Litewski Sejm odrzucił projekt propagowania związków jednoplciowych wśród dzieci
Rządowy projekt powstał w odpowiedzi na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 23 stycznia 2023 r. w sprawie Macatė, w którym sędziowie uznali, że państwo litewskie nie może zakazywać propagowania związków homoseksualnych wśród 9-letnich dzieci.
W głosowaniu 7 listopada spośród 125 obecnych posłów za projektem zagłosowało 50, 19 wstrzymało się od głosu, a przeciwko nowelizacji zagłosowało 56, w związku z czym projekt nie został uchwalony.
Litewski 🇱🇹 Sejm przeciwko propagowaniu związków homoseksualnych wśród 9-letnich dzieci!
— Nikodem Bernaciak (@n_bernaciak) November 9, 2023
7 listopada posłowie odrzucili projekt ustawy napisany pod ideologiczne 🏳️🌈 dyktando sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 🇪🇺, którzy wyrokiem z 23.01.2023 w sprawie Macatė chcieli… https://t.co/Z82XSRoQSh pic.twitter.com/GG3RVzq3W8
CZYTAJ TAKŻE: Rafał Ziemkiewicz skazany
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Ordo Iuris nazywa wyrok ETPC z 23 stycznia 2023 r. „idiotycznym”. Dotyczył on wydanej w 2013 r. książki z bajkami przeznaczonymi dla 9-letnich dzieci, w których „litewska pisarka Neringa Macatė sama identyfikująca się jako osoba o skłonnościach homoseksualnych – reinterpretowała klasyczne baśnie Andersena oraz braci Grimm, umieszczając w nich postacie homoseksualistów i tworzone przez nich związki jednopłciowe”.
Litewskie ministerstwo kultury oraz inspektor do spraw etyki dziennikarskiej słusznie dopatrzyli się w tym naruszenia przepisu art. 4 ust. 2 pkt 16 ustawy „o ochronie małoletnich przed skutkami negatywnych informacji publicznych” dodanego do niej w 2009 r., który zakazuje propagowania wśród małoletnich treści „wzbudzających pogardę dla wartości rodzinnych” oraz „propagujących inną koncepcję małżeństwa i zakładania rodziny niż ta ugruntowana w Konstytucji Republiki Litewskiej i Kodeksie cywilnym Republiki Litewskiej”.
CZYTAJ TAKŻE: Europosłowie PiS i SP stracili immunitet za polubienie spotu na Twitterze
Ministerstwo nakazało wydawcy książki wstrzymanie jej dystrybucji i wznowienie w wersji opatrzonej stosownym ostrzeżeniem, że zawiera ona treści, które mają szkodliwy wpływ na małoletnich poniżej 14. roku życia. Autorka złożyła pozew cywilny przeciwko wydawcy książki, który zastosował się do tych zaleceń. Przegrawszy sprawę w obu instancjach, zwróciła się w 2019 r. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając państwu litewskiemu naruszenie jej prawa do wolności słowa oraz dyskryminację. ETPCz w ideologicznym wyroku orzekł, że przepisy prawa litewskiego uznające propagowanie związków homoseksualnych wśród 9-letnich dzieci „są niezgodne z ideami równości, pluralizmu i tolerancji zakorzenionymi w demokratycznym społeczeństwie”.