Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.


 

POLECANE
Drugi sezon potwierdzony. Popularny serial wraca w nowej odsłonie Wiadomości
Drugi sezon potwierdzony. Popularny serial wraca w nowej odsłonie

Fani brytyjskiego serialu "Rywale", dostępnego na Disney+, mają powody do radości. Produkcja, która zdobyła uznanie widzów i krytyków, wraca z drugim sezonem. Jak potwierdzono - ruszyły już zdjęcia do nowych odcinków.

Francuz wygrał na KSW i zaapelował do Polaków przed wyborami z ostatniej chwili
Francuz wygrał na KSW i zaapelował do Polaków przed wyborami

Francuski zawodnik Hugo Deux nie tylko zwyciężył w sobotę na KSW 106, ale wystosował także apel do Polaków przed wyborami prezydenckimi.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje o sprawcy Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje o sprawcy

Warszawa wciąż żyje wstrząsającą zbrodnią, do której doszło 7 maja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. 22-letni student prawa, Mieszko R., brutalnie zaatakował 53-letnią portierkę Małgorzatę D., używając siekiery. Kobieta zginęła na miejscu, a ranny został także ochroniarz uczelni, który próbował ją ratować. Sprawca został zatrzymany przez policję, a szczegóły jego życia i motywów powoli wychodzą na jaw.

Spore utrudnienia. Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Spore utrudnienia. Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 12 maja do września na ul. Obornickiej w Poznaniu wprowadzony ruch wahadłowy z objazdami z powodu budowy kanalizacji i wodociągu. Inwestycja jest warta 4,3 mln zł.

Lider CSU: Nasi sąsiedzi zaakceptują zawracanie imigrantów polityka
Lider CSU: Nasi sąsiedzi zaakceptują zawracanie imigrantów

Lider chadeckiej CSU Markus Soeder powiedział w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", że nie spodziewa się oporu ze strony krajów sąsiadujących z Niemcami wobec zaostrzenia kontroli granicznych i zawracania migrantów na granicach. "Jestem przekonany, że nasi europejscy sąsiedzi w końcu to zaakceptują" - dodał.

Zagraniczni żołnierze na Ukrainie. Macron podał liczbę z ostatniej chwili
Zagraniczni żołnierze na Ukrainie. Macron podał liczbę

Emmanuel Macron w rozmowie z francuskim dziennikiem mówi o wysłaniu kilku tysięcy zagranicznych żołnierzy na Ukrainę po wojnie dla utrzymania pokoju.

Maleje różnica między kandydatami w II turze. Sondaż pilne
Maleje różnica między kandydatami w II turze. Sondaż

W II turze wyborów prezydenckich kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskałby 53 proc. głosów, a popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki 45 proc. - wynika z najnowszego sondażu dla Newsweeka. Tygodnik ocenił, że "nie jest to przepaść, różnica między Trzaskowskim i Nawrockim bywała większa we wcześniejszych badaniach".

Papież Leon XIV zabrał głos ws. wojny na Ukrainie z ostatniej chwili
Papież Leon XIV zabrał głos ws. wojny na Ukrainie

Papież Leon XIV podczas spotkania z wiernymi na niedzielnej południowej modlitwie Regina Coeli w Watykanie zaapelował o "autentyczny, sprawiedliwy i trwały pokój" na Ukrainie

Tych leków może zabraknąć w aptekach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę Wiadomości
Tych leków może zabraknąć w aptekach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków, których może zabraknąć w aptekach. Wśród nich znalazły się m.in popularne antybiotyki i leki stosowane w leczeniu cukrzycy.

Niemcy nie wierzą w Merza. Sondaż nie pozostawia złudzeń z ostatniej chwili
Niemcy nie wierzą w Merza. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Mniej niż 25% Niemców jest zadowolonych z pracy nowego kanclerza Friedricha Merza, a z nowej koalicji CDU/CSU-SPD zadowolonych jest jedynie 29% Niemców – informuje Bild.

REKLAMA

Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe