Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

„29 czerwca 2023 r. w Rezydencji Patriarchalnej i Synodalnej w Klasztorze Daniłowskim w Moskwie Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupów Katolickich, który przybył do Rosji ze specjalną misją pokojową w imieniu papieża Franciszka” – czytamy w oficjalnym komunikacie Patriarchatu Moskiewskiego.
 Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

Spotkanie

W komunikacie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczono, że w spotkaniu wzięli również udział metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow, doradca Patriarchy Moskwy i Wszechrusi oraz archimandryta Filaret Bulekow, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Kardynałowi Matteo Zuppiemu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej arcybiskup Giovanni D'Agnello, radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej ks. prał. Piotr Tarnawski oraz ks. prał. Paul Butnaru z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Słowa Cyryla I

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej serdecznie powitał dostojnego gościa i zauważył: "W czasie, gdy istnieją bardzo duże problemy w stosunkach między Rosją a Zachodem, gdy mamy do czynienia z wielkim napięciem w stosunkach politycznych i realnym zagrożeniem poważnym światowym konfliktem zbrojnym, bardzo ważne jest, aby wszystkie siły zainteresowane zachowaniem pokoju i sprawiedliwości zjednoczyły się, aby zapobiec takiemu możliwemu rozwojowi wydarzeń”. Zaznaczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Rzymskokatolicki mają doświadczenie we współdziałaniu, w tym w kontekście bardzo niekorzystnego klimatu politycznego. „W czasie zimnej wojny nasze Kościoły miały regularne i wzajemnie korzystne kontakty, w ramach których rozważano w szczególności kwestie, które niepokoiły nasze narody” - stwierdził. Patriarcha Cyryl wspomniał o pozytywnej roli Wspólnoty Sant'Egidio, która w bardzo trudnych okolicznościach związanych z zimną wojną, trwającą przez większość drugiej połowy XX wieku, utrzymywała aktywne kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

- Myślę, że także w obecnych warunkach, które są również naznaczone wieloma zagrożeniami i wieloma niebezpieczeństwami, Kościoły mogą wspólnymi wysiłkami zapobiec negatywnemu rozwojowi realiów politycznych i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego Kościoła.

Kard. Zuppi

Ze swojej strony kardynał Matteo Zuppi przekazał patriarsze Cyrylowi pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspominając o intensywności dialogu podczas zimnej wojny, papieski wysłannik podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji dialog nie powinien ustawać, ale być jeszcze bardziej intensywny. „Jako chrześcijanie musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, jak postępować” - przekonywał kardynał Matteo Zuppi. - W obliczu obiektywnych trudności obecnego czasu musimy zrozumieć, o co prosi nas Pan. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, że możemy was wysłuchać i zająć się tymi kwestiami – zapewnił arcybiskup Bolonii.

Odpowiedź patriarchy

Patriarcha Cyryl zgodził się z myślą, że w czasach, gdy istnieje szczególne napięcie w stosunkach między krajami i narodami, Kościoły nie powinny stać z boku - powinny uczestniczyć w działaniach mających na celu pojednanie, rozwój i ustanowienie silniejszych relacji, a co najważniejsze - rozwój wzajemnego zrozumienia. - Jeśli kraje i narody rozumieją się nawzajem, wówczas realna polityka jest tworzona z uwzględnieniem interesów krajów i narodów. Bardzo ważne, aby w tym trudnym czasie wspólnoty chrześcijańskie Wschodu i Zachodu uczestniczyły w procesie pojednania - podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

- Sytuacja na Ukrainie jest dla mnie osobiście niezwykle bolesna – wyznał patriarcha Cyryl. - Stoję na czele Kościoła prawosławnego, którego trzoda znajduje się zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a także w innych krajach. Dlatego cierpienie narodu ukraińskiego i rosyjskiego głęboko rani moje serce. Dlatego od 2014 roku we wszystkich naszych kościołach ofiarujemy specjalne, wyjątkowe modlitwy o pokój na Ukrainie. Używamy i będziemy nadal stosować wszelkich środków, aby jak najszybciej zakończyć ten straszny konflikt, aby było jak najmniej ofiar - stwierdził Cyryl.

Rozmówcy uznali za szczególnie ważne w obecnej sytuacji skoncentrowanie się na rozwiązaniu kwestii humanitarnych.

Ponadto Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl poinformował Wysokiego Przedstawiciela Papieża Franciszka o prześladowaniach, jakich doświadczają wspólnoty, duchowieństwo i wierni kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego [chodzi o Cerkiew związaną z Moskwą w przeciwieństwie do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, związanego z duchowym centrum prawosławia – Konstantynopolem – przyp. KAI]. Strony zgodziły się na dalsze utrzymywanie kontaktów. Na zakończenie spotkania rozmówcy wymienili się pamiątkowymi upominkami.

st (KAI) / Moskwa


 

POLECANE
Media: Mentzen straci partię. Będzie wniosek o delegalizację z ostatniej chwili
Media: Mentzen straci partię. Będzie wniosek o delegalizację

Partia Nowa Nadzieja kierowana przez Sławomira Mentzena może zostać wykreślona z ewidencji za brak sprawozdania finansowego – informuje dziennik "Rzeczpospolita".

Żenada. Burza po emisji finałowego odcinka M jak miłość Wiadomości
"Żenada". Burza po emisji finałowego odcinka "M jak miłość"

Serial „M jak miłość” po raz ostatni przed wakacjami pojawił się na ekranach 6 maja. 1871. odcinek, który zakończył sezon, miał być - według zapowiedzi twórców - romantycznym pożegnaniem z widzami. Okazuje się jednak, że reakcje publiczności były bardzo mieszane.

Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Katowice Airport w kwietniu 2025 odprawiło 425,6 tys. pasażerów (+19 % rdr). To rekord w sezonie przedwakacyjnym – informują władze lotniska.

Powstanie trybunał ds. rosyjskiej agresji. Ten mechanizm zapobiegnie przyszłym wojnom Wiadomości
Powstanie trybunał ds. rosyjskiej agresji. "Ten mechanizm zapobiegnie przyszłym wojnom"

Specjalny trybunał ds. rosyjskiej agresji na Ukrainie zostanie utworzony w przyszłym tygodniu w Luksemburgu - poinformował w piątek we Lwowie wicepremier i minister spraw zagranicznych Luksemburga Xavier Bettel.

Nie żyje znany reżyser. Stworzył filmy, które poruszyły świat Wiadomości
Nie żyje znany reżyser. Stworzył filmy, które poruszyły świat

W wieku 71 lat odszedł James Foley, uznany amerykański reżyser filmowy i telewizyjny. Informację o jego śmierci przekazał przedstawiciel artysty w rozmowie z „The Hollywood Reporter”. Jak podano, „zmarł spokojnie we śnie” po długiej walce z nowotworem mózgu.

Aż zadrżał budynek. Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem Wiadomości
"Aż zadrżał budynek". Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem

Wieczorem 8 maja, około godziny 22:00, w Poznaniu dało się słyszeć potężny huk. Świadkowie relacjonują, że na niebie pojawił się nagły błysk, a chwilę później zatrzęsły się okna i budynki. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w centrum miasta, w rejonie Garbar.

Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować. Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować". Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego

– Znam wyniki badań, także amerykańskich, jeżeli chodzi o to, kto wygra [wybory prezydenckie – red.], i wiadomo, że oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować – powiedział w piątek Jarosław Kaczyński, pytany o nową publikację Interii ws. mieszkania Karola Nawrockiego.

Niemcy zdążyli z pomnikiem Pamięci dla Polski. Ale zapomnieli go odsłonić Wiadomości
Niemcy zdążyli z pomnikiem "Pamięci dla Polski". Ale zapomnieli go odsłonić

Tymczasowy pomnik ku czci ofiar napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. miał stanąć w centrum Berlina. Prace wykonywano w ekspresowym tempie, ale udało się zdążyć przed wskazywaną datą. „Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945” został ustawiony. Problem w tym, że politycy zapomnieli o nim lub nie mieli czasu go odsłonić.

UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu Wiadomości
UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu

Siedem z 14 modeli wózków dziecięcych, sprawdzonych przez Inspekcję Handlową, miało wady konstrukcyjne; w sześciu modelach były też niezgodności w oznakowaniu - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami z ostatniej chwili
Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami

W Akademii Policji w Szczytnie doszło do masowego przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych wśród słuchaczy. Jak poinformował rzecznik uczelni Krzysztof Wasyńczuk, w ciągu ostatnich godzin kilkudziesięciu uczestników zajęć zgłosiło objawy chorobowe. Zajęcia zostały natychmiast wstrzymane, a poszkodowani otrzymali nakaz pozostania w pokojach. 

REKLAMA

Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

„29 czerwca 2023 r. w Rezydencji Patriarchalnej i Synodalnej w Klasztorze Daniłowskim w Moskwie Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupów Katolickich, który przybył do Rosji ze specjalną misją pokojową w imieniu papieża Franciszka” – czytamy w oficjalnym komunikacie Patriarchatu Moskiewskiego.
 Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

Spotkanie

W komunikacie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczono, że w spotkaniu wzięli również udział metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow, doradca Patriarchy Moskwy i Wszechrusi oraz archimandryta Filaret Bulekow, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Kardynałowi Matteo Zuppiemu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej arcybiskup Giovanni D'Agnello, radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej ks. prał. Piotr Tarnawski oraz ks. prał. Paul Butnaru z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Słowa Cyryla I

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej serdecznie powitał dostojnego gościa i zauważył: "W czasie, gdy istnieją bardzo duże problemy w stosunkach między Rosją a Zachodem, gdy mamy do czynienia z wielkim napięciem w stosunkach politycznych i realnym zagrożeniem poważnym światowym konfliktem zbrojnym, bardzo ważne jest, aby wszystkie siły zainteresowane zachowaniem pokoju i sprawiedliwości zjednoczyły się, aby zapobiec takiemu możliwemu rozwojowi wydarzeń”. Zaznaczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Rzymskokatolicki mają doświadczenie we współdziałaniu, w tym w kontekście bardzo niekorzystnego klimatu politycznego. „W czasie zimnej wojny nasze Kościoły miały regularne i wzajemnie korzystne kontakty, w ramach których rozważano w szczególności kwestie, które niepokoiły nasze narody” - stwierdził. Patriarcha Cyryl wspomniał o pozytywnej roli Wspólnoty Sant'Egidio, która w bardzo trudnych okolicznościach związanych z zimną wojną, trwającą przez większość drugiej połowy XX wieku, utrzymywała aktywne kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

- Myślę, że także w obecnych warunkach, które są również naznaczone wieloma zagrożeniami i wieloma niebezpieczeństwami, Kościoły mogą wspólnymi wysiłkami zapobiec negatywnemu rozwojowi realiów politycznych i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego Kościoła.

Kard. Zuppi

Ze swojej strony kardynał Matteo Zuppi przekazał patriarsze Cyrylowi pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspominając o intensywności dialogu podczas zimnej wojny, papieski wysłannik podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji dialog nie powinien ustawać, ale być jeszcze bardziej intensywny. „Jako chrześcijanie musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, jak postępować” - przekonywał kardynał Matteo Zuppi. - W obliczu obiektywnych trudności obecnego czasu musimy zrozumieć, o co prosi nas Pan. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, że możemy was wysłuchać i zająć się tymi kwestiami – zapewnił arcybiskup Bolonii.

Odpowiedź patriarchy

Patriarcha Cyryl zgodził się z myślą, że w czasach, gdy istnieje szczególne napięcie w stosunkach między krajami i narodami, Kościoły nie powinny stać z boku - powinny uczestniczyć w działaniach mających na celu pojednanie, rozwój i ustanowienie silniejszych relacji, a co najważniejsze - rozwój wzajemnego zrozumienia. - Jeśli kraje i narody rozumieją się nawzajem, wówczas realna polityka jest tworzona z uwzględnieniem interesów krajów i narodów. Bardzo ważne, aby w tym trudnym czasie wspólnoty chrześcijańskie Wschodu i Zachodu uczestniczyły w procesie pojednania - podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

- Sytuacja na Ukrainie jest dla mnie osobiście niezwykle bolesna – wyznał patriarcha Cyryl. - Stoję na czele Kościoła prawosławnego, którego trzoda znajduje się zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a także w innych krajach. Dlatego cierpienie narodu ukraińskiego i rosyjskiego głęboko rani moje serce. Dlatego od 2014 roku we wszystkich naszych kościołach ofiarujemy specjalne, wyjątkowe modlitwy o pokój na Ukrainie. Używamy i będziemy nadal stosować wszelkich środków, aby jak najszybciej zakończyć ten straszny konflikt, aby było jak najmniej ofiar - stwierdził Cyryl.

Rozmówcy uznali za szczególnie ważne w obecnej sytuacji skoncentrowanie się na rozwiązaniu kwestii humanitarnych.

Ponadto Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl poinformował Wysokiego Przedstawiciela Papieża Franciszka o prześladowaniach, jakich doświadczają wspólnoty, duchowieństwo i wierni kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego [chodzi o Cerkiew związaną z Moskwą w przeciwieństwie do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, związanego z duchowym centrum prawosławia – Konstantynopolem – przyp. KAI]. Strony zgodziły się na dalsze utrzymywanie kontaktów. Na zakończenie spotkania rozmówcy wymienili się pamiątkowymi upominkami.

st (KAI) / Moskwa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe