III Forum Morskie Radia Gdańsk. Prezes Chmielecki wręczył nagrody Statek Roku oraz Żagle Radia Gdańsk

Za nami III Forum Morskie Radia Gdańsk. W piątek 23 czerwca w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbyła się uroczysta gala, na której prezes dr Adam Chmielecki wręczył wyjątkowe nagrody – Statek Roku Radia Gdańsk oraz dwa Żagle Radia Gdańsk. Patronem medialnym wydarzenia był „Tygodnik Solidarność”.
Laureaci nagród Statek Roku i Żagle Radia Gdańsk III Forum Morskie Radia Gdańsk. Prezes Chmielecki wręczył nagrody Statek Roku oraz Żagle Radia Gdańsk
Laureaci nagród Statek Roku i Żagle Radia Gdańsk / Fot. Radio Gdańsk - YouTube

Dobiegła końca trzecia edycja Forum Morskiego Radia Gdańsk, w ramach której od kwietnia przedstawiciele rządu, samorządu, związkowcy i eksperci debatowali na tematy poświęcone szeroko rozumianej gospodarce morskiej. 

Tak jak w poprzednich latach patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, którego list do uczestników III Forum Morskiego Radia Gdańsk odczytano dziś podczas uroczystej gali.

Szef rządu podziękował Radiu Gdańsk za „stworzenie płaszczyzny do merytorycznych rozmów o perspektywach rozwoju oraz wyzwaniach, jakie stoją przed naszym sektorem morskim” i dodał, że Forum Morskie „już na stałe wpisało się do pomorskiego kalendarza”. Wyraził też nadzieję, że płynące z niego wnioski będą inspirujące i przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski.

Wręczenie nagród III Forum Morskiego Radia Gdańsk

W piątek 23 czerwca w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbyła się uroczysta gala wieńcząca III Forum Morskie, na której prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki wręczył dwie wyjątkowe nagrody – Statek Roku Radia Gdańsk oraz Żagiel Radia Gdańsk.

– Podsumowujemy trzecie już Forum Morskie Radia Gdańsk. Te trzy lata pokazały, jak nasze wydarzenie się zmienia i ewoluuje. To już nie jest tylko wydarzenie o charakterze regionalnym, ale ponadregionalnym. Nie mówimy tylko o tym, co dzieje się w trójmiejskich portach i stoczniach, chociaż to samo w sobie ma znaczenie ogólnopolskie, ale mówimy także o tym, co dzieje się w portach w Elblągu, Szczecinie i Świnoujściu – mówił redaktor naczelny i prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

– Te trzy lata pokazały też, jak zmienia się gospodarka i branża morska. Ten zakres spraw, które określamy terminem „morski”, stale się rozszerza. To już nie jest tylko produkcja i rozwój gospodarczy, ale także rozwój społeczny, ekologia, bezpieczeństwo energetyczne, militarne czy wręcz kwestie suwerenności Polski. I podam tutaj przykład działalności portów Trójmiejskich w Gdańsku i Gdyni, które nie są tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale też ratują gospodarkę ukraińską – podkreślał.

– I to pokazuje też przykład przekopu Mierzei, czyli zakończonej sukcesem tej dużej, strategicznej inwestycji budowy drogi wodnej, kanału żeglugowego łączącego Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym i jego portami. Mogę zdradzić, że wszystkie te osoby i instytucje, które były zaangażowane w sukces tej inwestycji, dzisiaj nagrodzimy – powiedział redaktor naczelny dr Adam Chmielecki i zapewnił, że na antenie Radia Gdańsk nadal będzie dominowała szeroko rozumiana tematyka morska. – Będziemy o tym mówili, pokazywali, popularyzowali, analizowali i to jest nasz wkład w rozwój gospodarki morskiej i Polski morskiej – zakończył.

Po wystąpieniu prezesa Radia Gdańsk nastąpiło uroczyste wręczenie pierwszej z nagród. Statek Roku Radia Gdańsk otrzymał w tym roku statek pożarniczy Strażak-28 zbudowany przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding SA na zamówienie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Nagrodę odebrał prezes Zarządu Stoczni Remontowa Shipbuilding Dariusz Jaguszewski.

– Tak się składa, że dziś obchodziliśmy w naszej stoczni Dzień Stoczniowca. Trudno sobie wyobrazić dla stoczniowców, że w dniu ich święta mogą dostać nagrodę za statek zaprojektowany i zbudowany przez nich w stoczni Remontowa Shipbuilding. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie decyzja Zarządów Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, która nam zaufała i powierzyła realizację tego trudnego zadania. To jednostka przeznaczona do bardzo trudnych operacji jak holowanie, asystowanie i gaszenie pożarów podczas asysty zbiornikowców LNG. Panie prezesie, na Pana ręce składam podziękowania dla wszystkich mediów województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego za zauważenie tego statku jako jednostki nietypowej i skomplikowanej – mówił Dariusz Jaguszewski.

Kolejną nagrodą, którą wręczył dr Adam Chmielecki, był Żagiel Radia Gdańsk. Pierwsza statuetka trafiła do kapitana żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Nagrodę w imieniu laureata odebrał zastępca dyrektora Urzędu ds. Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Gdyni Piotr Gawron, który następnie odczytał list od kapitana żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego.

„Bardzo dziękuję za dostrzeżenie budowy nowej infrastruktury portowej i wyjątkowe wyróżnienie, jakim jest Żagiel Radia Gdańsk. Urząd Morski w Gdyni w ramach swoich kompetencji zrealizował oraz jest w trakcie realizacji wielu inwestycji hydrotechnicznych. Najbardziej skomplikowaną i niezwykle ciekawą inżynieryjnie inwestycją wśród nich jest bez wątpienia budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a szczególnie jej pierwszy etap – budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną” – napisał w liście dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Drugi Żagiel Radia Gdańsk otrzymał Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Nagrodę w imieniu laureata odebrała Barbara Olczyk, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni, która odczytała list od ministra.

„Z ogromną wdzięcznością i pokorą przyjmuję tę znamienitą nagrodę. Jednocześnie jestem zbudowany tym, że Radio Gdańsk poprzez inicjatywy Forum Morskiego przyczynia się do budowania dobrej płaszczyzny współpracy pomiędzy wszystkimi sektorami skupionymi wokół gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwa energetycznego. Życzę nam wszystkim relatywnie szybkich, przynoszących korzyści dla całej Polski efektów działań na rzecz zielonej energii i suwerenności energetycznej” – napisał minister Marek Gróbarczyk.

Uroczystą galę zakończył koncert zespołu Little Trio.

Partnerem generalnym III Forum Morskiego Radia Gdańsk był Polski Koncern Naftowy Orlen. Partnerzy główni to: Port Gdańsk, Port Gdynia, PGE Baltica, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdańska Stocznia Remontowa, Port Szczecin-Świnoujście, PGZ Stocznia Wojenna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Morski w Gdyni oraz Centralny Port Komunikacyjny. Organizatorem wydarzenia było Radio Gdańsk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Prezes Chmielecki wręczył nagrody Statek Roku oraz Żagle Radia Gdańsk

Za nami III Forum Morskie Radia Gdańsk. W piątek 23 czerwca w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbyła się uroczysta gala, na której prezes dr Adam Chmielecki wręczył wyjątkowe nagrody – Statek Roku Radia Gdańsk oraz dwa Żagle Radia Gdańsk. Patronem medialnym wydarzenia był „Tygodnik Solidarność”.
Laureaci nagród Statek Roku i Żagle Radia Gdańsk III Forum Morskie Radia Gdańsk. Prezes Chmielecki wręczył nagrody Statek Roku oraz Żagle Radia Gdańsk
Laureaci nagród Statek Roku i Żagle Radia Gdańsk / Fot. Radio Gdańsk - YouTube

Dobiegła końca trzecia edycja Forum Morskiego Radia Gdańsk, w ramach której od kwietnia przedstawiciele rządu, samorządu, związkowcy i eksperci debatowali na tematy poświęcone szeroko rozumianej gospodarce morskiej. 

Tak jak w poprzednich latach patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, którego list do uczestników III Forum Morskiego Radia Gdańsk odczytano dziś podczas uroczystej gali.

Szef rządu podziękował Radiu Gdańsk za „stworzenie płaszczyzny do merytorycznych rozmów o perspektywach rozwoju oraz wyzwaniach, jakie stoją przed naszym sektorem morskim” i dodał, że Forum Morskie „już na stałe wpisało się do pomorskiego kalendarza”. Wyraził też nadzieję, że płynące z niego wnioski będą inspirujące i przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski.

Wręczenie nagród III Forum Morskiego Radia Gdańsk

W piątek 23 czerwca w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbyła się uroczysta gala wieńcząca III Forum Morskie, na której prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki wręczył dwie wyjątkowe nagrody – Statek Roku Radia Gdańsk oraz Żagiel Radia Gdańsk.

– Podsumowujemy trzecie już Forum Morskie Radia Gdańsk. Te trzy lata pokazały, jak nasze wydarzenie się zmienia i ewoluuje. To już nie jest tylko wydarzenie o charakterze regionalnym, ale ponadregionalnym. Nie mówimy tylko o tym, co dzieje się w trójmiejskich portach i stoczniach, chociaż to samo w sobie ma znaczenie ogólnopolskie, ale mówimy także o tym, co dzieje się w portach w Elblągu, Szczecinie i Świnoujściu – mówił redaktor naczelny i prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

– Te trzy lata pokazały też, jak zmienia się gospodarka i branża morska. Ten zakres spraw, które określamy terminem „morski”, stale się rozszerza. To już nie jest tylko produkcja i rozwój gospodarczy, ale także rozwój społeczny, ekologia, bezpieczeństwo energetyczne, militarne czy wręcz kwestie suwerenności Polski. I podam tutaj przykład działalności portów Trójmiejskich w Gdańsku i Gdyni, które nie są tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale też ratują gospodarkę ukraińską – podkreślał.

– I to pokazuje też przykład przekopu Mierzei, czyli zakończonej sukcesem tej dużej, strategicznej inwestycji budowy drogi wodnej, kanału żeglugowego łączącego Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym i jego portami. Mogę zdradzić, że wszystkie te osoby i instytucje, które były zaangażowane w sukces tej inwestycji, dzisiaj nagrodzimy – powiedział redaktor naczelny dr Adam Chmielecki i zapewnił, że na antenie Radia Gdańsk nadal będzie dominowała szeroko rozumiana tematyka morska. – Będziemy o tym mówili, pokazywali, popularyzowali, analizowali i to jest nasz wkład w rozwój gospodarki morskiej i Polski morskiej – zakończył.

Po wystąpieniu prezesa Radia Gdańsk nastąpiło uroczyste wręczenie pierwszej z nagród. Statek Roku Radia Gdańsk otrzymał w tym roku statek pożarniczy Strażak-28 zbudowany przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding SA na zamówienie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Nagrodę odebrał prezes Zarządu Stoczni Remontowa Shipbuilding Dariusz Jaguszewski.

– Tak się składa, że dziś obchodziliśmy w naszej stoczni Dzień Stoczniowca. Trudno sobie wyobrazić dla stoczniowców, że w dniu ich święta mogą dostać nagrodę za statek zaprojektowany i zbudowany przez nich w stoczni Remontowa Shipbuilding. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie decyzja Zarządów Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, która nam zaufała i powierzyła realizację tego trudnego zadania. To jednostka przeznaczona do bardzo trudnych operacji jak holowanie, asystowanie i gaszenie pożarów podczas asysty zbiornikowców LNG. Panie prezesie, na Pana ręce składam podziękowania dla wszystkich mediów województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego za zauważenie tego statku jako jednostki nietypowej i skomplikowanej – mówił Dariusz Jaguszewski.

Kolejną nagrodą, którą wręczył dr Adam Chmielecki, był Żagiel Radia Gdańsk. Pierwsza statuetka trafiła do kapitana żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Nagrodę w imieniu laureata odebrał zastępca dyrektora Urzędu ds. Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Gdyni Piotr Gawron, który następnie odczytał list od kapitana żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego.

„Bardzo dziękuję za dostrzeżenie budowy nowej infrastruktury portowej i wyjątkowe wyróżnienie, jakim jest Żagiel Radia Gdańsk. Urząd Morski w Gdyni w ramach swoich kompetencji zrealizował oraz jest w trakcie realizacji wielu inwestycji hydrotechnicznych. Najbardziej skomplikowaną i niezwykle ciekawą inżynieryjnie inwestycją wśród nich jest bez wątpienia budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a szczególnie jej pierwszy etap – budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną” – napisał w liście dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Drugi Żagiel Radia Gdańsk otrzymał Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Nagrodę w imieniu laureata odebrała Barbara Olczyk, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni, która odczytała list od ministra.

„Z ogromną wdzięcznością i pokorą przyjmuję tę znamienitą nagrodę. Jednocześnie jestem zbudowany tym, że Radio Gdańsk poprzez inicjatywy Forum Morskiego przyczynia się do budowania dobrej płaszczyzny współpracy pomiędzy wszystkimi sektorami skupionymi wokół gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwa energetycznego. Życzę nam wszystkim relatywnie szybkich, przynoszących korzyści dla całej Polski efektów działań na rzecz zielonej energii i suwerenności energetycznej” – napisał minister Marek Gróbarczyk.

Uroczystą galę zakończył koncert zespołu Little Trio.

Partnerem generalnym III Forum Morskiego Radia Gdańsk był Polski Koncern Naftowy Orlen. Partnerzy główni to: Port Gdańsk, Port Gdynia, PGE Baltica, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdańska Stocznia Remontowa, Port Szczecin-Świnoujście, PGZ Stocznia Wojenna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Morski w Gdyni oraz Centralny Port Komunikacyjny. Organizatorem wydarzenia było Radio Gdańsk.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe