103. rocznica urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj, 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II, 1988 103. rocznica urodzin Jana Pawła II
Jan Paweł II, 1988 / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Jim, the Photographer - https://www.flickr.com/photos/jcapaldi/8603738676/

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

tk, tom (KAI) / Warszawa, red. adg


 

POLECANE
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie Wiadomości
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie

Jak się okazało, program, mający na celu wspieranie turystyki w województwie podlaskim, wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że zdecydowanie przekroczył oczekiwania organizatorów oraz możliwości techniczne systemu generowania bonów. W ciągu doby po uruchomieniu na stronie zarejestrowano 16,5 mln odsłon.

Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego tylko u nas
Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego

Ostatnia inwentaryzacja niemieckich lasów miała miejsce w 2022 roku. Krótko po tym w powstał raport o stanie lasów z 2023 roku. Dane zawarte w tych dwóch analizach wskazują, że Niemcy mają obecnie około 11,5 miliona hektarów lasów, co odpowiada około 32% całkowitej powierzchni tego kraju.

Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki Wiadomości
Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki

Od 1 maja NFZ zmienia zasady monitorowania kolejek do specjalistów. Od tego dnia poradnie neurologii i urologii, które realizują świadczenia z pieniędzy publicznych, muszą prowadzić harmonogramy dostępnych terminów wizyt. Od 15 maja dołączą do nich także poradnie nefrologii i okulistyki.

Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin gorące
Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin

Jak poinformował w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski, do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce może dojść przed szczytem NATO w Hadze. Szczyt NATO zaplanowany jest na 24–25 czerwca.

16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji z ostatniej chwili
16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji

Policja wytypowała podejrzanego o zamordowanie 16-latki z Mławy. Jest nim 17-latek, którego zatrzymano w Grecji. Ma trafić do Polski w ciągu najbliższych tygodni i usłyszeć zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji? polityka
AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji?

Niemiecki kontrwywiad (BfV) zaklasyfikował w piątek partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako organizację ekstremistyczną, która zagraża demokracji.

Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt z ostatniej chwili
Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt

Radziecki statek kosmiczny Kosmos 482, który w latach 70. miał wylądować na Wenus, wkrótce spadnie w niekontrolowany sposób na Ziemię – podała w piątek agencja AP. Naukowcy szacują, że ważąca pół tony sonda wejdzie w atmosferę ziemską ok. 10 maja.

Zabójstwo lekarza w Krakowie. Nowe informacje Wiadomości
Zabójstwo lekarza w Krakowie. Nowe informacje

W ubiegły wtorek do gabinetu, w którym badał pacjentkę ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł.

Czy Polonię amerykańską czeka renesans? tylko u nas
Czy Polonię amerykańską czeka renesans?

- Obrona Polski jest dzisiaj naszym najświętszym i najważniejszym obowiązkiem. Od nas zależy, czy ta obrona będzie tylko patriotycznym frazesem, czy będzie rzeczywistą obroną, taką, za którą Polonia amerykańska nie będzie się musiała w przyszłości wstydzić - znany działacz polonijny Karol Rozmarek, w latach 1944–1968 prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Polski dyplomata zapewnia niemieckie media, że Polska realizuje zobowiązania unijnej polityki migracyjnej Wiadomości
Polski dyplomata zapewnia niemieckie media, że Polska realizuje zobowiązania unijnej polityki migracyjnej

Już w swojej kampanii wyborczej Merz zapowiadał, że jako kanclerz zamierza zaostrzyć kontrolę zewnętrznych granic Niemiec. Wyznaczony przez niego minister spraw zagranicznych potwierdza teraz te plany. Polski chargé d’affaires w Niemczech Jan Tombiński w rozmowie z „Politico” zadeklarował, że Polska podtrzymuje swoje „zobowiązania wynikające z prawodawstwa UE”.

REKLAMA

103. rocznica urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj, 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II, 1988 103. rocznica urodzin Jana Pawła II
Jan Paweł II, 1988 / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Jim, the Photographer - https://www.flickr.com/photos/jcapaldi/8603738676/

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

tk, tom (KAI) / Warszawa, red. adg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe