Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemiecka historyk po incydencie z udziałem Zełenskiego: Haniebne sceny z ostatniej chwili
Niemiecka historyk po incydencie z udziałem Zełenskiego: "Haniebne sceny"

"Owacje na stojąco w kanadyjskim parlamencie dla ukraińskiego członka Waffen SS podczas wizyty prezydenta Zełenskiego są całkowicie nie do przyjęcia, stanowią obrazę ofiar Holokaustu i ogromną krzywdę wyrządzoną Ukraińcom walczącym z ludobójczym reżimem rosyjskim" - napisała na Twitterze niemiecka historyk Franziska Davies.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

38 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.

Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS Galizien z ostatniej chwili
Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS "Galizien"

Polska najlepszy sojusznik Ukrainy nigdy nie zgodzi się na wybielanie takich złoczyńców! Jako polski ambasador oczekuję przeprosin - oświadczył na Twitterze [X] Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski.

Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki z ostatniej chwili
Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki

– Film Agnieszki Holland ma oczernić i pokazać, że wszyscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej to są tak naprawdę prymitywy, bydlaki, ciemniaki, to są zwyrodnialcy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Warszawie przed wyjazdem PiSbusa.

Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau, wraz z kanadyjskim parlamentem, oklaskiwali weterana SS Galizien.

Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku Wiadomości
Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku

Kremlowska propaganda od lat obarcza Polskę odpowiedzialnością za II wojnę światową zgodnie z wytycznymi Władimira Putna zarysowanymi w artykule „75-lecie Wielkiego Zwycięstwa: wspólna odpowiedzialność przed historią i przyszłością” opublikowanym równolegle w oficjalnym dzienniku rządowym „Rosijskaja Gazieta” oraz konserwatywnym czasopiśmie amerykańskim „The National Interest”. Jednym z czołowych argumentów rosyjskich narracji jest współpraca militarna Polski z III Rzeszą, czego przejawem – wedle Kremla – była odmowa przepuszczenia przez terytorium Polski wojsk sowieckich, które w 1938 roku miały przemaszerować do Czechosłowacji, by nie dopuścić do zagarnięcia jej przez Niemcy. W tym kontekście Putin pisał, że Polska była „podżegaczem wojennym” i spiskowała z III Rzeszą. Ujawniamy sensacyjny dokument, który pokazuje coś dokładnie odwrotnego – to sowiecka Rosja współpracowała ściśle z Niemcami już od 1921 roku.

Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom z ostatniej chwili
Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom

– Polska nie może po prostu machnąć na to ręką – mówił Olaf Scholz w Norymberdze, apelując o „wyjaśnienie tzw. afery wizowej”. Niemieckie media powtarzają fake newsa „wiodących mediów” w Polsce o rzekomych „dziesiątkach tysięcy wiz wydanych przez polskich urzędników za łapówki”. W rzeczywistości prokuratura bada kilkaset podejrzanych przypadków.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” chwali PiS: „To strzał w dziesiątkę” z ostatniej chwili
Dziennikarka „Gazety Wyborczej” chwali PiS: „To strzał w dziesiątkę”

„Te PiS-owskie, gęsto porozwieszane billboardy to strzał w dziesiątkę” – wskazuje Agnieszka Kublik, dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada

W ostatnich dniach nie brakuje spekulacji na temat tego, że Rafał Trzaskowski miałby zostać premierem w razie ewentualnej wygrane Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach.

Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał z ostatniej chwili
Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał

Na Instagramie programu „Top Model” wrze od negatywnych komentarzy. Wszystko za sprawą zadania, z jakim musieli zmierzyć się uczestnicy. Gwiazdor stacji nie wytrzymał.

REKLAMA

Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe