Rabin Abraham Skórka otrzyma doktorat honorowy KUL
Apel Towarzystwa Jana Karskiego
W niedzielę podczas inauguracji nowego roku akademickiego KUL nastąpi pomyślny finał inicjatywy z jaką do władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwróciło się w październiku 2020 r. Towarzystwo Jana Karskiego. Wówczas to przekazana została rektorowi uczelni ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu prośba o nadanie doktoratu honoris causa rabinowi profesorowi Abrahamowi Skórce, wywodzącemu się z Polski wybitnemu teologowi judaistycznemu, długoletniemu liderowi społeczności żydowskiej w Argentynie, rzecznikowi dialogu judeochrześcijańskiego i przyjacielowi papieża Franciszka.
"Moi dziadkowie wyemigrowali z Łodzi i Radomska"
- Zaszczyt, jakim obdarza mnie KUL, jest dla mnie bardzo ważny – powiedział KAI rabin Skórka. - Moi dziadkowie wyemigrowali do Argentyny w połowie lat dwudziestych XX wieku z Łodzi i Radomska, i pomimo integracji z nową rzeczywistością ich związek z Polską był bardzo silny. Zostawili w Polsce swoje rodziny, które zostały niemal całkowicie unicestwione podczas Holocaustu, który zamknął tragicznie i gorzko rozdział w historii Żydów w Polsce – oświadczył rabin.
Dodał, że ma nadzieję, że „pośród wielu ważnych czynów dialogowych takich jak działalność Towarzystwa Jana Karskiego z jego Nagrodą Orła czy otwarciem na KUL Centrum Heschela i aktualnie przyznaniem mi tytułu doktora honoris causa otwierają nowy rozdział naszych relacji, wzmacnianych modlitwami nadziei i błogosławieństwa”.
Rabin Abraham Skórka
Warto przypomnieć, że W 2017 r. rabin Skórka został uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego. Jej wręczenie w Pałacu Świętego Marcina w Buenos Aires miało uroczysty charakter z udziałem ówczesnego ambasadora Polski w Argentynie Marka Pernala, ambasadora Izraela Ilana Sztulmana, sekretarza Konferencji Episkopatu Argentyny abp. Carlosa Malfy i sekretarza generalnego argentyńskiego MSZ Santiago De Estrady. Specjalne posłanie skierował do uczestników ceremonii papież Franciszek.
W laudacji Waldemar Piasecki podkreślił zasługi laureata na rzecz dialogu i zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego i przywołał m.in. postać Jerzego Klugera, żydowskiego przyjaciela Karola Wojtyły, który odgrywał trudną do przecenienia rolę w działaniach na rzecz dialogu papieża-Polaka.
pm / Lublin