Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Dwóch tzw. kurierów, którzy przewozili migrantów: Ukraińca i Białorusina, zatrzymano na terenie działania placówki SG w Białowieży. Ukrainiec przewoził dwóch Syryjczyków, a Białorusin: trzech Syryjczyków oraz dwóch Afgańczyków i Algierczyka.
W rejonie działania placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano natomiast Mołdawianina i obywatela Azerbejdżanu, którzy również przewozili migrantów. Mołdawianin przewoził czterech Syryjczyków, a Azer - pięciu obywateli Afganistanu.
"W tym roku za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali 510 osób" - podsumowała SG.
Zapora elektroniczna
Od początku 2023 r. na granicy polsko-białoruskiej było ponad 19,3 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia, w sierpniu ponad 1,8 tys. - wynika z danych SG. Podlaski Oddział SG informował wcześniej, że od początku 2023 r. na granicy z Białorusią ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z 49 krajów, w lipcu z 37.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG poinformowała niedawno, że w 2024 r. ruszy budowa takiej zapory elektronicznej również wzdłuż rzek: Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r. Zapora ma być sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.