Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!

Jak co roku rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych stała się dla wielu polityków okazją do wykorzystywania wizerunku Solidarności, by ogrzewać się w jej blasku i wspaniałej historii. Szczególnie lubują się w tym ludzie ze środowisk liberalnych, które na co dzień są bardzo daleko od ideałów Solidarności, a wręcz je negują, jak choćby w sprawie niedziel wolnych od handlu. Jednocześnie nie raz podważają dorobek związku, imaginując jaka to Solidarność powinna być dzisiaj. W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, że Solidarność jest cały czas ta sama, wierna ideałom z sierpnia ’80. Solidarność to idee polityczne i socjalne dążące do poprawy warunków życia i pracy w Polsce. „S” jest wyrzutem sumienia dzisiejszych liberałów, którzy odwrócili się od polityki solidarnej.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 37/2023 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!
Okładka Tygodnika Solidarność nr 37/2023 / TS 37/2023

TEMAT NUMERU

Sierpień to nie menu w restauracji

Kto jest bardziej wiarygodny: liberałowie, którzy zawsze brali z tradycji „S” tylko to, co im w danej chwili było wygodne, czy raczej związkowcy upominający się zawsze – a ostatnio wreszcie z sukcesem – o pełen pakiet dziedzictwa 1980 roku?

– pisze Rafał Woś w artykule otwierającym numer.

 

Na pierwszym miejscu pracownicy

21 postulatów z sierpnia 1980 roku to dokument bardzo ważny, bardzo istotny nie tylko dla nas, Polaków, ale w pewnym sensie uniwersalny. Duża część postulatów dotyczy spraw społeczno-ekonomicznych, ważnych w codziennym życiu zwykłego człowieka. Wiele z tych spraw nie zostało automatycznie wprowadzonych w życie po 1989 roku, choć mieliśmy wolne wybory. O te sprawy musimy ciągle walczyć

– mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, działacz NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Rynek pracy i prawo pracy

Każdy pracownik liczy na stałe i godziwe wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jest stroną tej umowy. Jej drugą stroną jest pracodawca. Umowa obowiązuje obie strony i jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Jednakże globalizacja gospodarki wprowadziła niekorzystną dla pracowników tendencję – cięcia kosztów pracy

– pisze Teresa Wójcik.

 

Te same cele, inne metody

Część dawnych działaczy poszła w kompletnie inną stronę, część poszła w politykę i dziś ich cele polityczne nie mają nic wspólnego z celami związkowymi [...]. Tak bywa. Ja nie mówię, że oni są zdrajcami, chociaż jest mi przykro, że tak rozminęli się z ideałami Solidarności. Szczególnie jest mi przykro, jeśli w swoich wypowiedziach zmieniają fakty

– mówi Waldemar Bartosz, należący do Solidarności nieprzerwanie od 1980 roku, uczestnik wszystkich Krajowych Zjazdów Delegatów, a od 1989 roku pełniący funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Solidarność to więcej niż związek zawodowy

Urodziłem się w latach 80., dlatego te wartości tożsamościowe, historyczne, patriotyczne, nauczanie społeczne Kościoła zawsze były dla mnie bardzo ważne. Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznaje bliskie mi wartości i przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. To było moje marzenie, by dołączyć do tego Związku i w nim działać

– mówi Marcin Stroński, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców oraz sekretarz Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

W numerze polecamy również:

Konkrety i zalety

„Konkrety PiS” to dobra strategia odwołująca się do realizacji zabezpieczenia podstawowych potrzeb. Ta akcja ma pozytywny przekaz i trudno ją racjonalnie atakować

– pisze Jakub Pacan.

 

Wojna skończy się w tym roku

Jeszcze w tym roku wojna powinna się zakończyć. Upieram się przy tej tezie, choć dla większości rozsądnie myślących tego typu przekonanie będzie nie do przyjęcia. Na początku tego roku powiedziałem, że wiosną i latem nastąpi kontrofensywa ukraińska, która zakończy się sukcesem, i że pod koniec roku wojna dobiegnie końca

– mówi prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. minister obrony narodowej, wykładowca akademicki, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Rozbity kałamarz

Ukraina przeżywa największy z możliwych kryzysów demograficznych. Choć w czasie wojny kwestie życia i śmierci spychają inne problemy na dalszy plan, to to, co przeżywają obecnie ukraińskie dzieci, stanie się przepaścią, do zasypania której Ukraina będzie potrzebowała przynajmniej dwóch pokoleń. 6,7 milionów dzieci z tego kraju nie ma jak się uczyć i z każdym miesiącem popada w coraz większe zaległości edukacyjne. Zaległości, których nie da się nadrobić

– pisze Wojciech Kulecki.

 

Bukareszt – ósma edycja szczytu 3SI

6–7 września w Bukareszcie odbyła się ósma edycja szczytu Inicjatywy Trójmorza. Gospodarzem był prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Drugiego dnia szczytu 3SI zebrało się po raz piąty Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Wojna na Ukrainie nadała inicjatywie Trójmorza nową, geopolityczną treść. Zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw energii, rozbudowy szlaków tranzytowych, infrastruktury cyfrowej i łączności. Tym bardziej że Trójmorze obecnie obejmuje Cztery Morza po przystąpieniu Grecji do uczestnictwa w Inicjatywie

– pisze Teresa Wójcik.

 

„Wielka Rosja” papieża Franciszka

Pontyfikat pochodzącego z Argentyny papieża od początku przynosił znaki zapytania i kontrowersje, tłumaczono je na ogół na korzyść kardynała Jorge Mario Bergoglio

– pisze Agnieszka Żurek.

 

Felietony

Karol Gac – Okręgi szyte na miarę

Waldemar Biniecki – Kolejny film o powstaniu warszawskim

Tadeusz Płużański – W cieniu czerwonej gwiazdy

Marek Jan Chodakiewicz – Klęska zwana fentanylem

 


 

POLECANE
Powstanie najdroższy polski film historyczny. Poszukiwani statyści Wiadomości
Powstanie najdroższy polski film historyczny. Poszukiwani statyści

"Chopin, Chopin", opowiadający o polskim kompozytorze, ma być jednym z najdroższych filmów historycznych w polskiej kinematografii. Budżet to ok. 64 mln zł. W tytułową rolę wcieli się Eryk Kulm.

Surowe kary dla irańskich kobiet. Prezydent nie spełnił obietnicy Wiadomości
Surowe kary dla irańskich kobiet. Prezydent nie spełnił obietnicy

Irańskie kobiety nie mogą pokazywać włosów, szyi, przedramion oraz kostek. Według najnowszych doniesień medialnych rząd nowego prezydenta Masuda Pezeszkiana zamierza zaostrzyć prawo w kwestii ubioru kobiet.

Zamiast szopki - świecka instalacja. Władze Barcelony ostatecznie zerwały z tradycją Wiadomości
Zamiast szopki - świecka "instalacja". Władze Barcelony ostatecznie zerwały z tradycją

Rządząca Barceloną lewica podjęła decyzję o zastąpieniu bożonarodzeniowej szopki w centrum miasta, na Placu Św. Jakuba Większego, świecką instalacją.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron powoła nowego premiera polityka
Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron powoła nowego premiera

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że "w najbliższych dniach" ogłosi nazwisko nowego premiera. Przypomniał również, że zamierza pełnić swoje obowiązki do końca kadencji.

Książę liberalnej demokracji pod ochroną wolnych mediów tylko u nas
Książę liberalnej demokracji pod ochroną "wolnych mediów"

Gdyby syn Bidena nie zapomniał odebrać swojego zepsutego laptopa z salonu, świat nigdy może nie dowiedziałby się o ekscesach Huntera. Gdyby Hunter nie był synem prezydenta, siedziałby teraz w więzieniu. Niektórzy w USA jednak są ponad prawem!

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Kalifornii. Ostrzeżenie przed tsunami z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi u wybrzeży Kalifornii. Ostrzeżenie przed tsunami

W czwartek u wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia nastąpiło trzęsienie ziemi. Siła zarejestrowanych wstrząsów miała magnitudę 7. Wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Nie miałem podstaw. Polityk KO tłumaczy się po ataku na Samuela Pereirę gorące
"Nie miałem podstaw". Polityk KO tłumaczy się po ataku na Samuela Pereirę

Polityk KO Przemysław Królicki zamieścił na portalu X treść ugody, w której tłumaczy się z jednego z wpisów, który był skierowany do Samuela Pereiry.

OECD: Niemiecka gospodarka szoruje po dnie. I ciągnie za sobą całą UE z ostatniej chwili
OECD: Niemiecka gospodarka szoruje po dnie. I ciągnie za sobą całą UE
Podejrzewany o morderstwa i porwania Libijczyk zatrzymany w Polsce pilne
Podejrzewany o morderstwa i porwania Libijczyk zatrzymany w Polsce

Podejrzewany o m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, porwania, szantaże oraz morderstwa Libijczyk został wczoraj zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej.

Zbigniew Ziobro ws. decyzji Sejmu: Ostatnio zmagałem się z groźniejszym przeciwnikiem polityka
Zbigniew Ziobro ws. decyzji Sejmu: Ostatnio zmagałem się z groźniejszym przeciwnikiem

Po głosowaniu Sejmu w sprawie immunitetu, poseł Zbigniew Ziobro opuścił salę plenarną. Jak przekazał Fakt, były minister sprawiedliwości spotkał się na korytarzu z dziennikarzami. 

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!

Jak co roku rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych stała się dla wielu polityków okazją do wykorzystywania wizerunku Solidarności, by ogrzewać się w jej blasku i wspaniałej historii. Szczególnie lubują się w tym ludzie ze środowisk liberalnych, które na co dzień są bardzo daleko od ideałów Solidarności, a wręcz je negują, jak choćby w sprawie niedziel wolnych od handlu. Jednocześnie nie raz podważają dorobek związku, imaginując jaka to Solidarność powinna być dzisiaj. W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, że Solidarność jest cały czas ta sama, wierna ideałom z sierpnia ’80. Solidarność to idee polityczne i socjalne dążące do poprawy warunków życia i pracy w Polsce. „S” jest wyrzutem sumienia dzisiejszych liberałów, którzy odwrócili się od polityki solidarnej.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 37/2023 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!
Okładka Tygodnika Solidarność nr 37/2023 / TS 37/2023

TEMAT NUMERU

Sierpień to nie menu w restauracji

Kto jest bardziej wiarygodny: liberałowie, którzy zawsze brali z tradycji „S” tylko to, co im w danej chwili było wygodne, czy raczej związkowcy upominający się zawsze – a ostatnio wreszcie z sukcesem – o pełen pakiet dziedzictwa 1980 roku?

– pisze Rafał Woś w artykule otwierającym numer.

 

Na pierwszym miejscu pracownicy

21 postulatów z sierpnia 1980 roku to dokument bardzo ważny, bardzo istotny nie tylko dla nas, Polaków, ale w pewnym sensie uniwersalny. Duża część postulatów dotyczy spraw społeczno-ekonomicznych, ważnych w codziennym życiu zwykłego człowieka. Wiele z tych spraw nie zostało automatycznie wprowadzonych w życie po 1989 roku, choć mieliśmy wolne wybory. O te sprawy musimy ciągle walczyć

– mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, działacz NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Rynek pracy i prawo pracy

Każdy pracownik liczy na stałe i godziwe wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jest stroną tej umowy. Jej drugą stroną jest pracodawca. Umowa obowiązuje obie strony i jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Jednakże globalizacja gospodarki wprowadziła niekorzystną dla pracowników tendencję – cięcia kosztów pracy

– pisze Teresa Wójcik.

 

Te same cele, inne metody

Część dawnych działaczy poszła w kompletnie inną stronę, część poszła w politykę i dziś ich cele polityczne nie mają nic wspólnego z celami związkowymi [...]. Tak bywa. Ja nie mówię, że oni są zdrajcami, chociaż jest mi przykro, że tak rozminęli się z ideałami Solidarności. Szczególnie jest mi przykro, jeśli w swoich wypowiedziach zmieniają fakty

– mówi Waldemar Bartosz, należący do Solidarności nieprzerwanie od 1980 roku, uczestnik wszystkich Krajowych Zjazdów Delegatów, a od 1989 roku pełniący funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Solidarność to więcej niż związek zawodowy

Urodziłem się w latach 80., dlatego te wartości tożsamościowe, historyczne, patriotyczne, nauczanie społeczne Kościoła zawsze były dla mnie bardzo ważne. Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznaje bliskie mi wartości i przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. To było moje marzenie, by dołączyć do tego Związku i w nim działać

– mówi Marcin Stroński, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców oraz sekretarz Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

W numerze polecamy również:

Konkrety i zalety

„Konkrety PiS” to dobra strategia odwołująca się do realizacji zabezpieczenia podstawowych potrzeb. Ta akcja ma pozytywny przekaz i trudno ją racjonalnie atakować

– pisze Jakub Pacan.

 

Wojna skończy się w tym roku

Jeszcze w tym roku wojna powinna się zakończyć. Upieram się przy tej tezie, choć dla większości rozsądnie myślących tego typu przekonanie będzie nie do przyjęcia. Na początku tego roku powiedziałem, że wiosną i latem nastąpi kontrofensywa ukraińska, która zakończy się sukcesem, i że pod koniec roku wojna dobiegnie końca

– mówi prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. minister obrony narodowej, wykładowca akademicki, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Rozbity kałamarz

Ukraina przeżywa największy z możliwych kryzysów demograficznych. Choć w czasie wojny kwestie życia i śmierci spychają inne problemy na dalszy plan, to to, co przeżywają obecnie ukraińskie dzieci, stanie się przepaścią, do zasypania której Ukraina będzie potrzebowała przynajmniej dwóch pokoleń. 6,7 milionów dzieci z tego kraju nie ma jak się uczyć i z każdym miesiącem popada w coraz większe zaległości edukacyjne. Zaległości, których nie da się nadrobić

– pisze Wojciech Kulecki.

 

Bukareszt – ósma edycja szczytu 3SI

6–7 września w Bukareszcie odbyła się ósma edycja szczytu Inicjatywy Trójmorza. Gospodarzem był prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Drugiego dnia szczytu 3SI zebrało się po raz piąty Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Wojna na Ukrainie nadała inicjatywie Trójmorza nową, geopolityczną treść. Zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw energii, rozbudowy szlaków tranzytowych, infrastruktury cyfrowej i łączności. Tym bardziej że Trójmorze obecnie obejmuje Cztery Morza po przystąpieniu Grecji do uczestnictwa w Inicjatywie

– pisze Teresa Wójcik.

 

„Wielka Rosja” papieża Franciszka

Pontyfikat pochodzącego z Argentyny papieża od początku przynosił znaki zapytania i kontrowersje, tłumaczono je na ogół na korzyść kardynała Jorge Mario Bergoglio

– pisze Agnieszka Żurek.

 

Felietony

Karol Gac – Okręgi szyte na miarę

Waldemar Biniecki – Kolejny film o powstaniu warszawskim

Tadeusz Płużański – W cieniu czerwonej gwiazdy

Marek Jan Chodakiewicz – Klęska zwana fentanylem

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe