Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski z ostatniej chwili
Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski

To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski. Kiedy PSL tworzyło rząd z PO, cała Polska do linii Wisły miała być oddana rosyjskiej armii w panowanie. Rząd Zjednoczonej Prawicy broni każdego centymetra polskiej ziemi – podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski z ostatniej chwili
"Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski"

Współcześni Niemcy nie wiedzą, co ich przodkowie robili na polskich ziemiach w latach niemieckiej okupacji. Z dzisiejszych podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacji. Nie dowiemy się, jak zostały zrównane z ziemią nasze miasta, wsie, nasza stolica - mówiła w czwartek w Berlinie Prezes Fundacji "Łączy Nas Polska" Natalia Nitek-Płażyńska.

Miodowe lata wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
"Miodowe lata" wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje

Serial "Miodowe lata" wraca do telewizji? W mediach pojawiły się nowe informacje na temat.

Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi problemami z ukraińskimi uchodźcami? z ostatniej chwili
Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi "problemami z ukraińskimi uchodźcami"?

"Jeśli Zachód zmniejszy pomoc, będzie problem z ukraińskimi uchodźcami w Europie" - powiedział na łamach "The Economist" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Zawoalowana groźba?" - pyta na Twitterze Jacek Saryusz Wolski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Nie jesteśmy samotną wyspą. Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie z ostatniej chwili
"Nie jesteśmy samotną wyspą". Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to strefa rozmów na najważniejsze tematy, wymiana doświadczeń, a także przestrzeń, w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką. VII edycja wydarzenia odbywa się w dniach od 28 do 30 września w Sound Garden Hotel na ul. Żwirki i Wigury 18 w Warszawie. Organizuje je Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Civitas Christiana, a także Fundacja Obserwatorium Społeczne.

TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira z ostatniej chwili
TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ostatecznie oddalił skargi Ryanaira, dotyczące pomocy państwa ze strony Danii i Szwecji na rzecz przewoźnika lotniczego SAS podczas pandemii Covid-19.

Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera” z ostatniej chwili
Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Zasłynął z roli Albusa Dumbledore’a w filmach o przygodach Harry’ego Pottera.

Probierz odbył pierwszą rozmowę z Lewandowskim. Wiadomo, jak wyglądała z ostatniej chwili
Probierz odbył pierwszą rozmowę z Lewandowskim. Wiadomo, jak wyglądała

Michał Probierz rozmawiał z Robertem Lewandowskim. Media podają nowe informacje na ten temat.

Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że to ukraińska rakieta spadła na Przewodów z ostatniej chwili
Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że to ukraińska rakieta spadła na Przewodów

– Opinia biegłych kategorycznie wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską – produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej – poinformował w czwartek w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do śledztwa w sprawie eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęły dwie osoby.

Minister ds. UE: Sprawa wiz nie jest aferą stulecia, jak chciałaby opozycja z ostatniej chwili
Minister ds. UE: Sprawa wiz nie jest aferą stulecia, jak chciałaby opozycja

– W sprawie wiz działają odpowiednie służby, państwo działa – powiedział w czwartek w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że problem dotyczy promila wydawanych wiz. – Nie jest to afera stulecia, nawet jeśli opozycja chciałaby inaczej – dodał.

REKLAMA

Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe