"Związki zawodowe to nasz najważniejszy partner". Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi

Dziś w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a reprezentatywnymi centralami związkowymi: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP / fot. M. Żegliński

Porozumienia pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ oraz Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Potwierdzenie zasad współpracy

- Dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, prawa pracy. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy, jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania. Żeby im sprostać, chcemy w dniu dzisiejszym podpisać porozumienia, które będą potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna ze związkami zawodowymi łączy. Myślę, że zarówno ze strony organizacji związkowych, jak i Państwowej Inspekcji Pracy jest ogromna wola i chęć współdziałania. Poprzez współdziałanie rozumiem nie tylko kwestie związane z informacjami, wymianą poglądów i doświadczeń, ale też nieustanną troskę, dbałość o to, żebyśmy byli w stanie w ramach rynku pracy, na którym funkcjonujemy, odnajdywać tą najważniejszą część, jaka w sferze prawa pracy funkcjonuje, czyli człowieka 

- powiedziała podczas spotkania Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Bogdan Kubiak wyraził w imieniu przewodniczącego i całej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" radość z faktu, że doszło do podpisania porozumienia. 

- To porozumienie miało być podpisane już kilka lat temu, ale covid-19 i wyzwania z nim związane spowodowały, że nie było wcześniej takiej możliwości. Dziś nastąpił ten czas. Dziękuję za konstruktywną współpracę wszystkim centralom i Głównemu Inspektorowi Pracy

- powiedział.

Przypomniał również, że poprzednie porozumienia podpisano w 2007 roku.

- Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nam się zacieśniała coraz bardziej. W tej chwili mamy o wiele więcej wyzwań, m.in. outsourcing pracowniczy, praca zdalna, umowy śmieciowe. To wszystko, co jest w tej chwili ważne dla nas jako związku, będzie w głównym nurcie naszej współpracy

- zapewnił.

Dorota Gardias zaś powiedziała:

- Forum Związków Zawodowych, które mam przyjemność reprezentować, może zapewnić, że to porozumienie jest porozumieniem dobrym dla partnerów społecznych i dla PIP. Mam nadzieję, że pracownice i pracownicy w Polsce będą mieli się lepiej niż teraz, bo wyzwania, jak wiemy są ogromne. 

Piotr Ostrowski przypomniał, że obecne porozumienie dość długo było negocjowane i dość długo trwały prace nad tym, aby ostateczna treść odpowiadała trzem centralom związkowym i PIP. 

- Ale udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis, potrafiliśmy porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy

- dodał.

Przypomniał też, że dokument to przede wszystkim nie papier, ale działania, które będą realizować centrale związkowe i Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie m.in. kontroli, szkoleń i popularyzowania wiedzy o działalności PIP, bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, o pracy legalnej, o pracy na podstawie umowy o pracę. 

Co znalazło się w porozumieniu

O tym, co reguluje porozumienie, powiedziała "TS" Główna Inspektor Pracy:

- W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi, w tym z NSZZ "Solidarność". To jest porozumienie, które ma charakter ramowy. Kwestie, które są dla mnie istotne, to wspólna polityka w zakresie informowania, kwestie związane z promowaniem prawa pracy, bezpiecznych i higienicznych zasad wykonywania pracy i legalności zatrudnienia.

Dodała także, że w porozumieniu zawarte zostały zasady współpracy związane z nowymi wyzwaniami na rynku pracy dotyczącymi m.in. nowych form zatrudnienia, pracy platformowej, kwestie związane z wypracowywaniem w tych obszarach rekomendacji, wspólnymi dyskusjami, analizami, które będą prowadziły do konstruktywnych wniosków dla pracowników i będą się przyczyniały do poprawy warunków zatrudnienia w Polsce.

Bogdan Kubiak dodał zaś w rozmowie z "TS":

- Porozumienie reguluje współpracę między wszystkimi naszymi strukturami NSZZ "Solidarność" a Państwową Inspekcją Pracy, zarówno Główną Inspektor Pracy, jak i Okręgowymi Inspektorami Pracy. Od poprzedniego porozumienia zmieniło się wiele aspektów rynku pracy. Praca zdalna, cyfryzacja, digitalizacja, umowy śmieciowe - to wszystko w ostatnich kilkunastu latach zaistniało. Rola Państwowej Inspekcji Pracy w ochronie stosunków pracy i warunków pracy jest ogromna i my, związki zawodowe przychodzimy tu z pomocą. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry'ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry'ego - Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Emerytury
Stażowe