Niepokojące informacje z granicy. Tak wygląda rekrutacja przemytników ludzi [WIDEO]

Podlaski Oddział SG opublikował w czwartek odkryty w internecie film, który wygląda jak instruktaż organizatorów nielegalnej migracji skierowany do potencjalnych tzw. kurierów, czyli kierowców przewożących od granicy z Białorusią cudzoziemców, którzy ją nielegalnie przekroczyli.
Ważne Niepokojące informacje z granicy. Tak wygląda rekrutacja przemytników ludzi [WIDEO]
Ważne / tysol.pl / grafika własna

Jak podała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG, jego funkcjonariusze dotarli do materiału filmowego, który pokazuje, jak wygląda proces rekrutacji tzw. kurierów przez służby białoruskie. Jak powiedziała PAP, na film, który SG opublikowała w czwartek m.in. na swoim Twitterze, natrafiono podczas działań operacyjnych dotyczących przestępczości związanej z nielegalną migracją.

Tak wygląda rekrutacja tzw. "kurierów" przez służby białoruskie

Film ma nieco ponad dwie minuty, ostatnia jego część to zdjęcia polskiej Straży Granicznej pokazujące m.in. pościgi za kurierami. W pierwszej części filmu osoba zza kadru wyjaśnia po rosyjsku, jakie są zadania kurierów i oczekiwania wobec nich, zaznacza, że to działalność nielegalna. Padają też stawki za transport jednego nielegalnego migranta, które - jak wyjaśnia ten mężczyzna - zależne są od odległości i sezonu; w sezonie to kwota 600-700 euro za osobę.

Straż Graniczna podkreśla, że to kolejne potwierdzenie, iż cały proceder nielegalnego przekraczania polsko–białoruskiej granicy jest "sztucznie wywołany oraz nadzorowany przez białoruskie służby i grupy przestępcze z nimi współpracujące". Zwraca uwagę, że to dochodowy, nielegalny interes, a przestępcy są w swoich działaniach coraz bardziej zdeterminowani.

Przypomina, że praktyką staje się to, iż kurierzy jeżdżą w grupach po kilka samochodów, często pilotowani przez jeszcze jeden pojazd, który cudzoziemców nie przewozi, poruszają się z dużą prędkością, ignorują zasady ruchu drogowego i próbują uciekać przed kontrolami. W ostatnim czasie zdarzały się też wypadki z ich udziałem.

- Oferty dla tzw. kurierów przedstawiane są m.in. w filmach instruktażowych, umieszczanych w mediach społecznościowych w grupach, gdzie cudzoziemcy poszukują pracy - informuje SG w komunikacie dołączonym do takiego filmu.

Niespokojnie na granicy 

Od początku roku w województwie podlaskim pogranicznicy zatrzymali blisko 250 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski. W pierwszych czterech miesiącach ub. roku było to odpowiednio 88 osób.

Za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy RP grozi do 8 lat więzienia. SG przypomina przy tym, że wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych pod takim zarzutem, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostaje równolegle z karnym wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają oni również zakaz wjazdu do państw strefy Schengen na czas od 5 do 10 lat.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe