Polska Akcja Humanitarna Ochojskiej: „Rasizm dotyczy wyłącznie dyskryminacji osób niebiałych”

W sieci można znaleźć liczne nagrania dokumentujące przemoc grupy wobec jedynej osoby, która na nagraniu jest biała. Nie oznacza to, że na Zachodzie nie istniał systemowy rasizm wobec niebiałych. W samych Stanach Zjednoczonych Kongres zakazał segregacji rasowej dopiero w 1965 roku. Jednak dziś przypadki dyskryminacji białych ze względu na kolor skóry są faktem, tylko podczas rozruchów Black Lives Matter wiele osób doświadczyło różnych rodzajów przemocy ze względu na kolor swojej skóry. Bodaj najjaskrawszym przykładem jest RPA, gdzie biali farmerzy każdego dnia boją się o życie własne i swoich rodzin.
„Rasizm dotyczy wyłącznie dyskryminacji osób niebiałych”
Tymczasem według tekstu dr Margaret Amaka Ohia-Nowak na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej „rasizm dotyczy wyłącznie dyskryminacji osób niebiałych”.
„Rasizm działa w dwie strony”. Jak często słyszałeś/słyszałaś takie stwierdzenie? Wiele osób myli rasizm z uprzedzeniem rasowym, czyli niechęcią wobec osób lub grupy opartą na kolorze skóry. Myślą wtedy o rasizmie w sposób zawężony, postrzegając go jako skutek złych intencji lub charakteru. Posługując się taką argumentacją twierdzą, że rasizm objawia się również dyskryminacją białych (czasem nazywaną też „rasizmem odwróconym”). „Biali ludzie też doświadczają dyskryminacji, więc nie są uprzywilejowani”, „ja też należę do mniejszości i jestem dyskryminowana”, „porozmawiajmy też o innych rodzajach opresji”. Przytaczają slogan „All Lives Matter” („Wszystkie życia się liczą”).
(…)
Sęk w tym, że rasizm na całym świecie – niezależnie od tego, jaka w kraju jest proporcja osób białych do osób niebiałych – uprzywilejowuje osoby białe. Rasizm to globalny system władzy. Przywoływanie argumentów o rasizmie wobec osób białych świadczy o zawężonym rozumieniu rasizmu i ignorancji wobec systemów, które historycznie i współcześnie łączą się doświadczeniem osób niebiałych
– pisze dr Margaret Amaka Ohia-Nowak, według której „rasizm to uprzedzenie połączone z władzą i przywilejem społecznym”.
Według słownika PWN rasizm to „zespół poglądów, według których istnieją naturalne i wrodzone różnice między rasami ludzkimi, co musi prowadzić do dominacji jednej nad pozostałymi”.