M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?

Temat sztucznej inteligencji nie jest nowy, wszak z różnymi jej formami stykamy się od lat i chętnie z nich korzystamy. Nie ulega także wątpliwości, że w wielu aspektach znacząco pomaga nam ona w codziennym funkcjonowaniu, a wielu rzeczy nie potrafimy już sobie wyobrazić bez wsparcia różnych form sztucznej inteligencji. Jednak pomimo to jej rozwój budzi w nas niepokój.
sztuczna inteligencja / zdjęcie poglądowe M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?
sztuczna inteligencja / zdjęcie poglądowe / pxfuel.com

Na czym polega więc problem ze sztuczną inteligencją i czy jest dla nas bardziej zagrożeniem czy szansą? Na łamach najnowszego wydania „TS” o braku kontroli nad sztuczną inteligencją pisze Wojciech Kulecki i przytacza między innymi słowa Geoffreya Hintona, uważanego za ojca chrzestnego sztucznej inteligencji, przestrzegającego przed zagrożeniem, którym jest zdolność poszczególnych algorytmów sztucznej inteligencji do przekazywania sobie wiedzy, co w konsekwencji doprowadzić może do utraty nad nią kontroli przez człowieka. To z kolei doprowadzić może do trudnych do oszacowania, ale z całą pewnością negatywnych skutków dla ludzkości. Bez wątpienia zagrożony jest także rynek pracy. Wiele zawodów, jak chociażby graficy czy analitycy, może zostać z łatwością wypartych z rynku przez sztuczną inteligencję.

Zaniepokojone rozwojem sztucznej inteligencji są także organizacje związkowe. Amerykańskie centrale związkowe zaapelowały o zbadanie, w jaki sposób firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do nadzorowania pracowników i zarządzania nimi. Również NSZZ „Solidarność” z uwagą przygląda się temu tematowi, analizuje tę sytuację i bada, jaki wpływ będzie miał rozwój sztucznej inteligencji na zmiany na rynku pracy. Nie ulega wątpliwości, że problem jest poważny i należy mu się bacznie przyglądać, a nawet zawczasu podejmować kroki, które zapobiegną wymknięciu się SI spod kontroli człowieka. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze, że nie jest to już pierwszy skok technologiczny w historii ludzkości i przynajmniej kilka razy w dziejach wydawać się mogło, że „świat się kończy”, jednak z upływem lat okazywało się, że człowiek, który przecież w każdym z tych przypadków jest twórcą postępu, potrafił zapanować nad wytworami swojego umysłu. Nie ma więc powodu sądzić, że tym razem będzie inaczej.

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat Dawida Kubackiego. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Są nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Na instagramie Marty Kubackiej pojawiły się nowe informacje. Wygląda na to, że powoli wszystko dobrze się układa.

Nie żyje aktor znany z popularnego serialu. Miał 52 lata z ostatniej chwili
Nie żyje aktor znany z popularnego serialu. Miał 52 lata

Media obiegła smutna informacja. Nie żyje amerykański aktor Mike Batayeh. Mężczyzna był znany m.in. z roli Dennisa w popularnym serialu "Breaking Bad". Miał 52 lata.

Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza z ostatniej chwili
Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza

Strażacy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej pracują na miejscu zawalonego budynku gospodarczego w Falniowie (pow. miechowski). W budynku przygnieciona jest jedna osoba – poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży Hubert Ciepły. W środku znajdują się również zwierzęta.

Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach. Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy z ostatniej chwili
"Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach". Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy

Przekazany przez Polskę sprzęt potwierdził swoją jakość na froncie. Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach - ocenia w rozmowie z PAP.PL wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Łukaszenka podjął decyzję: Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski z ostatniej chwili
Łukaszenka podjął decyzję: "Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski"

Alaksandr Łukaszenka powołał nowego szefa służby granicznej Białorusi. Został nim Konstantin Mołostow, który ma posiadać bardzo bliskie związki z Rosją. Głos w tej sprawie zabrał pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana

Publiczne deklaracje dwójki komisarzy UE potwierdzają, że sprawa nowelizacji ustawy o SN była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej do TK, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z KPO - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów z ostatniej chwili
"Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów"

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest znane od lat i koresponduje ono z wypowiedziami przedstawicieli rządu; nie ma zgody na przymusową relokację migrantów w UE - mówiła w sobotę w PR24 prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek z ostatniej chwili
Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek

Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek mają poprowadzić nowy program na antenie Telewizji Polskiej – "Arena poglądów". Format będzie realizowany z udziałem publiczności.

Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia kamień milowy z ostatniej chwili
Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamień milowy"

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z TVN24 potwierdziła, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który obecnie czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa i odblokuje środki z KPO.

Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem z ostatniej chwili
Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem

Na różnych odcinkach frontu ukraińskim wojskom udało się posunąć do przodu na odległość do 1,4 km – powiedział w sobotę na antenie telewizji rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty, relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu.

Emerytury
Stażowe