Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych

– Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – mówił dziś w „Sygnałach Dnia” przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, odnosząc się do negocjacji toczących się w ramach zespołu rząd – Solidarność.
 Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych
/ fot. screen Jedynka - Program 1 Polskiego Radia / facebook

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda był w czwartek 27 kwietnia gościem „Sygnałów Dnia” na antenie Programu I Polskiego Radia. 

Na początku rozmowy Piotr Duda został zapytany o negocjacje Solidarności z rządem w kwestii podwyżek dla pracowników zatrudnionych w budżetówce. 

– Te negocjacje z rządem to chyba najtrudniejsze rozmowy, które toczę jako przewodniczący Komisji Krajowej, a pełnię tę funkcję już prawie 13 lat. Spotkaliśmy się w poniedziałek z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Markiem Kuchcińskim, by podsumować dotychczasowe negocjacje. Rozmowa była długa i pewne aspekty naprowadziliśmy na normalne tory. Idziemy do przodu i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni nastąpi przełom i będę mógł na posiedzeniu Komisji Krajowej przedstawić konkretny projekt porozumienia – mówił szef „S”. 

Przewodniczący Duda zdradził, że w temacie podwyżek dla pracowników sfery finansów publicznych, jak i w kwestii odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych premier Morawiecki jest otwarty, „aby nie tylko podyskutować, ale zrobić jakieś wsparcie”.  

– W kwestii szczególnej ochrony działaczy związkowych też jest zgoda na zmiany w KPC, aby chronić skutecznie działaczy związkowych przed nadużyciami ze strony pracodawców, szczególnie przed zwolnieniami z artykułu 52. Tutaj będzie na zasadzie zabezpieczenia, że do czasu rozstrzygnięcia wyroku sądowego ten działacz związkowy dalej będzie pracownikiem zakładu pracy. Nie chcemy wykorzystywać immunitetu związkowego dla tych, którzy faktycznie łamią prawo – tak jak to niejednokrotnie pokazują posłowie jeżdżący po pijaku na rowerze – nam chodzi o faktyczną ochronę działaczy związkowych, żeby organizacje związkowe w zakładach pracy się rozwijały, a nie zwijały – podkreślił szef „S”. 

Gość Krzysztofa Świątka pytany był także o negocjacje w sprawie emerytur stażowych i pomostowych. 

– Emerytury pomostowe zostały zaniechane za czasów rządów PO-PSL. Śp. prezydent Lech Kaczyński obiecał nam, że te emerytury nie będą wygaszane i zawetował ustawę. Niestety głosami SLD to weto zostało obalone i przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda. 

W kwestii emerytur stażowych szef „S” przypomniał, że wczoraj rozmawiał na ten temat z marszałek Elżbietą Witek. Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ofiar Pamięci Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 

– Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, bo to postulat Solidarności i tego tematu nie odpuszczamy – podkreślił. 

W audycji poruszono także temat najnowszych zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia. 

– Dużo elementów związanych jest z wdrożeniem europejskiej dyrektywy. Bardzo ważna jest także realizacja tego, co Solidarność miała na sztandarach, czyli unikanie tej patologii związanej z umowami śmieciowymi i na czas określony. Teraz, nawet jeśli pracownik ma umowę na czas określony, a pracodawca przedłuża mu ją na kolejny rok, to musi napisać uzasadnienie, dlaczego mu ją przedłuża. To będzie dyscyplinować pracodawcę, a pracownikowi wskaże, w jakim kierunku ma iść, żeby polepszyć swoją pracę, i gdzie musi się dokształcić – ocenił Piotr Duda. 

Rozmawiano również o wystawie Solidarności poświęconej św. Janowi Pawłowi II, która została zdewastowana przez wandali. 

Przewodniczący „S” Piotr Duda wraz z przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofem Doślą dokonali 21 kwietnia ponownego jej otwarcia. Zniszczone tablice zostały na nowo wydrukowane i ustawione przed gdańską siedzibą Solidarności. 

– Nie przewidywaliśmy ataku ze strony młodych ludzi. Policja zatrzymała dwóch 16-latków i jednego 18-latka. Gdy dowiedziałem się o tym, że wystawa została zdewastowana, to powiedziałem, że chciałbym spotkać się i spojrzeć w oczy tym, którzy to zrobili, i zapytać: dlaczego? Otrzymałem telefon od mamy jednego z nich i spotkałem się z tym chłopakiem. Przyszedł do mnie, powiedział, że to zwykły chuligański wybryk i popłakał się. Pokazałem mu historię Solidarności, przekazałem album i powiedziałem, jak wielkie znaczenie ma dla nas Ojciec Święty. Potem podziękował i przeprosił jeszcze raz. Dajmy szansę młodemu chłopakowi, bo każdy w życiu błądzi, szczególnie młodzi ludzie. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do sądu rodzinnego – zaznaczył szef „S”. 

– Pozostałe dwie osoby nie mają tej cywilnej odwagi, by przyjść i powiedzieć słowo „przepraszam”. Jeżeli nie mają tej odwagi, to ja też nie będę miał żadnych skrupułów wobec tych osób – dodał. 


 

POLECANE
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania Wiadomości
Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania

Sąd Apelacyjny w Londynie orzekł w piątek, że zgodnie z prawem brytyjski rząd odmówił księciu Harry’emu policyjnej ochrony osobistej po tym, gdy ten ustąpił w 2020 r. z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej – poinformowała stacja BBC. Książę nie był obecny na sali podczas ogłoszenia wyroku.

Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu

Niepokojące doniesienia z Niemiec. Media podają, że nasi zachodni sąsiedzi mają problem ze śródziemnomorskim gatunkiem mrówek Tapinoma magnum, które sieją spustoszenie w wielu regionach.

Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion z ostatniej chwili
Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion

Portal Legionisci.com tuż przed godz. 15.00 informował, że kibice Legii mają duże problemy z wejściem na Stadion Narodowy przed meczem z Pogonią. Choć kibice dotarli pod PGE Narodowy przed czasem, to na około 60 minut przed pierwszym gwizdkiem prawie wszyscy dalej byli na zewnątrz.

Nie mogę się doczekać. Kultowy serial wraca na ekrany Wiadomości
"Nie mogę się doczekać". Kultowy serial wraca na ekrany

Fani serialu "Gotowe na wszystko" mają powody do radości. Po latach od zakończenia emisji hitowej produkcji, na horyzoncie pojawiła się jej nowa odsłona. Jak informuje portal Deadline, trwają prace nad rebootem pod tytułem "Wisteria Lane".

Iga Świątek w żałobie. „Gdyby nie on, to by mnie tutaj nie było” Wiadomości
Iga Świątek w żałobie. „Gdyby nie on, to by mnie tutaj nie było”

Tuż przed rozpoczęciem turnieju WTA 1000 w Madrycie Iga Świątek musiała zmierzyć się z wielką stratą. Zmarł jej dziadek, który zawsze wspierał ją na drodze sportowej kariery.

Podhale oblężone. Tłumy na szlakach, korki, brak miejsc parkingowych Wiadomości
Podhale oblężone. Tłumy na szlakach, korki, brak miejsc parkingowych

Tysiące turystów postanowiły spędzić majówkę pod Tatrami. Obłożenie miejsc noclegowych sięga nawet 85 proc. Obiekty w centrum Zakopanego podniosły ceny nawet o 35 proc.Trwa szturm na Morskie Oko, gdzie od rana stał korek, a miejsc parkingowych dawno zabrakło, więc kierowcy zostawiali swoje samochody na poboczach.

REKLAMA

Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych

– Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – mówił dziś w „Sygnałach Dnia” przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, odnosząc się do negocjacji toczących się w ramach zespołu rząd – Solidarność.
 Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych
/ fot. screen Jedynka - Program 1 Polskiego Radia / facebook

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda był w czwartek 27 kwietnia gościem „Sygnałów Dnia” na antenie Programu I Polskiego Radia. 

Na początku rozmowy Piotr Duda został zapytany o negocjacje Solidarności z rządem w kwestii podwyżek dla pracowników zatrudnionych w budżetówce. 

– Te negocjacje z rządem to chyba najtrudniejsze rozmowy, które toczę jako przewodniczący Komisji Krajowej, a pełnię tę funkcję już prawie 13 lat. Spotkaliśmy się w poniedziałek z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Markiem Kuchcińskim, by podsumować dotychczasowe negocjacje. Rozmowa była długa i pewne aspekty naprowadziliśmy na normalne tory. Idziemy do przodu i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni nastąpi przełom i będę mógł na posiedzeniu Komisji Krajowej przedstawić konkretny projekt porozumienia – mówił szef „S”. 

