Mariusz Błaszczak: Polska ma ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią

– Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Jeszcze raz to powtarzam. Ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Bardzo za to dziękuję. Bardzo dziękuję za to, że tak wiele osób zgłasza się do służby wojskowej. Przed chwilą właśnie żołnierze tu, z garnizonu w Białej Podlaskiej złożyli swoją przysięgę. Już dwa lata działa garnizon w Białej Podlaskiej. Przez dwadzieścia lat nie było wojska w Białej Podlaskiej. Te budynki niszczały. To miejsce niszczało. Teraz wróciło życie. Są żołnierze – powiedział podczas przysięgi wojskowej minister Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak: Polska ma ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią
Mariusz Błaszczak / PAP/Artur Reszko

W piątek 7 lipca br. w Białej Podlaskiej szef MON wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Wojsko największym pracodawcą w powiecie

Wojsko Polskie jest dziś największym pracodawcą w powiecie (pow. bialski). To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja napadła na Ukrainę. Przy naszej granicy toczy się wojna. Dwa lata temu zostaliśmy zaatakowani w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi. Reagujemy na te wszystkie zagrożenia i wzmacniamy Wojsko Polskie konsekwentnie od 2015 r. Wzmacniamy i uzbrajamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt tak, żeby odstraszyć agresora

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Na płycie lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 160 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To już trzecia przysięga wojskowa, która odbyła się w 18. Pułku Logistycznym.

Nawet najlepiej wyposażone wojsko musi być liczne, dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję za zgłoszenia do służby w Wojsku Polskim. Dziś i jutro 3400 żołnierzy złożyło i złoży przysięgę. Większość z nich będzie żołnierzami zawodowymi. Część z nich trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc będzie łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Nawet ci, którzy nie zdecydują się na służbę w Wojsku Polskim, zostaną przeszkolonymi rezerwistami. To też jest bardzo ważne, bo będą wiedzieli już, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale także i dla bezpieczeństwa Europy 

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Nowy rodzaj służby wojskowej

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które realizowane jest do 11 miesięcy w wybranej przez uczestnika jednostce wojskowej.

Najpierw 27-dniowe szkolenie podstawowe, potem przysięga i trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne – tak w skrócie wygląda dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, z której można przejść na zawodową służbę. Te rozwiązania wprowadziła ustawa o obronie Ojczyzny. Jeszcze ponad rok temu osoby zainteresowane służbą w wojsku mogły np. poza studiami na wojskowej akademii czy kursem oficerskim lub podoficerskim zgłosić się do służby przygotowawczej. To ostatnie rozwiązanie zlikwidowała jednak obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny. Zamiast służby przygotowawczej pojawiła się nowa propozycja służby czynnej dla ochotników – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zgłoszenie się do niej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi zawodowców. 

Szef MON zaznaczył, że służba w Wojsku Polskim jest szansą indywidualnego rozwoju, ale przede wszystkim jest ważna dla bezpieczeństwa Polski. 

Serdecznie i gorąco zachęcam do tego, żeby przystępować do Wojska Polskiego. Są różne formy służby, a więc ta podstawowa – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, zawodowa służba wojskowa, ale też Wojska Obrony Terytorialnej. Tu w Białej Podlaskiej jest również batalion WOT, więc można łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Biała Podlaska staje się ważnym punktem na mapie bezpieczeństwa Polski. Ten garnizon jest ważny ze względu na zagrożenia, które są po drugiej stronie granicy. Do 2015 r. ówczesne władze z koalicji PO-PSL likwidowały jednostki Wojska Polskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odnawia jednostki wojskowe, tak jak w przypadku Białej Podlaskiej, albo tworzy jednostki Wojska Polskiego na wschodzie naszego kraju. Dlaczego? Dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi zasługuje na to, żeby właśnie być obronionym w sytuacji zagrożenia

– mówił minister.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Zamach na Piłsudskiego Wiadomości
Tadeusz Płużański: Zamach na Piłsudskiego

Już raz niewiele brakowało, aby Polska straciła głowę państwa. 102 lata temu, we wrześniu 1921 r., Marszałek Józef Piłsudski - twórca naszej niepodległości, której święto przed momentem obchodziliśmy - ledwo uszedł z życiem. Zamach we Lwowie zorganizowali i przeprowadzili ukraińscy nacjonaliści, ale podejrzenia padły też na Żydów i komunistów.

Czeska minister obrony: Polacy to dumni, waleczni i odważni ludzie. Nikomu nie pozwolą na siebie krzyczeć z ostatniej chwili
Czeska minister obrony: Polacy to dumni, waleczni i odważni ludzie. Nikomu nie pozwolą na siebie krzyczeć

Trwa konflikt ukraińsko polski. W tle polskie embargo na ukraińskie zboże (tranzyt odbywa się bez przeszkód, a nawet rośnie). Impertynenckie słowa ukraińskich urzędników, ministra Kaczki i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który na forum ONZ zarzucił Polsce, która poniosła ogromny wysiłek i ryzyko pomocy Ukrainie, prorosyjskie motywacje, dolały oliwy do ognia.

Niemcy przekazały 1/3 tego co obiecały: To znacząco zmienia obraz sytuacji z ostatniej chwili
Niemcy przekazały 1/3 tego co obiecały: "To znacząco zmienia obraz sytuacji"

W ostatnim czasie niemieckie instytucje na wyprzódki ukazują Niemcy jako "drugiego co do wartości pomocy zbrojeniowej donatora Ukrainy". Problem w tym, że opierają się nie na wysokości pomocy rzeczywiście przekazanej, tylko na obietnicach.

Niemcy przywrócą stałe kontrole na granicy z Polską? Znamienne słowa minister z ostatniej chwili
Niemcy przywrócą stałe kontrole na granicy z Polską? Znamienne słowa minister

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) przyznała, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. – Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi – potwierdziła w piątek Faeser w rozmowie z „Welt am Sonntag”.

Szef MSWiA chwali Budkę. „Zareagował bardzo dobrze” z ostatniej chwili
Szef MSWiA chwali Budkę. „Zareagował bardzo dobrze”

– Poseł Borys Budka zareagował bardzo dobrze na atak - zadzwonił na policję – mówił minister spraw zewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński pytany o piątkowe zdarzenie w Katowicach.

[Reportaż] Bite, poddawane upokarzającym zabiegom niemieckie dzieci. Powojenne kariery nazistowskich psychiatrów dziecięcych z ostatniej chwili
[Reportaż] Bite, poddawane upokarzającym zabiegom niemieckie dzieci. Powojenne kariery nazistowskich psychiatrów dziecięcych

Dzieci w kaftanach bezpieczeństwa, bite, maltretowane, poddawane upokarzającym zabiegom i zamykane w izolatkach. Tego typu praktyki w dziecięcych zakładach psychiatrycznych w Trzeciej Rzeszy miały „podbudować” kruszący się hitlerowski zamordyzm. Niestety wielu z tych niemieckich zwyrodnialców „praktykowało” jeszcze w latach 70. XX wieku.

Morawiecki: Chcę powiedzieć Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków z ostatniej chwili
Morawiecki: Chcę powiedzieć Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków

– Chcę powiedzieć prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków, jak ostatnio podczas swojego wystąpienia w ONZ; Polacy nigdy na to nie pozwolą. Obrona polskiego dobrego imienia jest najważniejszym zadaniem rządu – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Rosja wstrzymuje eksport paliw. Co to oznacza dla Polski? z ostatniej chwili
Rosja wstrzymuje eksport paliw. Co to oznacza dla Polski?

W czwartek rosyjski rząd zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń na eksport benzyny i oleju napędowego. Jak stwierdzono, ma to na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku wewnętrznym. Co to oznacza dla Polski?

Incydent podczas spotkania Premiera z mieszkańcami Świdnika. Są zatrzymani z ostatniej chwili
Incydent podczas spotkania Premiera z mieszkańcami Świdnika. Są zatrzymani

Premier Mateusz Morawiecki został zaatakowany podczas piątkowego wystąpienia w Świdniku przez kilku mężczyzn, którzy wtargnęli na scenę. Mężczyźni zostali wyprowadzeni przez SOP i przekazani policji.

Tak Straż Graniczna ratuje ciężarne imigrantki z ostatniej chwili
Tak Straż Graniczna ratuje ciężarne imigrantki

W piątek Straż Graniczna podzieliła się w mediach społecznościowych historiami ciężarnych imigrantek, które zostały uratowane przez ryzykujących swoje życie i zdrowie funkcjonariuszy.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak: Polska ma ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią

– Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Jeszcze raz to powtarzam. Ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Bardzo za to dziękuję. Bardzo dziękuję za to, że tak wiele osób zgłasza się do służby wojskowej. Przed chwilą właśnie żołnierze tu, z garnizonu w Białej Podlaskiej złożyli swoją przysięgę. Już dwa lata działa garnizon w Białej Podlaskiej. Przez dwadzieścia lat nie było wojska w Białej Podlaskiej. Te budynki niszczały. To miejsce niszczało. Teraz wróciło życie. Są żołnierze – powiedział podczas przysięgi wojskowej minister Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak: Polska ma ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią
Mariusz Błaszczak / PAP/Artur Reszko

W piątek 7 lipca br. w Białej Podlaskiej szef MON wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Wojsko największym pracodawcą w powiecie

Wojsko Polskie jest dziś największym pracodawcą w powiecie (pow. bialski). To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja napadła na Ukrainę. Przy naszej granicy toczy się wojna. Dwa lata temu zostaliśmy zaatakowani w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi. Reagujemy na te wszystkie zagrożenia i wzmacniamy Wojsko Polskie konsekwentnie od 2015 r. Wzmacniamy i uzbrajamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt tak, żeby odstraszyć agresora

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Na płycie lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 160 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To już trzecia przysięga wojskowa, która odbyła się w 18. Pułku Logistycznym.

Nawet najlepiej wyposażone wojsko musi być liczne, dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję za zgłoszenia do służby w Wojsku Polskim. Dziś i jutro 3400 żołnierzy złożyło i złoży przysięgę. Większość z nich będzie żołnierzami zawodowymi. Część z nich trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc będzie łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Nawet ci, którzy nie zdecydują się na służbę w Wojsku Polskim, zostaną przeszkolonymi rezerwistami. To też jest bardzo ważne, bo będą wiedzieli już, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale także i dla bezpieczeństwa Europy 

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Nowy rodzaj służby wojskowej

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które realizowane jest do 11 miesięcy w wybranej przez uczestnika jednostce wojskowej.

Najpierw 27-dniowe szkolenie podstawowe, potem przysięga i trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne – tak w skrócie wygląda dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, z której można przejść na zawodową służbę. Te rozwiązania wprowadziła ustawa o obronie Ojczyzny. Jeszcze ponad rok temu osoby zainteresowane służbą w wojsku mogły np. poza studiami na wojskowej akademii czy kursem oficerskim lub podoficerskim zgłosić się do służby przygotowawczej. To ostatnie rozwiązanie zlikwidowała jednak obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny. Zamiast służby przygotowawczej pojawiła się nowa propozycja służby czynnej dla ochotników – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zgłoszenie się do niej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi zawodowców. 

Szef MON zaznaczył, że służba w Wojsku Polskim jest szansą indywidualnego rozwoju, ale przede wszystkim jest ważna dla bezpieczeństwa Polski. 

Serdecznie i gorąco zachęcam do tego, żeby przystępować do Wojska Polskiego. Są różne formy służby, a więc ta podstawowa – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, zawodowa służba wojskowa, ale też Wojska Obrony Terytorialnej. Tu w Białej Podlaskiej jest również batalion WOT, więc można łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Biała Podlaska staje się ważnym punktem na mapie bezpieczeństwa Polski. Ten garnizon jest ważny ze względu na zagrożenia, które są po drugiej stronie granicy. Do 2015 r. ówczesne władze z koalicji PO-PSL likwidowały jednostki Wojska Polskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odnawia jednostki wojskowe, tak jak w przypadku Białej Podlaskiej, albo tworzy jednostki Wojska Polskiego na wschodzie naszego kraju. Dlaczego? Dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi zasługuje na to, żeby właśnie być obronionym w sytuacji zagrożenia

– mówił minister.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe