PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
Podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy PGE  i NFOŚiGW PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty
Podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy PGE i NFOŚiGW / fot. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

Podpisana została umowa inwestycyjna pomiędzy PGE a NFOŚiGW, która uruchamia proces projektowania, a następnie budowy elektrowni wraz z niezbędną infrastrukturą. Powstanie elektrowni będzie znaczącym wzmocnieniem systemu elektroenergetycznego Polski, a co za tym idzie zwiększeniem bezpieczeństwa państwa. To także korzyści dla regionu, przede wszystkim dla Gminy Bystrzyca Kłodzka, która po wybudowaniu elektrowni będzie mogła liczyć na milionowe wpływy do budżetu. Te środki będą przeznaczone na lokalne inwestycje bliskie mieszkańcom i gminy

– powiedział Michał Dworczyk, Poseł na Sejm RP.


Ta wielka, wielomiliardowa inwestycja będzie służyć całej Polsce, całemu Krajowemu Systemowi Energetycznemu, ale przyniesie też wymierne, ogromne korzyści dla gminy Bystrzyca Kłodzka i dla jej mieszkańców. Będzie to gigantyczny zastrzyk finansowy, który pozwoli dynamicznie rozwija się tej pięknej gminie

– powiedział Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.


Budowa magazynu zielonej energii Młoty, czyli największej tego typu inwestycji w Polsce, to element transformacji energetycznej i realizacji strategii Grupy PGE dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja ta zapewni stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a współpraca z NFOŚiGW otworzy dodatkowe możliwości dla rozwoju odnawialnych źródeł energii

– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

W czerwcu tego roku ukończyliśmy studium wykonalności dla tej inwestycji, którego wyniki wykazują zasadność oraz możliwość techniczną budowy elektrowni. Dobór nowoczesnych technologii oraz rozwiązań technicznych i budowlanych, pozwoli nieprzerwanie pracować temu magazynowi zielonej energii przez minimum czterdzieści lat. Konsekwentnie prowadzimy także kolejne działania w tym projekcie. Finalizujemy prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, tak aby jeszcze w tym roku złożyć stosowne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej, a także złożyliśmy wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia dla elektrowni

– dodaje Wojciech Dąbrowski.


Dzisiejsza umowa to duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Trzeba podkreślić również, że bez takich magazynów energii jak elektrownia szczytowo-pompowa w Młotach nie będzie możliwy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza tych niestabilnych, tak jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Projekt ESP Młoty jest jednym z elementów realizacji transformacji energetycznej w Polsce. Będzie on spełniać kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski. Magazyn energii, którym jest planowany ESP Młoty, dzięki swoim parametrom i możliwościom pracy pozwoli na rozwój odnawialnych źródeł energii.

W ramach inwestycji ESP Młoty planowane jest wybudowanie dwóch zbiorników wodnych, które będą pełnić dodatkowo funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód na w regionie. Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 roku.

Zaangażowanie NFOŚiGW to kolejny etap w projekcie. Podpisanie umowy inwestycyjnej na obecnym etapie prac jest kluczowe dla ostatecznego sukcesu budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Spółka celowa PGE Inwest 12, uzyska od swoich właścicieli środki na finansowanie zaplanowanych prac, które w najbliższym czasie skupią się na uruchomieniu postępowania na generalnego realizatora inwestycji.

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii. Charakteryzują się niezwykle długim czasem eksploatacji. Obecnie, przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te zyskują na znaczeniu. Budowa ESP jest działaniem komplementarnym do zwiększania udziału OZE w związku koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej państwa. Tylko w samej Europie pracuje dzisiaj ponad 40 tego typu jednostek, a ogłoszonych jest 10 projektów nowych elektrowni szczytowo-pompowych.

Więcej informacji dot. ESP Młoty dostępnych jest pod adresem: www.gkpge.pl/projekt-mloty.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, demokratyczna większość chce go pominąć Wiadomości
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, "demokratyczna" większość chce go pominąć

Skoro nie wiecie Państwo jakiego rodzaju czeka nas prawnicza jazda bez trzymanki, to proszę przeczytać ten wątek. Będzie bowiem o Prokuratorze Krajowym, którego - zgodnie z obowiązującą ustawą - odwołać można wyłącznie za zgodą Prezydenta. Jednak dla „demokratycznej” większości to żaden problem. Zwyczajnie Prezydenta sobie pominą.

Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO] z ostatniej chwili
Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO]

Znany bloger Tomasz Kopyra, tym razem postanowił nagrać film nie o piwie, ale o... centralizacji Europy. Takiej odpowiedzi mógł się nie spodziewać.

Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego z ostatniej chwili
Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego

Podejrzany o sobotnie zabójstwo niemieckiego turysty i zranienie dwóch innych osób złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu (PI) - poinformował prowadzący sprawę prokurator.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków z ostatniej chwili
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli trzecie miejsce w drużynowej rywalizacji sprinterów podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w norweskim Stavanger. Polki w tej samej konkurencji były czwarte.

Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód

40-letni mieszkaniec gminy Chocz w powiecie pleszewskim utopił się w stawie; wszedł na lód w odległości czterech metrów od brzegu – powiedział w niedzielę PAP oficer prasowy pleszewskiej straży pożarnej st. kpt. Paweł Mimier.

Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk z ostatniej chwili
Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk

Nie żyje wieloletni współpracownik Radia Gdańsk - Marek Iwanowski. W ostatnim czasie przechodził rehabilitację po poważnym wypadku, w którym doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. .

Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym z ostatniej chwili
Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Pentagon potwierdził, że doszło do incydentu na Morzu Czerwonym.

Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc

Na Facebooku pojawił się post z apelem do internautów. Zaginęła 15-letnia Oliwia Mikołajczyk z Turka w woj. wielkopolskim. Opublikowano zdjęcia nastolatki wraz z jej cechami charakterystycznymi.

Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie. Sprzeczka na antenie TVN24 z ostatniej chwili
"Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie". Sprzeczka na antenie TVN24

W programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24. doszło do przepychanki słownej. Zarzewiem konfliktu okazał się fakt, że politycy KO oraz Polski 2050 przygotowali projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych.

Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F. z ostatniej chwili
Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę oraz uzasadnioną obawę ponownego popełnienia przez podejrzanego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał PAP prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Regionalnej.

REKLAMA

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
Podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy PGE  i NFOŚiGW PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty
Podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy PGE i NFOŚiGW / fot. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

Podpisana została umowa inwestycyjna pomiędzy PGE a NFOŚiGW, która uruchamia proces projektowania, a następnie budowy elektrowni wraz z niezbędną infrastrukturą. Powstanie elektrowni będzie znaczącym wzmocnieniem systemu elektroenergetycznego Polski, a co za tym idzie zwiększeniem bezpieczeństwa państwa. To także korzyści dla regionu, przede wszystkim dla Gminy Bystrzyca Kłodzka, która po wybudowaniu elektrowni będzie mogła liczyć na milionowe wpływy do budżetu. Te środki będą przeznaczone na lokalne inwestycje bliskie mieszkańcom i gminy

– powiedział Michał Dworczyk, Poseł na Sejm RP.


Ta wielka, wielomiliardowa inwestycja będzie służyć całej Polsce, całemu Krajowemu Systemowi Energetycznemu, ale przyniesie też wymierne, ogromne korzyści dla gminy Bystrzyca Kłodzka i dla jej mieszkańców. Będzie to gigantyczny zastrzyk finansowy, który pozwoli dynamicznie rozwija się tej pięknej gminie

– powiedział Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.


Budowa magazynu zielonej energii Młoty, czyli największej tego typu inwestycji w Polsce, to element transformacji energetycznej i realizacji strategii Grupy PGE dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja ta zapewni stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a współpraca z NFOŚiGW otworzy dodatkowe możliwości dla rozwoju odnawialnych źródeł energii

– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

W czerwcu tego roku ukończyliśmy studium wykonalności dla tej inwestycji, którego wyniki wykazują zasadność oraz możliwość techniczną budowy elektrowni. Dobór nowoczesnych technologii oraz rozwiązań technicznych i budowlanych, pozwoli nieprzerwanie pracować temu magazynowi zielonej energii przez minimum czterdzieści lat. Konsekwentnie prowadzimy także kolejne działania w tym projekcie. Finalizujemy prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, tak aby jeszcze w tym roku złożyć stosowne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej, a także złożyliśmy wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia dla elektrowni

– dodaje Wojciech Dąbrowski.


Dzisiejsza umowa to duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Trzeba podkreślić również, że bez takich magazynów energii jak elektrownia szczytowo-pompowa w Młotach nie będzie możliwy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza tych niestabilnych, tak jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Projekt ESP Młoty jest jednym z elementów realizacji transformacji energetycznej w Polsce. Będzie on spełniać kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski. Magazyn energii, którym jest planowany ESP Młoty, dzięki swoim parametrom i możliwościom pracy pozwoli na rozwój odnawialnych źródeł energii.

W ramach inwestycji ESP Młoty planowane jest wybudowanie dwóch zbiorników wodnych, które będą pełnić dodatkowo funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód na w regionie. Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 roku.

Zaangażowanie NFOŚiGW to kolejny etap w projekcie. Podpisanie umowy inwestycyjnej na obecnym etapie prac jest kluczowe dla ostatecznego sukcesu budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Spółka celowa PGE Inwest 12, uzyska od swoich właścicieli środki na finansowanie zaplanowanych prac, które w najbliższym czasie skupią się na uruchomieniu postępowania na generalnego realizatora inwestycji.

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii. Charakteryzują się niezwykle długim czasem eksploatacji. Obecnie, przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te zyskują na znaczeniu. Budowa ESP jest działaniem komplementarnym do zwiększania udziału OZE w związku koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej państwa. Tylko w samej Europie pracuje dzisiaj ponad 40 tego typu jednostek, a ogłoszonych jest 10 projektów nowych elektrowni szczytowo-pompowych.

Więcej informacji dot. ESP Młoty dostępnych jest pod adresem: www.gkpge.pl/projekt-mloty.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe