Senat podjął uchwałę w sprawie wkładu Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata

Senat RP podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata, wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata. 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Jan Paweł II w polskim parlamencie, 1999 rok Senat podjął uchwałę w sprawie wkładu Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata
Jan Paweł II w polskim parlamencie, 1999 rok / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 pl

Za podjęciem uchwały głosowało 93 senatorów, jedna osoba była przeciw i jedna wstrzymała się od głosu. 

Uchwała

W przyjętej wczoraj uchwale senatorowie przypominają, że kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu pochodzenia niewłoskiego. „Jego wybór na następcę św. Piotra w Stolicy Apostolskiej obudził nadzieję na odnowę chrześcijaństwa oraz wyzwolenie narodów” – czytamy w uchwale. Wskazano też, że papieskie słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego.

Senatorowie podkreślają, że nauczanie Jana Pawła II oddziaływało na miliony osób na całym świecie. Prowadził dialog z przedstawicielami zarówno różnych wyznań chrześcijańskich, jak i – co szczególnie godne podkreślenia – islamu oraz judaizmu. Był pierwszym w historii papieżem, który przekroczył drzwi meczetu i synagogi. 

W uchwale przypomniano, że Papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, podkreślał, że stary kontynent powinien oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim, a po upadku żelaznej kurtyny wskazywał, że „nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha”. Podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską”.

"Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu”

„Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu” – napisali senatorowie. Wyrażając szacunek dla dzieła Jana Pawła II i jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata, uważają za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. 

Podkreślono następnie, że Jan Paweł II okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Był rzecznikiem dialogu społecznego, przezwyciężania podziałów i budowania jedności wspólnoty państwowej. Podczas kanonizacji królowej Jadwigi Jan Paweł II podkreślał, że „polski czyn powinien łączyć, a nie dzielić”.

„Działając w duchu tego ostatniego wezwania, Senat Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu postaci papieża do politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Takie postępowanie uwłacza godności Jana Pawła II i lekceważy Jego dorobek i nauczanie” – czytamy w uchwale.

Senat RP, tk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Emerytury
Stażowe