ofiarach obozu Auschwitz uda się Ekscelencję przekonać, że powinniśmy wrócić do struktury 68 letniej tradycji, tj. odprawiania pod Blokiem 11 Mszy Świętej w ramach programu obchodów związanych z Pierwszym Transportem  polskich Więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Co nie wyklucza odprawiania drugiej Mszy Świętej w Centrum św. Maksymiliana Kolbe w oddalonych parę kilometrów od Muzeum Auschwitz Harmężach.

Z wyrazami najwyższego szacunku i wiarą, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na Mszy Świętej w dniu 14 czerwca pod Blokiem 11 oraz wspólnie odmówić modlitwę za wszystkie Ofiary Auschwitz.
Ciągle w to wierzę.

Barbara Wojnarowska Gautier
Przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe