XV Kongres EKZZ. Ratyfikowano członkostwo Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy

- Od 435 dni Ukraińcy żyją pod ostrzałem, tracą bliskich, miliony Ukraińców musiały opuścić kraj, infrastruktura została zniszczona. Straty w naszym kraju są szacowane na setki miliardów euro i rosną każdego dnia - mówił, dziękując za przyjęcie KVPU do MKZZ, jego przewodniczący Michaił Wołyniec. Dodał, że wielu pracowników podczas wojny straciło życie w miejscu pracy, a jeszcze więcej było zmuszonych, by opuścić swoje miejsca pracy i wyruszyć na front.
"Wasza pomoc ratuje nasze życie"
- Dziękuję za waszą solidarność i pomoc. Dziękuję wszystkim krajom, których związki zawodowe znajdują się na tej sali za pomoc finansową, humanitarną i militarną. To coś, co ratuje nasze życie i bardzo nam pomaga - przekonywał. Dodał, że jest przekonany, że pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i będzie w stanie zapewnić godne warunki pracy swoim obywatelom.
- Ukraina aspiruje, by stać się członkiem Unii Europejskiej. Ukraińskie związki zawodowe już są w europejskiej związkowej rodzinie - skomentował zaś to wydarzenie Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność i delegat z ramienia NSZZ "Solidarność".
"Jeden głos europejskich pracowników"
Od dziś do piątku w Berlinie odbywa się XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).
W wydarzeniu bierze udział 534 delegatów krajowych związków zawodowych, w tym sekretarze generalni i przewodniczący około 93 krajowych organizacji związkowych z 41 krajów europejskich, 10 europejskich branżowych federacji związkowych oraz goście specjalni z Europy i spoza niej.
Yasmin Fahimi, Przewodnicząca DGB, witając dziś delegatów podkreślała rolę miejsca, w którym on się odbywa. - Tutaj w tym historycznym miejscu myślimy o tych, którzy przeżyli wykluczenie, uciekali przed wojną, przed prześladowaniem, przeżyli podział miasta murem berlińskim, dlatego szczególnie witamy związkowców z Ukrainy - powiedziała. - Potrzebujemy Europy, która będzie chronić osoby zatrudnione, gwarantować będzie równe szanse w całej Europie i realizować silną politykę gospodarczą - dodała.
Kai Wegner urzędujący Prezydent miasta Berlin z kolei wymieniał te obszary rynku pracy, które jego zdaniem wymagają poprawy w samym Berlinie. To m.in. kwestie dotyczące opieki nad dziećmi, pracy na zmiany, połączenia życia zawodowego z prywatnym.
- Będziemy nad tym pracować, żeby w Berlinie warunki pracy były jeszcze lepsze - zapewnił.
Uczestniczący w pierwszej, uroczystej części Kongresu Kanclerz Federalny Niemiec Olaf Scholz z kolei mówił do delegatów: - Często udaje się wam mówić jednym głosem w imieniu europejskich pracowników. Dzisiaj potrzebujemy silnych partnerów społecznych. Stajemy przed niesamowitymi wyzwaniami. Kryzysy uda nam się przetrwać tylko, jeśli będziemy działać razem.
Europejscy przywódcy związkowi przez cztery dni dyskutują o najważniejszych dla związków zawodowych w Europie kwestiach. Wymieniają poglądy m.in. na temat przyszłości związków zawodowych, i rynku pracy, a także przyszłości Europy i silnego głosu EKZZ.
Kongres będzie również obchodził 50-lecie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.