Szokujący fragment raportu PE: „Uniezależnienie od NATO”
Jest to stanowisko niemieckiego europosła Helmuta Scholza w sprawie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony.
Cytowany przez Saryusza-Wolskiego Scholz twierdzi, że Unia „powinna wspierać aktywne zaangażowanie na rzecz rozbrojenia, w szczególności jeśli chodzi o broń jądrową i inną broń masowego rażenia”. W raporcie czytamy także o „przekształceniu sił zbrojnych państw członkowskich UE w struktury obejmujące całą UE”.
Co więcej, zdaniem Helmuta Scholza zmianie traktatu powinny także towarzyszyć „kroki w kierunku uniezależnienia się od NATO”.
CZYTAJ TAKŻE: Były współpracownik TVN o "temperamencie na wyjazdach służbowych" znanej dziennikarki stacji
Raport PE ws. zmiany unijnych traktatów
W środę w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Koordynator w Komisji AFCO z ramienia EKR Jacek Saryusz-Wolski uważa, że proponowane w nich masowe przeniesienie kompetencji na poziom UE i całkowita zmiana ustroju wspólnotowego oznacza osłabienie państw członkowskich i sprowadzenie ich do roli landów.
Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
ad