Przewrót w Sudanie. Te kraje ewakuują placówki dyplomatyczne

Francja i Holandia rozpoczęły w niedzielę operacje ewakuacji swoich obywateli i personelu dyplomatycznego z Sudanu, gdzie od kilku dni trwają walki - poinformowały resorty spraw zagranicznych w Paryżu i Hadze.
Ważne! Przewrót w Sudanie. Te kraje ewakuują placówki dyplomatyczne
Ważne! / grafika własna

"Nasze służby zrobią wszystko, co w ich mocy, aby sprowadzić Holendrów tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe" – napisał w niedzielę na Twitterze minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra. Niderlandzki MSZ poinformował, że w Sudanie znajduje się obecnie 152 obywateli Holandii.

 

"Operacja szybkiej ewakuacji"

Francuski resort spraw zagranicznych oznajmił, że aktualnie trwa "operacja szybkiej ewakuacji". "Obywatele europejscy i ze +sprzymierzonych krajów partnerskich+, którzy przybywają w Sudanie, również mogą zostać objęci ewakuacją" – poinformował MSZ w Paryżu. Francuski dziennik "Le Figaro" przekazał doniesienia, że w Sudanie pozostaje 250 obywateli Francji.

"Podjęto decyzję o zapewnieniu powrotu do kraju naszych obywateli, którzy przebywają w strefach konfliktu" – oświadczyło również w niedzielę tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Konflikt pomiędzy sudańską armią i paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) wybuchł 15 kwietnia. W ramach proponowanych przez rząd zmian RSF miały zostać wcielone do regularnych sił zbrojnych. Generałowie nie mogli jednak zgodzić się co do terminu, w jakim miałoby to nastąpić, a polityczny spór przerodził się w wojnę domową.

 

Bitwy uliczne

"Obie frakcje toczą bitwy uliczne z użyciem broni palnej i artylerii. Dziesiątki tysięcy Sudańczyków uciekło ze swoich domów, podczas gdy miliony są uwięzione z powodu wyczerpujących się zapasów żywności i wody" – relacjonuje w niedzielę amerykański dziennik "Wall Street Journal".

W sobotę wieczorem ewakuowany został personel ambasady USA w stolicy Sudanu Chartumie - poinformowały służby prasowe Białego Domu. Jako pierwsza o misji ewakuacyjnej powiadomiła Arabia Saudyjska, która w sobotę repatriowała 91 swoich obywateli i 66 obywateli innych krajów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwał w niedzielę w godzinach porannych do "natychmiastowego i bezwarunkowego" zawieszenia broni, a także zapowiedział, że zaangażowanie USA w Sudanie będzie kontynuowane, nawet jeśli ewakuacja personelu ambasady będzie oznaczać tymczasowe zawieszenie amerykańskiej obecności dyplomatycznej w tym państwie.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ szm/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Emerytury
Stażowe