Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Poznania. W Eucharystii uczestniczyli bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy poznański, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej, siostry zakonne i poznaniacy.
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/MOs810

"Największe wydarzenie w historii miasta Poznania"

- Dnia 20 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II Wielki nawiedził Poznań. Mija już 40 lat od tamtego dnia. Było to największe wydarzenie w historii miasta Poznania – powiedział na początku Eucharystii metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że od 26 lat wierni gromadzą się na Łęgach Dębińskich na spotkaniach modlitewnych pod Krzyżem papieskim, upamiętniającym tamto spotkanie. 

Przewodniczący KEP przypomniał, że podczas Mszy św. papież beatyfikował Matkę Urszulę Ledóchowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK – dzisiaj świętą. - Była to pierwsza beatyfikacja dokonana na polskiej ziemi – zaznaczył abp Gądecki.

Wdzięczność Bogu

Metropolita poznański podkreślił, że dzisiejsza Msza św. jest okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu „za wszelkie dobro duchowe, jakie zrodziło się pośród nas dzięki temu nawiedzeniu, a jednocześnie stało się okazją do przeproszenia za zaniedbane okazje do pójścia za głosem Ducha Świętego i papieża Franciszka, Piotra naszych czasów”. 

Budowa tożsamości

W kazaniu ks. prałat Jan Stanisławski, który od 1977 roku był proboszczem parafii katedralnej, podzielił się refleksją na temat pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. - Ta refleksja jest wynikiem tego, co ciągle jest w moim sercu i uważam to za wielką łaskę mojego życia – stwierdził. 

Przypomniał, że Jan Paweł II skierował też szczególne pozdrowienie do wszystkich katechetów i katechetek. Papież zauważył, że Poznań jest wielkim ośrodkiem katechetycznym i początkiem myśli katechetycznej oraz katolickiej nauki społecznej. 

Ks. prałat Stanisławski przywołał słowa Ojca Świętego: „Poznań współczesny, Poznań wielkiej tradycji, miasto, które wyznacza w życiu narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra. Miasto wielkich zakładów przemysłowych, współczesnej kultury uniwersyteckiej, w którym tak szczególnie dojrzewała katolicka myśl społeczna oraz ogólnonarodowa struktura katolickich organizacji”. Podkreślił, że papieska homilia ukazała wieki archidiecezji i chrześcijaństwa w Polsce.

- Myśl teologiczna i historyczna Ojca Świętego, wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Łęgach Dębińskich, budowała naszą tożsamość. Te słowa były nam wszystkim bardzo potrzebne – stwierdził ks. prałat Stanisławski. 

Zaznaczył, że pragnieniem Ojca Świętego w czasie spotkania z duchowieństwem w poznańskiej katedrze była też, oprócz nawiedzenia Złotej Kaplicy, modlitwa przy trumnie zmarłego 13 sierpnia 1977 roku abp. Antoniego Baraniaka. - Chciał pomodlić się przy trumnie abp. Baraniaka, wspomniał go jako męczennika i człowieka wielkiej pokory. Jako kardynał odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu przed jego śmiercią – mówił ks. prałat Stanisławski.

Zaznaczył, że warto sięgać po papieskie myśli, które nam pozostawił. - Ojciec Święty zostawił nam niesłychany skarb. Mam propozycję, żeby nasze wszystkie organizacje, jak Akcja Katolicka, Wojownicy Maryi, Żywy Różaniec i inne odczytywały, jaką mamy mieć jako Polacy tożsamość w dzisiejszych czasach wielkiego zamętu. Modlimy się do Jana Pawła II, świętego już dzisiaj, i jesteśmy Bogu wdzięczni, że mamy tak wielkiego orędownika w niebie – dodał prałat. 

Spotkanie pod krzyżem

Wieczorem odbyło się spotkanie modlitewne pod Krzyżem papieskim przy ul. o. Mariana Żelazka (dawniej Łęgi Dębińskie – dziś park Jana Pawła II), w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Matki Urszuli Ledóchowskiej. 

Bp Jan Glapiak złożył świadectwo, jak wiele osobiście zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II, który towarzyszył mu przez cały sześcioletni okres formacji seminaryjnej, a następnie przez lata służby kapłańskiej, a teraz biskupiej.  - Od niego będę się uczył, jak służyć Bogu i ludziom – stwierdził ks. biskup.

Przyznał, że jako diakon i senior został wybrany przez ks. Ambrożego Andrzejaka, ojca duchownego, aby na placu przed katedrą wręczyć Ojcu Świętemu kwiaty w imieniu wspólnoty seminaryjnej.

Bp Glapiak wspominał, że Ojciec Święty „w całej swej serdeczności, której opisać nie potrafię, położył swoją lewą dłoń na moim prawym ramieniu i patrząc na mnie, z uwagą wysłuchał moich słów. Niestety, poza Ojcem Świętym i wychowawcami, którzy obok mnie stali, zapewne nikt więcej ich nie słyszał. W tym czasie bowiem śpiewano Sto lat i wołano Niech żyje Papież!”.

- Nie zapomnę nigdy jego oczu! Jaki tam był ogień miłości. Miłości, która chciałaby objąć wszystkich i z pewnością to czyni w sposób duchowy. Ale Ojciec Święty chciałby obdarzyć tą miłością każdego z osobna – mówił poznański biskup pomocniczy.

- Moi Drodzy, tak to wtedy – bardzo uczuciowo – przeżywałem ten wyjątkowy dzień, który dzisiaj, po 40 latach wspominamy, dziękując Bogu za wielki dar, jakim był i nadal jest św. Jan Paweł II, dla nas osobiście, dla Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie – stwierdził bp Glapiak.

Wizyta Jana Pawła II w Poznaniu

Św. Jan Paweł II nawiedził Poznań 20 czerwca 1983 roku. To wydarzenie zgromadziło na Łęgach Dębińskich ok. 1 200 000 wiernych. Wówczas podczas Mszy św. papież dokonał pierwszej w Polsce beatyfikacji – Matki Urszuli Ledóchowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (dziś świętej). Nawiedził również poznańską Bazylikę Archikatedralną.

Św. Jan Paweł II drugi raz odwiedził stolicę Wielkopolski w trakcie swojej piątej pielgrzymki do Ojczyzny – 3 czerwca 1997 r.

msz / Poznań


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co robić z imigrantami, którzy napływają do Europy? Polacy odpowiedzieli z ostatniej chwili
Co robić z imigrantami, którzy napływają do Europy? Polacy odpowiedzieli

Co należy zrobić z imigrantami, którzy docierają z Afryki do Europy? Takie pytanie zadała badanym pracownia Social Changes.

„Unikali tego tematu, ale wsypali ich kumple”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Unikali tego tematu, ale wsypali ich kumple”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Jeśli wrócą, znów zgodzą się na przymusowe relokacje. Tylko PiS może powstrzymać Tuska - podkreślono w sobotnim spocie wyborczym PiS nawiązującym do polityków PO oraz paktu migracyjnego i zagrożenia związanego z napływem nielegalnych imigrantów do Polski.

Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę Wiadomości
Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę

28 września 1939 r. w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej Joachim von Ribbentrop i Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow podpisali w imieniu swoich szefów: Hitlera i Stalina antypolski niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”, wieńczący IV rozbiór Rzeczpospolitej. Linia rozgraniczająca obie okupacje biegła odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa i liczyła ok. 1500 km.

Biały Dom zaapelował do władz Serbii z ostatniej chwili
Biały Dom zaapelował do władz Serbii

Apelujemy do władz Serbii o wycofanie wojsk zgromadzonych przy granicy z Kosowem i deeskalację napięcia w relacjach z tym krajem - oświadczył w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Przedstawiciel Białego Domu potwierdził, że liczebność sił pokojowych NATO w Kosowie jest systematycznie zwiększana.

Kompromitacja opozycji i wiodących mediów ws. niemieckiej tzw. Europejskiej Tarczy Antyrakietowej z ostatniej chwili
Kompromitacja opozycji i "wiodących mediów" ws. niemieckiej tzw. "Europejskiej Tarczy Antyrakietowej"

O projekcie niemieckim Europejskiej Tarczy Amtyrakietowej napisało Deutsche Welle - Europejska tarcza bez Polski. 19 krajów buduje antyrakietową kopułę - powtarzały z pretensją "wiodące media" w Polsce.

Tomasz Adamek w FAME MMA. Pojawiły się interesujące informacje z ostatniej chwili
Tomasz Adamek w FAME MMA. Pojawiły się interesujące informacje

Tomasz Adamek zawalczy na FAME MMA. Wskazano, kiedy jeden z najbardziej utytułowanych polskich bokserów ostatnich lat pojawi się w oktagonie znanej freak-fightowej organizacji.

Media: Piotr Wawrzyk wyszedł ze szpitala i wkrótce będzie przesłuchany z ostatniej chwili
Media: Piotr Wawrzyk wyszedł ze szpitala i wkrótce będzie przesłuchany

Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez Radio Zet wynika, że były wiceminister Piotr Wawrzyk opuścił szpital. Wkrótce polityk ma zostać przesłuchanych w związku z "aferą wizową".

Pomoc wojskowa Polski dla Ukrainy. Szef NATO zabrał głos z ostatniej chwili
Pomoc wojskowa Polski dla Ukrainy. Szef NATO zabrał głos

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

Rosjanie walczący po stronie Ukrainy twierdzą, że prowadzą operację na terytorium Rosji z ostatniej chwili
Rosjanie walczący po stronie Ukrainy twierdzą, że prowadzą operację na terytorium Rosji

Rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy poinformowali, że ponownie wkroczyli na terytorium rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego przy granicy z Ukrainą - wynika z informacji podanych przez Telewizję Biełsat.

Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: Kraje Zachodu boją się rozpadu Rosji z ostatniej chwili
Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: Kraje Zachodu boją się rozpadu Rosji

Nasi zachodni partnerzy boją się rozpadu Rosji, nie przyjmują tego do wiadomości; te państwa nie mogą też jednoznacznie określić, na czym właściwie miałoby polegać nasze zwycięstwo w wojnie z Kremlem - przyznał w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

REKLAMA

Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Poznania. W Eucharystii uczestniczyli bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy poznański, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej, siostry zakonne i poznaniacy.
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu Poznań świętuje 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II
Krzyż Jana Pawła II w Poznaniu / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/MOs810

"Największe wydarzenie w historii miasta Poznania"

- Dnia 20 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II Wielki nawiedził Poznań. Mija już 40 lat od tamtego dnia. Było to największe wydarzenie w historii miasta Poznania – powiedział na początku Eucharystii metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że od 26 lat wierni gromadzą się na Łęgach Dębińskich na spotkaniach modlitewnych pod Krzyżem papieskim, upamiętniającym tamto spotkanie. 

Przewodniczący KEP przypomniał, że podczas Mszy św. papież beatyfikował Matkę Urszulę Ledóchowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK – dzisiaj świętą. - Była to pierwsza beatyfikacja dokonana na polskiej ziemi – zaznaczył abp Gądecki.

Wdzięczność Bogu

Metropolita poznański podkreślił, że dzisiejsza Msza św. jest okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu „za wszelkie dobro duchowe, jakie zrodziło się pośród nas dzięki temu nawiedzeniu, a jednocześnie stało się okazją do przeproszenia za zaniedbane okazje do pójścia za głosem Ducha Świętego i papieża Franciszka, Piotra naszych czasów”. 

Budowa tożsamości

W kazaniu ks. prałat Jan Stanisławski, który od 1977 roku był proboszczem parafii katedralnej, podzielił się refleksją na temat pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. - Ta refleksja jest wynikiem tego, co ciągle jest w moim sercu i uważam to za wielką łaskę mojego życia – stwierdził. 

Przypomniał, że Jan Paweł II skierował też szczególne pozdrowienie do wszystkich katechetów i katechetek. Papież zauważył, że Poznań jest wielkim ośrodkiem katechetycznym i początkiem myśli katechetycznej oraz katolickiej nauki społecznej. 

Ks. prałat Stanisławski przywołał słowa Ojca Świętego: „Poznań współczesny, Poznań wielkiej tradycji, miasto, które wyznacza w życiu narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra. Miasto wielkich zakładów przemysłowych, współczesnej kultury uniwersyteckiej, w którym tak szczególnie dojrzewała katolicka myśl społeczna oraz ogólnonarodowa struktura katolickich organizacji”. Podkreślił, że papieska homilia ukazała wieki archidiecezji i chrześcijaństwa w Polsce.

- Myśl teologiczna i historyczna Ojca Świętego, wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Łęgach Dębińskich, budowała naszą tożsamość. Te słowa były nam wszystkim bardzo potrzebne – stwierdził ks. prałat Stanisławski. 

Zaznaczył, że pragnieniem Ojca Świętego w czasie spotkania z duchowieństwem w poznańskiej katedrze była też, oprócz nawiedzenia Złotej Kaplicy, modlitwa przy trumnie zmarłego 13 sierpnia 1977 roku abp. Antoniego Baraniaka. - Chciał pomodlić się przy trumnie abp. Baraniaka, wspomniał go jako męczennika i człowieka wielkiej pokory. Jako kardynał odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu przed jego śmiercią – mówił ks. prałat Stanisławski.

Zaznaczył, że warto sięgać po papieskie myśli, które nam pozostawił. - Ojciec Święty zostawił nam niesłychany skarb. Mam propozycję, żeby nasze wszystkie organizacje, jak Akcja Katolicka, Wojownicy Maryi, Żywy Różaniec i inne odczytywały, jaką mamy mieć jako Polacy tożsamość w dzisiejszych czasach wielkiego zamętu. Modlimy się do Jana Pawła II, świętego już dzisiaj, i jesteśmy Bogu wdzięczni, że mamy tak wielkiego orędownika w niebie – dodał prałat. 

Spotkanie pod krzyżem

Wieczorem odbyło się spotkanie modlitewne pod Krzyżem papieskim przy ul. o. Mariana Żelazka (dawniej Łęgi Dębińskie – dziś park Jana Pawła II), w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Matki Urszuli Ledóchowskiej. 

Bp Jan Glapiak złożył świadectwo, jak wiele osobiście zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II, który towarzyszył mu przez cały sześcioletni okres formacji seminaryjnej, a następnie przez lata służby kapłańskiej, a teraz biskupiej.  - Od niego będę się uczył, jak służyć Bogu i ludziom – stwierdził ks. biskup.

Przyznał, że jako diakon i senior został wybrany przez ks. Ambrożego Andrzejaka, ojca duchownego, aby na placu przed katedrą wręczyć Ojcu Świętemu kwiaty w imieniu wspólnoty seminaryjnej.

Bp Glapiak wspominał, że Ojciec Święty „w całej swej serdeczności, której opisać nie potrafię, położył swoją lewą dłoń na moim prawym ramieniu i patrząc na mnie, z uwagą wysłuchał moich słów. Niestety, poza Ojcem Świętym i wychowawcami, którzy obok mnie stali, zapewne nikt więcej ich nie słyszał. W tym czasie bowiem śpiewano Sto lat i wołano Niech żyje Papież!”.

- Nie zapomnę nigdy jego oczu! Jaki tam był ogień miłości. Miłości, która chciałaby objąć wszystkich i z pewnością to czyni w sposób duchowy. Ale Ojciec Święty chciałby obdarzyć tą miłością każdego z osobna – mówił poznański biskup pomocniczy.

- Moi Drodzy, tak to wtedy – bardzo uczuciowo – przeżywałem ten wyjątkowy dzień, który dzisiaj, po 40 latach wspominamy, dziękując Bogu za wielki dar, jakim był i nadal jest św. Jan Paweł II, dla nas osobiście, dla Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie – stwierdził bp Glapiak.

Wizyta Jana Pawła II w Poznaniu

Św. Jan Paweł II nawiedził Poznań 20 czerwca 1983 roku. To wydarzenie zgromadziło na Łęgach Dębińskich ok. 1 200 000 wiernych. Wówczas podczas Mszy św. papież dokonał pierwszej w Polsce beatyfikacji – Matki Urszuli Ledóchowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (dziś świętej). Nawiedził również poznańską Bazylikę Archikatedralną.

Św. Jan Paweł II drugi raz odwiedził stolicę Wielkopolski w trakcie swojej piątej pielgrzymki do Ojczyzny – 3 czerwca 1997 r.

msz / PoznańOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe