Niemiecka policja nie wpuściła Polaków na obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck?

W niedzielę od godzin porannych odbywają się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck i Sachsenhausen. Uczczona zostanie pamięć 40 tys. zamordowanych tam Polaków. W czasie wydarzenia nie obyło się bez incydentów. O szczegółach poinformował szczeciński radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki na swoim Twitterze.
Obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck Niemiecka policja nie wpuściła Polaków na obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck?
Obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck / Screen z Twittera / Dariusz Matecki

Centralne uroczystości upamiętniające w Ravensbrueck/Fuerstenberg rozpoczęły się o godz. 10. Przemówienie wygłosiła m.in. Irina Szczerbakowa z rosyjskiej niezależnej organizacji praw człowieka Stowarzyszenie Memoriał. W programie obchodów znalazły się także upamiętnienie religijne oraz złożenie wieńców pod centralnym pomnikiem "Die Tragende" (Niosący) i pod "polską tablicą". Na godz. 12.30 zaplanowano polską mszę świętą, współorganizowaną przez Polską Misję Katolicką w Berlinie i Ambasadę RP.

Natomiast w Sachsenhausen centralna uroczystość rozpocznie się o godz. 15.30 w "Stacji Z". O godz. 17.30 przy pomnikach generałów Roweckiego i Roi przemówi m.in. ambasador RP Dariusz Pawłoś. Potem odbędzie się polska msza święta.

Niemiecki obóz Ravensbrueck działał od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. W kwietniu 1941 roku utworzono tam również obóz męski, a w czerwcu 1942 roku - dodatkowo obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu Ravensbrueck przyłączono ponad 40 podobozów, których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe.
Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen, w latach 1936-45 w tym niemieckim obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zmarło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji dokonywanej przez Niemców.

Niemiecka policja nie wpuściła Polaków?

Jak poinformował w mediach społecznościowych szczeciński radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki, niemieccy funkcjonariusze nie chcieli wpuścić Polaków na obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

- SZOK! Niemiecka policja nie chce wpuścić Polaków na obchody wyzwolenia NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO w Ravensbruck! Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do obozu! - czytamy we wpisie Mateckiego. 

- AKTUALIZACJA; Niemcy nie wpuścili na teren obozu członków @nsz_1942, za to wpuścili Antifę z flagami. Na terenie obozu Niemcy więzili Polki należące do Narodowych Sił Zbrojnych. Jedną z nich była śp. Wanda Woś „Julita”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Jej rodzice oraz brat zostali wyróżnieni przez Instytut Yad Vasem medalem „Sprawiedliwych wśród narodów świata” za ratowanie Żydów. Łącznie w obozie zagłady w #Ravensbrück Niemcy zamordowali 27 tysięcy Polek. W dużej mierze były to więźniarki polityczne, zatrzymywane za działalność konspiracyjną - dodał Matecki po zdobyciu dodatkowych informacji.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe