Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 


 

POLECANE
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Już w połowie lipca we Wrocławiu rozpocznie się długo zapowiadany remont jednej z najbardziej uczęszczanych ulic w mieście - ul. Powstańców Śląskich. Prace modernizacyjne wystartują 14 lipca i potrwają około sześciu miesięcy. Zmiana organizacji ruchu wejdzie w życie dzień wcześniej.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III zerwał z ważną tradycją Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III zerwał z ważną tradycją

Po ponad 150 latach służby królewski pociąg Royal Train przejdzie do historii. Pałac Buckingham ogłosił, że symbol brytyjskiej monarchii przestanie być używany i trafi do muzeum. Decyzję zatwierdził król Karol III, dla którego priorytetem stało się cięcie kosztów i modernizacja funkcjonowania rodziny królewskiej.

Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji z ostatniej chwili
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji

Małopolska policja przekazała, że wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych "za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy". Ponadto postępowanie zostało przejęte decyzją prokuratora okręgowego przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu.

Dzieci w niemieckich szkołach nękane przez muzułmańskich rówieśników. Rodzice też Wiadomości
Dzieci w niemieckich szkołach nękane przez muzułmańskich rówieśników. Rodzice też

„Lekcje muzyki nie mogą się odbywać, ponieważ śpiewanie jest w islamie zabronione” - informację o takiej sytuacji w hamburskich szkołach podał portal welt.de. Sprawa jest poważniejsza, bowiem, jak donoszą media, w niemieckich placówkach dochodzi do nękania miejscowych uczniów przez ich rówieśników o wyznaniu muzułmańskim, którzy przeważają w niektórych klasach. Rodzice też nie są wolni narzucanych im zakazów.

Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić z ostatniej chwili
Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić

Nad Polskę nadciąga fala upałów. By przetrwać ten trudny czas, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak wynika z najnowszych badań, to wcale nie woda najlepiej spełni to zadanie. Sprawdź, czym ją zastąpić.

Militaryzacja. Niemcy chcą zmienić swoją strategię bezpieczeństwa tylko u nas
Militaryzacja. Niemcy chcą zmienić swoją strategię bezpieczeństwa

Polityka bezpieczeństwa Niemiec po zakończeniu zimnej wojny przeszła zasadniczą zmianę – od obrony terytorialnej do szerszego zaangażowania w dyplomację międzynarodową, interwencje humanitarne i bezpieczeństwo zbiorowe.

Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek prokurator generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów? Wiadomości
Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów?

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest aż 138 965 osób z zaległościami za przejazdy bez biletu. Ich zobowiązania rosną. Kim są najczęściej gapowicze i w którym regionie jest ich najwięcej?

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj – w dwóch największych ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

REKLAMA

Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe