Krzysztof Dośla wybrany przewodniczącym gdańskiej Solidarności na nową kadencję

W środę 14 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się XVIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego. Delegaci na funkcję przewodniczącego Regionu Gdańskiego na kadencję 2023–2028 wybrali ponownie Krzysztofa Doślę.
 Krzysztof Dośla wybrany przewodniczącym gdańskiej Solidarności na nową kadencję
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W obradach uczestniczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski, proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski, okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, przewodniczący Dariusz Piankowski z Regionu Słupskiego, przewodniczący Regionu Elbląskiego Grzegorz Adamowicz, były przewodniczący Regionu Słupskiego Stanisław Szukała

Przed obradami odprawiona została Msza Święta w gdańskiej bazylice św. Brygidy. Po niej delegaci udali się do gdańskiej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie rozpoczęły się obrady XVIII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Po wniesieniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego wspólnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski. Modlono się także o pracowników, którzy zginęli w miejscu pracy, i wszystkich zmarłych członków „S”.

Następnie głos zabrał przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla, który powitał wszystkich delegatów oraz gości. 

– 43 lata temu w tej Sali robotnicy marzyli o wolnej i suwerennej Polsce, marzyli o niezależnym i samorządnym związku zawodowym – te marzenia spełnili w 1980 roku. Wtedy wydawało się, że po podpisaniu porozumień sierpniowych już nic złego nas nie spotka. Niestety, okazało się, że scenariusz pisany przez władzę komunistyczną był inny. Musieliśmy przejść długą drogę, na której niestety pozostało wielu naszych kolegów i koleżanek – zabitych lub wypędzonych z Ojczyzny. I kiedy moglibyśmy zacząć funkcjonować nie w podziemiu, ale w demokratycznym państwie, które sami stworzyliśmy, to okazało się, że na naszej drodze jest znowu wiele przeciwności. Ale tak długo, jak te przeciwności, które spotykają ludzi pracy i polskich obywateli, będą występowały, tak długo NSZZ „Solidarność” będzie wypełniał swoje zadania – zaznaczył przewodniczący Dośla

Kolejnym punktem były przemówienia gości. Jako pierwszy głos zabrał okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, który podziękował Solidarności za obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II i życzył związkowcom owocnego dialogu w interesie pracowników. 

Następnie przemawiał wojewoda pomorski. Dariusz Drelich podkreślał, że Solidarność jest dla niego „wielkim wsparciem i oparciem” i od przeszło 40 lat stoi na straży godności wszystkich pracowników. Dodał, że Związek pozostaje wierny nauce Ojca Świętego Jana Pawła II i ideałom, z którymi identyfikowały się w latach 80. miliony Polaków.  – Jesteście dla mnie wielkimi przyjaciółmi mojej misji, którą pełnię już 8 lat – powiedział wojewoda pomorski i życzył udanych obrad.

„Zawsze płyniemy pod prąd”

Później głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda mówił o kryzysach, które nawiedziły nasz kraj od czasu ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów – pandemii COVID-19 i rosyjskiej agresji na Ukrainę, i ocenił, że dzięki skutecznym działaniom Związku udało się przez nie przejść „niemal suchą stopą”, o czym świadczy m.in. niski poziom bezrobocia. 

Podkreślił przy tym, że Solidarność nie pozwoliła wykorzystać trudnego czasu pandemii do liberalizacji Kodeksu pracy, a po wybuchu wojny na Ukrainie związkowcy z „S” aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.  

– Do dnia dzisiejszego w naszych ośrodkach przebywają goście z Ukrainy – przypomniał przewodniczący Duda i podziękował związkowcom za wszelką okazaną pomoc. Mówił też o działaniach, jakie „S” podjęła na forum międzynarodowym, by wyrzucić rosyjskie związki zawodowe z międzynarodowych struktur związkowych i włączyć do nich wolne związki zawodowe Ukrainy. 

Piotr Duda wspomniał także o zaskakujących atakach na duchowego przywódcę Solidarności św. Jana Pawła II. – Nasz związek zawodowy rodził się pod krzyżem i nie byłoby Solidarności, gdyby nie słowa Ojca Świętego wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku, które rok później ludzie pracy dopełnili. Dlatego tym bardziej jest nam przykro, że te ataki nie ustają – zaznaczył przewodniczący Solidarności. 

Jesteśmy jednym z nielicznych związków zawodowych na świecie, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskie. My zawsze płyniemy pod prąd i dlatego jesteśmy wyraziści. Jesteśmy najsilniejszym Związkiem w Polsce i dlatego jesteśmy atakowani – dodał. 

Następnie przypomniał o trwających od grudnia ubiegłego roku negocjacjach z rządem, które doprowadziły do podpisania 7 czerwca br. porozumienia dotyczącego spraw ogólnopracowniczych. 

 – Nasze postulaty zostały rozszerzone o wiele ważnych elementów, łącznie z tym najważniejszym, dotyczącym skutecznej ochrony działaczy związkowych. I to nam się udało – ocenił szef Solidarności, po czym przedstawił delegatom wszystkie punkty tego porozumienia. 

–  Uważam, że tę kadencję kończymy z przytupem. Udało nam się po wielu latach wynegocjować porozumienie, które daje nadzieję na rozwój związków zawodowych w naszym kraju – podsumował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Wybory przewodniczącego gdańskiej „S”

Kolejnym punktem zebrania były wybory przewodniczącego i prezydium WZD oraz komisji. Po stwierdzeniu prawomocności zebrania Krzysztof Dośla złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu Gdańskiego za kadencję 2018–2023 zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie kilkunastominutowego materiału wideo.

Nigdy, ani przez chwilę nie żałowałem, że od 1980 roku jestem członkiem Solidarności – podkreślał Krzysztof Dośla

Po przyjęciu uchwał delegaci dokonali wyboru przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego. Jedynym kandydatem na tę funkcję był Krzysztof Dośla, który otrzymał 133 ze 136 ważnych głosów delegatów i przez kolejne pięć lat będzie kierował gdańską Solidarnością.

– Obiecuję, że na pewno i tak jak do tej pory będę starał się realizować swoje zadania najlepiej jak potrafię – zapewniał przewodniczący Dośla.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wstyd pozostanie. Tak poseł KO potraktował dziennikarkę [WIDEO] z ostatniej chwili
"Wstyd pozostanie". Tak poseł KO potraktował dziennikarkę [WIDEO]

"Pani jest z TVP Info. Nie rozmawiam, bo kłamiecie. Widzicie Państwo, tu jest funkcjonariuszka TVP, czy powie pani coś o wizach?" - zwrócił się do dziennikarki TVP Info poseł KO Marcin Kierwiński, nie chcąc odpowiadać na zadawane pytania.

Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton z ostatniej chwili
Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton

Brytyjskie media obiegła zaskakująca wiadomość. Książę William i Kate Middleton zdecydowali się na duży gest.

Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. afery wizowej z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. afery wizowej

Jak informuje RMF FM, debata w sprawie tzw. afery wizowej odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w najbliższy wtorek, 3 października.

Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO] z ostatniej chwili
Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO]

– To jest piękny film, opowiedziana wspaniale poruszająca historia. Fantastyczna robota filmowa – rozpływa się nad „Zieloną granicą” aktorka Grażyna Wolszczak. W sieci zawrzało.

Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek z ostatniej chwili
Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek

Siergiej Ławrow skomentował perspektywy rozpoczęcia negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Moskwa jest gotowa podjąć się tego tematu. Jest jednak jedno „ale”.

Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc z ostatniej chwili
Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc

– Życzymy udanego marszu w Warszawie, ale uznaliśmy, że zamiast mobilizować wszystkie siły i jechać w jedno miejsce, lepiej będzie pojechać do wyborców, dlatego w najbliższy weekend nasi liderzy odbędą objazd po Polsce w ramach akcji #TysiącSpotkań – podkreślili politycy Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050).

Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję z ostatniej chwili
Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję

Jak informuje Onet.pl, powołując się na sztabowców z Nowogrodzkiej, z wewnętrznych badań PiS wynika, że są one znacznie lepsze niż te oficjalne. Co więcej, mają dawać coraz bardziej realną perspektywę trzeciej kadencji.

KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika z ostatniej chwili
KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika

Nowy spot Koalicji Obywatelskiej uderzył w Lasy Państwowe. Z przekazu w nagraniu słyszymy, że „lasy po prostu znikają, ponieważ zrabowali je pazerni ludzie władzy”.

Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO] z ostatniej chwili
Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO]

– Po przeszło 100 latach chcą nam odebrać prawa wyborcze – alarmuje Małgorzata Pingot, kandydatka KO do polskiego parlamentu.

Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON z ostatniej chwili
Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON

– Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle – powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Jeśli poprzednicy polityczni dojdą do władzy, to znów ustalą linię obrony na Wiśle, a nie na Bugu – dodał.

REKLAMA

Krzysztof Dośla wybrany przewodniczącym gdańskiej Solidarności na nową kadencję

W środę 14 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się XVIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego. Delegaci na funkcję przewodniczącego Regionu Gdańskiego na kadencję 2023–2028 wybrali ponownie Krzysztofa Doślę.
 Krzysztof Dośla wybrany przewodniczącym gdańskiej Solidarności na nową kadencję
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W obradach uczestniczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski, proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski, okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, przewodniczący Dariusz Piankowski z Regionu Słupskiego, przewodniczący Regionu Elbląskiego Grzegorz Adamowicz, były przewodniczący Regionu Słupskiego Stanisław Szukała

Przed obradami odprawiona została Msza Święta w gdańskiej bazylice św. Brygidy. Po niej delegaci udali się do gdańskiej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie rozpoczęły się obrady XVIII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Po wniesieniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego wspólnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski. Modlono się także o pracowników, którzy zginęli w miejscu pracy, i wszystkich zmarłych członków „S”.

Następnie głos zabrał przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla, który powitał wszystkich delegatów oraz gości. 

– 43 lata temu w tej Sali robotnicy marzyli o wolnej i suwerennej Polsce, marzyli o niezależnym i samorządnym związku zawodowym – te marzenia spełnili w 1980 roku. Wtedy wydawało się, że po podpisaniu porozumień sierpniowych już nic złego nas nie spotka. Niestety, okazało się, że scenariusz pisany przez władzę komunistyczną był inny. Musieliśmy przejść długą drogę, na której niestety pozostało wielu naszych kolegów i koleżanek – zabitych lub wypędzonych z Ojczyzny. I kiedy moglibyśmy zacząć funkcjonować nie w podziemiu, ale w demokratycznym państwie, które sami stworzyliśmy, to okazało się, że na naszej drodze jest znowu wiele przeciwności. Ale tak długo, jak te przeciwności, które spotykają ludzi pracy i polskich obywateli, będą występowały, tak długo NSZZ „Solidarność” będzie wypełniał swoje zadania – zaznaczył przewodniczący Dośla

Kolejnym punktem były przemówienia gości. Jako pierwszy głos zabrał okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, który podziękował Solidarności za obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II i życzył związkowcom owocnego dialogu w interesie pracowników. 

Następnie przemawiał wojewoda pomorski. Dariusz Drelich podkreślał, że Solidarność jest dla niego „wielkim wsparciem i oparciem” i od przeszło 40 lat stoi na straży godności wszystkich pracowników. Dodał, że Związek pozostaje wierny nauce Ojca Świętego Jana Pawła II i ideałom, z którymi identyfikowały się w latach 80. miliony Polaków.  – Jesteście dla mnie wielkimi przyjaciółmi mojej misji, którą pełnię już 8 lat – powiedział wojewoda pomorski i życzył udanych obrad.

„Zawsze płyniemy pod prąd”

Później głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda mówił o kryzysach, które nawiedziły nasz kraj od czasu ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów – pandemii COVID-19 i rosyjskiej agresji na Ukrainę, i ocenił, że dzięki skutecznym działaniom Związku udało się przez nie przejść „niemal suchą stopą”, o czym świadczy m.in. niski poziom bezrobocia. 

Podkreślił przy tym, że Solidarność nie pozwoliła wykorzystać trudnego czasu pandemii do liberalizacji Kodeksu pracy, a po wybuchu wojny na Ukrainie związkowcy z „S” aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.  

– Do dnia dzisiejszego w naszych ośrodkach przebywają goście z Ukrainy – przypomniał przewodniczący Duda i podziękował związkowcom za wszelką okazaną pomoc. Mówił też o działaniach, jakie „S” podjęła na forum międzynarodowym, by wyrzucić rosyjskie związki zawodowe z międzynarodowych struktur związkowych i włączyć do nich wolne związki zawodowe Ukrainy. 

Piotr Duda wspomniał także o zaskakujących atakach na duchowego przywódcę Solidarności św. Jana Pawła II. – Nasz związek zawodowy rodził się pod krzyżem i nie byłoby Solidarności, gdyby nie słowa Ojca Świętego wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku, które rok później ludzie pracy dopełnili. Dlatego tym bardziej jest nam przykro, że te ataki nie ustają – zaznaczył przewodniczący Solidarności. 

Jesteśmy jednym z nielicznych związków zawodowych na świecie, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskie. My zawsze płyniemy pod prąd i dlatego jesteśmy wyraziści. Jesteśmy najsilniejszym Związkiem w Polsce i dlatego jesteśmy atakowani – dodał. 

Następnie przypomniał o trwających od grudnia ubiegłego roku negocjacjach z rządem, które doprowadziły do podpisania 7 czerwca br. porozumienia dotyczącego spraw ogólnopracowniczych. 

 – Nasze postulaty zostały rozszerzone o wiele ważnych elementów, łącznie z tym najważniejszym, dotyczącym skutecznej ochrony działaczy związkowych. I to nam się udało – ocenił szef Solidarności, po czym przedstawił delegatom wszystkie punkty tego porozumienia. 

–  Uważam, że tę kadencję kończymy z przytupem. Udało nam się po wielu latach wynegocjować porozumienie, które daje nadzieję na rozwój związków zawodowych w naszym kraju – podsumował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Wybory przewodniczącego gdańskiej „S”

Kolejnym punktem zebrania były wybory przewodniczącego i prezydium WZD oraz komisji. Po stwierdzeniu prawomocności zebrania Krzysztof Dośla złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu Gdańskiego za kadencję 2018–2023 zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie kilkunastominutowego materiału wideo.

Nigdy, ani przez chwilę nie żałowałem, że od 1980 roku jestem członkiem Solidarności – podkreślał Krzysztof Dośla

Po przyjęciu uchwał delegaci dokonali wyboru przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego. Jedynym kandydatem na tę funkcję był Krzysztof Dośla, który otrzymał 133 ze 136 ważnych głosów delegatów i przez kolejne pięć lat będzie kierował gdańską Solidarnością.

– Obiecuję, że na pewno i tak jak do tej pory będę starał się realizować swoje zadania najlepiej jak potrafię – zapewniał przewodniczący Dośla.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe