Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

„29 czerwca 2023 r. w Rezydencji Patriarchalnej i Synodalnej w Klasztorze Daniłowskim w Moskwie Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupów Katolickich, który przybył do Rosji ze specjalną misją pokojową w imieniu papieża Franciszka” – czytamy w oficjalnym komunikacie Patriarchatu Moskiewskiego.
 Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

Spotkanie

W komunikacie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczono, że w spotkaniu wzięli również udział metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow, doradca Patriarchy Moskwy i Wszechrusi oraz archimandryta Filaret Bulekow, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Kardynałowi Matteo Zuppiemu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej arcybiskup Giovanni D'Agnello, radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej ks. prał. Piotr Tarnawski oraz ks. prał. Paul Butnaru z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Słowa Cyryla I

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej serdecznie powitał dostojnego gościa i zauważył: "W czasie, gdy istnieją bardzo duże problemy w stosunkach między Rosją a Zachodem, gdy mamy do czynienia z wielkim napięciem w stosunkach politycznych i realnym zagrożeniem poważnym światowym konfliktem zbrojnym, bardzo ważne jest, aby wszystkie siły zainteresowane zachowaniem pokoju i sprawiedliwości zjednoczyły się, aby zapobiec takiemu możliwemu rozwojowi wydarzeń”. Zaznaczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Rzymskokatolicki mają doświadczenie we współdziałaniu, w tym w kontekście bardzo niekorzystnego klimatu politycznego. „W czasie zimnej wojny nasze Kościoły miały regularne i wzajemnie korzystne kontakty, w ramach których rozważano w szczególności kwestie, które niepokoiły nasze narody” - stwierdził. Patriarcha Cyryl wspomniał o pozytywnej roli Wspólnoty Sant'Egidio, która w bardzo trudnych okolicznościach związanych z zimną wojną, trwającą przez większość drugiej połowy XX wieku, utrzymywała aktywne kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

- Myślę, że także w obecnych warunkach, które są również naznaczone wieloma zagrożeniami i wieloma niebezpieczeństwami, Kościoły mogą wspólnymi wysiłkami zapobiec negatywnemu rozwojowi realiów politycznych i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego Kościoła.

Kard. Zuppi

Ze swojej strony kardynał Matteo Zuppi przekazał patriarsze Cyrylowi pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspominając o intensywności dialogu podczas zimnej wojny, papieski wysłannik podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji dialog nie powinien ustawać, ale być jeszcze bardziej intensywny. „Jako chrześcijanie musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, jak postępować” - przekonywał kardynał Matteo Zuppi. - W obliczu obiektywnych trudności obecnego czasu musimy zrozumieć, o co prosi nas Pan. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, że możemy was wysłuchać i zająć się tymi kwestiami – zapewnił arcybiskup Bolonii.

Odpowiedź patriarchy

Patriarcha Cyryl zgodził się z myślą, że w czasach, gdy istnieje szczególne napięcie w stosunkach między krajami i narodami, Kościoły nie powinny stać z boku - powinny uczestniczyć w działaniach mających na celu pojednanie, rozwój i ustanowienie silniejszych relacji, a co najważniejsze - rozwój wzajemnego zrozumienia. - Jeśli kraje i narody rozumieją się nawzajem, wówczas realna polityka jest tworzona z uwzględnieniem interesów krajów i narodów. Bardzo ważne, aby w tym trudnym czasie wspólnoty chrześcijańskie Wschodu i Zachodu uczestniczyły w procesie pojednania - podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

- Sytuacja na Ukrainie jest dla mnie osobiście niezwykle bolesna – wyznał patriarcha Cyryl. - Stoję na czele Kościoła prawosławnego, którego trzoda znajduje się zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a także w innych krajach. Dlatego cierpienie narodu ukraińskiego i rosyjskiego głęboko rani moje serce. Dlatego od 2014 roku we wszystkich naszych kościołach ofiarujemy specjalne, wyjątkowe modlitwy o pokój na Ukrainie. Używamy i będziemy nadal stosować wszelkich środków, aby jak najszybciej zakończyć ten straszny konflikt, aby było jak najmniej ofiar - stwierdził Cyryl.

Rozmówcy uznali za szczególnie ważne w obecnej sytuacji skoncentrowanie się na rozwiązaniu kwestii humanitarnych.

Ponadto Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl poinformował Wysokiego Przedstawiciela Papieża Franciszka o prześladowaniach, jakich doświadczają wspólnoty, duchowieństwo i wierni kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego [chodzi o Cerkiew związaną z Moskwą w przeciwieństwie do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, związanego z duchowym centrum prawosławia – Konstantynopolem – przyp. KAI]. Strony zgodziły się na dalsze utrzymywanie kontaktów. Na zakończenie spotkania rozmówcy wymienili się pamiątkowymi upominkami.

st (KAI) / Moskwa


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

„29 czerwca 2023 r. w Rezydencji Patriarchalnej i Synodalnej w Klasztorze Daniłowskim w Moskwie Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupów Katolickich, który przybył do Rosji ze specjalną misją pokojową w imieniu papieża Franciszka” – czytamy w oficjalnym komunikacie Patriarchatu Moskiewskiego.
 Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

Spotkanie

W komunikacie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczono, że w spotkaniu wzięli również udział metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow, doradca Patriarchy Moskwy i Wszechrusi oraz archimandryta Filaret Bulekow, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Kardynałowi Matteo Zuppiemu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej arcybiskup Giovanni D'Agnello, radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej ks. prał. Piotr Tarnawski oraz ks. prał. Paul Butnaru z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Słowa Cyryla I

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej serdecznie powitał dostojnego gościa i zauważył: "W czasie, gdy istnieją bardzo duże problemy w stosunkach między Rosją a Zachodem, gdy mamy do czynienia z wielkim napięciem w stosunkach politycznych i realnym zagrożeniem poważnym światowym konfliktem zbrojnym, bardzo ważne jest, aby wszystkie siły zainteresowane zachowaniem pokoju i sprawiedliwości zjednoczyły się, aby zapobiec takiemu możliwemu rozwojowi wydarzeń”. Zaznaczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Rzymskokatolicki mają doświadczenie we współdziałaniu, w tym w kontekście bardzo niekorzystnego klimatu politycznego. „W czasie zimnej wojny nasze Kościoły miały regularne i wzajemnie korzystne kontakty, w ramach których rozważano w szczególności kwestie, które niepokoiły nasze narody” - stwierdził. Patriarcha Cyryl wspomniał o pozytywnej roli Wspólnoty Sant'Egidio, która w bardzo trudnych okolicznościach związanych z zimną wojną, trwającą przez większość drugiej połowy XX wieku, utrzymywała aktywne kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

- Myślę, że także w obecnych warunkach, które są również naznaczone wieloma zagrożeniami i wieloma niebezpieczeństwami, Kościoły mogą wspólnymi wysiłkami zapobiec negatywnemu rozwojowi realiów politycznych i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego Kościoła.

Kard. Zuppi

Ze swojej strony kardynał Matteo Zuppi przekazał patriarsze Cyrylowi pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspominając o intensywności dialogu podczas zimnej wojny, papieski wysłannik podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji dialog nie powinien ustawać, ale być jeszcze bardziej intensywny. „Jako chrześcijanie musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, jak postępować” - przekonywał kardynał Matteo Zuppi. - W obliczu obiektywnych trudności obecnego czasu musimy zrozumieć, o co prosi nas Pan. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, że możemy was wysłuchać i zająć się tymi kwestiami – zapewnił arcybiskup Bolonii.

Odpowiedź patriarchy

Patriarcha Cyryl zgodził się z myślą, że w czasach, gdy istnieje szczególne napięcie w stosunkach między krajami i narodami, Kościoły nie powinny stać z boku - powinny uczestniczyć w działaniach mających na celu pojednanie, rozwój i ustanowienie silniejszych relacji, a co najważniejsze - rozwój wzajemnego zrozumienia. - Jeśli kraje i narody rozumieją się nawzajem, wówczas realna polityka jest tworzona z uwzględnieniem interesów krajów i narodów. Bardzo ważne, aby w tym trudnym czasie wspólnoty chrześcijańskie Wschodu i Zachodu uczestniczyły w procesie pojednania - podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

- Sytuacja na Ukrainie jest dla mnie osobiście niezwykle bolesna – wyznał patriarcha Cyryl. - Stoję na czele Kościoła prawosławnego, którego trzoda znajduje się zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a także w innych krajach. Dlatego cierpienie narodu ukraińskiego i rosyjskiego głęboko rani moje serce. Dlatego od 2014 roku we wszystkich naszych kościołach ofiarujemy specjalne, wyjątkowe modlitwy o pokój na Ukrainie. Używamy i będziemy nadal stosować wszelkich środków, aby jak najszybciej zakończyć ten straszny konflikt, aby było jak najmniej ofiar - stwierdził Cyryl.

Rozmówcy uznali za szczególnie ważne w obecnej sytuacji skoncentrowanie się na rozwiązaniu kwestii humanitarnych.

Ponadto Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl poinformował Wysokiego Przedstawiciela Papieża Franciszka o prześladowaniach, jakich doświadczają wspólnoty, duchowieństwo i wierni kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego [chodzi o Cerkiew związaną z Moskwą w przeciwieństwie do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, związanego z duchowym centrum prawosławia – Konstantynopolem – przyp. KAI]. Strony zgodziły się na dalsze utrzymywanie kontaktów. Na zakończenie spotkania rozmówcy wymienili się pamiątkowymi upominkami.

st (KAI) / Moskwa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe