Wybrano nową przewodniczącą Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania. Wojciech Książek nie kandydował

Sala Akwen ledwie pomieściła delegatów i gości. Po 30 latach związkowej pracy Wojciech Książek nie kandydował na kolejną kadencję przewodniczącego Związku, skupiającego pracowników oświaty i wychowania w Regionie Gdańskim. Będzie służył nadal swoim doświadczeniem w pracy na rzecz edukacji i nauczycieli. Nową przewodniczącą została wybrana, przeważającą liczbą głosów (67:4), Bożena Brauer, nauczycielka biologii, od 20 lat przewodnicząca KM POiW NSZZ „S” w Gdańsku i członkini prezydium Rady MSOiW, Krajówki oraz Zarządu Regionu Gdańskiego naszego Związku. W „S” od 1980 roku, od początku kariery zawodowej nauczyciela.
Wojciech Książek z Solidarnością oświatową jest związany od 1980 roku. Od 1993 roku do 2023 roku był przewodniczącym Sekcji Oświaty NSZZ „S” Regionu Gdańskiego. Miał przerwę w związkowej pracy. W latach 1997–2001 jako wiceminister edukacji narodowej w resorcie kierowanym przez prof. Mirosława Handke znalazł się w rządzie prof. Jerzego Buzka. On też składał na wtorkowym WZD sprawozdanie z działalności sekcji za ostatnie pięć lat. Były to lata trudne. W tym czasie był m.in. strajk oświaty, zmaganie się z ograniczeniami pandemicznymi, akcje protestacyjne, pomoc uciekającym przed grozą wojny na Ukrainie. Były też kolejne edycje Funduszu Stypendialnego im. NSZZ „Solidarność” i wojewódzkiego konkursu plastyczno-muzycznego „Polska, moje miejsce, mój kraj” organizowanego przez Sekcję.
W trakcie WZD delegaci przyjęli stanowiska m.in. w obronie godności zawodu nauczyciela, wzrostu płac nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół, a także w obronie ustawy Karta nauczyciela.
Spotkanie nauczycielskiej Solidarności było też okazją do wręczenia złotych i srebrnych odznak KSOiW NSZZ „S” i związkowych wyróżnień tym, którzy przyczynili się do rozwoju związku, byłym już przewodniczącym komisji zakładowych i międzyzakładowych NSZZ „S”, którzy przekazali następcom swe obowiązki. Wyróżnieni otrzymali gromkie brawa i kwiaty.
– Dokonacie państwo wyboru związkowych władz. Będzie też okazja do ocen i podsumowań oraz opracowania nowych planów działań. Gratuluję i dziękuję za pracę na rzecz ludzi. Funkcjonujemy w Solidarności po to, abyśmy nie musieli sami poszukiwać rozwiązań problemów i samotnie dźwigać na sobie kłopotów i trudów dnia powszedniego. Po to nasz związek powstał, by pracownicy mogli lepiej i skutecznie zapobiegać problemom i je rozwiązywać. Tak będzie przez lata, dokąd Solidarność będzie istniała – przekazał pozdrowienia zebranym Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, dziękując i gratulując Wojciechowi Książkowi oraz pozostałym związkowym liderom oświatowej „S” za wytrwałą pracę na rzecz edukacji, nauczycieli, pracowników administracji szkół oraz na rzecz NSZZ „Solidarność”.
Wskazał też na trudną, mijającą kadencję: – Był to trudny czas, pełen zdarzeń, o których my, urodzeni po wojnie, myśleliśmy, że nie doświadczymy. Najpierw pandemia i ograniczenia, które przez dwa lata doprowadziły do spustoszeń, z których następstw w pełni nie zdajemy sobie sprawy. Izolacja, oddzielenie szkoły od ucznia, czyli izolacja od tradycyjnego, przyjaznego środowiska, od tradycyjnego sposobu nauki, będzie miała skutki i będzie oddziaływała ujemnie jeszcze przez lata. Po pandemii przyszła wojna za wschodnią granicą. I znów zmagali się z jej skutkami, z traumami dzieci przybyłych z Ukrainy polska szkoła i nasi nauczyciele. Dziękuję za wasze poświęcenie, siłę, wytrwałość, za działania, za ostatnie pięć lat – powiedział przewodniczący Dośla.