"Związki zawodowe to nasz najważniejszy partner". Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi

Dziś w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a reprezentatywnymi centralami związkowymi: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP / fot. M. Żegliński

Porozumienia pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ oraz Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Potwierdzenie zasad współpracy

- Dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, prawa pracy. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy, jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania. Żeby im sprostać, chcemy w dniu dzisiejszym podpisać porozumienia, które będą potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna ze związkami zawodowymi łączy. Myślę, że zarówno ze strony organizacji związkowych, jak i Państwowej Inspekcji Pracy jest ogromna wola i chęć współdziałania. Poprzez współdziałanie rozumiem nie tylko kwestie związane z informacjami, wymianą poglądów i doświadczeń, ale też nieustanną troskę, dbałość o to, żebyśmy byli w stanie w ramach rynku pracy, na którym funkcjonujemy, odnajdywać tą najważniejszą część, jaka w sferze prawa pracy funkcjonuje, czyli człowieka 

- powiedziała podczas spotkania Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Bogdan Kubiak wyraził w imieniu przewodniczącego i całej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" radość z faktu, że doszło do podpisania porozumienia. 

- To porozumienie miało być podpisane już kilka lat temu, ale covid-19 i wyzwania z nim związane spowodowały, że nie było wcześniej takiej możliwości. Dziś nastąpił ten czas. Dziękuję za konstruktywną współpracę wszystkim centralom i Głównemu Inspektorowi Pracy

- powiedział.

Przypomniał również, że poprzednie porozumienia podpisano w 2007 roku.

- Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nam się zacieśniała coraz bardziej. W tej chwili mamy o wiele więcej wyzwań, m.in. outsourcing pracowniczy, praca zdalna, umowy śmieciowe. To wszystko, co jest w tej chwili ważne dla nas jako związku, będzie w głównym nurcie naszej współpracy

- zapewnił.

Dorota Gardias zaś powiedziała:

- Forum Związków Zawodowych, które mam przyjemność reprezentować, może zapewnić, że to porozumienie jest porozumieniem dobrym dla partnerów społecznych i dla PIP. Mam nadzieję, że pracownice i pracownicy w Polsce będą mieli się lepiej niż teraz, bo wyzwania, jak wiemy są ogromne. 

Piotr Ostrowski przypomniał, że obecne porozumienie dość długo było negocjowane i dość długo trwały prace nad tym, aby ostateczna treść odpowiadała trzem centralom związkowym i PIP. 

- Ale udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis, potrafiliśmy porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy

- dodał.

Przypomniał też, że dokument to przede wszystkim nie papier, ale działania, które będą realizować centrale związkowe i Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie m.in. kontroli, szkoleń i popularyzowania wiedzy o działalności PIP, bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, o pracy legalnej, o pracy na podstawie umowy o pracę. 

Co znalazło się w porozumieniu

O tym, co reguluje porozumienie, powiedziała "TS" Główna Inspektor Pracy:

- W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi, w tym z NSZZ "Solidarność". To jest porozumienie, które ma charakter ramowy. Kwestie, które są dla mnie istotne, to wspólna polityka w zakresie informowania, kwestie związane z promowaniem prawa pracy, bezpiecznych i higienicznych zasad wykonywania pracy i legalności zatrudnienia.

Dodała także, że w porozumieniu zawarte zostały zasady współpracy związane z nowymi wyzwaniami na rynku pracy dotyczącymi m.in. nowych form zatrudnienia, pracy platformowej, kwestie związane z wypracowywaniem w tych obszarach rekomendacji, wspólnymi dyskusjami, analizami, które będą prowadziły do konstruktywnych wniosków dla pracowników i będą się przyczyniały do poprawy warunków zatrudnienia w Polsce.

Bogdan Kubiak dodał zaś w rozmowie z "TS":

- Porozumienie reguluje współpracę między wszystkimi naszymi strukturami NSZZ "Solidarność" a Państwową Inspekcją Pracy, zarówno Główną Inspektor Pracy, jak i Okręgowymi Inspektorami Pracy. Od poprzedniego porozumienia zmieniło się wiele aspektów rynku pracy. Praca zdalna, cyfryzacja, digitalizacja, umowy śmieciowe - to wszystko w ostatnich kilkunastu latach zaistniało. Rola Państwowej Inspekcji Pracy w ochronie stosunków pracy i warunków pracy jest ogromna i my, związki zawodowe przychodzimy tu z pomocą. 


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

"Związki zawodowe to nasz najważniejszy partner". Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi

Dziś w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a reprezentatywnymi centralami związkowymi: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP / fot. M. Żegliński

Porozumienia pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ oraz Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Potwierdzenie zasad współpracy

- Dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, prawa pracy. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy, jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania. Żeby im sprostać, chcemy w dniu dzisiejszym podpisać porozumienia, które będą potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna ze związkami zawodowymi łączy. Myślę, że zarówno ze strony organizacji związkowych, jak i Państwowej Inspekcji Pracy jest ogromna wola i chęć współdziałania. Poprzez współdziałanie rozumiem nie tylko kwestie związane z informacjami, wymianą poglądów i doświadczeń, ale też nieustanną troskę, dbałość o to, żebyśmy byli w stanie w ramach rynku pracy, na którym funkcjonujemy, odnajdywać tą najważniejszą część, jaka w sferze prawa pracy funkcjonuje, czyli człowieka 

- powiedziała podczas spotkania Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Bogdan Kubiak wyraził w imieniu przewodniczącego i całej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" radość z faktu, że doszło do podpisania porozumienia. 

- To porozumienie miało być podpisane już kilka lat temu, ale covid-19 i wyzwania z nim związane spowodowały, że nie było wcześniej takiej możliwości. Dziś nastąpił ten czas. Dziękuję za konstruktywną współpracę wszystkim centralom i Głównemu Inspektorowi Pracy

- powiedział.

Przypomniał również, że poprzednie porozumienia podpisano w 2007 roku.

- Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nam się zacieśniała coraz bardziej. W tej chwili mamy o wiele więcej wyzwań, m.in. outsourcing pracowniczy, praca zdalna, umowy śmieciowe. To wszystko, co jest w tej chwili ważne dla nas jako związku, będzie w głównym nurcie naszej współpracy

- zapewnił.

Dorota Gardias zaś powiedziała:

- Forum Związków Zawodowych, które mam przyjemność reprezentować, może zapewnić, że to porozumienie jest porozumieniem dobrym dla partnerów społecznych i dla PIP. Mam nadzieję, że pracownice i pracownicy w Polsce będą mieli się lepiej niż teraz, bo wyzwania, jak wiemy są ogromne. 

Piotr Ostrowski przypomniał, że obecne porozumienie dość długo było negocjowane i dość długo trwały prace nad tym, aby ostateczna treść odpowiadała trzem centralom związkowym i PIP. 

- Ale udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis, potrafiliśmy porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy

- dodał.

Przypomniał też, że dokument to przede wszystkim nie papier, ale działania, które będą realizować centrale związkowe i Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie m.in. kontroli, szkoleń i popularyzowania wiedzy o działalności PIP, bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, o pracy legalnej, o pracy na podstawie umowy o pracę. 

Co znalazło się w porozumieniu

O tym, co reguluje porozumienie, powiedziała "TS" Główna Inspektor Pracy:

- W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi, w tym z NSZZ "Solidarność". To jest porozumienie, które ma charakter ramowy. Kwestie, które są dla mnie istotne, to wspólna polityka w zakresie informowania, kwestie związane z promowaniem prawa pracy, bezpiecznych i higienicznych zasad wykonywania pracy i legalności zatrudnienia.

Dodała także, że w porozumieniu zawarte zostały zasady współpracy związane z nowymi wyzwaniami na rynku pracy dotyczącymi m.in. nowych form zatrudnienia, pracy platformowej, kwestie związane z wypracowywaniem w tych obszarach rekomendacji, wspólnymi dyskusjami, analizami, które będą prowadziły do konstruktywnych wniosków dla pracowników i będą się przyczyniały do poprawy warunków zatrudnienia w Polsce.

Bogdan Kubiak dodał zaś w rozmowie z "TS":

- Porozumienie reguluje współpracę między wszystkimi naszymi strukturami NSZZ "Solidarność" a Państwową Inspekcją Pracy, zarówno Główną Inspektor Pracy, jak i Okręgowymi Inspektorami Pracy. Od poprzedniego porozumienia zmieniło się wiele aspektów rynku pracy. Praca zdalna, cyfryzacja, digitalizacja, umowy śmieciowe - to wszystko w ostatnich kilkunastu latach zaistniało. Rola Państwowej Inspekcji Pracy w ochronie stosunków pracy i warunków pracy jest ogromna i my, związki zawodowe przychodzimy tu z pomocą. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe