Prezydent podpisał ustawę. "Nowa jakość w polskiej ochronie zdrowia"

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Określa ona cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.
"Ustawa wymagała szerokiej dyskusji"
Prezydent przyznał, że praca nad ustawą trwała długo, ponieważ wymagała szerokiej dyskusji. "Szliśmy w jednym kierunku, zatrzymywaliśmy się, czasem trzeba było zrobić kilka kroków wstecz i wprowadzić inne rozwiązania. Chcieliśmy, żeby system mógł się rozwijać stopniowo" – stwierdził.
Przypomniał, że szeroką dyskusję wywołał fakt, że zapisami ustawy objęte zostaną osoby, które ukończyły 75 lat.
"Pojawiło się wiele zarzutów, dlaczego 75 plus, dlaczego nie 65 plus. Mówiliśmy: spokojnie, trzeba zobaczyć, w jaki sposób system będzie funkcjonował. Nie chodzi o to, żeby nagle rzucić się na wielkie zadanie, gdzie liczba osób idzie w wielkie miliony, które podlegałyby systemowi – a tak byłoby, gdybyśmy mieli centra 65 plus, to jest ponad 9 mln potencjalnych pacjentów dzisiaj. A więc to byłby bardzo duży zakres" – ocenił.
"Mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat możliwe będzie obniżanie tej granicy"
Wyjaśnił, że 75 lat ukończyło obecnie mniej niż 3 mln obywateli. "Jesteśmy w stanie na tym poziomie zacząć tak, aby te centra funkcjonowały. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat możliwe będzie obniżanie tej granicy" – zaznaczył.
Dodał, że tak właśnie stało się w przypadku darmowych leków dla seniorów, gdzie granica wieku została obniżona z 75 do 65 lat. "Okazało się to możliwe po przeanalizowaniu funkcjonowania tego programu, po dokonaniu dodatkowych analiz i wyliczeń okazało się, że jest to realne" – mówił Duda.
Jak zastrzegł, ta ustawa wprowadzi nową jakość w polskiej ochronie zdrowia. "To będzie zupełnie nowy element, który rzeczywiście pomoże osobom, które wchodzą w wiek seniorski, aby były z nami jak najdłużej" – podkreślił. (PAP)