„Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?", czyli o największym pogrzebie w historii Polski i komunikacji sercem

Na czym polegał fenomen postaci ks. Jerzego? Czy siła jego świadectwa przechodzi próbę czasu? Czego może nas jeszcze nauczyć? – na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy debaty: „Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?”. Debata z udziałem bp Michała Janochy, red. Marcina Przeciszewskiego z KAI, prof. Pawła Skibińskiego z UW, Mateusza Gawrońskiego z Civitas Christiana oraz młodych ze Szkól Letnich Księdza Jerzego Popiełuszki, odbyła się 18 listopada w Domu Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w przeddzień 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
ks. Jerzy Popiełuszko „Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?
ks. Jerzy Popiełuszko / wikimedia.commons/public domain/Unknown author

Zebranych przywitał ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii, św. Stanisława Kostki i kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Największy pogrzeb w historii Polski

Zgodnie z zapowiedzią prowadzącego debatę Pawła Kęski z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, została ona podzielona na trzy części – część dotyczącą historii, dotyczącą teraźniejszości oraz część, w której uczestnicy spotkania starali się odpowiedzieć na pytania o przyszłość – kim bł. ks. Jerzy Popiełuszko może się stać. Poszczególne części przeplatane były prezentacją archiwalnych nagrań z Mszy św. za Ojczyznę, nagrań z wypowiedziami ks. Popiełuszki czy sfilmowanymi scenami z jego pogrzebu, który, jak podkreślił Paweł Kęska zgromadził 450 tys. ludzi stając się największym pogrzebem w historii Polski.

Msze św. za Ojczyznę

Biorący udział w debacie bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski, opowiedział o swoim uczestnictwie w Mszach św. za Ojczyznę, sprawowanych przez ks. Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki. Jak zaznaczył, to doświadczenie kawałka wolnej Polski zbiegło się u niego z wewnętrznym nawróceniem, czasem odkrywania Boga i Kościoła. 

- Był jedną z najbardziej zasłużonych rozpoznawalnych osób tego czasu, jednym z najwybitniejszych ówczesnych przywódców duchowych. A jednocześnie to był kapłan, który zdecydowanie i bardzo daleko wyprzedzał swoją epokę – powiedział red. Marcin Przeciszewski, prezes KAI. Wspominał swojej osobiste kontakty z ks. Popiełuszką, jeszcze z czasów sprzed „Solidarności”, gdy był on przez krótki czas kapelanem wspólnot „Wiary i światła”, które red. Przeciszewski współtworzył w Polsce. Zwracał uwagę na znakomity kontakt ks. Popiełuszki z osobami niepełnosprawnymi i jego pełne zrozumienie dla roli świeckich. Z uśmiechem wspominał też opinie na temat ks. Popiełuszki wyrażane wówczas przez duchownych, którzy twierdzili, że jest to kapłan, który na pewno nie zaangażuje się w żadną działalność opozycyjną lub też mówili lekceważąco o nim jako kaznodziei. 

Krytyka

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że bolesnym problemem dla ks. Popiełuszki były nie tylko ataki ze strony komunistycznych władz ale również niezrozumienie i krytyka ze strony środowisk kościelnych. Prof. Paweł Skibiński z UW podkreślał przy tym, że krytyka ta nie wynikała jedynie z chęci spacyfikowania niepokornego kapłana, ale można ją było rozumieć jako chęć zrealizowania myśli kard. Wyszyńskiego, który chciał chronić naród przed rozlewem krwi. Odzwierciedlały się w niej zatem różne spojrzenia ludzi Kościoła na ten tragiczny czas i głębokie, towarzyszące im rozterki, których nie można oceniać jednoznacznie. 

Prof. Skibiński zaznaczył, że w historii ks. Jerzego historyk napotyka na tajemnicę, mistykę. – Część tej tajemnicy będziemy z stanie odsłonić, zrozumieć, nie wszystko jednak pozostanie dla nas jasne – dodał. 

Komunikacja sercem

Podczas debaty poruszano też temat sposobu komunikowania się ks. Jerzego z innymi ludźmi. Jak podkreślił red. Przeciszewski, komunikował się on sercem. Bardzo szybko nawiązywał kontakt, potrafił towarzyszyć ludziom ze słabą formacją, z połamanymi życiorysami, choć sam nie miał do tego wielkiego przygotowania. Jego kazania docierały do ludzi, gdyż mówił nie do tłumów ale do konkretnego człowieka. Trafiał na jego ból. Odsłaniał to, co najważniejsze. 

W podobnym duchu wypowiadał się Mateusz Gawroński, członek zarządu Civitas Christiana. Zwracał uwagę, że ks. Popiełuszko umiał mówić prosto, a tak właśnie należało mówić do prostych ludzi – prostym językiem. Jak podkreślił, ks. Jerzy był praktykiem Katolickiego Nauczania Społecznego.

Kult

W drugiej części debaty, zebrani zastanawiali się nad siłą kultu ks. Jerzego, którego relikwie obecne są aż w 1800 miejscach na całym świecie. Podkreślali siłę jego świadectwa potwierdzonego męczeńską śmiercią. Mówili o jedności i spójności jego osobowości, o odwadze, poczuciu humoru, przezwyciężaniu własnej słabości a nie koncentrowaniu się na niej, otwarciu na wolę Bożą, nieocenianiu drugiego człowieka, wreszcie, miłości nieprzyjaciół – tych wszystkich cechach, które tak bardzo przemawiają do ludzi również dziś. Zwracali uwagę na to, że ks. Popiełuszko chciał zmiany społecznej w Polsce, zgodnie jednak z nauczaniem społecznym Kościoła, głosił, że podstawą zmiany społecznej jest zmiana moralna, nawrócenie człowieka, zmiana siebie. 

Prof. Skibiński mówił również o znaczeniu ośrodka kultu ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu, konieczności zachowania świadectw o nim oraz potrzebie badania fenomenu ludzkiej religijności, której min. ten ośrodek jest wyrazem. 

Zwracał również uwagę, że wciąż jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o odkrywanie historii ks. Jerzego Popiełuszki. Wciąż tak naprawdę nie wiemy, kto zdecydował o jego śmierci. Wciąż niedokładnie poznane są jej skutki.

Red. Przeciszewski podkreślił , że postać błogosławionego nie jest też dostatecznie „wykorzystana” duszpastersko. Zaapelował też o to, by nadchodzący rok, rok poprzedzający 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci, był rokiem zmiany na tym polu.

Młodzież 

W debacie wzięli też udział młodzi, Eliza Partyka i Mateusz Śmidoda - uczestnicy Szkół Letnich ks. Jerzego Popiełuszki i przewodnicy po Muzeum. Opowiadali, jak ważną osobą jest dla nich ks. Jerzy. Podkreślali, że biorą sobie do serca jego nauczanie to tym, że jeśli chcemy coś zmienić, musimy zacząć od siebie; że często sami jesteśmy winni naszemu zniewoleniu, gdyż wolność da się zachować w każdych warunkach; że w działania trzeba się angażować całym sercem. Mówili również o działaniach podejmowanych na rzecz promocji postaci ks. Jerzego wśród młodych.

Obchody rocznicowe

Dziś przypada 39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, warszawskiego duszpasterza studentów i personelu służby zdrowia oraz legendarnego kapelana "Solidarności", zamordowanego przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata. Dziś o godz. 18. w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu uroczystej Mszy św. w intencji kanonizacji błogosławionego przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

maj / Warszawa

 


 

POLECANE
Urlopowy koszmar na Tajlandii. Polak zginął na oczach żony z ostatniej chwili
Urlopowy koszmar na Tajlandii. Polak zginął na oczach żony

To kolejna smutna historia pokazująca, że beztroski wypoczynek za granicą może w jednej chwili przerodzić się w tragedię. W popularnym kurorcie Phuket na Tajlandii doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem Polaka. 

Rumunia wybrała. Są wyniki pierwszej tury polityka
Rumunia wybrała. Są wyniki pierwszej tury

Przeliczono prawie 100 proc. głosów pierwszej tury powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. Największe zaufanie zdobył George Simion, zdobywając 41 proc. głosów. Drugi - z wynikiem 21 proc. - był Nicusor Dan. To oni zmierzą się 18 maja w rozstrzygającej drugiej turze.

Wybory prezydenckie w Polsce. Ważny komunikat z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Polsce. Ważny komunikat

Poniedziałek, 5 maja jest ostatnim dniem na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich przez m.in. wyborców z niepełnosprawnością lub wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Mogą być stresujące. Policja wydała komunikat Wiadomości
"Mogą być stresujące". Policja wydała komunikat

Policja wydała raport podsumowujący długi majowy weekend. W tym czasie na polskich drogach doszło do 307 wypadków drogowych, w których zginęło 19 osób, a 383 zostały ranne – podała policja w komunikacie. Przestrzegła jednak, że to nie koniec, bo wiele osób przełożyło powroty na poniedziałek.

Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów z ostatniej chwili
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów

Po przeliczeniu 98,85 proc. głosów George Simion wygrał I turę wyborów prezydenckich z 40,39-proc. wynikiem. Na drugim miejscu znalazł się Dan Nicusor z 20,86-proc. wynikiem. Druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbędzie się 18 maja.

Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż z ostatniej chwili
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż

Rafał Trzaskowski notuje najniższy wynik od początku kampanii wyborczej, a największy zysk odnotowuje Karol Nawrocki – wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej Onetu.

Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy z ostatniej chwili
Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy

Po przeliczeniu połowy głosów I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion prowadzi z 42,13 proc. poparcia. Drugie miejsce przypada Crinowi Antonescu (22,42 proc.).

Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

– Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył w niedzielę George Simion, kandydat na prezydenta Rumunii, który wygrał I turę.

Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji z ostatniej chwili
Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji

W niedzielę 4 maja po godzinie 17:30 przy ul. Starorudzkiej w Łodzi doszło do pożaru. Płoną dwa samochody ciężarowe z naczepami, wiata magazynowa oraz składowisko palet.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll

George Simion uzyskał 33,1 proc. wynik i wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii, które odbyły się w niedzielę. Na drugim miejscu z wynikiem 22,9 proc. znalazł się Crin Antonescu, liberał wspierany przez koalicję rządzącą – wynika z badania exit poll Curs.

REKLAMA

„Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?", czyli o największym pogrzebie w historii Polski i komunikacji sercem

Na czym polegał fenomen postaci ks. Jerzego? Czy siła jego świadectwa przechodzi próbę czasu? Czego może nas jeszcze nauczyć? – na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy debaty: „Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?”. Debata z udziałem bp Michała Janochy, red. Marcina Przeciszewskiego z KAI, prof. Pawła Skibińskiego z UW, Mateusza Gawrońskiego z Civitas Christiana oraz młodych ze Szkól Letnich Księdza Jerzego Popiełuszki, odbyła się 18 listopada w Domu Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w przeddzień 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
ks. Jerzy Popiełuszko „Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?
ks. Jerzy Popiełuszko / wikimedia.commons/public domain/Unknown author

Zebranych przywitał ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii, św. Stanisława Kostki i kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Największy pogrzeb w historii Polski

Zgodnie z zapowiedzią prowadzącego debatę Pawła Kęski z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, została ona podzielona na trzy części – część dotyczącą historii, dotyczącą teraźniejszości oraz część, w której uczestnicy spotkania starali się odpowiedzieć na pytania o przyszłość – kim bł. ks. Jerzy Popiełuszko może się stać. Poszczególne części przeplatane były prezentacją archiwalnych nagrań z Mszy św. za Ojczyznę, nagrań z wypowiedziami ks. Popiełuszki czy sfilmowanymi scenami z jego pogrzebu, który, jak podkreślił Paweł Kęska zgromadził 450 tys. ludzi stając się największym pogrzebem w historii Polski.

Msze św. za Ojczyznę

Biorący udział w debacie bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski, opowiedział o swoim uczestnictwie w Mszach św. za Ojczyznę, sprawowanych przez ks. Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki. Jak zaznaczył, to doświadczenie kawałka wolnej Polski zbiegło się u niego z wewnętrznym nawróceniem, czasem odkrywania Boga i Kościoła. 

- Był jedną z najbardziej zasłużonych rozpoznawalnych osób tego czasu, jednym z najwybitniejszych ówczesnych przywódców duchowych. A jednocześnie to był kapłan, który zdecydowanie i bardzo daleko wyprzedzał swoją epokę – powiedział red. Marcin Przeciszewski, prezes KAI. Wspominał swojej osobiste kontakty z ks. Popiełuszką, jeszcze z czasów sprzed „Solidarności”, gdy był on przez krótki czas kapelanem wspólnot „Wiary i światła”, które red. Przeciszewski współtworzył w Polsce. Zwracał uwagę na znakomity kontakt ks. Popiełuszki z osobami niepełnosprawnymi i jego pełne zrozumienie dla roli świeckich. Z uśmiechem wspominał też opinie na temat ks. Popiełuszki wyrażane wówczas przez duchownych, którzy twierdzili, że jest to kapłan, który na pewno nie zaangażuje się w żadną działalność opozycyjną lub też mówili lekceważąco o nim jako kaznodziei. 

Krytyka

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że bolesnym problemem dla ks. Popiełuszki były nie tylko ataki ze strony komunistycznych władz ale również niezrozumienie i krytyka ze strony środowisk kościelnych. Prof. Paweł Skibiński z UW podkreślał przy tym, że krytyka ta nie wynikała jedynie z chęci spacyfikowania niepokornego kapłana, ale można ją było rozumieć jako chęć zrealizowania myśli kard. Wyszyńskiego, który chciał chronić naród przed rozlewem krwi. Odzwierciedlały się w niej zatem różne spojrzenia ludzi Kościoła na ten tragiczny czas i głębokie, towarzyszące im rozterki, których nie można oceniać jednoznacznie. 

Prof. Skibiński zaznaczył, że w historii ks. Jerzego historyk napotyka na tajemnicę, mistykę. – Część tej tajemnicy będziemy z stanie odsłonić, zrozumieć, nie wszystko jednak pozostanie dla nas jasne – dodał. 

Komunikacja sercem

Podczas debaty poruszano też temat sposobu komunikowania się ks. Jerzego z innymi ludźmi. Jak podkreślił red. Przeciszewski, komunikował się on sercem. Bardzo szybko nawiązywał kontakt, potrafił towarzyszyć ludziom ze słabą formacją, z połamanymi życiorysami, choć sam nie miał do tego wielkiego przygotowania. Jego kazania docierały do ludzi, gdyż mówił nie do tłumów ale do konkretnego człowieka. Trafiał na jego ból. Odsłaniał to, co najważniejsze. 

W podobnym duchu wypowiadał się Mateusz Gawroński, członek zarządu Civitas Christiana. Zwracał uwagę, że ks. Popiełuszko umiał mówić prosto, a tak właśnie należało mówić do prostych ludzi – prostym językiem. Jak podkreślił, ks. Jerzy był praktykiem Katolickiego Nauczania Społecznego.

Kult

W drugiej części debaty, zebrani zastanawiali się nad siłą kultu ks. Jerzego, którego relikwie obecne są aż w 1800 miejscach na całym świecie. Podkreślali siłę jego świadectwa potwierdzonego męczeńską śmiercią. Mówili o jedności i spójności jego osobowości, o odwadze, poczuciu humoru, przezwyciężaniu własnej słabości a nie koncentrowaniu się na niej, otwarciu na wolę Bożą, nieocenianiu drugiego człowieka, wreszcie, miłości nieprzyjaciół – tych wszystkich cechach, które tak bardzo przemawiają do ludzi również dziś. Zwracali uwagę na to, że ks. Popiełuszko chciał zmiany społecznej w Polsce, zgodnie jednak z nauczaniem społecznym Kościoła, głosił, że podstawą zmiany społecznej jest zmiana moralna, nawrócenie człowieka, zmiana siebie. 

Prof. Skibiński mówił również o znaczeniu ośrodka kultu ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu, konieczności zachowania świadectw o nim oraz potrzebie badania fenomenu ludzkiej religijności, której min. ten ośrodek jest wyrazem. 

Zwracał również uwagę, że wciąż jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o odkrywanie historii ks. Jerzego Popiełuszki. Wciąż tak naprawdę nie wiemy, kto zdecydował o jego śmierci. Wciąż niedokładnie poznane są jej skutki.

Red. Przeciszewski podkreślił , że postać błogosławionego nie jest też dostatecznie „wykorzystana” duszpastersko. Zaapelował też o to, by nadchodzący rok, rok poprzedzający 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci, był rokiem zmiany na tym polu.

Młodzież 

W debacie wzięli też udział młodzi, Eliza Partyka i Mateusz Śmidoda - uczestnicy Szkół Letnich ks. Jerzego Popiełuszki i przewodnicy po Muzeum. Opowiadali, jak ważną osobą jest dla nich ks. Jerzy. Podkreślali, że biorą sobie do serca jego nauczanie to tym, że jeśli chcemy coś zmienić, musimy zacząć od siebie; że często sami jesteśmy winni naszemu zniewoleniu, gdyż wolność da się zachować w każdych warunkach; że w działania trzeba się angażować całym sercem. Mówili również o działaniach podejmowanych na rzecz promocji postaci ks. Jerzego wśród młodych.

Obchody rocznicowe

Dziś przypada 39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, warszawskiego duszpasterza studentów i personelu służby zdrowia oraz legendarnego kapelana "Solidarności", zamordowanego przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata. Dziś o godz. 18. w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu uroczystej Mszy św. w intencji kanonizacji błogosławionego przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

maj / Warszawa

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe