"Tylko w Chrystusie możliwa jest wolność". Wyjątkowy koncert Miastu i Światu - muzyczne uwielbienie na warszawskiej Starówce

18 czerwca o godz. 19.00 na placu Zamkowym w Warszawie już po raz drugi wybrzmi muzyczne dziękczynienie za wolność i pokojowe przemiany w Polsce i Europie inspirowane przesłaniem św. Jana Pawła II. Koncert ponad 100-osobowego zespołu wykonawców pod hasłem Miastu i Światu poprowadzą doświadczeni kompozytorzy: Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski oraz Piotr Pałka.
/ miastuiswiatu.pl, fot. Gabriel Piętka

Otwarte spotkanie muzyczne jest finałem VIII edycji rekolekcji i warsztatów muzycznych pn. Muzykolekcje o Kościele, odbywających się w terminach 9-11 oraz 16-18 czerwca 2023 roku w parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Idea koncertu, jako formy wieńczącej wysiłek pracy warsztatowej dużej grupy muzyków, jest rozwijana począwszy od roku 2017.


To Duch Święty jest tutaj reżyserem. On w nas stwarza myśli, pragnienia i w tym roku po raz kolejny nas wyrzuca z tego naszego "Jakubowego Wieczernika". Ta parafia na Ochocie - Święty Jakub - to jest miejsce wspaniałe. To jest taki nasz duchowy dom. Ale Duch Święty mówi: “Idźcie dalej. To zbyt mało, że tutaj jesteście. Chcę was gdzie indziej”. I my za tym głosem idziemy do centrum stolicy, do serca tego "miasta niezłomnego". Do serca Warszawy, jakim jest Stare Miasto - Plac Zamkowy. Tam będzie wielka scena i uwielbienie dla Pana Jezusa

- mówi duchowy opiekun inicjatywy i jeden z jej współorganizatorów, ks. Grzegorz Demczyszak.

 

Koncert tematyką nawiązuje do pięciokrotnej obecności papieża św. Jana Pawła II w Warszawie, w tym szczególnie do jego nauczania, przywracającego godność i nadzieję, inspirującego do pokojowych przemian, które przyniosły wolność Polsce i dużej części Europy.


Tylko w Chrystusie jest możliwa wolność. My tej wolności szukamy często tam, gdzie jest niewola. Udajemy, że jesteśmy wolni, ale tak naprawdę nie dostrzegamy kajdan, które nosimy i jeszcze nakładamy innym kajdany, nawet Ojczyźnie nakładamy kajdany. Właśnie dlatego zgromadzimy się na pl. Zamkowym, żeby tak, jak Jan Paweł II modlić się: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Odnowi, czyli uwolni

- podkreśla Leopold Twardowski, jeden z dyrygentów.


W 2023 roku koncert przypada w 40. rocznicę obecności Ojca Świętego w Warszawie. W 1983 r. papieskie orędzie o Pokoju i Nadziei umocniło Polaków w dramatycznych okolicznościach stanu wojennego. Słowa św. Jana Pawła II wzywające do solidarności i odbudowy wspólnoty społecznej, poszanowania godności ludzkiej, postawy miłosierdzia oraz dialogu, a nade wszystko do przeciwstawienia się lękowi poprzez indywidualną odnowę serca i otwarcie na Bożą miłość, stają się szczególnie aktualne także teraz, wobec trwającej wciąż wojny za naszą wschodnią granicą.


Koncert poprowadzą Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. To doświadczeni kompozytorzy, dyrygenci i aranżerzy obecni w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej w Polsce od ponad 20 lat. Związani z projektami takimi jak obchody Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu, spotkaniami papieskimi na błoniach w Krakowie czy koncertami Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy Muzykolekcji oraz zaproszeni przyjaciele – zawodowi muzycy chrześcijańscy z różnych wspólnot w Warszawie i Polsce.


Koncert Miastu i Światu poprzedzi spotkanie ze świadkami pontyfikatu i pielgrzymek Ojca Świętego pt. „Św. Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna, Ewa Pietrzak, zaproszeni goście opowiedzą o przesłaniu i kulisach pielgrzymki papieskiej do Polski w 1983 r., ale przede wszystkim podzielą się tym, jak ich samych dotykało i do dziś inspiruje orędzie św. Jana Pawła II. W spotkaniu wezmą udział zarówno historycy i badacze dziedzictwa papieża Polaka, jak i inne osoby, dla których jest on ważnym punktem odniesienia i autorytetem, m.in. s. Barbara Cholewa SJK, Agnieszka Jackowska, senator Jan Maria Jackowski, Wincenty Pipka, prof. Paweł Skibiński, Katarzyna Wasilewska, dr Małgorzata Żaryn oraz prof. Jan Żaryn. Rozmowa odbędzie się w godz. 17.00-18.30 na scenie na pl. Zamkowym.


Więcej informacji na temat koncertu: miastuiswiatu.pl

Link do wydarzenia na Fb: Koncert Miastu i Światu 2023 | Facebook


Organizatorem Koncertu Miastu i Światu jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej oraz Schola akademicka św. Jakuba, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS Galizien z ostatniej chwili
Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS "Galizien"

Polska najlepszy sojusznik Ukrainy nigdy nie zgodzi się na wybielanie takich złoczyńców! Jako polski ambasador oczekuję przeprosin - oświadczył na Twitterze [X] Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski.

Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki z ostatniej chwili
Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki

Film Agnieszki Holland ma oczernić i pokazać, że wszyscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej to są tak naprawdę prymitywy, bydlaki, ciemniaki, to są zwyrodnialcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Warszawie przed wyjazdem "PiSBusa".

Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau, wraz z kanadyjskim parlamentem, oklaskiwali weterana SS Galizien.

Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku Wiadomości
Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku

Kremlowska propaganda od lat obarcza Polskę odpowiedzialnością za II wojnę światową zgodnie z wytycznymi Władimira Putna zarysowanymi w artykule „75-lecie Wielkiego Zwycięstwa: wspólna odpowiedzialność przed historią i przyszłością” opublikowanym równolegle w oficjalnym dzienniku rządowym „Rosijskaja Gazieta” oraz konserwatywnym czasopiśmie amerykańskim „The National Interest”. Jednym z czołowych argumentów rosyjskich narracji jest współpraca militarna Polski z III Rzeszą, czego przejawem – wedle Kremla – była odmowa przepuszczenia przez terytorium Polski wojsk sowieckich, które w 1938 roku miały przemaszerować do Czechosłowacji, by nie dopuścić do zagarnięcia jej przez Niemcy. W tym kontekście Putin pisał, że Polska była „podżegaczem wojennym” i spiskowała z III Rzeszą. Ujawniamy sensacyjny dokument, który pokazuje coś dokładnie odwrotnego – to sowiecka Rosja współpracowała ściśle z Niemcami już od 1921 roku.

Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom z ostatniej chwili
Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom

– Polska nie może po prostu machnąć na to ręką – mówił Olaf Scholz w Norymberdze, apelując o „wyjaśnienie tzw. afery wizowej”. Niemieckie media powtarzają fake newsa „wiodących mediów” w Polsce o rzekomych „dziesiątkach tysięcy wiz wydanych przez polskich urzędników za łapówki”. W rzeczywistości prokuratura bada kilkaset podejrzanych przypadków.

Dziennikarka Gazety Wyborczej chwali PiS: To strzał w dziesiątkę z ostatniej chwili
Dziennikarka "Gazety Wyborczej" chwali PiS: "To strzał w dziesiątkę"

"Te PiS-owskie, gęsto porozwieszane billboardy to strzał w dziesiątkę" - wskazuje Agnieszka Kublik, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada

W ostatnich dniach nie brakuje spekulacji na temat tego, że Rafał Trzaskowski miałby zostać premierem w razie ewentualnej wygrane Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach.

Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał z ostatniej chwili
Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał

Na Instagramie programu "Top Model" wrze od negatywnych komentarzy. Wszystko za sprawą zadania, z jakim musieli zmierzyć się uczestnicy. Gwiazdor stacji nie wytrzymał.

Największa próbka, jaką kiedykolwiek zebrano. NASA ogłasza sukces z ostatniej chwili
"Największa próbka, jaką kiedykolwiek zebrano". NASA ogłasza sukces

Największa próbka asteroidy, jaką kiedykolwiek zebrano, wylądowała w Stanach Zjednoczonych na pustyni w Utah - poinformowała w niedzielę NASA.

Główna postać odchodzi z M jak miłość? Jest oświadczenie z ostatniej chwili
Główna postać odchodzi z "M jak miłość"? Jest oświadczenie

Teresa Lipowska od lat wciela się w postać Barbary Mostowiak w popularnym serialu TVP "M jak miłość". W rozmowie z "Plejadą" aktorka wypowiedziała się na temat swojej przyszłości w serialu.

REKLAMA

"Tylko w Chrystusie możliwa jest wolność". Wyjątkowy koncert Miastu i Światu - muzyczne uwielbienie na warszawskiej Starówce

18 czerwca o godz. 19.00 na placu Zamkowym w Warszawie już po raz drugi wybrzmi muzyczne dziękczynienie za wolność i pokojowe przemiany w Polsce i Europie inspirowane przesłaniem św. Jana Pawła II. Koncert ponad 100-osobowego zespołu wykonawców pod hasłem Miastu i Światu poprowadzą doświadczeni kompozytorzy: Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski oraz Piotr Pałka.
/ miastuiswiatu.pl, fot. Gabriel Piętka

Otwarte spotkanie muzyczne jest finałem VIII edycji rekolekcji i warsztatów muzycznych pn. Muzykolekcje o Kościele, odbywających się w terminach 9-11 oraz 16-18 czerwca 2023 roku w parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Idea koncertu, jako formy wieńczącej wysiłek pracy warsztatowej dużej grupy muzyków, jest rozwijana począwszy od roku 2017.


To Duch Święty jest tutaj reżyserem. On w nas stwarza myśli, pragnienia i w tym roku po raz kolejny nas wyrzuca z tego naszego "Jakubowego Wieczernika". Ta parafia na Ochocie - Święty Jakub - to jest miejsce wspaniałe. To jest taki nasz duchowy dom. Ale Duch Święty mówi: “Idźcie dalej. To zbyt mało, że tutaj jesteście. Chcę was gdzie indziej”. I my za tym głosem idziemy do centrum stolicy, do serca tego "miasta niezłomnego". Do serca Warszawy, jakim jest Stare Miasto - Plac Zamkowy. Tam będzie wielka scena i uwielbienie dla Pana Jezusa

- mówi duchowy opiekun inicjatywy i jeden z jej współorganizatorów, ks. Grzegorz Demczyszak.

 

Koncert tematyką nawiązuje do pięciokrotnej obecności papieża św. Jana Pawła II w Warszawie, w tym szczególnie do jego nauczania, przywracającego godność i nadzieję, inspirującego do pokojowych przemian, które przyniosły wolność Polsce i dużej części Europy.


Tylko w Chrystusie jest możliwa wolność. My tej wolności szukamy często tam, gdzie jest niewola. Udajemy, że jesteśmy wolni, ale tak naprawdę nie dostrzegamy kajdan, które nosimy i jeszcze nakładamy innym kajdany, nawet Ojczyźnie nakładamy kajdany. Właśnie dlatego zgromadzimy się na pl. Zamkowym, żeby tak, jak Jan Paweł II modlić się: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Odnowi, czyli uwolni

- podkreśla Leopold Twardowski, jeden z dyrygentów.


W 2023 roku koncert przypada w 40. rocznicę obecności Ojca Świętego w Warszawie. W 1983 r. papieskie orędzie o Pokoju i Nadziei umocniło Polaków w dramatycznych okolicznościach stanu wojennego. Słowa św. Jana Pawła II wzywające do solidarności i odbudowy wspólnoty społecznej, poszanowania godności ludzkiej, postawy miłosierdzia oraz dialogu, a nade wszystko do przeciwstawienia się lękowi poprzez indywidualną odnowę serca i otwarcie na Bożą miłość, stają się szczególnie aktualne także teraz, wobec trwającej wciąż wojny za naszą wschodnią granicą.


Koncert poprowadzą Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. To doświadczeni kompozytorzy, dyrygenci i aranżerzy obecni w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej w Polsce od ponad 20 lat. Związani z projektami takimi jak obchody Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu, spotkaniami papieskimi na błoniach w Krakowie czy koncertami Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy Muzykolekcji oraz zaproszeni przyjaciele – zawodowi muzycy chrześcijańscy z różnych wspólnot w Warszawie i Polsce.


Koncert Miastu i Światu poprzedzi spotkanie ze świadkami pontyfikatu i pielgrzymek Ojca Świętego pt. „Św. Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna, Ewa Pietrzak, zaproszeni goście opowiedzą o przesłaniu i kulisach pielgrzymki papieskiej do Polski w 1983 r., ale przede wszystkim podzielą się tym, jak ich samych dotykało i do dziś inspiruje orędzie św. Jana Pawła II. W spotkaniu wezmą udział zarówno historycy i badacze dziedzictwa papieża Polaka, jak i inne osoby, dla których jest on ważnym punktem odniesienia i autorytetem, m.in. s. Barbara Cholewa SJK, Agnieszka Jackowska, senator Jan Maria Jackowski, Wincenty Pipka, prof. Paweł Skibiński, Katarzyna Wasilewska, dr Małgorzata Żaryn oraz prof. Jan Żaryn. Rozmowa odbędzie się w godz. 17.00-18.30 na scenie na pl. Zamkowym.


Więcej informacji na temat koncertu: miastuiswiatu.pl

Link do wydarzenia na Fb: Koncert Miastu i Światu 2023 | Facebook


Organizatorem Koncertu Miastu i Światu jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej oraz Schola akademicka św. Jakuba, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe