80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Bilewicz, twórca pojęcia „antysemityzmu wtórnego”, dwoi się i troi

Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, kiedy to Polacy żydowskiego pochodzenia w ramach Żydowskiej Organizacji Bojowej i założonego przez byłych żołnierzy Wojska Polskiego i współpracującego z AK Żydowskiego Związku Wojskowego podjęli nierówną walkę z niemieckimi oprawcami.
Michał Bilewicz 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Bilewicz, twórca pojęcia „antysemityzmu wtórnego”, dwoi się i troi
Michał Bilewicz / Screen YT

Obchody odbywają się w kontekście podpisanej pomiędzy Polską a Izraelem umowy, która ma poprawić stosunki między Warszawą i Tel Avivem. Umowy, która izraelską młodzież przyjeżdżającą do Polski obejmuje polską ochroną i która zawiera zapisy o odwiedzaniu przez nią nie tylko niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, ale również polskich muzeów opisujących pomoc, jakiej Polacy udzielili Żydom i historię polskiego ruchu niepodległościowego. W obchodach, obok prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczy również prezydent Izraela Jicchak Herzog i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Podczas obchodów podkreśla się znaczenie symbolu dwóch flag wywieszonych podczas Powstania na kamienicy przy Placu Muranowskim przez bojowców ŻZW – polskiej i żydowskiej.

 

Michał Bilewicz dwoi się i troi

Czym się w tym czasie zajmuje w sieci dr Michał Bilewicz, twórca pojęcia „antysemityzmu wtórnego”, który ma się objawiać m.in. „kultem Żołnierzy Wyklętych” czy niechęcią do współfinansowania Muzeum POLIN?

Autorytetem przywoływanym przez Michała Bilewicza jest Marian Turski, który jako działacz lewicowej organizacji w getcie łódzkim trafił do Auschwitz, przeżył Marsz Śmierci i był więziony w Buchenwaldzie. A w PRL był komunistycznym aparatczykiem, pracował w Wojewódzkim Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk we Wrocławiu, jako instruktor, a później starszy instruktor w Wydziale Prasy i Wydawnictw, a następnie Wydziale Propagandy i Agitacji Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1958 objął kierownictwo działu historycznego w reżimowego tygodnika „Polityka”.

Dziś na widok Prezydenta RP w czasie obchodów koleżanka z pracy powiedziała: „Podaj mu tę nominacje profesorską, że niby prosisz o autograf”. Niezbyt smaczny żart, pomyślałem.

A widzę, że chwilę potem Gliński zrobił coś takiego zupełnie na serio…

– szydzi na Twitterze Bilewicz, komentując artykuł Bartosza Wielińskiego z Wyborczej pt. „Wyjątkowa niegodziwość. PiS sprofanował 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim”. Wielińskiemu, który wygrał z Rafałem Ziemkiewiczem proces o nazywanie go „volskdeutschem”, przeszkadza fakt, że dziś prezydentowi Niemiec Steinmeierowi został wręczony raport nt. strat, jakie Polska poniosła z winy Niemiec podczas II wojny światowej.

Rozumiem, że środki z tych reparacji będą przez rząd PiS rozdzielone proporcjonalnie do skali strat (90% dla rodzin polskich Żydów, którzy stracili 90% swojej populacji i 10% dla rodzin etnicznych Polaków, którzy stracili 10% populacji)?

– liczy Bilewicz pod postem wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego.

Wspominamy dziś 80. rocznicę Powstania w Gettcie. Przypominamy o niemieckich zbrodniach na Polakach.

Za zbrodnie te Niemcy nigdy nie zapłaciły.

@Bart_Wielinski z G.Wyborczej uważa, że przypominanie o tym to „wyjątkowa niegodziwość”, „profanacja”.

A Państwo – co o tym sądzicie?

– pyta Paweł Jabłoński.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe