Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 


 

POLECANE
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania Wiadomości
Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania

Sąd Apelacyjny w Londynie orzekł w piątek, że zgodnie z prawem brytyjski rząd odmówił księciu Harry’emu policyjnej ochrony osobistej po tym, gdy ten ustąpił w 2020 r. z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej – poinformowała stacja BBC. Książę nie był obecny na sali podczas ogłoszenia wyroku.

Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu

Niepokojące doniesienia z Niemiec. Media podają, że nasi zachodni sąsiedzi mają problem ze śródziemnomorskim gatunkiem mrówek Tapinoma magnum, które sieją spustoszenie w wielu regionach.

Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion z ostatniej chwili
Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion

Portal Legionisci.com tuż przed godz. 15.00 informował, że kibice Legii mają duże problemy z wejściem na Stadion Narodowy przed meczem z Pogonią. Choć kibice dotarli pod PGE Narodowy przed czasem, to na około 60 minut przed pierwszym gwizdkiem prawie wszyscy dalej byli na zewnątrz.

Nie mogę się doczekać. Kultowy serial wraca na ekrany Wiadomości
"Nie mogę się doczekać". Kultowy serial wraca na ekrany

Fani serialu "Gotowe na wszystko" mają powody do radości. Po latach od zakończenia emisji hitowej produkcji, na horyzoncie pojawiła się jej nowa odsłona. Jak informuje portal Deadline, trwają prace nad rebootem pod tytułem "Wisteria Lane".

REKLAMA

Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe