Niemiecka policja nie wpuściła Polaków na obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck?

Centralne uroczystości upamiętniające w Ravensbrueck/Fuerstenberg rozpoczęły się o godz. 10. Przemówienie wygłosiła m.in. Irina Szczerbakowa z rosyjskiej niezależnej organizacji praw człowieka Stowarzyszenie Memoriał. W programie obchodów znalazły się także upamiętnienie religijne oraz złożenie wieńców pod centralnym pomnikiem "Die Tragende" (Niosący) i pod "polską tablicą". Na godz. 12.30 zaplanowano polską mszę świętą, współorganizowaną przez Polską Misję Katolicką w Berlinie i Ambasadę RP.
Natomiast w Sachsenhausen centralna uroczystość rozpocznie się o godz. 15.30 w "Stacji Z". O godz. 17.30 przy pomnikach generałów Roweckiego i Roi przemówi m.in. ambasador RP Dariusz Pawłoś. Potem odbędzie się polska msza święta.
Niemiecki obóz Ravensbrueck działał od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. W kwietniu 1941 roku utworzono tam również obóz męski, a w czerwcu 1942 roku - dodatkowo obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu Ravensbrueck przyłączono ponad 40 podobozów, których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe.
Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen, w latach 1936-45 w tym niemieckim obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zmarło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji dokonywanej przez Niemców.
Niemiecka policja nie wpuściła Polaków?
Jak poinformował w mediach społecznościowych szczeciński radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki, niemieccy funkcjonariusze nie chcieli wpuścić Polaków na obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.
- SZOK! Niemiecka policja nie chce wpuścić Polaków na obchody wyzwolenia NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO w Ravensbruck! Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do obozu! - czytamy we wpisie Mateckiego.
- AKTUALIZACJA; Niemcy nie wpuścili na teren obozu członków @nsz_1942, za to wpuścili Antifę z flagami. Na terenie obozu Niemcy więzili Polki należące do Narodowych Sił Zbrojnych. Jedną z nich była śp. Wanda Woś „Julita”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Jej rodzice oraz brat zostali wyróżnieni przez Instytut Yad Vasem medalem „Sprawiedliwych wśród narodów świata” za ratowanie Żydów. Łącznie w obozie zagłady w #Ravensbrück Niemcy zamordowali 27 tysięcy Polek. W dużej mierze były to więźniarki polityczne, zatrzymywane za działalność konspiracyjną - dodał Matecki po zdobyciu dodatkowych informacji.
SZOK! Niemiecka policja🇩🇪 nie chce wpuścić Polaków🇵🇱 na obchody wyzwolenia NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO w Ravensbruck❗
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) April 23, 2023
👉Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do… pic.twitter.com/nAinQUg10l
AKTUALIZACJA; Niemcy nie wpuścili na teren obozu członków @nsz_1942, za to wpuścili Antifę z flagami. Na terenie obozu Niemcy więzili Polki należące do Narodowych Sił Zbrojnych.
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) April 23, 2023
Jedną z nich była śp. Wanda Woś „Julita”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Jej rodzice oraz…