Koniec „migracyjnego” szczytu UE. Znamy ustalenia
Mimo długich dyskusji przywódcom 27 państw członkowskich nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie migracji. Przyjęto natomiast konkluzje m.in. o potrzebie dalszego wsparcia finansowego i militarnego Ukrainy ze strony UE.
Państwa członkowskie UE nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie wspólnych konkluzji dotyczących polityki migracyjnej
- poinformował w piątek po zakończeniu szczytu w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Zamiast tego dokument końcowy szczytu - na temat migracji - zawiera konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej.
"Na zasadzie dobrowolności"
"Migracja to europejskie wyzwanie, które wymaga europejskiej reakcji. W sposób kompleksowy dokonano przeglądu sytuacji migracyjnej na granicach zewnętrznych UE oraz odnotowano działania podjęte dotychczas w ramach europejskiej reakcji" - czytamy w dokumencie.
"Zwrócono uwagę, że Polska i Węgry zadeklarowały, iż w kontekście toczących się prac nad paktem migracyjnym (...), zgodnie z poprzednimi konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2016 r., czerwca 2018 r. i czerwca 2019 r., istnieje potrzeba wypracowania konsensusu w sprawie skutecznej polityki migracyjnej i azylowej, aby w kontekście środków solidarnościowych relokacja i przesiedlenie odbywały się na zasadzie dobrowolności oraz aby wszystkie formy solidarności były uznawane za równie ważne i nie służyły jako potencjalny czynnik przyciągający nielegalną migrację" - odnotowano. (PAP)
asc/ jar/