Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.


 

POLECANE
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów

Uwaga na fałszywych przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Orlen. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami podszywającymi się pod pracowników.

Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla

W czwartek Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w rozmowie telefonicznej w czwartek, że Moskwa nie zrezygnuje z celów, jakie sobie postawiła dotyczących wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe