„Dlaczego skontaktowałem się z CIA?”. Amerykańskie służby uruchomiły kanał do rekrutacji Rosjan

Amerykańska telewizja CNN informuje, że Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych wychodzi do Rosjan zniechęconych wojną na Ukrainie i obecnym życiem w Rosji z propozycją.
Kadr z filmu „Dlaczego skontaktowałem się z CIA?”. Amerykańskie służby uruchomiły kanał do rekrutacji Rosjan
Kadr z filmu / screen YT - Central Intelligence Agency

Amerykanie utworzyli nowy kanał CIA na Telegramie – sieci społecznościowej, z której w dużej mierze korzystają Rosjanie, a która w jakimś stopniu wymyka się rosyjskim przekazom propagandowym. 

Pierwszym krokiem było opublikowanie tam klipu wideo, które kończy się specjalną instrukcją ukazującą, jak anonimowo i bezpiecznie skontaktować się z CIA. Nagranie opublikowano również na innych platformach, takich jak Youtube, Twitter czy Facebook.

„Propozycja” Amerykanów

Urzędnicy CIA zaangażowani w realizację tego projektu powiedzieli w rozmowie z CNN, że rosyjska inwazja na Ukrainę stworzyła historyczną szansę, „aby Rosjanie przybyli do nas i dostarczyli informacji potrzebnych Stanom Zjednoczonym”. 

„Propozycja” Amerykanów skierowana jest do Rosjan, którzy pracują we wrażliwych dziedzinach i mają dostęp do cennych informacji. Informacja, którą chcą usłyszeć Rosjanie, i którą CIA chce obecnie przekazać brzmi: „rozumiemy cię, być może lepiej niż myślisz”.

Chcieliśmy przekazać Rosjanom w ich własnym języku, że wiemy, przez co przechodzą

– podkreśla anonimowo wysoko postawiony urzędnik, który zgodził się poinformować o projekcie. Dodał on, że projekt nie ma na celu podżegania lub podsycania niepokojów wśród szerokiej populacji Rosjan - gdzie Władimir Putin wciąż cieszy się dużym poparciem - ale raczej jest skierowane do osób, które są niezdecydowane i „demistyfikuje” proces kontaktowania się z CIA. 

Na nagraniu nie ma ani słowa o Putinie, ani nawet o wojnie na Ukrainie. Zdaniem amerykańskich urzędników powyższe kwestie są zbędne, natomiast chodzi o skierowanie uwagi na „ponadczasowe” kwestie, które od dawna przekonały Rosjan zniechęconych życiem w swoim kraju do skontaktowania się z CIA.

Ukraina jest najważniejsza, ale ten temat jest mniej więcej symptomem czegoś większego. W Rosji zawsze są osoby, które identyfikują się z tym, co mamy tutaj do powiedzenia

– dodał jeden z urzędników.

„Dzięki temu będziemy żyć godnie”

Dzięki moim działaniom będziemy żyć godnie

– mówi ma opublikowanym wideo narrator po rosyjsku, gdy kobieta w swoim samochodzie używa telefonu do skontaktowania się z CIA, zanim pojawi się logo agencji i instrukcje dotyczące kontaktu. 

Dwuminutowy film pokazuje różnych Rosjan, którzy zastanawiają się nad ważnymi decyzjami. Temat rodziny przewija się przez cały czas; widzimy m.in młodą dziewczynę w szpitalnym łóżku z kobietą, która wydaje się być jej matką. Grupa docelowa jest jasna: kobieta pracuje przy czymś, co wydaje się rządowym komputerem, a mężczyzna wchodzi do budynku rządowego, pokazuje swój identyfikator, zanim siada przy biurku pełnym plików.

Celem filmu jest grupa Rosjan, według CIA liczona w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy – zarówno w samej Rosji, jak i za granicą – którzy mogą mieć cenne informacje do przekazania. Urzędnicy z którymi rozmawiała redakcja CNN precyzują, że chodzi o osoby które pracują w dziedzinach takich jak cyberbezpieczeństwo, technologia, finanse, wojsko i dyplomacja.

Wiele z tych osób może nie wiedzieć, jak skontaktować się z CIA lub po prostu nie być świadomych, że to, co wiedzą, jest interesujące

– tłumaczą urzędnicy. 

„To najlepszy okres do rekrutacji”

Projekt ocenił były szef kontrwywiadu CIA, James Olson, który pochwalił wysiłki agencji podejmowane w mediach społecznościowych. W jego opinii „to prawdopodobnie najlepszy okres do rekrutacji Rosjan, jaki mieliśmy”.

Możemy zapewnić im ochronę. Możemy im zapewnić bezpieczeństwo. Możemy im zaoferować pełną anonimowość. I możemy zaoferować im pakiet, który odpowiada wartości informacji, które dostarczają

– podsumował Olson.

Czytaj również: Przyszłe wersje AI mogą być zagrożeniem dla ludzkości

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe