Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 


 

POLECANE
Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

REKLAMA

Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe