"Jako Polacy jesteśmy JP2 winni badania". Rusza projekt badawczy o krakowskim etapie życia Karola Wojtyły

Kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą przewiduje projekt naukowo-badawczy “Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978”. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dyrektor placówki Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym.
abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski
abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski / wikimedia commons/public_domain/ Narodowe Archiwum Cyfrowe

Badania

Celem projektu jest przygotowanie pełnej, źródłowej biografii Papieża-Polaka obejmującej okres od rozpoczęcia studiów polonistycznych w Uniwersytecie Jagiellońskim do wyboru na Stolicę Apostolską. Realizację projektu przewiduje się na lata 2023–2028.

“Myślę, że jako Polacy jesteśmy winni Janowi Pawłowi II badania nad jego działalnością jako studenta, księdza, biskupa i arcybiskupa” - powiedział KAI prof. Białkowski po podpisaniu listu intencyjnego. Jak dodał, okres krakowski rozpoczęty studiami na Uniwersytecie Jagiellońskim a zakończony wyborem na Stolicę Piotrową jest epoką, w której Karol Wojtyła dojrzewał do tych wielkich zadań, które podjął i realizował podczas swojego blisko 27-letniego pontyfikatu.

“Jan Paweł II odegrał przełomowa rolę w dziejach Polski, Europy i świata” - dodał profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spojrzenie naukowe i edukacyjne

Z kolei dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyraził opinię, że projekt jest istotny zarówno z naukowego jak i edukacyjnego punktu widzenia. “Dobrze opowiedziana historia okresu krakowskiego, w tym dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, a następnie komunizmu będzie czymś, co ‘otworzy’ Jana Pawła II na młodych” - wskazał KAI Piotr Dmitrowicz.

Zapowiedział jednocześnie rozbudowę strefy “Pasterz” poświęconej krakowskiemu etapowi działalności przyszłego papieża wyrażając nadzieję, że rozpoczęte właśnie badania wydatnie w tym pomogą.

Kwerenda archiwów

W pierwszym etapie prace obejmą m.in. kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą.

Jak zapowiada prof. Białkowski, w trakcie prac nad biografią Karola Wojtyły po raz pierwszy zostaną zestawione ze sobą materiały archiwalne ze spuścizny prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolity krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły, w tym dokumenty znajdujące się w kluczowym dla realizacji projektu – Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Będzie to zatem biografia oparta na źródłach opracowanych w ostatnich latach lub będących jeszcze w trakcie opracowania. Badania – w tym kwerendy archiwalne – przeprowadzi zespół naukowo-badawczy pod kierownictwem dr. hab. Michała Białkowskiego.

Przygotowanie publikacji

Drugi etap prac przeznaczony będzie na przygotowanie książki. Na rok 2028 r. planowane jest wydanie obszernej monografii pióra Michała Białkowskiego. Publikacja ma szansę wypełnić dotkliwą lukę w polskiej i światowej biografistyce kościelnej.

Prace badawcze podjęte w związku z realizacją projektu "Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978" pozwolą też wzbogacić tworzoną na ekspozycji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Strefę “Pasterz Krakowa”.

***

Dr hab. Michał Białkowski jest profesorem UMK, historykiem i politologiem, pracownikiem naukowym Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Od 2020 r. profesor uniwersytetu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziejami Kościoła katolickiego, w szczególności historią i recepcją Soboru Watykańskiego II; Episkopatem Polski; życiem, działalnością i spuścizną kard. Stefana Wyszyńskiego; posługą pasterską i nauczaniem Karola Wojtyły-Jana Pawła II; rolą katolików świeckich w przeobrażeniach polityczno-społecznych w Europie i w Polsce w XX–XXI w.; dziejami Towarzystwa Jezusowego.

Jest autorem, redaktorem i współredaktorem kilkudziesięciu książek. W ostatnich latach wydał m.in. "Sobór Watykański II. Polska historia", Warszawa 2022; "Apostołowie Afryki. Studia poświęcone Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ", Toruń 2022; "Prymas i Papież. Studia poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II", Toruń 2021; Stefan Wyszyński, "Pro memoria", t. IV:1956–1957, Warszawa 2020; "Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów", Lublin 2019.

tk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kato-oszołom. Rusin składa życzenia z okazji Dnia Dziecka z ostatniej chwili
"Kato-oszołom". Rusin składa "życzenia" z okazji Dnia Dziecka

Celebrytka Kinga Rusin przy składaniu życzeń swojej społecznosci z okazji Dnia Dziecka nie omieszkała obrazić polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem oberwało się ministrowi edukacji i naukowi, Przemysławowi Czarnkowi.

Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Emerytury
Stażowe