„Ach, co za przypadkowa zbieżność!” Polska może „zrezygnować” z relokacji? Ostry komentarz Beaty Szydło

Korespondent RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon przekazała w poniedziałek, że „Polska będzie mogła całkowicie odstąpić od relokacji migrantów, płacenia kontrybucji finansowej czy innej pomocy”.
W kolejnym wpisie dodała jednak, że Polska „będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązku solidarnego wkładu”. Ostateczną decyzję podejmie jednak Komisja Europejska, a zatwierdzi Rada Europejska. Nie jest więc pewne, czy wniosek polskiego rządu zostałby pozytywnie rozpatrzony przez unijne instytucje.
Mocny komentarz byłej premier
Do całej sprawy odniosła się w mediach społecznościowych była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło, która zwraca uwagę na „przypadkową zbieżność zdarzeń”.
„Jednego dnia w Poznaniu Donald Tusk rzuca, że referendum w sprawie relokacji migrantów jest zbędne, gdyż Polska może podpisać «pakt migracyjny», bo Komisja Europejska zgodzi się na warunkowe wyłączenie przymusowej relokacji migrantów do naszego kraju. I już po kilkudziesięciu godzinach «wolne media» oczywiście donoszą, że «anonimowe źródła» w Brukseli potwierdzają tezy Tuska. Ciekawe, co to za «anonimowe źródła»” – oświadczyła.
„Przy tym media pomijają fakt, że Polska najpierw musiałaby się zgodzić na – swoją drogą całkowicie pozatraktatowe – nowe mechanizmy relokacji, a potem czekać na łaskę Brukseli. Panu Tuskowi najwyraźniej bardzo zależy, żeby Polska podpisała «pakt migracyjny», a Polacy nie wypowiedzieli się w sprawie relokacji migrantów. Platforma boi się tego referendum” – dodała.
Ach, co za przypadkowa zbieżność zdarzeń. Jednego dnia w Poznaniu Donald Tusk rzuca, że referendum w sprawie relokacji migrantów jest zbędne, gdyż Polska może podpisać „pakt migracyjny”, bo Komisja Europejska zgodzi się na warunkowe wyłączenie przymusowej relokacji migrantów do…
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 19, 2023