Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”.


 

POLECANE
RMF: Zabójca polskiego żołnierza na granicy z Białorusią zidentyfikowany przez służby z ostatniej chwili
RMF: Zabójca polskiego żołnierza na granicy z Białorusią zidentyfikowany przez służby

Polskie służby zidentyfikowały i namierzają człowieka, który zabił 21-letniego polskiego żołnierza, strzegącego granicy z Białorusią – informuje RMF FM.

Nie żyje syn znanej polskiej celebrytki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Nie żyje syn znanej polskiej celebrytki. Nowe informacje

Rok temu w Krakowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął syn polskiej celebrytki Sylwii Peretti. Są nowe informacje w tej sprawie.

Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka pilne
Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka

Wirtualna Polska opublikowała odpowiedź szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa na pismo prokuratora Dariusza Korneluka.

Wypadek na A2. Pięć osób walczy o życie z ostatniej chwili
Wypadek na A2. Pięć osób walczy o życie

W sobotę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku, w którym bus uderzył w samochód służby drogowej. Dziewięć osób zostało rannych, w tym pięć w stanie krytycznym.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Przyniosę światu pokój i zakończę wojnę z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. "Przyniosę światu pokój i zakończę wojnę"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w nocy z piątku na sobotę rozmowę telefoniczną z republikańskim kandydatem na prezydenta USA Donaldem Trumpem – poinformowały ukraińskie media.

Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed zagrożeniami demokracji. Wymienia Trumpa, Orbana i PiS Wiadomości
Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed "zagrożeniami demokracji". Wymienia Trumpa, Orbana i PiS

Wnuk nazisty - Karl Graf Stauffenberg wskazał PiS, węgierski Fidesz i Donalda Trumpa jako anty-przykłady podejścia do podziału władzy.

Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych Wiadomości
Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych

Niemcy nie zawarły w budżecie pełnej kwoty obiecanej na walkę ze "zmianami klimatu".

Joe Biden zaatakował Donalda Trumpa polityka
Joe Biden zaatakował Donalda Trumpa

Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu; pokonam go przy urnie wyborczej - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie swojego rywala w ostatnim dniu konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee.

Nie żyje trener wielkich skoczków narciarskich Wiadomości
Nie żyje trener wielkich skoczków narciarskich

Nie żyje Risto Pirttimäki, który był trenerem m.in. legendarnego Mattiego Nykänena.

Ojciec jednej z aresztowanych urzędniczek ujawnia nowe szokujące fakty polityka
Ojciec jednej z aresztowanych urzędniczek ujawnia nowe szokujące fakty

Ojciec aresztowanej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości przekazał szokujące doniesienia ws. warunków przetrzymywania jego córki.

REKLAMA

Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA

Wzmocnienie związków zawodowych w obliczu zmian zachodzących w globalnej gospodarce i związanych z nimi zagrożeń dla pracowników – to najważniejsze tematy VI Światowego Kongresu Uni Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych, który obył się w dniach 27–30 sierpnia w Filadelfii. Solidarność reprezentowali Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, oraz Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności.
 Solidarność na VI Światowym Kongresie Uni Global UNION i w Departamencie Stanu USA
/ fot. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”

Jak informuje Alfred Bujara, uczestnicy obrad zwracali uwagę na zagrożenia związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce światowej, głównie postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, co prowadzi do likwidacji stanowisk pracy i wykluczania kolejnych grup pracowniczych.

Jednym z poruszonych problemów było traktowanie pracowników przez międzynarodowe korporacje. – Podkreślano, że pracownicy stają się narzędziem, pozbawia się ich możliwości współdecydowania o sobie, mają jedynie przynosić pracodawcy zysk. Wskazywano na niskie zarobki, które również prowadzą do wykluczenia społecznego. Część pracowników nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – relacjonuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Alfred Bujara w swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o działalności międzynarodowych sieci handlowych w Polsce. Przedstawiciel Solidarności zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników. Zaznaczył, że w tych samych sieciach handlowych działających w państwach Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej obowiązują różne standardy pracy i płacy. Podkreślił, że polscy pracownicy są znacznie gorzej opłacani. Zarabiają mniej, a nakłada się na nich znacznie więcej obowiązków. To prowadzi do wypalenia zawodowego i negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Uczestnicy kongresu Uni Global UNION jednogłośnie podkreślali, że odpowiedzią na zachodzące zmiany mogą być tylko coraz silniejsze i liczniejsze związki zawodowe. Jedną z osób, które zwróciły uwagę na konieczność wzmacniania związków zawodowych, była Liz Shuler, przewodnicząca AFL-CIO, największej amerykańskiej centrali związkowej. Wezwała ona pracowników do „organizowania się jak nigdy wcześniej”. – Związki zawodowe są odpowiedzią i zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie – powiedziała. W obradach uczestniczył także senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders, który zaapelował do związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, co mogłoby dać nadzieję na bardziej sprawiedliwą przyszłość.

W sumie w obradach Uni Global UNION wzięło udział 1200 liderów związkowych z ponad 100 państw. Uczestnicy kongresu zdecydowali, że Alfred Bujara w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji będzie pracował w Komitecie Sterującym, gdzie zajmie się problemami pracowniczymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA

Przy okazji Kongresu, 31 sierpnia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Rozmowy zostały poświęcone funkcjonowaniu korporacji międzynarodowych w Polsce. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania było nierówne traktowanie pracowników w tych samych korporacjach międzynarodowych we wschodniej i zachodniej Europie.

W rozmowach udział wzięła Kelly M. Fay Rodriguez, Specjalna Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych. Obecni byli także m.in. Thaddeus Kontek z Międzynarodowego Biura ds. Ekonomicznych i Biznesowych oraz Josh Gertsen z Biura ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, a także Kathleen Ryou z Biura do Międzynarodowych Spraw Pracowniczych.

Podczas spotkania Alfred Bujara zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy w Polsce są inaczej traktowani, niż pracownicy w krajach Europy Zachodniej zatrudnieni w tych samych korporacjach międzynarodowych. Polscy pracownicy za tę samą pracę otrzymują znacznie niższe wynagrodzenia. Ponadto mają więcej obowiązków. – Podkreśliłem, że od lat domagamy się ujednolicenia standardów pracy i płacy. Zwróciłem uwagę, że podobna sytuacja jest także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza związkowiec.

Jak podkreśla Alfred Bujara, uczestnicy spotkania byli zainteresowani warunkami pracy i płacy w Amazonie. Przewodniczący KSBHiU NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, że kilka tygodni temu przedstawiciele „S” i pracodawcy podpisali porozumienie dotyczące współpracy i dialogu ze stroną społeczną. – Pokładamy w tym dokumencie nadzieje, liczymy, że dalsza współpraca dobrze się ułoży, co przełoży się na poprawę warunków pracy – mówi Alfred Bujara.

Jak informuje przewodniczący, przedstawiciele Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych podkreślili, że gabinet prezydenta USA kładzie duży nacisk na dialog społeczny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i zamierza wesprzeć europejskie związki zawodowe. – Jedną z najważniejszych kwestii będzie pokazanie rzeczywistego funkcjonowania korporacji międzynarodowych w Polsce, zwłaszcza lekceważenie przez nie dialogu społecznego i strony związkowej – dodaje.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że korporacje łamiące prawa pracownicze i nieprzestrzegające zasad dialogu społecznego powinny ponosić konsekwencje swoich działań. Jedną z nich mogłoby być pozbawienie ich możliwości zaciągania pożyczek na preferencyjnych warunkach w Banku Światowym, czy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. – W przeszłości Bank Światowy udzielił kilku pożyczek  jednej z międzynarodowych sieci handlowych, która niszczyła związki zawodowe – mówi związkowiec.

Spotkanie w Departamencie Stanu USA z udziałem Alfreda Bujary zorganizowane zostało z inicjatywy UNI Global UNION, międzynarodowej federacji związków zawodowych. Alfred Bujara jest delegatem na Kongres UNI Global UNION, a w rozpoczynającej się właśnie czteroletniej kadencji związkowej będzie pracował w Komitecie Sterującym tej federacji, reprezentując państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na tę funkcję został wybrany podczas VI Światowego Kongresu UNI Global UNION, który odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Filadelfii. Wzięło w nim udział 1200 liderów związkowych ze 109 państw. Obok Alfreda Bujary „Solidarność” reprezentowali Wiesława Maziarska i Łukasz Mickiewicz z Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „S”. 

Polecane
Emerytury
Stażowe