Ambasador USA: Polska jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek w Europie i na świecie

Ambasador USA w Polsce w rozmowie z "Rzeczpospolitą" został zapytany o przyszłość Ukrainy w NATO. "Każda decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO zapada w rozmowach między 31 sojusznikami a krajem ubiegającym się o członkostwo w sojuszu. Ameryka i jej sojusznicy kontynuują wspólną pracę z władzami ukraińskimi nad tym, w jaki sposób wyjść naprzeciw aspiracjom Ukrainy do przystąpienia do NATO i szerzej – wspólnoty transatlantyckiej. Szczyt w Wilnie bardzo wzmocnił więzi między Ukrainą i sojuszem" - podkreślił Mark Brzezinski.
"Polska i Ameryka są zjednoczone we wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Ale i NATO jest dziś bardziej zjednoczone, niż było od wielu dziesiątek lat. Tak się dzieje w znacznym stopniu dzięki przywództwu prezydenta Bidena. Ta jedność ma kluczowe znaczenie dla wspierania Ukrainy. Ale też każda relacja między dwoma krajami składa się z łączących je oraz dzielących interesów. Jest absolutnie jasne, że jednym z interesów, które łączą USA i Polskę, jest wspieranie narodu ukraińskiego i otwarte podejście do jego aspiracji integracji z Zachodem" - zaznaczył ambasador.
Wspólne wartości
W rozmowie z "Rz" ambasador został również zapytany o to, czy od wybuchu wojny w Ukrainie pozycja strategiczna Polski jest tak ważna, iż Waszyngton przestanie troszczyć się o rządy prawa, demokrację w naszym kraju. "Nie, to nie jest prawda. W naszych relacjach mamy wiele współzależnych priorytetów: współpracę wojskową, gospodarczą, wsparcie humanitarne oraz demokrację i rządy prawa" - wskazał.
"Polsko-amerykańskie relacje są oparte na wspólnie wyznawanych wartościach, takich jak równość, prawa człowieka, praworządność, demokracja. O tym przesądza historia naszych krajów, ich kulturowa bliskość. Bez respektowania tych wspólnych wartości pogłębianie naszych relacji nie byłoby możliwe. Tylko w ten sposób zdołamy wspólnie wygrać światowe starcie między siłami wolności i autokracji" - ocenił.
"Nie byłoby to możliwe bez rządów prawa"
"Po upadku komunizmu kolejne rządy (w Polsce - PAP), tak prawicowe, jak i lewicowe, forsowały ambitne, głębokie reformy rynkowe i budowały demokratyczne instytucje działające z szacunkiem dla rządów prawa. Ameryka jest dumna, że mogła się przyczynić do lepszej, bardziej demokratycznej przyszłości Polski. To w Polsce wiele amerykańskich firm znalazło miejsce do robienia interesów, przyczyniając się do polskiego sukcesu gospodarczego. Polska jest dziś jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nie byłoby to możliwe bez rządów prawa" - dodał ambasador USA w Polsce. (PAP)