Oto moc polskiej nauki. Ci ludzie pokonali azjatycki monopol w tworzeniu najszybszego pociągu na świecie

Maszyna ich autorstwa jest gotowa, stoi w Polsce, przeszła testy lewitacyjne i będzie w przyszłości jeździła po europejskich torach. W komentarzu link do jednego z ważniejszych wywiadów, jaki przeprowadziłem w ostatnim czasie.
Zawody Elona Muska
Polscy naukowcy lata temu wystartowali w zawodach organizowanych przez Elona Muska i spośród tysięcy projektów znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Zdecydowali się jednak nie sprzedawać pomysłu, tylko dalej go rozwijać. Po 5 latach prac i niemal 4 latach testów parę dni temu zademonstrowali światu swój pierwszy pociąg, który jeździ po polskim torze testowym w Nowej Sarzynie. Nasza 2-tonowa konstrukcja pofrunęła nad nim już przy prędkości 80 km/h. Ich tor to też najdłuższy w Europie tor testowy pasywnej lewitacji magnetycznej. Ich projekt jest formą jedynej takiej nakładki, co pozwala pociągom korzystać z technologii poduszki magnetycznej na istniejących torach. To jest oszczędność miliardów dolarów względem istniejących na świecie rozwiązań lewitujących kolei.
Lewitujący pociąg na tradycyjnych torach
Mówiąc wprost: 5 września po raz pierwszy w historii światowej kolei pojazd szynowy poruszał się po istniejących tradycyjnych torach, lewitując nad nimi bez tarcia. I to się wydarzyło w Polsce. To jest moc polskiej nauki! Na naszym kanale przed chwilą udostępniliśmy wywiad z jednym z założycieli tego projektu – Kacprem Koniarskim. Uważam go za jeden z ważniejszych, jaki do tej pory przeprowadziłem. Trochę nie mieści mi się w głowie, jak można wymarzyć sobie stworzenie lewitującego pociągu – i to osiągnąć.