Za nami obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca oraz strajku w lubelskim węźle kolejowym

W niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z 45. rocznicą Lubelskiego Lipca zorganizowane przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a także obchody zorganizowane przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ "Solidarność", które miały na celu uczczenie 45. rocznicy strajku w lubelskim węźle kolejowym.
Obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca Za nami obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca oraz strajku w lubelskim węźle kolejowym
Obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca / fot. KSP NSZZ "S"

Co musisz wiedzieć?

  • Minęło 45 lat od fali strajków, jakie objęły całą Lubelszczyznę w lipcu 1980 roku.
  • Z tej okazji w Lublinie odbyło się szereg uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia.
  • 20 lipca przed południem Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "S" uczciła 45. rocznicę strajku w lubelskim węźle kolejowym.
  • Z kolei w godzinach popołudniowych tego samego dnia odbyły się uroczystości zorganizowane przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "S".

 

"Wielkie zwycięstwo"

Fala strajków w 1980 r. objęła cały region Lubelszczyzny, poprzedzając protesty na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.

W niedzielnych obchodach 45. rocznicy strajku w lubelskim węźle kolejowym wzięli udział m.in. związkowcy, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Doli Kolejarskiej w pobliżu dawnej lokomotywowni.

W swoim przemówieniu doradca prezydenta Polski Marek Rymsza zwrócił uwagę, że był to protest pokojowy, podczas którego załoga przedstawiła wspólne racje. Podkreślił również siłę strajku kolejarskiego sprzed 45 lat.

W trakcie lipca ’80 strajk kolejarzy nie był pierwszym w regionie, ale gdy stanęły pociągi, to nie dało się dłużej tych protestów ukryć. Wówczas nie było mediów społecznościowych, internetu, media były całkowicie podporządkowane, a jak zabrakło pociągów, to stało się to nie do ukrycia. Zaczęto pisać, pojawiły się materiały – to było wielkie zwycięstwo strajku kolejarskiego, że media piszą o tym, co jest ważne dla ludzi, a niekoniecznie dla władzy

– powiedział Rymsza.

 

"Oddajemy hołd wszystkim ludziom kolei, którzy mieli odwagę upomnieć się o prawdę i sprawiedliwość"

List do uczestników obchodów wystosował Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". 

Dziś, po 45 latach oddajemy hołd wszystkim ludziom kolei, którzy mieli odwagę upomnieć się o prawdę i sprawiedliwość. Ich postawa jest dla nas wzorem obywatelskiego zaangażowania. Z wdzięcznością i uznaniem dziękuję za ten niezwykły wkład w historię Polski

– przekazał przewodniczący.

Obchody Lubelskiego Lipca to jednak nie tylko wspomnienie historii. To także przypomnienie, jak ważna jest wspólnota, solidarność i odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju. Jak ważna jest wolność i to, że wciąż wymaga troski, mądrości i zaangażowania kolejnych pokoleń

– dodał.

 

"Musimy stać na straży Ojczyzny"

Przedstawiciele NSZZ ''Solidarność'' Regionu Środkowo-Wschodniego złożyli z kolei po południu kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Drogi Męczenników Majdanka oraz pod Pomnikiem Patrona Solidarności przy ul. Królewskiej. Po mszy o godz. 17.00 w archikatedrze lubelskiej odbyła się gala 45-lecia, podczas której wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym dla NSZZ ''Solidarność''.

W liście do uczestników tego wydarzenia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", napisał:

Robotnicy Lubelszczyzny, domagając się godnych warunków pracy i szacunku, wykazali się nie tylko odwagą, ale i niezwykłą odpowiedzialnością obywatelską. Ich protesty były pokojowe, lecz stanowcze, a ich głos nie mógł zostać zignorowany. To właśnie wtedy w Lublinie zaczęła kiełkować nadzieja na inną, lepszą Polskę.

Zaznaczył, że dziś również musimy dbać o wywalczoną m.in. przez uczestników Lubelskiego Lipca wolność i pilnować Polski.

Obchody Lubelskiego Lipca to jednak nie tylko wspomnienie historii. To także przypomnienie, jak ważna jest wspólnota, solidarność i odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju. Jak ważna jest wolność. I jak istotne jest, byśmy wciąż dbali o wartości, które są naszym fundamentem. To one są drogowskazem dziś, gdy władza przestaje dbać o pracowników, o swoich obywateli. Wówczas to my musimy stanąć na straży Ojczyzny

– przekazał Piotr Duda i podkreślił:

Dlatego widząc proces radykalizacji środowisk skupionych wobec obecnej władzy i próby kwestionowania przez nich fundamentów demokracji, w tym wyniku wolnych wyborów prezydenckich, zaapelowałem: „Pokażmy swoją siłę i wsparcie dla Karola Nawrockiego, przybywając 6 sierpnia do Warszawy. Bądźmy obecni przy zaprzysiężeniu go na prezydenta Rzeczypospolitej". Nie może nas tam zabraknąć.


 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji z ostatniej chwili
Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji

W mieście Nimes w południowo-zachodniej Francji wchodzi w poniedziałek w życie zakaz przebywania nocą na ulicy dla nastolatków w wieku poniżej 16 lat. Postanowienie jest tymczasowe i obowiązuje w kilku dzielnicach. Zostało wprowadzone po serii przestępstw związanych z handlem narkotykami.

Możliwa rezygnacja Tuska?  Politolog: Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi z ostatniej chwili
Możliwa rezygnacja Tuska? Politolog: "Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi"

To sprawa do poważnego rozważenia - tak politolog, socjolog dr Mateusz Zaremba ocenił pomysł zmiany na stanowisku premiera. Jak wskazał w Studiu PAP, uzasadnieniem dla rezygnacji Donalda Tuska z pełnionej funkcji byłyby m.in. sondaże zaufania, które nie sprzyjają obecnemu rządowi.

Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii Wiadomości
Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii

Belgijska opozycyjna partia Partia Socjalistyczna (PS) domaga się powołania komisji śledczej w związku z nowymi rewelacjami w śledztwie ws. zarzutów o pranie pieniędzy przez byłego komisarza europejskiego, Didiera Reyndersa. Był on również ministrem finansów i wicepremierem w belgijskim rządzie. 

Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Wiadomości
Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.

Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pilny komunikat PKP z ostatniej chwili
"Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg". Pilny komunikat PKP

PKP wydało komunikat z informacją o opóźnieniach w kursowaniu pociągów, do jakich doszło w wyniku kolizji auta i pociągu Skawiną a Radziszowem.

Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa gorące
Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa

Słowa kardynała Grzegorza Rysia zawarte w jego ostatnim liście pasterskim są alarmujące i nie możemy ich lekceważyć.

Czy Schnepf zostanie dodany do listy sprawców zbrodni? Instytut Pileckiego odpowiada z ostatniej chwili
Czy Schnepf zostanie dodany do listy sprawców zbrodni? Instytut Pileckiego odpowiada

Dyrektor Instytut Pileckiego odpowiadał na pytania dziennikarzy, dotyczące sprawy braku na liście osób biorących udział w obławie augustowskiej - Maksymiliana Schnepfa, ojca dyplomaty Ryszarda Schnepfa, który jest mężem dziennikarki TVP, Doroty Wysockiej-Schnepf. Odpowiedź dyrektora placówki była zaskakująca: - Będziemy dyskutować, będziemy przeglądać materiały, ale wydaje mi się, że dopiero wtedy, jak będziemy mieli komplet materiałów, to będziemy mogli coś powiedzieć - stwierdził.

Ekspert: systemowa bezkarność sędziów na konkretnym przykładzie tylko u nas
Ekspert: systemowa bezkarność sędziów na konkretnym przykładzie

W 1982 roku młody człowiek został tymczasowo aresztowany za próbę symbolicznego protestu przeciwko władzy PRL. Sędzia, który wydał decyzję o jego izolacji, nie tylko nie poniósł żadnych konsekwencji lecz po latach trafił do Sądu Najwyższego. Dziś, mimo prób pociągnięcia go do odpowiedzialności, nadal pozostaje bezkarny.

Jakoś mi tu nie pasujesz. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Jakoś mi tu nie pasujesz". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnego programu wakacyjnego stacji TVN – "Projekt plaża TVN" – w sieci zawrzało.

REKLAMA

Za nami obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca oraz strajku w lubelskim węźle kolejowym

W niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z 45. rocznicą Lubelskiego Lipca zorganizowane przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a także obchody zorganizowane przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ "Solidarność", które miały na celu uczczenie 45. rocznicy strajku w lubelskim węźle kolejowym.
Obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca Za nami obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca oraz strajku w lubelskim węźle kolejowym
Obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca / fot. KSP NSZZ "S"

Co musisz wiedzieć?

  • Minęło 45 lat od fali strajków, jakie objęły całą Lubelszczyznę w lipcu 1980 roku.
  • Z tej okazji w Lublinie odbyło się szereg uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia.
  • 20 lipca przed południem Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "S" uczciła 45. rocznicę strajku w lubelskim węźle kolejowym.
  • Z kolei w godzinach popołudniowych tego samego dnia odbyły się uroczystości zorganizowane przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "S".

 

"Wielkie zwycięstwo"

Fala strajków w 1980 r. objęła cały region Lubelszczyzny, poprzedzając protesty na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.

W niedzielnych obchodach 45. rocznicy strajku w lubelskim węźle kolejowym wzięli udział m.in. związkowcy, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Doli Kolejarskiej w pobliżu dawnej lokomotywowni.

W swoim przemówieniu doradca prezydenta Polski Marek Rymsza zwrócił uwagę, że był to protest pokojowy, podczas którego załoga przedstawiła wspólne racje. Podkreślił również siłę strajku kolejarskiego sprzed 45 lat.

W trakcie lipca ’80 strajk kolejarzy nie był pierwszym w regionie, ale gdy stanęły pociągi, to nie dało się dłużej tych protestów ukryć. Wówczas nie było mediów społecznościowych, internetu, media były całkowicie podporządkowane, a jak zabrakło pociągów, to stało się to nie do ukrycia. Zaczęto pisać, pojawiły się materiały – to było wielkie zwycięstwo strajku kolejarskiego, że media piszą o tym, co jest ważne dla ludzi, a niekoniecznie dla władzy

– powiedział Rymsza.

 

"Oddajemy hołd wszystkim ludziom kolei, którzy mieli odwagę upomnieć się o prawdę i sprawiedliwość"

List do uczestników obchodów wystosował Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". 

Dziś, po 45 latach oddajemy hołd wszystkim ludziom kolei, którzy mieli odwagę upomnieć się o prawdę i sprawiedliwość. Ich postawa jest dla nas wzorem obywatelskiego zaangażowania. Z wdzięcznością i uznaniem dziękuję za ten niezwykły wkład w historię Polski

– przekazał przewodniczący.

Obchody Lubelskiego Lipca to jednak nie tylko wspomnienie historii. To także przypomnienie, jak ważna jest wspólnota, solidarność i odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju. Jak ważna jest wolność i to, że wciąż wymaga troski, mądrości i zaangażowania kolejnych pokoleń

– dodał.

 

"Musimy stać na straży Ojczyzny"

Przedstawiciele NSZZ ''Solidarność'' Regionu Środkowo-Wschodniego złożyli z kolei po południu kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Drogi Męczenników Majdanka oraz pod Pomnikiem Patrona Solidarności przy ul. Królewskiej. Po mszy o godz. 17.00 w archikatedrze lubelskiej odbyła się gala 45-lecia, podczas której wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym dla NSZZ ''Solidarność''.

W liście do uczestników tego wydarzenia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", napisał:

Robotnicy Lubelszczyzny, domagając się godnych warunków pracy i szacunku, wykazali się nie tylko odwagą, ale i niezwykłą odpowiedzialnością obywatelską. Ich protesty były pokojowe, lecz stanowcze, a ich głos nie mógł zostać zignorowany. To właśnie wtedy w Lublinie zaczęła kiełkować nadzieja na inną, lepszą Polskę.

Zaznaczył, że dziś również musimy dbać o wywalczoną m.in. przez uczestników Lubelskiego Lipca wolność i pilnować Polski.

Obchody Lubelskiego Lipca to jednak nie tylko wspomnienie historii. To także przypomnienie, jak ważna jest wspólnota, solidarność i odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju. Jak ważna jest wolność. I jak istotne jest, byśmy wciąż dbali o wartości, które są naszym fundamentem. To one są drogowskazem dziś, gdy władza przestaje dbać o pracowników, o swoich obywateli. Wówczas to my musimy stanąć na straży Ojczyzny

– przekazał Piotr Duda i podkreślił:

Dlatego widząc proces radykalizacji środowisk skupionych wobec obecnej władzy i próby kwestionowania przez nich fundamentów demokracji, w tym wyniku wolnych wyborów prezydenckich, zaapelowałem: „Pokażmy swoją siłę i wsparcie dla Karola Nawrockiego, przybywając 6 sierpnia do Warszawy. Bądźmy obecni przy zaprzysiężeniu go na prezydenta Rzeczypospolitej". Nie może nas tam zabraknąć.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe