Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton z ostatniej chwili
Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton

Brytyjskie media obiegła zaskakująca wiadomość. Książę William i Kate Middleton zdecydowali się na duży gest.

Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. afery wizowej z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. "afery wizowej"

Jak informuje RMF FM debata w sprawie tzw. "afery wizowej" odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w najbliższy wtorek, 3 października.

Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO] z ostatniej chwili
Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO]

– To jest piękny film, opowiedziana wspaniale poruszająca historia. Fantastyczna robota filmowa – rozpływa się nad „Zieloną granicą” aktorka Grażyna Wolszczak. W sieci zawrzało.

Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek z ostatniej chwili
Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek

Siergiej Ławrow skomentował perspektywy rozpoczęcia negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Moskwa jest gotowa podjąć się tego tematu. Jest jednak jedno „ale”.

Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc z ostatniej chwili
Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc

– Życzymy udanego marszu w Warszawie, ale uznaliśmy, że zamiast mobilizować wszystkie siły i jechać w jedno miejsce, lepiej będzie pojechać do wyborców, dlatego w najbliższy weekend nasi liderzy odbędą objazd po Polsce w ramach akcji #TysiącSpotkań – podkreślili politycy Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050).

Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję z ostatniej chwili
Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję

Jak informuje Onet.pl, powołując się na sztabowców z Nowogrodzkiej, z wewnętrznych badań PiS wynika, że są one znacznie lepsze niż te oficjalne. Co więcej, mają dawać coraz bardziej realną perspektywę trzeciej kadencji.

KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika z ostatniej chwili
KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika

Nowy spot Koalicji Obywatelskiej uderzył w Lasy Państwowe. Z przekazu w nagraniu słyszymy, że „lasy po prostu znikają, ponieważ zrabowali je pazerni ludzie władzy”.

Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO] z ostatniej chwili
Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO]

– Po przeszło 100 latach chcą nam odebrać prawa wyborcze – alarmuje Małgorzata Pingot, kandydatka KO do polskiego parlamentu.

Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON z ostatniej chwili
Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON

– Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle – powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Jeśli poprzednicy polityczni dojdą do władzy, to znów ustalą linię obrony na Wiśle, a nie na Bugu – dodał.

Znany muzyk odwołuje kolejne koncerty. Wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Znany muzyk odwołuje kolejne koncerty. Wydał oświadczenie

Znany rockman Bruce Springsteen w zeszłym miesiącu informował, że odwołuje swoje występy. 74-latek napisał nowe oświadczenie dla fanów. Okazuje się, że poszedł za radą lekarzy i gruntownie zajmie się dalszym leczeniem.

REKLAMA

Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe