PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku. "Wspieranie kultury to nasz obowiązek"

W piątek 21 lipca w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 dokonano uroczystego podpisania umowy o objęciu Muzeum Narodowego w Gdańsku mecenatem przez PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich / PAP/Adam Warżawa

PGE to jeden z największych w Polsce mecenasów kultury, który do tej pory współpracował z czterema muzeami narodowymi – Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Kielcach i Lublinie, a także z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi oraz z 16 filharmoniami na terenie całego kraju. Dziś do tej listy dołączyła kolejna instytucja kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Podpisanie umowy odbyło się w miejscu szczególnym, bo pośród murów poźnogotyckiego klasztoru franciszkanów, który dziś jest głównym gmachem Narodowego Muzeum w Gdańsku. Na wstępie zgromadzonych gości przywitała orkiestra swoim mini koncertem muzyki klasycznej.

Brak opisu.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Lechosław Rojewski, prezes PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz, poseł Kazimierz Smoliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor biura wojewody pomorskiego Tomasz Gieszcz, zastępca prezesa zarządu gdańskiego WFOŚiGW Teresa Jakubowska, pomorski konserwator zabytków Igor Strzok,  przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ “S” Krzysztof Dośla, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski,, a także radni miasta Gdańska i przedstawiciele Uniwersytetu oraz Politechniki Gdańskiej. 

Jako pierwszy głos zabrał minister kultury Piotr Gliński. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku od pół roku jest w 100 proc. prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To budżet centralny powinien opiekować się tego rodzaju instytucją muzealną chociażby z dwóch powodów. Bo ma większe możliwości finansowe niż samorządy, a także dlatego, że ta instytucja jest na tak wysokim poziomie, że należy jej się wyższy prestiż i wsparcie – przekonywał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Zwiększenie budżetu resortu kultury o ponad 100 proc. to duże osiągnięcie polskiego państwa i świadoma decyzja polityczna, dzięki której nasze instytucje, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, mogą się znacznie bardziej dynamicznie rozwijać i prowadzić odważniejsze zakupy do kolekcji muzealnych. Polska kultura dzięki temu zyskuje i zyskują również instytucje. O ponad 100 proc. zwiększyliśmy także liczbę instytucji zarówno pamięci, jak również instytucji artystycznych, którymi opiekuje się budżet centralny. Pokazujemy, że można prowadzić politykę kulturalna w sposób odważny, który zapewnia znacznie większe wsparcie dla instytucji kultury i poszerza ich ofertę – podkreślał prof. Gliński.

Następnie przemawiał minister Karol Rabenda. – Polska Grupa Energetyczna wspiera instytucje ważne dla naszej kultury. Nie wynika to z obowiązku czy przymusu, ale z chęci ich wsparcia i z poczucia patriotyzmu. To nie jest tylko społeczna odpowiedzialność biznesu, ale odpowiedzialność za naszą wspólnotę, za nasz kraj, za Polskę – podkreślał. 

Później głos zabrał Prezes Zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku mieści się w pięknym byłym klasztorze franciszkanów, ma też swoje filie i 62 tys. dzieł sztuki, z których obecnie 10 proc. może być wyeksponowana. Instytucja słynie przede wszystkim z malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. To dla nas zaszczyt, że możemy podjąć z państwem współpracę – mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

– Budowa wspólnoty narodowej i wspieranie kultury to nasz obowiązek. Poza podstawową działalnością zapewniania bezpieczeństwa energetycznego dla Polski, to wspieranie kultury jest tą dziedziną obok sportu, na którą postawiliśmy 3,5 pół roku temu, kiedy zostałem prezesem PGE. Wówczas świadomie podjęliśmy tę decyzję, aby przeznaczyć znacznie więcej środków finansowych na kulturę i dołożyć ten sposób naszą małą cegiełkę do dzieła, którą realizuje pan Premier – wskazywał Wojciech Dąbrowski. 

– Jako PGE wspieramy działalność edukacyjną w muzeach. Co czwarty uczeń w Polsce w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach, które współfinansowała PGE. W całym kraju prawie milion uczniów skorzystało z takich zajęć i deklaruje, że będziemy to kontynuowali – zakończył. 

Z kolei o pracy muzealnika i znaczeniu wsparcia finansowego dla tego rodzaju instytucji kultury mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

– Praca muzealnika na co dzień to praca organiczna, której publiczność nie widzi, a która jest naszym chlebem powszednim. Ale mamy też święta, którymi są przede wszystkim wystawy – stałe i czasowe oraz towarzysząca im edukacja. To są te momenty, kiedy żmudna, codzienna, mało efektowna praca muzealników spotyka się z oczekiwaniami publiczności. Wszystko to łatwiej jest prowadzić mając ten rodzaj finansowego luzu. Te pieniądze, które muzea zyskują dzięki mecenatowi PGE to są środki, którymi możemy dysponować w sposób elastyczny, korzystając z nich w takich miejscach, które są widoczne dla publiczności. Myślę, że dla obu stron to bardzo ważne, żeby te fundusze służyły tej aktywności muzealnej, która jest najbardziej widoczna, ceniona i najbardziej społecznie potrzebna – podkreślał dr hab. Jacek Friedrich. 

– Fundusze związane z mecenatem to jest to, co było przez długie lata piętą achillesową polskiej kultury z wielu względów. U nas te rzeczy dopiero dojrzewają, ale wszelkie tego rodzaju działania są tym bardziej pożądane i warto je jako wzór prezentować co niniejszym dzisiaj czynimy – zakończył dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

Po podpisaniu umowy goście udali się do środka muzeum, by podziwiać słynny na całym świecie obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, znajdujący się w zasobach Narodowego Muzeum w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w naszym kraju, które powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Fundamentem gdańskiego Muzeum jest kolekcja Jacoba Kabruna (1759 –1814) złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku.  

Główny gmach Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim. Tam również znajduje się jeden z sześciu oddziałów muzeum – Oddział Sztuki Dawnej. Pozostałe również znajdują się zabytkowych budynkach i wymagają stałej troski konserwatorów. Muzeum jest państwową instytucją, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku. "Wspieranie kultury to nasz obowiązek"

W piątek 21 lipca w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 dokonano uroczystego podpisania umowy o objęciu Muzeum Narodowego w Gdańsku mecenatem przez PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich / PAP/Adam Warżawa

PGE to jeden z największych w Polsce mecenasów kultury, który do tej pory współpracował z czterema muzeami narodowymi – Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Kielcach i Lublinie, a także z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi oraz z 16 filharmoniami na terenie całego kraju. Dziś do tej listy dołączyła kolejna instytucja kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Podpisanie umowy odbyło się w miejscu szczególnym, bo pośród murów poźnogotyckiego klasztoru franciszkanów, który dziś jest głównym gmachem Narodowego Muzeum w Gdańsku. Na wstępie zgromadzonych gości przywitała orkiestra swoim mini koncertem muzyki klasycznej.

Brak opisu.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Lechosław Rojewski, prezes PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz, poseł Kazimierz Smoliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor biura wojewody pomorskiego Tomasz Gieszcz, zastępca prezesa zarządu gdańskiego WFOŚiGW Teresa Jakubowska, pomorski konserwator zabytków Igor Strzok,  przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ “S” Krzysztof Dośla, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski,, a także radni miasta Gdańska i przedstawiciele Uniwersytetu oraz Politechniki Gdańskiej. 

Jako pierwszy głos zabrał minister kultury Piotr Gliński. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku od pół roku jest w 100 proc. prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To budżet centralny powinien opiekować się tego rodzaju instytucją muzealną chociażby z dwóch powodów. Bo ma większe możliwości finansowe niż samorządy, a także dlatego, że ta instytucja jest na tak wysokim poziomie, że należy jej się wyższy prestiż i wsparcie – przekonywał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Zwiększenie budżetu resortu kultury o ponad 100 proc. to duże osiągnięcie polskiego państwa i świadoma decyzja polityczna, dzięki której nasze instytucje, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, mogą się znacznie bardziej dynamicznie rozwijać i prowadzić odważniejsze zakupy do kolekcji muzealnych. Polska kultura dzięki temu zyskuje i zyskują również instytucje. O ponad 100 proc. zwiększyliśmy także liczbę instytucji zarówno pamięci, jak również instytucji artystycznych, którymi opiekuje się budżet centralny. Pokazujemy, że można prowadzić politykę kulturalna w sposób odważny, który zapewnia znacznie większe wsparcie dla instytucji kultury i poszerza ich ofertę – podkreślał prof. Gliński.

Następnie przemawiał minister Karol Rabenda. – Polska Grupa Energetyczna wspiera instytucje ważne dla naszej kultury. Nie wynika to z obowiązku czy przymusu, ale z chęci ich wsparcia i z poczucia patriotyzmu. To nie jest tylko społeczna odpowiedzialność biznesu, ale odpowiedzialność za naszą wspólnotę, za nasz kraj, za Polskę – podkreślał. 

Później głos zabrał Prezes Zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku mieści się w pięknym byłym klasztorze franciszkanów, ma też swoje filie i 62 tys. dzieł sztuki, z których obecnie 10 proc. może być wyeksponowana. Instytucja słynie przede wszystkim z malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. To dla nas zaszczyt, że możemy podjąć z państwem współpracę – mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

– Budowa wspólnoty narodowej i wspieranie kultury to nasz obowiązek. Poza podstawową działalnością zapewniania bezpieczeństwa energetycznego dla Polski, to wspieranie kultury jest tą dziedziną obok sportu, na którą postawiliśmy 3,5 pół roku temu, kiedy zostałem prezesem PGE. Wówczas świadomie podjęliśmy tę decyzję, aby przeznaczyć znacznie więcej środków finansowych na kulturę i dołożyć ten sposób naszą małą cegiełkę do dzieła, którą realizuje pan Premier – wskazywał Wojciech Dąbrowski. 

– Jako PGE wspieramy działalność edukacyjną w muzeach. Co czwarty uczeń w Polsce w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach, które współfinansowała PGE. W całym kraju prawie milion uczniów skorzystało z takich zajęć i deklaruje, że będziemy to kontynuowali – zakończył. 

Z kolei o pracy muzealnika i znaczeniu wsparcia finansowego dla tego rodzaju instytucji kultury mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

– Praca muzealnika na co dzień to praca organiczna, której publiczność nie widzi, a która jest naszym chlebem powszednim. Ale mamy też święta, którymi są przede wszystkim wystawy – stałe i czasowe oraz towarzysząca im edukacja. To są te momenty, kiedy żmudna, codzienna, mało efektowna praca muzealników spotyka się z oczekiwaniami publiczności. Wszystko to łatwiej jest prowadzić mając ten rodzaj finansowego luzu. Te pieniądze, które muzea zyskują dzięki mecenatowi PGE to są środki, którymi możemy dysponować w sposób elastyczny, korzystając z nich w takich miejscach, które są widoczne dla publiczności. Myślę, że dla obu stron to bardzo ważne, żeby te fundusze służyły tej aktywności muzealnej, która jest najbardziej widoczna, ceniona i najbardziej społecznie potrzebna – podkreślał dr hab. Jacek Friedrich. 

– Fundusze związane z mecenatem to jest to, co było przez długie lata piętą achillesową polskiej kultury z wielu względów. U nas te rzeczy dopiero dojrzewają, ale wszelkie tego rodzaju działania są tym bardziej pożądane i warto je jako wzór prezentować co niniejszym dzisiaj czynimy – zakończył dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

Po podpisaniu umowy goście udali się do środka muzeum, by podziwiać słynny na całym świecie obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, znajdujący się w zasobach Narodowego Muzeum w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w naszym kraju, które powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Fundamentem gdańskiego Muzeum jest kolekcja Jacoba Kabruna (1759 –1814) złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku.  

Główny gmach Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim. Tam również znajduje się jeden z sześciu oddziałów muzeum – Oddział Sztuki Dawnej. Pozostałe również znajdują się zabytkowych budynkach i wymagają stałej troski konserwatorów. Muzeum jest państwową instytucją, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe