Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Poznania. W Eucharystii uczestniczyli bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy poznański, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej, siostry zakonne i poznaniacy.
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/MOs810

"Największe wydarzenie w historii miasta Poznania"

- Dnia 20 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II Wielki nawiedził Poznań. Mija już 40 lat od tamtego dnia. Było to największe wydarzenie w historii miasta Poznania – powiedział na początku Eucharystii metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że od 26 lat wierni gromadzą się na Łęgach Dębińskich na spotkaniach modlitewnych pod Krzyżem papieskim, upamiętniającym tamto spotkanie. 

Przewodniczący KEP przypomniał, że podczas Mszy św. papież beatyfikował Matkę Urszulę Ledóchowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK – dzisiaj świętą. - Była to pierwsza beatyfikacja dokonana na polskiej ziemi – zaznaczył abp Gądecki.

Wdzięczność Bogu

Metropolita poznański podkreślił, że dzisiejsza Msza św. jest okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu „za wszelkie dobro duchowe, jakie zrodziło się pośród nas dzięki temu nawiedzeniu, a jednocześnie stało się okazją do przeproszenia za zaniedbane okazje do pójścia za głosem Ducha Świętego i papieża Franciszka, Piotra naszych czasów”. 

Budowa tożsamości

W kazaniu ks. prałat Jan Stanisławski, który od 1977 roku był proboszczem parafii katedralnej, podzielił się refleksją na temat pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. - Ta refleksja jest wynikiem tego, co ciągle jest w moim sercu i uważam to za wielką łaskę mojego życia – stwierdził. 

Przypomniał, że Jan Paweł II skierował też szczególne pozdrowienie do wszystkich katechetów i katechetek. Papież zauważył, że Poznań jest wielkim ośrodkiem katechetycznym i początkiem myśli katechetycznej oraz katolickiej nauki społecznej. 

Ks. prałat Stanisławski przywołał słowa Ojca Świętego: „Poznań współczesny, Poznań wielkiej tradycji, miasto, które wyznacza w życiu narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra. Miasto wielkich zakładów przemysłowych, współczesnej kultury uniwersyteckiej, w którym tak szczególnie dojrzewała katolicka myśl społeczna oraz ogólnonarodowa struktura katolickich organizacji”. Podkreślił, że papieska homilia ukazała wieki archidiecezji i chrześcijaństwa w Polsce.

- Myśl teologiczna i historyczna Ojca Świętego, wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Łęgach Dębińskich, budowała naszą tożsamość. Te słowa były nam wszystkim bardzo potrzebne – stwierdził ks. prałat Stanisławski. 

Zaznaczył, że pragnieniem Ojca Świętego w czasie spotkania z duchowieństwem w poznańskiej katedrze była też, oprócz nawiedzenia Złotej Kaplicy, modlitwa przy trumnie zmarłego 13 sierpnia 1977 roku abp. Antoniego Baraniaka. - Chciał pomodlić się przy trumnie abp. Baraniaka, wspomniał go jako męczennika i człowieka wielkiej pokory. Jako kardynał odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu przed jego śmiercią – mówił ks. prałat Stanisławski.

Zaznaczył, że warto sięgać po papieskie myśli, które nam pozostawił. - Ojciec Święty zostawił nam niesłychany skarb. Mam propozycję, żeby nasze wszystkie organizacje, jak Akcja Katolicka, Wojownicy Maryi, Żywy Różaniec i inne odczytywały, jaką mamy mieć jako Polacy tożsamość w dzisiejszych czasach wielkiego zamętu. Modlimy się do Jana Pawła II, świętego już dzisiaj, i jesteśmy Bogu wdzięczni, że mamy tak wielkiego orędownika w niebie – dodał prałat. 

Spotkanie pod krzyżem

Wieczorem odbyło się spotkanie modlitewne pod Krzyżem papieskim przy ul. o. Mariana Żelazka (dawniej Łęgi Dębińskie – dziś park Jana Pawła II), w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Matki Urszuli Ledóchowskiej. 

Bp Jan Glapiak złożył świadectwo, jak wiele osobiście zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II, który towarzyszył mu przez cały sześcioletni okres formacji seminaryjnej, a następnie przez lata służby kapłańskiej, a teraz biskupiej.  - Od niego będę się uczył, jak służyć Bogu i ludziom – stwierdził ks. biskup.

Przyznał, że jako diakon i senior został wybrany przez ks. Ambrożego Andrzejaka, ojca duchownego, aby na placu przed katedrą wręczyć Ojcu Świętemu kwiaty w imieniu wspólnoty seminaryjnej.

Bp Glapiak wspominał, że Ojciec Święty „w całej swej serdeczności, której opisać nie potrafię, położył swoją lewą dłoń na moim prawym ramieniu i patrząc na mnie, z uwagą wysłuchał moich słów. Niestety, poza Ojcem Świętym i wychowawcami, którzy obok mnie stali, zapewne nikt więcej ich nie słyszał. W tym czasie bowiem śpiewano Sto lat i wołano Niech żyje Papież!”.

- Nie zapomnę nigdy jego oczu! Jaki tam był ogień miłości. Miłości, która chciałaby objąć wszystkich i z pewnością to czyni w sposób duchowy. Ale Ojciec Święty chciałby obdarzyć tą miłością każdego z osobna – mówił poznański biskup pomocniczy.

- Moi Drodzy, tak to wtedy – bardzo uczuciowo – przeżywałem ten wyjątkowy dzień, który dzisiaj, po 40 latach wspominamy, dziękując Bogu za wielki dar, jakim był i nadal jest św. Jan Paweł II, dla nas osobiście, dla Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie – stwierdził bp Glapiak.

Wizyta Jana Pawła II w Poznaniu

Św. Jan Paweł II nawiedził Poznań 20 czerwca 1983 roku. To wydarzenie zgromadziło na Łęgach Dębińskich ok. 1 200 000 wiernych. Wówczas podczas Mszy św. papież dokonał pierwszej w Polsce beatyfikacji – Matki Urszuli Ledóchowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (dziś świętej). Nawiedził również poznańską Bazylikę Archikatedralną.

Św. Jan Paweł II drugi raz odwiedził stolicę Wielkopolski w trakcie swojej piątej pielgrzymki do Ojczyzny – 3 czerwca 1997 r.

msz / Poznań


 

POLECANE
PiS składa skargę do Sądu Najwyższego polityka
PiS składa skargę do Sądu Najwyższego

W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość złożyło do Sądu Najwyższego skargę na decyzję PKW, która odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Zdaniem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego decyzja PKW została podjęta "w całkowitej sprzeczności z prawem".

Trybunał Stanu. Fala komentarzy po decyzji Donalda Tuska polityka
"Trybunał Stanu". Fala komentarzy po decyzji Donalda Tuska

W internecie pojawiło się mnóstwo komentarzy po decyzji Donalda Tuska ws. uchylenia kontrasygnaty postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy.

Jarosław Kaczyński zareagował na decyzję Donalda Tuska polityka
Jarosław Kaczyński zareagował na decyzję Donalda Tuska

Nie ma żadnej procedury prawnej, która pozwala na wycofanie kontrasygnaty, to kolejny akt łamania prawa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób to decyzji premiera Donalda Tusk o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta w sprawie sędziego Krzysztofa Wesołowskiego.

Tomasz Smokowski podjął sensacyjną decyzję ws. Kanału Sportowego z ostatniej chwili
Tomasz Smokowski podjął sensacyjną decyzję ws. Kanału Sportowego

Tomasz Smokowski zdecydował się opuścić Kanał Sportowy.

Rosjanie, którzy nie zdali testu językowego muszą opuścić Łotwę Wiadomości
Rosjanie, którzy nie zdali testu językowego muszą opuścić Łotwę

Nakazy opuszczenia kraju zaczęły trafiać do skrzynek pocztowych zamieszkałych w Łotwie Rosjan, którzy nie zdali obowiązkowego egzaminu języka łotewskiego, poinformował w poniedziałek portal Nastojaszczeje Wriemia. Adresaci mają 30 dni na opuszczenie kraju.

Szereg nieprawidłowości. Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka z ostatniej chwili
"Szereg nieprawidłowości". Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 390 tys. zł kary na Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku po kontroli związanej ze śmiercią leczonej tam 11-miesięcznej dziewczynki. W szpitalu doszło do szeregu nieprawidłowości, które przyczyniły się do śmierci dziecka - stwierdzili kontrolerzy NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta.

Tusk: Podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty ws. sędziego Wesołowskiego z ostatniej chwili
Tusk: Podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty ws. sędziego Wesołowskiego

W oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. sędziego Krzysztofa Wesołowskiego - przekazał premier Donald Tusk w poniedziałek na platformie X.

„Gęby pełne frazesów”. Rusin wściekła na rząd Tuska z ostatniej chwili
„Gęby pełne frazesów”. Rusin wściekła na rząd Tuska

Kinga Rusin, choć od lat przebywa głównie za granicą, nie przestaje interesować się tym, co dzieje się w Polsce. W swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych ostro skrytykowała działania rządu w kwestii ochrony przyrody, zwłaszcza lasów.

Dramatyczna sytuacja wojsk ukraińskich w Donbasie. Próba okrążenia z ostatniej chwili
Dramatyczna sytuacja wojsk ukraińskich w Donbasie. "Próba okrążenia"

Uwaga świata jest nadal skierowana na działania wojsk ukraińskich w rosyjskim obwodzie kurskim. Tymczasem coraz bardziej niepokojące informacje dochodzą z frontu w Donbasie.

Seniorki oszukane na prawie milion złotych Wiadomości
Seniorki oszukane na prawie milion złotych

Dwie seniorki z Wejherowa (Pomorskie) zostały oszukane i straciły w sumie 900 tys. złotych. Policjanci podali, że oszuści podczas rozmów telefonicznych podszywali się pod listonosza, policjanta oraz prokuratora.

REKLAMA

Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Poznania. W Eucharystii uczestniczyli bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy poznański, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej, siostry zakonne i poznaniacy.
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/MOs810

"Największe wydarzenie w historii miasta Poznania"

- Dnia 20 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II Wielki nawiedził Poznań. Mija już 40 lat od tamtego dnia. Było to największe wydarzenie w historii miasta Poznania – powiedział na początku Eucharystii metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że od 26 lat wierni gromadzą się na Łęgach Dębińskich na spotkaniach modlitewnych pod Krzyżem papieskim, upamiętniającym tamto spotkanie. 

Przewodniczący KEP przypomniał, że podczas Mszy św. papież beatyfikował Matkę Urszulę Ledóchowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK – dzisiaj świętą. - Była to pierwsza beatyfikacja dokonana na polskiej ziemi – zaznaczył abp Gądecki.

Wdzięczność Bogu

Metropolita poznański podkreślił, że dzisiejsza Msza św. jest okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu „za wszelkie dobro duchowe, jakie zrodziło się pośród nas dzięki temu nawiedzeniu, a jednocześnie stało się okazją do przeproszenia za zaniedbane okazje do pójścia za głosem Ducha Świętego i papieża Franciszka, Piotra naszych czasów”. 

Budowa tożsamości

W kazaniu ks. prałat Jan Stanisławski, który od 1977 roku był proboszczem parafii katedralnej, podzielił się refleksją na temat pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. - Ta refleksja jest wynikiem tego, co ciągle jest w moim sercu i uważam to za wielką łaskę mojego życia – stwierdził. 

Przypomniał, że Jan Paweł II skierował też szczególne pozdrowienie do wszystkich katechetów i katechetek. Papież zauważył, że Poznań jest wielkim ośrodkiem katechetycznym i początkiem myśli katechetycznej oraz katolickiej nauki społecznej. 

Ks. prałat Stanisławski przywołał słowa Ojca Świętego: „Poznań współczesny, Poznań wielkiej tradycji, miasto, które wyznacza w życiu narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra. Miasto wielkich zakładów przemysłowych, współczesnej kultury uniwersyteckiej, w którym tak szczególnie dojrzewała katolicka myśl społeczna oraz ogólnonarodowa struktura katolickich organizacji”. Podkreślił, że papieska homilia ukazała wieki archidiecezji i chrześcijaństwa w Polsce.

- Myśl teologiczna i historyczna Ojca Świętego, wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Łęgach Dębińskich, budowała naszą tożsamość. Te słowa były nam wszystkim bardzo potrzebne – stwierdził ks. prałat Stanisławski. 

Zaznaczył, że pragnieniem Ojca Świętego w czasie spotkania z duchowieństwem w poznańskiej katedrze była też, oprócz nawiedzenia Złotej Kaplicy, modlitwa przy trumnie zmarłego 13 sierpnia 1977 roku abp. Antoniego Baraniaka. - Chciał pomodlić się przy trumnie abp. Baraniaka, wspomniał go jako męczennika i człowieka wielkiej pokory. Jako kardynał odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu przed jego śmiercią – mówił ks. prałat Stanisławski.

Zaznaczył, że warto sięgać po papieskie myśli, które nam pozostawił. - Ojciec Święty zostawił nam niesłychany skarb. Mam propozycję, żeby nasze wszystkie organizacje, jak Akcja Katolicka, Wojownicy Maryi, Żywy Różaniec i inne odczytywały, jaką mamy mieć jako Polacy tożsamość w dzisiejszych czasach wielkiego zamętu. Modlimy się do Jana Pawła II, świętego już dzisiaj, i jesteśmy Bogu wdzięczni, że mamy tak wielkiego orędownika w niebie – dodał prałat. 

Spotkanie pod krzyżem

Wieczorem odbyło się spotkanie modlitewne pod Krzyżem papieskim przy ul. o. Mariana Żelazka (dawniej Łęgi Dębińskie – dziś park Jana Pawła II), w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Matki Urszuli Ledóchowskiej. 

Bp Jan Glapiak złożył świadectwo, jak wiele osobiście zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II, który towarzyszył mu przez cały sześcioletni okres formacji seminaryjnej, a następnie przez lata służby kapłańskiej, a teraz biskupiej.  - Od niego będę się uczył, jak służyć Bogu i ludziom – stwierdził ks. biskup.

Przyznał, że jako diakon i senior został wybrany przez ks. Ambrożego Andrzejaka, ojca duchownego, aby na placu przed katedrą wręczyć Ojcu Świętemu kwiaty w imieniu wspólnoty seminaryjnej.

Bp Glapiak wspominał, że Ojciec Święty „w całej swej serdeczności, której opisać nie potrafię, położył swoją lewą dłoń na moim prawym ramieniu i patrząc na mnie, z uwagą wysłuchał moich słów. Niestety, poza Ojcem Świętym i wychowawcami, którzy obok mnie stali, zapewne nikt więcej ich nie słyszał. W tym czasie bowiem śpiewano Sto lat i wołano Niech żyje Papież!”.

- Nie zapomnę nigdy jego oczu! Jaki tam był ogień miłości. Miłości, która chciałaby objąć wszystkich i z pewnością to czyni w sposób duchowy. Ale Ojciec Święty chciałby obdarzyć tą miłością każdego z osobna – mówił poznański biskup pomocniczy.

- Moi Drodzy, tak to wtedy – bardzo uczuciowo – przeżywałem ten wyjątkowy dzień, który dzisiaj, po 40 latach wspominamy, dziękując Bogu za wielki dar, jakim był i nadal jest św. Jan Paweł II, dla nas osobiście, dla Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie – stwierdził bp Glapiak.

Wizyta Jana Pawła II w Poznaniu

Św. Jan Paweł II nawiedził Poznań 20 czerwca 1983 roku. To wydarzenie zgromadziło na Łęgach Dębińskich ok. 1 200 000 wiernych. Wówczas podczas Mszy św. papież dokonał pierwszej w Polsce beatyfikacji – Matki Urszuli Ledóchowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (dziś świętej). Nawiedził również poznańską Bazylikę Archikatedralną.

Św. Jan Paweł II drugi raz odwiedził stolicę Wielkopolski w trakcie swojej piątej pielgrzymki do Ojczyzny – 3 czerwca 1997 r.

msz / Poznań



 

Polecane
Emerytury
Stażowe