XV Kongres EKZZ. Ratyfikowano członkostwo Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy

Podczas pierwszego dnia XV Kongresu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych ratyfikowano przynależność w EKZZ dwóch ukraińskich związków: Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU) oraz Federacji Związków Zawodowych (FPU) oraz chorwackiego związku MATICA, a także mołdawskiego CNSM.
XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych XV Kongres EKZZ. Ratyfikowano członkostwo Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy
XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych / fot. www.flickr.com/photos/etuc-ces/autor

- Od 435 dni Ukraińcy żyją pod ostrzałem, tracą bliskich, miliony Ukraińców musiały opuścić kraj, infrastruktura została zniszczona. Straty w naszym kraju są szacowane na setki miliardów euro i rosną każdego dnia - mówił, dziękując za przyjęcie KVPU do MKZZ, jego przewodniczący Michaił Wołyniec. Dodał, że wielu pracowników podczas wojny straciło życie w miejscu pracy, a jeszcze więcej było zmuszonych, by opuścić swoje miejsca pracy i wyruszyć na front.

"Wasza pomoc ratuje nasze życie"

- Dziękuję za waszą solidarność i pomoc. Dziękuję wszystkim krajom, których związki zawodowe znajdują się na tej sali za pomoc finansową, humanitarną i militarną. To coś, co ratuje nasze życie i bardzo nam pomaga - przekonywał. Dodał, że jest przekonany, że pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i będzie w stanie zapewnić godne warunki pracy swoim obywatelom. 

- Ukraina aspiruje, by stać się członkiem Unii Europejskiej. Ukraińskie związki zawodowe już są w europejskiej związkowej rodzinie - skomentował zaś to wydarzenie Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność i delegat z ramienia NSZZ "Solidarność".

"Jeden głos europejskich pracowników"

Od dziś do piątku w Berlinie odbywa się XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).

W wydarzeniu bierze udział 534 delegatów krajowych związków zawodowych, w tym sekretarze generalni i przewodniczący około 93 krajowych organizacji związkowych z 41 krajów europejskich, 10 europejskich branżowych federacji związkowych oraz goście specjalni z Europy i spoza niej.

Yasmin Fahimi, Przewodnicząca DGB, witając dziś delegatów podkreślała rolę miejsca, w którym on się odbywa. - Tutaj w tym historycznym miejscu myślimy o tych, którzy przeżyli wykluczenie, uciekali przed wojną, przed prześladowaniem, przeżyli podział miasta murem berlińskim, dlatego szczególnie witamy związkowców z Ukrainy - powiedziała. - Potrzebujemy Europy, która będzie chronić osoby zatrudnione, gwarantować będzie równe szanse w całej Europie i realizować silną politykę gospodarczą - dodała.

Kai Wegner urzędujący Prezydent miasta Berlin z kolei wymieniał te obszary rynku pracy, które jego zdaniem wymagają poprawy w samym Berlinie. To m.in. kwestie dotyczące opieki nad dziećmi, pracy na zmiany, połączenia życia zawodowego z prywatnym.

- Będziemy nad tym pracować, żeby w Berlinie warunki pracy były jeszcze lepsze - zapewnił.

Uczestniczący w pierwszej, uroczystej części Kongresu Kanclerz Federalny Niemiec Olaf Scholz z kolei mówił do delegatów: - Często udaje się wam mówić jednym głosem w imieniu europejskich pracowników. Dzisiaj potrzebujemy silnych partnerów społecznych. Stajemy przed niesamowitymi wyzwaniami. Kryzysy uda nam się przetrwać tylko, jeśli będziemy działać razem.

Europejscy przywódcy związkowi przez cztery dni dyskutują o najważniejszych dla związków zawodowych w Europie kwestiach. Wymieniają poglądy m.in. na temat przyszłości związków zawodowych, i rynku pracy, a także przyszłości Europy i silnego głosu EKZZ.

Kongres będzie również obchodził 50-lecie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory z ostatniej chwili
Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w poniedziałek rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ich termin wyznaczył na 23 lipca. Decyzja ma związek z porażką partii Sancheza w niedzielnych wyborach regionalnych i lokalnych.

Media rozpływają się nad Lewandowskim: Geniusz z ostatniej chwili
Media rozpływają się nad Lewandowskim: "Geniusz"

Robert Lewandowski został mistrzem Hiszpanii. Dodatkowo Polak najprawdopodobniej zostanie również królem strzelców La Liga. Zagraniczne media zachwalają polskiego napastnika po ostatnim meczu na Camp Nou.

„Dajcie więcej, reaktor wytrzyma”. Konsternacja w studio Marcina Mellera po wywiadzie z gen. Noskiem z ostatniej chwili
„Dajcie więcej, reaktor wytrzyma”. Konsternacja w studio Marcina Mellera po wywiadzie z gen. Noskiem

Red. Marcin Meller, niegdyś związany z TVN24, "Playboyem", czy "Wirtualną Polską" podczas emisji odcinka swojego programu nie mógł się nadziwić zachowaniu mediów, które – jak sam określił – uważał za racjonalne. Chodzi o publikację, która ukazała się na łamach "Gazety Wyborczej".

Emerytury
Stażowe