Awantura w Izraelu. „Israel Hayom”: Polacy byli ofiarami Niemców. Izraelska ignorancja nie zna granic

W Izraelu trwa polityczna i medialna awantura po ujawnieniu sprawy umowy z Polską, która ma stanowić podstawę do poprawy stosunków. Już jutro 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Tekst w Israel Hayom Awantura w Izraelu. „Israel Hayom”: Polacy byli ofiarami Niemców. Izraelska ignorancja nie zna granic
Tekst w Israel Hayom / Screen IsraelHayom.co.il

Pretensje ze strony środowisk opozycyjnych dotyczą między innymi punktu umowy, w ramach którego izraelska młodzież odwiedzająca w Polsce miejsca kaźni Żydów podczas niemieckiego Holokaustu ma odwiedzać również miejsca upamiętniające polskie podziemie i Polaków ratujących Żydów, których ekspozycja nazywana jest „polską propagandą”. Izraelska młodzież ma się również spotkać z polską młodzieżą, a bezpieczeństwo mają jej zapewniać polskie służby.

Niedopuszczalne jest, aby wycieczki młodzieży przyjeżdżające [do Polski – przyp. red.], by uczyć się o Holokauście narodu żydowskiego, uczyły się polskiej narracji

– napisał były izraelski premier Jair Lapid, który uważa, że obecny izraelski rząd „uległ polskim żądaniom”.

 

Głos rozsądku?

Tym bardziej warto odnotować głos publicysty „Israel Hayom”. Aral Sejal rozpoczyna swój tekst od rytualnego opisu „polskiego antysemityzmu”: „Polacy nienawidzili Żydów podczas Holokaustu. Moja babcia całe życie odmawiała ponownego mówienia po polsku. Ale Holokaust to nie tylko antysemityzm – to zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo przeprowadzone przez Niemcy. Jaki jest udział Polski w machinie zagłady Holokaustu? Podczas Holokaustu nie istniała Polska. Została podzielona (pomiędzy III Rzeszę a ZSRR – przyp. red.)”.

Wśród Polaków byli oprawcy Żydów, jak w całej Europie, łącznie z Holandią i Francją, ale tylko w Polsce oprawcy Żydów byli eliminowani przez polskie podziemie – Armię Krajową, AK. Polacy jako jedyni stoczyli wielkie i krwawe powstanie przeciw Niemcom. Pierwsze ruchy oporu w Europie powstały w Polsce w 1940 r.

– pisze Sejal, który zwraca uwagę na to, że w ramach polskiego podziemia powstały również żydowskie organizacje bojowe, które były wspomagane przez Armię Krajową.

 

 „Polacy byli ofiarami Niemców”

Polacy byli ofiarami Niemców. W przeciwieństwie do Żydów nie przeszli przez Holokaust. Jest różnica. Ale byli ofiarami Niemców. Tymczasem izraelski pokaz ignorancji nie zna granic. Dov Gil-Har złożył niefortunne oświadczenie, nazywając AK „kontrowersyjnym prawicowym ruchem podziemnym”. Czy Sofia Kozak, założycielka Żegoty, jest kontrowersyjna? Może kontrowersyjny jest Jan Karski, który został przemycony do warszawskiego getta i wyjechał na Zachód z misją opowiadania o Holokauście? A co z Witoldem Pileckim, który dobrowolnie wjechał na trzy lata (!) do Auschwitz, aby udokumentować, a następnie wydać Raport Pileckiego, pierwszą dokumentację mordów w obozach?

– pyta Sejal.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. prawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego – informuje PAP.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry'ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry'ego - Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Emerytury
Stażowe