Przewodniczący Duda zdradził, że w temacie podwyżek dla pracowników sfery finansów publicznych, jak i w kwestii odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych premier Morawiecki jest otwarty, „aby nie tylko podyskutować, ale zrobić jakieś wsparcie”.  

– W kwestii szczególnej ochrony działaczy związkowych też jest zgoda na zmiany w KPC, aby chronić skutecznie działaczy związkowych przed nadużyciami ze strony pracodawców, szczególnie przed zwolnieniami z artykułu 52. Tutaj będzie na zasadzie zabezpieczenia, że do czasu rozstrzygnięcia wyroku sądowego ten działacz związkowy dalej będzie pracownikiem zakładu pracy. Nie chcemy wykorzystywać immunitetu związkowego dla tych, którzy faktycznie łamią prawo – tak jak to niejednokrotnie pokazują posłowie jeżdżący po pijaku na rowerze – nam chodzi o faktyczną ochronę działaczy związkowych, żeby organizacje związkowe w zakładach pracy się rozwijały, a nie zwijały – podkreślił szef „S”. 

Gość Krzysztofa Świątka pytany był także o negocjacje w sprawie emerytur stażowych i pomostowych. 

– Emerytury pomostowe zostały zaniechane za czasów rządów PO-PSL. Śp. prezydent Lech Kaczyński obiecał nam, że te emerytury nie będą wygaszane i zawetował ustawę. Niestety głosami SLD to weto zostało obalone i przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda. 

W kwestii emerytur stażowych szef „S” przypomniał, że wczoraj rozmawiał na ten temat z marszałek Elżbietą Witek. Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ofiar Pamięci Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 

– Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, bo to postulat Solidarności i tego tematu nie odpuszczamy – podkreślił. 

W audycji poruszono także temat najnowszych zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia. 

– Dużo elementów związanych jest z wdrożeniem europejskiej dyrektywy. Bardzo ważna jest także realizacja tego, co Solidarność miała na sztandarach, czyli unikanie tej patologii związanej z umowami śmieciowymi i na czas określony. Teraz, nawet jeśli pracownik ma umowę na czas określony, a pracodawca przedłuża mu ją na kolejny rok, to musi napisać uzasadnienie, dlaczego mu ją przedłuża. To będzie dyscyplinować pracodawcę, a pracownikowi wskaże, w jakim kierunku ma iść, żeby polepszyć swoją pracę, i gdzie musi się dokształcić – ocenił Piotr Duda. 

Rozmawiano również o wystawie Solidarności poświęconej św. Janowi Pawłowi II, która została zdewastowana przez wandali. 

Przewodniczący „S” Piotr Duda wraz z przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofem Doślą dokonali 21 kwietnia ponownego jej otwarcia. Zniszczone tablice zostały na nowo wydrukowane i ustawione przed gdańską siedzibą Solidarności. 

– Nie przewidywaliśmy ataku ze strony młodych ludzi. Policja zatrzymała dwóch 16-latków i jednego 18-latka. Gdy dowiedziałem się o tym, że wystawa została zdewastowana, to powiedziałem, że chciałbym spotkać się i spojrzeć w oczy tym, którzy to zrobili, i zapytać: dlaczego? Otrzymałem telefon od mamy jednego z nich i spotkałem się z tym chłopakiem. Przyszedł do mnie, powiedział, że to zwykły chuligański wybryk i popłakał się. Pokazałem mu historię Solidarności, przekazałem album i powiedziałem, jak wielkie znaczenie ma dla nas Ojciec Święty. Potem podziękował i przeprosił jeszcze raz. Dajmy szansę młodemu chłopakowi, bo każdy w życiu błądzi, szczególnie młodzi ludzie. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do sądu rodzinnego – zaznaczył szef „S”. 

– Pozostałe dwie osoby nie mają tej cywilnej odwagi, by przyjść i powiedzieć słowo „przepraszam”. Jeżeli nie mają tej odwagi, to ja też nie będę miał żadnych skrupułów wobec tych osób – dodał. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe