Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. W tych obszarach osiągnięto porozumienie

Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu; przekażemy go teraz liderom, by podjęli decyzję, czy go akceptują; jeżeli będą uwagi, to zespół powróci do prac w weekend - powiedział PAP sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek. W tej chwili "ucierają się" różne koncepcje - dodała wiceszefowa PSL Urszula Pasławska.
Liderzy opozycji Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. W tych obszarach osiągnięto porozumienie
Liderzy opozycji / PAP/Paweł Supernak

W gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy trwają rozmowy ws. przyszłej koalicji rządzącej. 13 listopada ma się odbyć pierwsze posiedzenie nowego Sejmu; a według nieoficjalnych informacji przed 11 listopada mają pojawić się oświadczenia ws. składu przyszłego rządu oraz umowy koalicyjnej.

W czwartek i piątek nad umową koalicyjną pracował zespół negocjacyjny; w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich ugrupowań, które mają stworzyć większość w Sejmie nowej kadencji.

"Obiecywaliśmy, że do końca tygodnia będzie gotowy"

Dariusz Wieczorek z Lewicy powiedział PAP, że rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze. "Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. Obiecywaliśmy, że do końca tygodnia będzie gotowy i jest gotowy. Przekażemy go liderom i liderzy muszą podjąć decyzję, czy akceptują go w takiej formule, czy też mamy coś zmienić, skrócić, dodać" - powiedział PAP polityk Lewicy. "W tej chwili jest to chyba 22 albo 23 punkty programowe" - dodał.

Dopytywany, czy zespół programowy oficjalnie zakończył swoje prace, zaprzeczył. "Nie, nie zakończyliśmy, na razie czekamy, co będzie dalej, zobaczymy, co liderzy powiedzą" - wyjaśnił polityk. Zastrzegł, że jeżeli zostaną zgłoszone jakieś uwagi, wówczas zespół powróci do prac w weekend.

W tych obszarach osiągnięto porozumienie

Polityk wskazał też obszary, w których partie osiągnęły porozumienie. Wśród nich są m.in.: podwyżki dla sfery budżetowej, kwestie dot. wymiaru sprawiedliwości, środków z KPO, kwestie dot. konieczności reformy oświaty i ochrony zdrowia.

Dopytywany, czy w umowie będą to konkretne propozycje, czy też postulaty, polityk Lewicy zaznaczył, że każda z partii miała swój program wyborczy, z których zaakceptowano to, co jest wspólne. "Okazuje się, że w 80 proc. jesteśmy absolutnie zgodni. Natomiast jeżeli chodzi o te kwestie, w których było weto jednej ze stron, to tych tematów nie wpisywaliśmy do umowy. W tej sytuacji pozostaje to do decyzji liderów" - powiedział.

Wieczorek dodał, że kwestie zawarte w programach jednej partii, których nie ma w programach innych partii, znajdą się w protokole rozbieżności.

W tym kontekście polityk został zapytany, czy znajdą się w nim także kwestie światopoglądowe. "Znajdują się tam też oczywiście i te kwestie, więc to liderzy będą musieli podjąć decyzje w tych sprawach. My przygotowaliśmy to w taki sposób, że proponujemy zapisy wariantowe. Ale to liderzy będą musieli zadecydować decyzje, które zapisy akceptują i co mamy tam wpisać" - wyjaśnił polityk.

Podkreślił też, że do decyzji liderów ugrupowań należą również kwestie dotyczące obsady stanowisk. "Zespół w ogóle nie zajmował się sprawami personalnymi. My niczego nie rekomendowaliśmy. To wszystko leży w gestii liderów" - powiedział Wieczorek.

Zaznaczył przy tym, że liderzy spotykają się regularnie i cały czas prowadzą ze sobą rozmowy, ale nie wskazał, na kiedy zaplanowano ich najbliższe spotkanie. "Liderzy przyjęli założenie, że do czasu uzgodnień wszystkich kwestii dotyczących składu prezydium Sejmu, Senatu oraz struktury rządu, nie będą się w tej sprawie wypowiadać" - dodał.

Zaznaczył też, że koalicja musi być zatwierdzona również przez organy statutowe partii.

Wiceszefowa PSL zabiera głos

Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska pytana o stan negocjacji, przyznała w rozmowie z PAP, że są już zręby umowy, ale partie mają różne programy i różne propozycje, które w tej chwili są "ucierane". "Mam nadzieje, że w najbliższym czasie umowa koalicyjna zostanie zaakceptowana, ale nie mam wiedzy, kiedy to nastąpi" - powiedziała. Dopytywana o kwestie światopoglądowe, podkreśliła, że PSL zawsze zachowywało prawo do wolności światopoglądowej i w tych kwestiach nigdy nie było dyscypliny.

W czwartek w radiu TOK FM, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński mówił, że umowa koalicyjna nowej większości to perspektywa kilku następnych dni, przyszłego tygodnia, kiedy rozmowy zostaną zakończone.

Wybory 2023. Kontekst

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

W zeszłym tygodniu odbyły się rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderami komitetów wyborczych, które w nowym Sejmie będą mieli swoich przedstawicieli. Po zakończeniu konsultacji prezydent przekazał, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Jak powiedział, kandydatem Zjednoczonej Prawicy jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk. Stwierdził też, że KO, Trzecia Droga i Lewica nie mają jeszcze formalnie zawartej koalicji, nie mają umowy koalicyjnej i nie mogą podać kandydatów na ministrów. (PAP)


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: tak sowieci wyzwalali warszawską Pragę tylko u nas
Tadeusz Płużański: tak sowieci "wyzwalali" warszawską Pragę

14 września 1944 r. wojska sowieckie wspólnie z 1. Armią Wojska Polskiego zajęły prawobrzeżną część Warszawy. Od razu zaczęło się ściganie polskich niepodległościowców, którzy trafiali do katowni NKWD i UB: przy ul. 11 Listopada, Ratuszowej, Sierakowskiego, Strzeleckiej. Gdy na drugim brzegu Wisły tliło się jeszcze powstanie, tu „wyzwoliciele” hurtowo wyłapywali i mordowali AK-owców.

77 lat temu urodził się bł. ks. Jerzy Popiełuszko Wiadomości
77 lat temu urodził się bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Dziś mija 77. rocznica urodzin patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Jakbym zginął, to tylko nie płaczcie po mnie" - powiedział rodzicom pod koniec września 1984 roku. Niecały miesiąc później został zamordowany przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego.

Samuel Pereira: Jakimi siłami zewnętrznymi grozi Donald Tusk? tylko u nas
Samuel Pereira: Jakimi "siłami zewnętrznymi" grozi Donald Tusk?

Nie możemy być tak niewdzięczni. „Tusk wie, że musi wygrać, i ma plan. Metody? "Niektórzy będą kręcić nosem"” – donosi na łamach „Newsweeka” Dominika Długosz. Ja nosem nie kręcę, bo może i Donald Tusk zapowiedział, że prawo ma tam gdzie Konstytucję RP i ustawy, ale za to był na tyle miły, że na razie wykluczył proszenie o ingerencję zewnętrznych sił.

Portugalia zażądała od Hiszpanii zwrotu miasta Wiadomości
Portugalia zażądała od Hiszpanii zwrotu miasta

Minister obrony Portugalii Nuno Melo wezwał w piątek w imieniu rządu władze Hiszpanii do zwrotu znajdującego się w granicach hiszpańskiego terytorium miasta Olivenza.

Litwini nie doczekają się niemieckiej brygady? Jest komunikat berlińskiego MON Wiadomości
Litwini nie doczekają się niemieckiej brygady? Jest komunikat berlińskiego MON

Niemiecki MON wydał komunikat ws. działań dotyczących ulokowania niemieckiej brygady na Litwie.

Nie żyje znany seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz Wiadomości
Nie żyje znany seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz

Nie żyje profesor znany seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta Zbigniew Lew-Starowicz. Miał 80 lat.

Jest nowy sondaż: rośnie poparcie dla PiS polityka
Jest nowy sondaż: rośnie poparcie dla PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września, na KO zagłosowałoby 32 proc. badanych, na PiS - 29 proc., na Konfederację - 11 proc., na Trzecią Drogę - 9 proc. ankietowanych, a na Lewicę - 8 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej zostaną wznowione? Sikorski zabrał głos z ostatniej chwili
Ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej zostaną wznowione? Sikorski zabrał głos

Uzyskałem zapewnienia postępu ws. wznowienia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

PiS organizuje protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości polityka
PiS organizuje protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość będzie w sobotę demonstrować przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie. Podczas protestu +StopPatoWładzy+ wystąpi lider partii Jarosław Kaczyński oraz rozpocznie się zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe ws. paktu migracyjnego.

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. Hołowni. Mecenas Lewandowski ujawnia szczegóły gorące
Jest zawiadomienie do prokuratury ws. Hołowni. Mecenas Lewandowski ujawnia szczegóły

- W związku z rozpoczęciem przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej procedowania wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej prof. Adama Glapińskiego, w imieniu Narodowego Banku Polskiego skierowałem dzisiaj do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 KK przez Marszałka Szymona Hołownię oraz Szymona Gawika - przekazał mecenas Bartosz Lewandowski.

REKLAMA

Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. W tych obszarach osiągnięto porozumienie

Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu; przekażemy go teraz liderom, by podjęli decyzję, czy go akceptują; jeżeli będą uwagi, to zespół powróci do prac w weekend - powiedział PAP sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek. W tej chwili "ucierają się" różne koncepcje - dodała wiceszefowa PSL Urszula Pasławska.
Liderzy opozycji Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. W tych obszarach osiągnięto porozumienie
Liderzy opozycji / PAP/Paweł Supernak

W gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy trwają rozmowy ws. przyszłej koalicji rządzącej. 13 listopada ma się odbyć pierwsze posiedzenie nowego Sejmu; a według nieoficjalnych informacji przed 11 listopada mają pojawić się oświadczenia ws. składu przyszłego rządu oraz umowy koalicyjnej.

W czwartek i piątek nad umową koalicyjną pracował zespół negocjacyjny; w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich ugrupowań, które mają stworzyć większość w Sejmie nowej kadencji.

"Obiecywaliśmy, że do końca tygodnia będzie gotowy"

Dariusz Wieczorek z Lewicy powiedział PAP, że rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze. "Projekt umowy koalicyjnej jest na ukończeniu. Obiecywaliśmy, że do końca tygodnia będzie gotowy i jest gotowy. Przekażemy go liderom i liderzy muszą podjąć decyzję, czy akceptują go w takiej formule, czy też mamy coś zmienić, skrócić, dodać" - powiedział PAP polityk Lewicy. "W tej chwili jest to chyba 22 albo 23 punkty programowe" - dodał.

Dopytywany, czy zespół programowy oficjalnie zakończył swoje prace, zaprzeczył. "Nie, nie zakończyliśmy, na razie czekamy, co będzie dalej, zobaczymy, co liderzy powiedzą" - wyjaśnił polityk. Zastrzegł, że jeżeli zostaną zgłoszone jakieś uwagi, wówczas zespół powróci do prac w weekend.

W tych obszarach osiągnięto porozumienie

Polityk wskazał też obszary, w których partie osiągnęły porozumienie. Wśród nich są m.in.: podwyżki dla sfery budżetowej, kwestie dot. wymiaru sprawiedliwości, środków z KPO, kwestie dot. konieczności reformy oświaty i ochrony zdrowia.

Dopytywany, czy w umowie będą to konkretne propozycje, czy też postulaty, polityk Lewicy zaznaczył, że każda z partii miała swój program wyborczy, z których zaakceptowano to, co jest wspólne. "Okazuje się, że w 80 proc. jesteśmy absolutnie zgodni. Natomiast jeżeli chodzi o te kwestie, w których było weto jednej ze stron, to tych tematów nie wpisywaliśmy do umowy. W tej sytuacji pozostaje to do decyzji liderów" - powiedział.

Wieczorek dodał, że kwestie zawarte w programach jednej partii, których nie ma w programach innych partii, znajdą się w protokole rozbieżności.

W tym kontekście polityk został zapytany, czy znajdą się w nim także kwestie światopoglądowe. "Znajdują się tam też oczywiście i te kwestie, więc to liderzy będą musieli podjąć decyzje w tych sprawach. My przygotowaliśmy to w taki sposób, że proponujemy zapisy wariantowe. Ale to liderzy będą musieli zadecydować decyzje, które zapisy akceptują i co mamy tam wpisać" - wyjaśnił polityk.

Podkreślił też, że do decyzji liderów ugrupowań należą również kwestie dotyczące obsady stanowisk. "Zespół w ogóle nie zajmował się sprawami personalnymi. My niczego nie rekomendowaliśmy. To wszystko leży w gestii liderów" - powiedział Wieczorek.

Zaznaczył przy tym, że liderzy spotykają się regularnie i cały czas prowadzą ze sobą rozmowy, ale nie wskazał, na kiedy zaplanowano ich najbliższe spotkanie. "Liderzy przyjęli założenie, że do czasu uzgodnień wszystkich kwestii dotyczących składu prezydium Sejmu, Senatu oraz struktury rządu, nie będą się w tej sprawie wypowiadać" - dodał.

Zaznaczył też, że koalicja musi być zatwierdzona również przez organy statutowe partii.

Wiceszefowa PSL zabiera głos

Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska pytana o stan negocjacji, przyznała w rozmowie z PAP, że są już zręby umowy, ale partie mają różne programy i różne propozycje, które w tej chwili są "ucierane". "Mam nadzieje, że w najbliższym czasie umowa koalicyjna zostanie zaakceptowana, ale nie mam wiedzy, kiedy to nastąpi" - powiedziała. Dopytywana o kwestie światopoglądowe, podkreśliła, że PSL zawsze zachowywało prawo do wolności światopoglądowej i w tych kwestiach nigdy nie było dyscypliny.

W czwartek w radiu TOK FM, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński mówił, że umowa koalicyjna nowej większości to perspektywa kilku następnych dni, przyszłego tygodnia, kiedy rozmowy zostaną zakończone.

Wybory 2023. Kontekst

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

W zeszłym tygodniu odbyły się rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderami komitetów wyborczych, które w nowym Sejmie będą mieli swoich przedstawicieli. Po zakończeniu konsultacji prezydent przekazał, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Jak powiedział, kandydatem Zjednoczonej Prawicy jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk. Stwierdził też, że KO, Trzecia Droga i Lewica nie mają jeszcze formalnie zawartej koalicji, nie mają umowy koalicyjnej i nie mogą podać kandydatów na ministrów. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe