Dyrektor mediów watykańskich o "nieludzkim akcie" bombardowania szpitala w Gazie

Dyrektor mediów watykańskich Andrea Tornielli skomentował atak Izraela na szpital w Gazie nazywając go "nieludzkim aktem".
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli  w Gazie Dyrektor mediów watykańskich o
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli w Gazie / EPA/MAXAR TECHNOLOGIES Satellite image ©2023 Maxar Technologies HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Spór o atak na szpital

"Masakra cywilów, która miała miejsce w Gazie ostatniej nocy, tj. uderzenie w anglikański szpital Al-Ahli Arabi, co pociągnęło za sobą setki ofiar wśród cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci, jest aktem nieludzkim. To akt, którego w żaden sposób nie można usprawiedliwić" - napisał Andrea Tornielli, dyrektor wydawniczy mediów watykańskich w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.

W ostatnich dniach watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla watykańskich mediów określił atak terrorystyczny na Izrael z 7 października i masakrę cywilów, kobiet i dzieci jako nieludzkie. Powtórzył również prawo Izraelczyków do obrony i walki z zagrożeniem terrorystycznym stwarzanym przez bojowników Hamasu, przypominając jednocześnie, że „uzasadniona obrona musi szanować kryterium proporcjonalności” i wzywając do uniknięcia rozlewu krwi cywilów w Strefie Gazy.

W ciągu ostatnich kilku godzin byliśmy świadkami wymiany oskarżeń: władze Gazy i Hamas przypisują zniszczenie szpitala izraelskiemu bombardowaniu; placówka znajdowała się na obszarze, z którego, jak prosił Izrael, miała zostać ewakuowana ludność cywilna. Tymczasem armia izraelska zaprzecza odpowiedzialności, przypisując winę za masakrę awarii pocisku wystrzelonego przez islamskich dżihadystów, którzy z kolei zaprzeczają temu.

"Zbrodniczy akt zniszczenia"

W tym dramatycznym momencie historii ludzkości, gdy „kawałki” trzeciej wojny światowej, o której mówi Papież Franciszek, nagromadzają się w nieoczekiwanym tempie, istnieje potrzeba pokonania terroryzmu bez dalszego podsycania nienawiści i bez zapominania o międzynarodowym prawie humanitarnym. Czekając na więcej informacji na temat zbrodniczego aktu zniszczenia szpitala, w którym personel medyczny bez środków i na granicy wytrzymałości leczył chorych i rannych, musimy zaapelować do społeczności międzynarodowej o interwencję, aby zapobiec katastrofie humanitarnej i wybuchowi konfliktu o niewyobrażalnych konsekwencjach.

Brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly, oświadczył w ostatnich godzinach, że „Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby dowiedzieć się, co się wydarzyło” w szpitalu w Gazie i aby „chronić niewinnych cywilów”, powtarzając, że „ochrona życia cywilów musi być priorytetem”. Mamy nadzieję, że inne głosy dołączą do niego, domagając się prawdy o tym, co się stało.

Nieludzkość masakry terrorystycznej dokonanej w izraelskich kibucach, która dotknęła niewinne osoby, oraz nieludzkość zabijania niewinnych cywilów w Strefie Gazy nigdy nie mogą sprawić, że stracimy z oczu perspektywę przyszłości pełnej pokoju i sprawiedliwości dla całego obszaru Bliskiego Wschodu. We wspomnianym już wywiadzie kard. Parolin mówił: „wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest rozwiązanie dwupaństwowe, które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw aspiracjom większości z nich”. Wyjaśnił, że Stolica Apostolska mimo wszystko nadal wspiera te aspiracje i to prawo. Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas i pełnego poszanowania prawa humanitarnego.

 

Tło polityczne 

W sobotę 7 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.

Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.

W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazł się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.

Andrea Tornielli/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest "wiele ofiar" - podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu? z ostatniej chwili
Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu?

„Dlaczego Kamil Dziubka wyciął tylko fragment mojego wpisu i komentuje ten fragment, jakby to była całość? Kolejna «wielka chwila dziennikarstwa» Onetu” – komentuje zachowanie dziennikarza Onetu była premier Beata Szydło.

Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki

Publikacja pierwszego raportu Państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 wywołała pełną emocji burzę medialną, gdyż na liście osób, które zdaniem komisji nie powinny w przyszłości piastować stanowisk publicznych związanych z bezpieczeństwem RP, znaleźli się politycy z górnej półki. Głośna wymiana połajanek tłumi nieco meritum, czyli zawarcie formalnej umowy o współpracy między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federacyjną Służbą Bezpieczeństwa.

Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany z ostatniej chwili
Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany

Chi Qin Gang, były minister spraw zagranicznych Chin, zmarł w szpitalu wojskowym w Pekinie. Dyplomata miał być na liście polityków, którym chińskie władze chciały odebrać życie – twierdzi anonimowe źródło Politico.

Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów” z ostatniej chwili
Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów”

Na zbliżającym się szczycie UE, który odbędzie się 14 i 15 grudnia, szefowie państw członkowskich Wspólnoty nie zajmą się tematem zmiany traktatów – informuje serwis OKO.press.

Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości

„Chodzą słuchy, że poseł Lewicy Katarzyna Kotula stanie na czele nowego ministerstwa równości” – donosi dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Tajemniczy tweet pełnomocnika rządu ds. CPK: „Dobre wiadomości” z ostatniej chwili
Tajemniczy tweet pełnomocnika rządu ds. CPK: „Dobre wiadomości”

Na terenie inwestycji CPK od miesięcy trwają już przygotowawcze prace budowlane. Idą zgodnie z rekordowym harmonogramem. Wielu zastanawia się, co stanie się z inwestycją po przejęciu władzy przez nową sejmową większość. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przekazał, że ma „dobre wiadomości”.

Problemy Kamila Stocha. Niepokojące słowa eksperta z ostatniej chwili
Problemy Kamila Stocha. Niepokojące słowa eksperta

Kamil Stoch nie wystartuje w nadchodzących zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Głos w sprawie – w rozmowie z portalem Sportowe Fakty WP – zabrał Kazimierz Długopolski, olimpijczyk z Sapporo 1972 i Lake Placid 1980.

REKLAMA

Dyrektor mediów watykańskich o "nieludzkim akcie" bombardowania szpitala w Gazie

Dyrektor mediów watykańskich Andrea Tornielli skomentował atak Izraela na szpital w Gazie nazywając go "nieludzkim aktem".
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli  w Gazie Dyrektor mediów watykańskich o
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli w Gazie / EPA/MAXAR TECHNOLOGIES Satellite image ©2023 Maxar Technologies HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Spór o atak na szpital

"Masakra cywilów, która miała miejsce w Gazie ostatniej nocy, tj. uderzenie w anglikański szpital Al-Ahli Arabi, co pociągnęło za sobą setki ofiar wśród cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci, jest aktem nieludzkim. To akt, którego w żaden sposób nie można usprawiedliwić" - napisał Andrea Tornielli, dyrektor wydawniczy mediów watykańskich w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.

W ostatnich dniach watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla watykańskich mediów określił atak terrorystyczny na Izrael z 7 października i masakrę cywilów, kobiet i dzieci jako nieludzkie. Powtórzył również prawo Izraelczyków do obrony i walki z zagrożeniem terrorystycznym stwarzanym przez bojowników Hamasu, przypominając jednocześnie, że „uzasadniona obrona musi szanować kryterium proporcjonalności” i wzywając do uniknięcia rozlewu krwi cywilów w Strefie Gazy.

W ciągu ostatnich kilku godzin byliśmy świadkami wymiany oskarżeń: władze Gazy i Hamas przypisują zniszczenie szpitala izraelskiemu bombardowaniu; placówka znajdowała się na obszarze, z którego, jak prosił Izrael, miała zostać ewakuowana ludność cywilna. Tymczasem armia izraelska zaprzecza odpowiedzialności, przypisując winę za masakrę awarii pocisku wystrzelonego przez islamskich dżihadystów, którzy z kolei zaprzeczają temu.

"Zbrodniczy akt zniszczenia"

W tym dramatycznym momencie historii ludzkości, gdy „kawałki” trzeciej wojny światowej, o której mówi Papież Franciszek, nagromadzają się w nieoczekiwanym tempie, istnieje potrzeba pokonania terroryzmu bez dalszego podsycania nienawiści i bez zapominania o międzynarodowym prawie humanitarnym. Czekając na więcej informacji na temat zbrodniczego aktu zniszczenia szpitala, w którym personel medyczny bez środków i na granicy wytrzymałości leczył chorych i rannych, musimy zaapelować do społeczności międzynarodowej o interwencję, aby zapobiec katastrofie humanitarnej i wybuchowi konfliktu o niewyobrażalnych konsekwencjach.

Brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly, oświadczył w ostatnich godzinach, że „Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby dowiedzieć się, co się wydarzyło” w szpitalu w Gazie i aby „chronić niewinnych cywilów”, powtarzając, że „ochrona życia cywilów musi być priorytetem”. Mamy nadzieję, że inne głosy dołączą do niego, domagając się prawdy o tym, co się stało.

Nieludzkość masakry terrorystycznej dokonanej w izraelskich kibucach, która dotknęła niewinne osoby, oraz nieludzkość zabijania niewinnych cywilów w Strefie Gazy nigdy nie mogą sprawić, że stracimy z oczu perspektywę przyszłości pełnej pokoju i sprawiedliwości dla całego obszaru Bliskiego Wschodu. We wspomnianym już wywiadzie kard. Parolin mówił: „wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest rozwiązanie dwupaństwowe, które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw aspiracjom większości z nich”. Wyjaśnił, że Stolica Apostolska mimo wszystko nadal wspiera te aspiracje i to prawo. Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas i pełnego poszanowania prawa humanitarnego.

 

Tło polityczne 

W sobotę 7 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.

Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.

W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazł się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.

Andrea Tornielli/vaticannews.va / Watykan



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe