Philippe Fabry: Równowaga w Europie zależy od sojuszu francusko-polskiego

Philippe Fabry jest francuskim prawnikiem, intelektualistą i publicystą, a także autorem książek takich jak "Rzym, od liberalizmu do socjalizmu", czy "Historia następnego stulecia". Na łamach francuskiego La Tribune stawia ciekawą tezę dotyczącą stosunków francusko-polskich.
Łuk Triumfalny w Paryżu Philippe Fabry: Równowaga w Europie zależy od sojuszu francusko-polskiego
Łuk Triumfalny w Paryżu / Pixabay.com

- Francja zapłaciła wysoką cenę za swoje zaniedbania w stosunku do Polski” – zauważył Charles de Gaulle w 1919 r. Oficer oddelegowany jako instruktor w Polsce, wygłosił swoim kolegom wykład na temat „sojuszu francusko-polskiego”, przez który zamierzał aby pokazać zainteresowanie Francji pomocą odrodzonej Polsce, która już walczyła o przetrwanie z bolszewicką Rosją. W dobie redefinicji stosunków władzy w Europie i regionalnych ambicji Polski powrót do pryzmatu gaullistowskiego wydaje się racjonalnym wyborem strategicznym

- pisze Fabry.

 

Naturalny sojusz

Francuski publicysta zauważa, że sojusz niemiecko-rosyjski jest czymś naturalnym,. ponieważ pozwala obu państwom zdominować Europę środkową, czego żadne z tych państw nie jest w tanie dokonać samodzielnie. Jednocześnie Francja ponosi zwykle negatywne konsekwencje takiego sojuszu, co miało miejsce zwłaszcza w latach 1871 i 1940, najgorszych klęsk we współczesnej historii Francji. Jednocześnie pierwszą ofiarą zbliżenia Berlina i Moskwy pada Polska.

- Pomimo świeckiego zaćmienia [tu autor ma prawdopodobnie na myśli okres PRL - przyp. red.], tożsamość tego kraju pozostała na tyle żywa, że odrodziła się w bólach w ubiegłym wieku. Od tego czasu przejawia się ona w zazdrosnej obronie swojej wyjątkowości w Europie oraz w drażliwości wobec wszelkich prób dyktowania jej polityki wewnętrznej, która od kilku lat jest przyczyną wielu tarć. Jest oczywiste, że w kontekście tych napięć Francja wciąż zbyt często popełnia błąd, sprzymierzając się ze stanowiskami niemieckimi wobec swojego starego polskiego przyjaciela.

- pisze francuski publicysta.

Fabry opisuje jak po upadku ZSRR i zjednoczeniu Niemiec wyłoniło się nowe partnerstwo: dzięki gazowemu spleceniu z Rosją Niemcy uzyskały strategiczną głębię, która umożliwiła im ustanowienie dominacji nad gospodarką europejską. Z kolei we Francji elity zafascynowały się niemieckimi wyborami strategicznymi i usiłują je naśladować. według Fabrego tą niechcianą i niezgrabną imitacją potęgi niemieckiej francuskie elity chciały się przekonać, że nadal rządzą Europą, podczas gdy Francja była tam marginalizowana, jak przy okazji wcześniejszych zbliżeń niemiecko-rosyjskich.

 

Polska - czołowy partner

Nową sytuację stworzyła inwazja niemieckiego sojusznika - Rosji - na Ukrainę.

- Polska jest dziś czołowym partnerem gospodarczym Francji w Europie Środkowej. Z trzydziestoma ośmioma milionami mieszkańców jest trzecim najbardziej zaludnionym krajem w Europie Wschodniej, za Rosją i Ukrainą. Odnotowuje średni wzrost swojej gospodarki na poziomie 4% rocznie od początku lat 2000. Jest także potęgą militarną w pełnej modernizacji: ogłosiła w ten sposób zakup od południowokoreańskich i amerykańskich producentów 1 000 czołgów, 672 haubic K9, 48 samolotów bojowych FA-50 i 288 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet K239.

Kraj modernizuje również swoją infrastrukturę poprzez szeroko zakrojoną politykę budowlaną, której skala przypomina francuską w latach trzydziestych: jednym z najbardziej imponujących jest projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego celem jest stworzenie jednego z największych lotnisk w Europie Środkowej, połączone koleją bardzo dużych prędkości z resztą kontynentu, co plasuje je w samym sercu wysoce strategicznej polityki kolejowej Brukseli. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma stworzyć do 2040 r. 300 tys. miejsc pracy i zwiększyć PKB o ok. 26 mld euro w ciągu najbliższych dwunastu lat. Wzmocni on wymianę Północ-Południe w Europie, a także mobilność w Europie Środkowej, której sercem chce być Warszawa świadoma swojego położenia geograficznego (...)

- pisze francuski publicysta, który zauważa również rozwój długofalowej koncepcji strategicznej Międzymorza, która ma wyrwać Europę Środkową z dotychczasowej służebnej roli wobec sąsiadów i jest wspierana przez Stany Zjednoczone. 

Według Fabrego strukturalna rola Polski w tym zakresie jest zbieżna z interesem francuskim, ale również jest warunkiem równowagi sił w Unii Europejskiej i istnienia w Europie demokracji narodów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe