Piotr Duda: Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN-u i emerytur stażowych

– Przed nami ciężki okres, ale Solidarność zawsze szła pod prąd i z tego rodziły się piękne sprawy. Jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, który dba o prawa pracownicze, ale także o nasze wartości. Jesteśmy jedyną instytucją, która tak się oczyściła z tajnych współpracowników. Dalej będziemy robić swoje, często osamotnieni, ale nie przejmujemy się tym. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do marszałka Hołowni, aby odmroził najważniejszy dla nas projekt emerytur stażowych. Będziemy także pilnować dziecka Solidarności – Instytutu Pamięci Narodowej – mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda na spotkaniu ze związkowcami w Słupsku.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda: Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN-u i emerytur stażowych
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W piątek 24 listopada odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”, którego gościem specjalnym był przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz dwóch nowych członków Prezydium – Grzegorz Adamowicz i Maciej Kłosiński. 

– Przed nami trudne czasy, ale mam nadzieję, że nie tak trudne, jak sobie wyobrażamy – rozpoczął przewodniczący Duda, nawiązując do nowej sytuacji politycznej.  

– Rzutem na taśmę przed wyborami parlamentarnymi udało nam się zrealizować kilka bardzo ważnych dla Związku postulatów. Od początku lat 90., gdy przestaliśmy być potrzebni poszczególnym rządom, pseudopracodawcy pod byle jakim pretekstem zwalniali liderów związkowych. Ich celem było to, aby związki zawodowe nie funkcjonowały w zakładach pracy. Dlatego tak ważne stało się dla nas to, aby znaleźć skuteczne narzędzie i rozwiązać ten problem. Kolejne rządy opierały się naszym postulatom, ale w tym roku po negocjacjach z rządem premiera Morawieckiego wreszcie się udało. Podpisaliśmy przełomowe porozumienie 7 czerwca w Stalowej Woli, które zostało już przyjęte przez Sejm i podpisane przez prezydenta. Są już pierwsze prawomocne zabezpieczenia, czego przykładem jest sprawa przewodniczącego Solidarności w legnickim Viessmannie. Dzięki nowemu prawu wrócił on już do pracy, a związek zawodowy nadal tam funkcjonuje. Obyśmy musieli z tego narzędzia jak najmniej korzystać, a związki zawodowe mogły rozwijać się bez przeszkód i pomagać pracownikom – mówił szef Solidarności. 

Piotr Duda przypomniał również inne postulaty Związku, które zostały wprowadzone w życie dzięki porozumieniu rząd – Solidarność: niewygaszanie emerytur pomostowych, dodatki finansowe dla pracowników pomocy społecznej czy wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, z płacy minimalnej. Zaznaczył przy tym, że nie jest to porozumienie w pełni satysfakcjonujące m.in. ze względu na jednorazowe nagrody dla nauczycieli i pracowników budżetówki. 

Przewodniczący Komisji Krajowej mówił również, że Solidarność będzie dążyć do tego, aby od podatku można było odliczyć całość składek związkowych: – Chcemy w tej kwestii mieć takie same prawa jak pracodawcy – podkreślił Piotr Duda. 

Powtórzył również, że największe „żniwa” Solidarność zbiera w okresie wyborów parlamentarnych, które Związek wykorzystuje do polepszenia funkcjonowania związków zawodowych i bytu polskich pracowników.

W kontekście wyborczym Piotr Duda mówił również o październikowym ogólnopolskim referendum, w którym wzięło udział ponad 12 mln obywateli – więcej niż zagłosowało na partie opozycyjne, które dziś planują utworzyć rząd. Jednym z pytań, na które odpowiadali Polacy, było pytanie o wiek emerytalny.

Ponad 94 proc. społeczeństwa opowiedziało się w referendum przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego.

„Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN”

– Przed nami ciężki okres, ale Solidarność zawsze szła pod prąd i z tego rodziły się piękne sprawy. Jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, który dba o prawa pracownicze, ale także o nasze wartości. Jesteśmy jedyną instytucją, która tak się oczyściła z tajnych współpracowników. Dalej będziemy robić swoje, często osamotnieni, ale nie przejmujemy się tym. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do marszałka Hołowni, aby odmroził najważniejszy dla nas projekt emerytur stażowych. Będziemy także pilnować dziecka Solidarności – Instytutu Pamięci Narodowej – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wspomniał również o zakończonym w tym roku maratonie wyborczym w Solidarności. 

– Demokracja w naszym Związku działa, przez rok wybieraliśmy się od samego dołu – od zakładów pracy, przez zarządy regionów i sekretariaty, aż po wybory na samej górze w Komisji Krajowej. Delegaci obdarzyli mnie po raz czwarty zaufaniem, z czego jestem bardzo dumny. Część Prezydium KK odeszła już na zasłużoną emeryturę, po 13 latach wspólnej pracy, ale dzisiaj są ze mną nowi członkowie – Grzegorz Adamowicz i Maciej Kłosiński – powiedział.

Kolejnym punktem spotkania były pytania z sali. Związkowcy rozmawiali o zmianie pokoleniowej w Związku; prowadzeniu sporów zbiorowych, których koszty niejednokrotnie ponosi wyłącznie Solidarności, pomimo że biorą w nim udział i negocjują z pracodawcą także inne związki zawodowe; następnym statutowym Zjeździe Solidarności, na którym proponowane będą nowe reformy w Związku. 

Na zakończenie przewodniczący Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność” Dariusz Piankowski podziękował przewodniczącemu Komisji Krajowej i członkom Prezydium za spotkanie i wręczył Piotrowi Dudzie pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Słupska.

Po spotkaniu, przewodniczący Duda wraz ze swoimi zastępcami i szefem Regionu Słupskiego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia 70 oraz na grobach: Romana Giedrojcia, zmarłego przed kilkoma laty Głównego Inspektora Pracy. a także lokalnego działacza „S”, Mirosława Hinca. 


 

POLECANE
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment

- To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego - napisał prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża Leona XIV.

Jest nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Jest nowy sondaż prezydencki

W najnowszym sondażu pracowni Atlas Intel na pierwszym miejscu znalazł się kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc. ankietowanych.

Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża Wiadomości
Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża

- Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV - napisał prezydent USA Donald Trump komentując wybór nowego papieża.

Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO Wiadomości
Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO

Rosja może być gotowa do wojny z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny na Ukrainie – ostrzega szef holenderskiego wywiadu wojskowego.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża pilne
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża

Po godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńska pojawił się biały dym. To oznacza, że kardynałowie wybrali nowego papieża.

Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskałby w wyborach 32,2 proc. głosów, Karol Nawrocki - 22,7 proc., Sławomir Mentzen - 13,5 proc., a Szymon Hołownia - 8,3 proc. głosów - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu".

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W weekend tramwajarze dokończą asfaltowanie ulicy Belwederskiej pomiędzy Chełmską i Gagarina. Prace będą prowadzone także na skrzyżowaniu z Gagarina. Roboty rozpoczną się w czwartek w nocy.

REKLAMA

Piotr Duda: Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN-u i emerytur stażowych

– Przed nami ciężki okres, ale Solidarność zawsze szła pod prąd i z tego rodziły się piękne sprawy. Jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, który dba o prawa pracownicze, ale także o nasze wartości. Jesteśmy jedyną instytucją, która tak się oczyściła z tajnych współpracowników. Dalej będziemy robić swoje, często osamotnieni, ale nie przejmujemy się tym. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do marszałka Hołowni, aby odmroził najważniejszy dla nas projekt emerytur stażowych. Będziemy także pilnować dziecka Solidarności – Instytutu Pamięci Narodowej – mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda na spotkaniu ze związkowcami w Słupsku.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda: Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN-u i emerytur stażowych
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W piątek 24 listopada odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”, którego gościem specjalnym był przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz dwóch nowych członków Prezydium – Grzegorz Adamowicz i Maciej Kłosiński. 

– Przed nami trudne czasy, ale mam nadzieję, że nie tak trudne, jak sobie wyobrażamy – rozpoczął przewodniczący Duda, nawiązując do nowej sytuacji politycznej.  

– Rzutem na taśmę przed wyborami parlamentarnymi udało nam się zrealizować kilka bardzo ważnych dla Związku postulatów. Od początku lat 90., gdy przestaliśmy być potrzebni poszczególnym rządom, pseudopracodawcy pod byle jakim pretekstem zwalniali liderów związkowych. Ich celem było to, aby związki zawodowe nie funkcjonowały w zakładach pracy. Dlatego tak ważne stało się dla nas to, aby znaleźć skuteczne narzędzie i rozwiązać ten problem. Kolejne rządy opierały się naszym postulatom, ale w tym roku po negocjacjach z rządem premiera Morawieckiego wreszcie się udało. Podpisaliśmy przełomowe porozumienie 7 czerwca w Stalowej Woli, które zostało już przyjęte przez Sejm i podpisane przez prezydenta. Są już pierwsze prawomocne zabezpieczenia, czego przykładem jest sprawa przewodniczącego Solidarności w legnickim Viessmannie. Dzięki nowemu prawu wrócił on już do pracy, a związek zawodowy nadal tam funkcjonuje. Obyśmy musieli z tego narzędzia jak najmniej korzystać, a związki zawodowe mogły rozwijać się bez przeszkód i pomagać pracownikom – mówił szef Solidarności. 

Piotr Duda przypomniał również inne postulaty Związku, które zostały wprowadzone w życie dzięki porozumieniu rząd – Solidarność: niewygaszanie emerytur pomostowych, dodatki finansowe dla pracowników pomocy społecznej czy wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, z płacy minimalnej. Zaznaczył przy tym, że nie jest to porozumienie w pełni satysfakcjonujące m.in. ze względu na jednorazowe nagrody dla nauczycieli i pracowników budżetówki. 

Przewodniczący Komisji Krajowej mówił również, że Solidarność będzie dążyć do tego, aby od podatku można było odliczyć całość składek związkowych: – Chcemy w tej kwestii mieć takie same prawa jak pracodawcy – podkreślił Piotr Duda. 

Powtórzył również, że największe „żniwa” Solidarność zbiera w okresie wyborów parlamentarnych, które Związek wykorzystuje do polepszenia funkcjonowania związków zawodowych i bytu polskich pracowników.

W kontekście wyborczym Piotr Duda mówił również o październikowym ogólnopolskim referendum, w którym wzięło udział ponad 12 mln obywateli – więcej niż zagłosowało na partie opozycyjne, które dziś planują utworzyć rząd. Jednym z pytań, na które odpowiadali Polacy, było pytanie o wiek emerytalny.

Ponad 94 proc. społeczeństwa opowiedziało się w referendum przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego.

„Solidarność robi swoje. Będziemy pilnować IPN”

– Przed nami ciężki okres, ale Solidarność zawsze szła pod prąd i z tego rodziły się piękne sprawy. Jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, który dba o prawa pracownicze, ale także o nasze wartości. Jesteśmy jedyną instytucją, która tak się oczyściła z tajnych współpracowników. Dalej będziemy robić swoje, często osamotnieni, ale nie przejmujemy się tym. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do marszałka Hołowni, aby odmroził najważniejszy dla nas projekt emerytur stażowych. Będziemy także pilnować dziecka Solidarności – Instytutu Pamięci Narodowej – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wspomniał również o zakończonym w tym roku maratonie wyborczym w Solidarności. 

– Demokracja w naszym Związku działa, przez rok wybieraliśmy się od samego dołu – od zakładów pracy, przez zarządy regionów i sekretariaty, aż po wybory na samej górze w Komisji Krajowej. Delegaci obdarzyli mnie po raz czwarty zaufaniem, z czego jestem bardzo dumny. Część Prezydium KK odeszła już na zasłużoną emeryturę, po 13 latach wspólnej pracy, ale dzisiaj są ze mną nowi członkowie – Grzegorz Adamowicz i Maciej Kłosiński – powiedział.

Kolejnym punktem spotkania były pytania z sali. Związkowcy rozmawiali o zmianie pokoleniowej w Związku; prowadzeniu sporów zbiorowych, których koszty niejednokrotnie ponosi wyłącznie Solidarności, pomimo że biorą w nim udział i negocjują z pracodawcą także inne związki zawodowe; następnym statutowym Zjeździe Solidarności, na którym proponowane będą nowe reformy w Związku. 

Na zakończenie przewodniczący Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność” Dariusz Piankowski podziękował przewodniczącemu Komisji Krajowej i członkom Prezydium za spotkanie i wręczył Piotrowi Dudzie pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Słupska.

Po spotkaniu, przewodniczący Duda wraz ze swoimi zastępcami i szefem Regionu Słupskiego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia 70 oraz na grobach: Romana Giedrojcia, zmarłego przed kilkoma laty Głównego Inspektora Pracy. a także lokalnego działacza „S”, Mirosława Hinca. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe