Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o pociągu do tajemnicy

Starałam się w ostatnich dniach nie podejmować tematyki Halloween, bo stanowi ona przedmiot rokrocznej nawalanki, w dziedzinie której powiedziano już chyba wszystko, a czas ten powinien być, w moim odczuciu, poświęcony radości otwarcia się na rzeczywistość obcowania świętych i na wspólną ze świętymi modlitwę za tych, którzy sami sobie pomóc już nie mogą i powinni móc liczyć na nas i naszą o nich pamięć.
 Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o pociągu do tajemnicy
/ pixabay.com/monicore

 

Zdecydowałam jednak, że na podstawie argumentów spłycających sprawę i dyskredytujących oraz ośmieszających wszelką krytykę tego "święta" chcę powiedzieć, że nikt poważny, włącznie z papieżami, ostrzegając przed tym wydarzeniem nie mówi, że dziecko może opętać dynia. A w krytyce tej chodzi przecież o stopniowe otwieranie się dzieci na rzeczywistość, która prowadzi do zła.

Pociąg do tajemnicy

Clou sprawy polega na tym, że każdy z nas, im bardziej wrażliwy, tym silniej odczuwa w sobie pewną sferę zainteresowania, jakiegoś pociągu do tajemnicy. Myślę, że jest to ślad dotknięcia przez Boga, tęsknota za Nim, za tym co niedostępne naszemu rozumowi, zasłonięte welonem. Jeśli wyrastamy w zdrowej atmosferze, pełnej zaufania i dobrych drogowskazów, to to pragnienie będzie nas prowadziło coraz bliżej Boga, będziemy siadać przed Jezusem Eucharystycznym i pytać: Jaki Jesteś? Jaka ma być ta moja droga, która czasem wiedzie przecież przez „ciemną dolinę”? Co jest za tym welonem?

Szczypta tajemnicy pomaga także postrzegać świat jako miejsce pełne cudów, piękne i pociągające. To wszystko sprawia, że nasze życie jest radosne i wykracza poza sztywne ramy codziennych obowiązków w rytmie praca-dom-praca-dom. Jednak kiedy Boga nie znamy wcale albo jest On dla nas kimś bardzo odległym, z kim nie idziemy ręka w rękę, to nasze duchowe pragnienia zbliżania się do tajemnicy mogą zacząć nas kierować na manowce i kiedy na końcu odchylimy zasłonę, za którą ma być to coś, za czym goniliśmy na oślep, może się okazać, że staniemy twarzą w twarz z kimś, z kim nigdy nie mielibyśmy ochoty się spotkać i oby wtedy nie było za późno na powrót ani na wołanie o ratunek.

To nie jest straszenie, to po prostu rozsądek i troska. Nie oznakowuje się urwiska po to, by straszyć.

Palce między drzwiami

Halloween to zdecydowanie nie jedyne, ale jedno z wielu pól, które mogą stać się tym pierwszym krokiem wgłąb lasu, który nie prowadzi w dobrym kierunku, szczególnie u dzieci i młodzieży, u których pragnienie przygód i naturalny, zdrowy pociąg do baśni są jeszcze bardzo żywe.

Jestem jak najdalsza od paranoicznego wyszukiwania zagrożeń duchowych we wszystkim, co się rusza, głównie z tego powodu, że to nas najzwyczajniej odciąga od patrzenia na Chrystusa. To skupianie się ciągle na tym, który starcie z Bogiem już dawno temu przegrał z kretesem. Ale proszę mi powiedzieć, po co wkładać palce między drzwi i angażować się w sprawy, o których z góry wiadomo, że nie służą niczemu dobremu, jeśli nie ma po temu najmniejszego powodu? Po co z własnej woli pakować się w pewnego rodzaju system, który w dalszej perspektywie może wciągać w dostępną dziś jak na tacy sferę fascynacji duchowym złem? Taki pociąg nie jest jeszcze tożsamy z okultyzmem, ani tym bardziej z opętaniem, jest po prostu kolejnym krokiem na ścieżce wiodącej ku doznaniu krzywdy na "własne życzenie".

Psychika

Istnieje jeszcze jeden aspekt sprawy, o którym rzadziej się mówi, a który jest nie mniej ważny niż kwestie duchowe - chodzi o psychikę dziecka, która jest niezwykle delikatna, dopiero się kształtuje. Pytanie, czy chcemy, by dziecko - poprzez oswajanie się z makabreską - postrzegało świat jako miejsce zagrażające?

Kiedy byłam dzieckiem, nie było jeszcze w Polsce zwyczaju obchodzenia Halloween. Były jednak inne możliwości stykania się dzieci z rozmaitymi straszydłami np. oglądanie horrorów. Proszę mi wierzyć, to naprawdę wpływa na młodego człowieka. Przysłowiowe potwory pod łóżkiem to jedynie przejaw budowania się w psychice pewnego systemu lękliwości i braku poczucia bezpieczeństwa. Po co to robić sobie i innym? Zwłaszcza, że event ten nie ma osadzenia w tradycji naszego kręgu kulturowego i został zaimplementowany u nas z powodów czysto merkantylnych.

Reakcja chrześcijan

Drugą stroną medalu jest nieco histeryczna reakcja niektórych chrześcijan, jakby Halloween samo w sobie miało nam jakoś magicznie zagrażać. Moralizatorskie tyrady, postawy obronno-zaczepne, poczucie wyższości, foch. Prawdę mówiąc jest to nieco wkurzające i to nie tylko ze względu na skumulowane pod powierzchnią lęk i agresję, ale także dlatego, że w tej postawie uwidacznia się spojrzenie na rzeczywistość, religię i eschatologię, które jest magiczne w podobnym stopniu, co wizje prawdziwych zwolenników okultystycznych praktyk. Jedynie wektor jest tu przeciwny, płaszczyzna niestety ta sama.

Chrześcijaństwo, i owszem, jest spotkaniem z Tajemnicą, ale nie jest magiczne jak pogaństwo, jest RELACJĄ z Bogiem, który jest tajemniczy, bo nieskończenie nas przerasta. Tu nie rządzą magiczne zasady słów i gestów, które coś tam sprawiają, tu jest głębokie spojrzenie na serce.

Jak to często bywa, w opiniach nt. Halloween najbardziej widoczne są postawy skrajne - albo bezrefleksyjne podążanie za najgłupszą nawet modą, albo postawa w stylu "olaboga, złe mnie dopadnie, bo widziałem dynię". Pytam, po co to? Komuś ma to pomóc? Kogoś nawrócić? Przybliżyć do Boga innych i nas samych?

Wydaje mi się, że warto patrzeć na sprawę z poziomu miłości Boga do człowieka. Tego człowieka, który może na sobie odczuć skutki zła. Sposoby reagowania, jakie przychodzą mi do głowy to zwykłe, nie zbulwersowane, określenie swojego stanowiska i świadectwo własnego życia przy Bogu, trwania w Nim, pragnienie świętości, radość z obcowania świętych i kochanie tych myślących inaczej - mocą miłości Chrystusa, nie swoją przecież.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje twórca słynnych komedii z ostatniej chwili
Nie żyje twórca słynnych komedii

Nie żyje amerykański operator Victor J. Kemper. Był twórcą wielu filmów komediowych, które cieszyły się dużą popularnością. Odszedł w wieku 96 lat.

Cenckiewicz: prezentujemy cząstkowy raport z prac komisji ds. rosyjskich wpływów z ostatniej chwili
Cenckiewicz: prezentujemy cząstkowy raport z prac komisji ds. rosyjskich wpływów

Prezentujemy raport cząstkowy z trzech miesięcy prac komisji ds. badania rosyjskich wpływów; jest wymuszony wnioskiem o odwołanie członków komisji - powiedział w środę podczas konferencji prasowej przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że raport opiera się na materiałach jawnych, niektóre zostały odtajnione kilka godzin temu.

Komisja ds. rosyjskich wpływów wydała rekomendacje dotyczące Tuska i kilku polityków PO z ostatniej chwili
Komisja ds. rosyjskich wpływów wydała rekomendacje dotyczące Tuska i kilku polityków PO

Komisja ds. rosyjskich wpływów rekomenduje, aby D. Tuskowi, J.Cichockiemu, B.Klichowi, T. Siemoniakowi, B.Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa. Ich zły nadzór doprowadził do nieprawidłowych działań SKW - powiedział w środę członek tej komisji Andrzej Zybertowicz.

Polityk Platformy, który atakował S, a teraz obraża Kaczyńskiego, jest... nauczycielem z ostatniej chwili
Polityk Platformy, który atakował "S", a teraz obraża Kaczyńskiego, jest... nauczycielem

Maciej Garley, członek zarządu białostockiej Platformy Obywatelskiej, kilka miesięcy temu zamieścił na Twitterze skandaliczny wpis uderzający w członków Solidarności.

Wiadomości
Sekrety dwunastu wieków Polski oczami mistrza fotografii Adama Bujaka. Spotkanie autorskie w kawiarni „AGERE CONTRA”!

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem, które odbędzie się 2 grudnia 2023 r. (sobota) o godzinie 16:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.

Kiedy exposé premiera Morawieckiego? Padła data z ostatniej chwili
Kiedy exposé premiera Morawieckiego? Padła data

Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia, pan marszałek Sejmu się z tym zgodził, wyznaczyliśmy godzinę 10 - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z marszałkiem Sejmu.

Dramat gwiazdy Polsatu. Straciła ważną osobę z ostatniej chwili
Dramat gwiazdy Polsatu. Straciła ważną osobę

Renata Pałys, która w serialu "Świat według Kiepskich" gra rolę Heleny Paździoch przekazała smutną wiadomość. Aktora pożegnała ostatnio bliską jej osobę.

Odrażające słowa Wałęsy: Pan to wykasuje [VIDEO] z ostatniej chwili
Odrażające słowa Wałęsy: "Pan to wykasuje" [VIDEO]

Były prezydent Lech Wałęsa znany jest z kontrowersyjnych opinii oraz obsesji na punkcie Jarosława Kaczyńskiego i jego nieżyjącego brata ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Tym razem jednak przeszedł samego siebie.

Sąd nie uwzględnił zażalenia NIK na odmowę wszczęcia śledztwa ws. tzw. wyborów kopertowych z ostatniej chwili
Sąd nie uwzględnił zażalenia NIK na odmowę wszczęcia śledztwa ws. tzw. "wyborów kopertowych"

W środę Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia nie uwzględnił zażalenia Najwyższej Izby Kontroli i utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie tzw. "wyborów kopertowych". Tym samym postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie stało się prawomocne.

Sąd obniżył karę agresywnym lewackim bojówkarzom, w tym Michałowi Sz. ps. Margot, bo ich motywacja jest zrozumiała z ostatniej chwili
Sąd obniżył karę agresywnym lewackim bojówkarzom, w tym Michałowi Sz. ps. "Margot", bo "ich motywacja jest zrozumiała"

Pełnomocnik pokrzywdzonych mec. Bartosz Lewandowski, który z ramienia Ordo Iuris ich reprezentował, poinformował o obniżeniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie wyroków na lewackich bojówkarzy, którzy w 2020 roku zaatakowali kierowcę furgonetki Fundacji Pro Prawo Do Życia. Wyrok jest prawomocny.

REKLAMA

Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o pociągu do tajemnicy

Starałam się w ostatnich dniach nie podejmować tematyki Halloween, bo stanowi ona przedmiot rokrocznej nawalanki, w dziedzinie której powiedziano już chyba wszystko, a czas ten powinien być, w moim odczuciu, poświęcony radości otwarcia się na rzeczywistość obcowania świętych i na wspólną ze świętymi modlitwę za tych, którzy sami sobie pomóc już nie mogą i powinni móc liczyć na nas i naszą o nich pamięć.
 Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o pociągu do tajemnicy
/ pixabay.com/monicore

 

Zdecydowałam jednak, że na podstawie argumentów spłycających sprawę i dyskredytujących oraz ośmieszających wszelką krytykę tego "święta" chcę powiedzieć, że nikt poważny, włącznie z papieżami, ostrzegając przed tym wydarzeniem nie mówi, że dziecko może opętać dynia. A w krytyce tej chodzi przecież o stopniowe otwieranie się dzieci na rzeczywistość, która prowadzi do zła.

Pociąg do tajemnicy

Clou sprawy polega na tym, że każdy z nas, im bardziej wrażliwy, tym silniej odczuwa w sobie pewną sferę zainteresowania, jakiegoś pociągu do tajemnicy. Myślę, że jest to ślad dotknięcia przez Boga, tęsknota za Nim, za tym co niedostępne naszemu rozumowi, zasłonięte welonem. Jeśli wyrastamy w zdrowej atmosferze, pełnej zaufania i dobrych drogowskazów, to to pragnienie będzie nas prowadziło coraz bliżej Boga, będziemy siadać przed Jezusem Eucharystycznym i pytać: Jaki Jesteś? Jaka ma być ta moja droga, która czasem wiedzie przecież przez „ciemną dolinę”? Co jest za tym welonem?

Szczypta tajemnicy pomaga także postrzegać świat jako miejsce pełne cudów, piękne i pociągające. To wszystko sprawia, że nasze życie jest radosne i wykracza poza sztywne ramy codziennych obowiązków w rytmie praca-dom-praca-dom. Jednak kiedy Boga nie znamy wcale albo jest On dla nas kimś bardzo odległym, z kim nie idziemy ręka w rękę, to nasze duchowe pragnienia zbliżania się do tajemnicy mogą zacząć nas kierować na manowce i kiedy na końcu odchylimy zasłonę, za którą ma być to coś, za czym goniliśmy na oślep, może się okazać, że staniemy twarzą w twarz z kimś, z kim nigdy nie mielibyśmy ochoty się spotkać i oby wtedy nie było za późno na powrót ani na wołanie o ratunek.

To nie jest straszenie, to po prostu rozsądek i troska. Nie oznakowuje się urwiska po to, by straszyć.

Palce między drzwiami

Halloween to zdecydowanie nie jedyne, ale jedno z wielu pól, które mogą stać się tym pierwszym krokiem wgłąb lasu, który nie prowadzi w dobrym kierunku, szczególnie u dzieci i młodzieży, u których pragnienie przygód i naturalny, zdrowy pociąg do baśni są jeszcze bardzo żywe.

Jestem jak najdalsza od paranoicznego wyszukiwania zagrożeń duchowych we wszystkim, co się rusza, głównie z tego powodu, że to nas najzwyczajniej odciąga od patrzenia na Chrystusa. To skupianie się ciągle na tym, który starcie z Bogiem już dawno temu przegrał z kretesem. Ale proszę mi powiedzieć, po co wkładać palce między drzwi i angażować się w sprawy, o których z góry wiadomo, że nie służą niczemu dobremu, jeśli nie ma po temu najmniejszego powodu? Po co z własnej woli pakować się w pewnego rodzaju system, który w dalszej perspektywie może wciągać w dostępną dziś jak na tacy sferę fascynacji duchowym złem? Taki pociąg nie jest jeszcze tożsamy z okultyzmem, ani tym bardziej z opętaniem, jest po prostu kolejnym krokiem na ścieżce wiodącej ku doznaniu krzywdy na "własne życzenie".

Psychika

Istnieje jeszcze jeden aspekt sprawy, o którym rzadziej się mówi, a który jest nie mniej ważny niż kwestie duchowe - chodzi o psychikę dziecka, która jest niezwykle delikatna, dopiero się kształtuje. Pytanie, czy chcemy, by dziecko - poprzez oswajanie się z makabreską - postrzegało świat jako miejsce zagrażające?

Kiedy byłam dzieckiem, nie było jeszcze w Polsce zwyczaju obchodzenia Halloween. Były jednak inne możliwości stykania się dzieci z rozmaitymi straszydłami np. oglądanie horrorów. Proszę mi wierzyć, to naprawdę wpływa na młodego człowieka. Przysłowiowe potwory pod łóżkiem to jedynie przejaw budowania się w psychice pewnego systemu lękliwości i braku poczucia bezpieczeństwa. Po co to robić sobie i innym? Zwłaszcza, że event ten nie ma osadzenia w tradycji naszego kręgu kulturowego i został zaimplementowany u nas z powodów czysto merkantylnych.

Reakcja chrześcijan

Drugą stroną medalu jest nieco histeryczna reakcja niektórych chrześcijan, jakby Halloween samo w sobie miało nam jakoś magicznie zagrażać. Moralizatorskie tyrady, postawy obronno-zaczepne, poczucie wyższości, foch. Prawdę mówiąc jest to nieco wkurzające i to nie tylko ze względu na skumulowane pod powierzchnią lęk i agresję, ale także dlatego, że w tej postawie uwidacznia się spojrzenie na rzeczywistość, religię i eschatologię, które jest magiczne w podobnym stopniu, co wizje prawdziwych zwolenników okultystycznych praktyk. Jedynie wektor jest tu przeciwny, płaszczyzna niestety ta sama.

Chrześcijaństwo, i owszem, jest spotkaniem z Tajemnicą, ale nie jest magiczne jak pogaństwo, jest RELACJĄ z Bogiem, który jest tajemniczy, bo nieskończenie nas przerasta. Tu nie rządzą magiczne zasady słów i gestów, które coś tam sprawiają, tu jest głębokie spojrzenie na serce.

Jak to często bywa, w opiniach nt. Halloween najbardziej widoczne są postawy skrajne - albo bezrefleksyjne podążanie za najgłupszą nawet modą, albo postawa w stylu "olaboga, złe mnie dopadnie, bo widziałem dynię". Pytam, po co to? Komuś ma to pomóc? Kogoś nawrócić? Przybliżyć do Boga innych i nas samych?

Wydaje mi się, że warto patrzeć na sprawę z poziomu miłości Boga do człowieka. Tego człowieka, który może na sobie odczuć skutki zła. Sposoby reagowania, jakie przychodzą mi do głowy to zwykłe, nie zbulwersowane, określenie swojego stanowiska i świadectwo własnego życia przy Bogu, trwania w Nim, pragnienie świętości, radość z obcowania świętych i kochanie tych myślących inaczej - mocą miłości Chrystusa, nie swoją przecież.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe