Burza ws. limitów na recepty przez Internet. Wejdą nowe regulacje?

Rząd planuje wprowadzić ograniczenia dla internetowej obsługi pacjentów z powodu ilości wystawianych przez platformy medyczne zwolnień i recept. Nowe regulacje wiążą się z ustaleniem odgórnych, systemowych limitów, które miałyby przeciwdziałać domniemanym nadużyciom. Proponowane rozwiązania spotkały się jednak z krytyką części lekarzy.
Recepta / zdjęcie poglądowe  Burza ws. limitów na recepty przez Internet. Wejdą nowe regulacje?
Recepta / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus wypowiedział się o konieczności regulacji rynku usług internetowej obsługi pacjenta. W jego przekonaniu ilość wystawianych recept, tempo ich wydawania oraz ilość zwolnień uzyskanych przez pacjentów, będących klientami portali medycznych, świadczy o nieprawidłowościach.

- Chcemy przygotować regulacje, które będą wypośrodkowane. Będą utrzymywały komfort korzystania z internetowych recept, a jednocześnie będą ograniczać pewne niepożądane aktywności – stwierdził szef resortu.

W kwestii hurtowego wystawiania recept podobną opinię zaprezentował również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem – oświadczył.

W przekonaniu rządu największy problem dotyczy leków psychotropowych, których wydawanie w trybie internetowym powinno zostać ograniczone lub nawet zakazane.

- Ministerstwo zdrowia wykonało ruch w kierunku ograniczenia wystawiania recept na leki uzależniające, psychotropowe. Jest to ruch prawidłowy w pewnej części. Rzeczywiście dochodziło tutaj w wielu placówkach do nadużyć. Trzeba zaznaczyć, że ludzie wyłudzają leki uzależniające. Pacjenci nie wyłudzają innych leków – skomentował te zapowiedzi Krzysztof Żuralski, lekarz i współzałożyciel platformy Erecept.pl, w rozmowie z portalem dorzeczy.pl.

Czy projekt wymaga zmian?

Inicjatywa ministerstwa spotkała się jednak z pewną krytyką, ponieważ ogólna liczba wystawionych recept nie musi świadczyć o niskiej jakości obsługi pacjenta. W przypadku platform telemedycznych proces wcześniejszego przygotowania wywiadu skraca czas wizyty lekarskiej, co jedynie usprawnia cały proces.

- Trzeba sobie uświadomić, że lekarze rodzinni pracują w podobnym systemie. Przedłużenie recepty na przewlekle przyjmowany lek z pozycji lekarza rodzinnego to jest minuta. Lekarze rodzinni mają w swojej pracy pod tym względem identyczne tempo. U nas jedynie jest to bardziej otwarcie pokazane. Jedno kliknięcie w profilu pacjenta wystarczy, by miał przedłużone leczenie, więc może być to robione szybko i wcale bez ubytku dla jakości - stwierdził dr Żuralski.

W przekonaniu specjalisty projekt ograniczający ilość wystawianych recept na wszystkie leki uderzy w wydajność pracy lekarzy pracujących w państwowych placówkach, czyli w ramach przychodni systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Może się wówczas okazać, że POZ-y [przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – red.] przestaną być wydajne, ponieważ ci lekarze, którzy pod koniec dnia przechodzili do działu przedłużania recept pacjentom, nie będą mogli wykonywać swojej pracy - wyjaśnił lekarz.

Jak możemy przeczytać na portalu fronda.pl, problemy z dostępnością do lekarzy w czasie COVID-19 wytworzyły zapotrzebowanie na usługi telemedyczne, które nie straciły na popularności po zakończeniu pandemii, ale cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zwiększona ilość wystawianych recept i zwolnień lekarskich ma być naturalną konsekwencją szerszego dostępu do usług medycznych i większej ilości obsługiwanych pacjentów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe